PDA

View Full Version : Морал- що е то?



Muse_of_Madness
03-13-2008, 19:58
И одобрявате ли въпросното?
Ае кажете.

izzy
03-14-2008, 01:43
na4in na durjane i ramka ot predrasuduci i pravila sglobeni ot ob6testvoto v koeto jivee6. moralut e moje bi edna ot nai otnositelnite dumi za6toto vsi4ko zavisi ot vuzpriqtieto na edin 4ovek kum sveta.

edno golqmo ZA za morala.

Jesus_is_good
03-14-2008, 11:32
Всеки човек се ражда с морал.А ако не е,за това е виновна или средата в която е израстнал или тези които са го отгледали и тъй като на последък се увеличават много тези индивиди смея да твърдя че до преди известно количество години всеки си е знаел за себе си какво е правилно и какво не.А сега с моралния опадък на обществото и всички проблеми които предизвиква "модерният" свтят,дори без чужда намеса,човек няма да надживее 2100 година.Просто предположение.

lsd43
03-14-2008, 19:49
Moralat ve4e e na iz4ezvane , a ne trqbva da e taka :?

ScionOfStorm
03-15-2008, 09:37
Нещо задължително, което повечето го нямат или не искат просто да го имат и следват. :)

ThunderGoddess
03-16-2008, 12:57
Неписаните правила и норми, които всеки човек трябва да спазва, за да не бъде отритнат от обществото. Това за мен е морала. Има елементарни правила, които трябва да спазваме, но в по-голямата си част е пълна глупост. Примерно, че егоистите са лоши хора, циниците също. Че трябва да се страни от безчувствени хора - това са глупости. Че трябва да състрадаваме на всичко и на всеки. Имаше една мисъл на Ларофушко (простете, ако не се пише така) от рода на: Срамно е да си щастлив пред нещастието на другите", която съо е пълна идиотщина. Но примерно тези универсални неща като да не убиваме, да не крадем, да не правим секс и деца на поразия, са верни и трябва да се спазват.

Muse_of_Madness
03-16-2008, 15:37
За мен моралът си остава най-висшата проява на нехуманност...

Другите моля да се аргументират.

ScionOfStorm
03-16-2008, 17:53
Хм, интересно...уж нормите, които определят хуманността ни и човещината ни, са анти-хуманни?

Интересна теза, би ми било интересно да чуя размислите ти :)

idealnata_t
03-24-2008, 13:59
моралът е система от приннципи на поведение наи-4есто ДОБРО и ЗЛО трябва да имаме морални ценности ако не поне да напр си4ко възможно да ги изградим :)

Muse_of_Madness
03-29-2008, 18:34
Най-после не ме мързи достатъчно....
...щот прави човека с всичкия му потенциал ебан дасман...
ама все пак ме мързяло....

SunnyG
03-29-2008, 19:20
Моралът е критерий на обществото.Основава се на вяра и на религия..

ThunderGoddess
04-01-2008, 14:46
Тзъ ... не се основава на вяра или религия. ОсноваваЛ се е - възникнал е в древните общества с помощта на религията, но в днешни времена има атеисти, които го спазват също ;)

TheNewReligion
05-01-2008, 18:28
Хах , кой не одобрява хората с морал , които за съжаление стават все по-малко ! :) Моралът според мен или го имаш или го нямаш ! Критерий . Когато не нарушаваш божиите заповеди имаш морал , ако вярваш де . :)

BulgariaZaBulgarite
05-13-2008, 14:10
А етика какво е? :D

MoonAngel
05-13-2008, 14:22
От доста време за повечето хора е нищо (за съжаление).

Lychezar
05-13-2008, 14:55
За мен моралът е опит на господстващата класа да накара хората да се движат по някаква рамка.За мен обществото трябва да е организирано така,че да не пречи на никого.Главен проблем се явява властта и държавата.
Но стремежът към свобода и солидарност към себеподобните е биологична нужда на организма,закон в живота.Те са ярко очертани и взаимносвързани в обществото и представляват две страни на едно и също явление. Свобода без солидарност става невъзможна, солидарност без свобода е немислима в общество, което се развива и процъфтява в стопанско и културно отношение.

ThunderGoddess
05-13-2008, 19:46
А етика какво е? :D
Наука за морала ;П

mara_13
05-14-2008, 09:55
Моралът най-общо е система от принципи на поведение и отношение към света, отнасяща се до понятията добро и зло (или правилно и неправилно) и е тясно свързана с човешката етика.
Т.е. да си в морална позиция означава, че следваш тези принципи.
Моралът не може да изчезне, само хората могат да решат да не го следват. ;)
Според мен, по-интересна е етиката, която преполага да създаваш нещо добро ;)

IdiOtKa
05-14-2008, 21:08
обшо взето всички имаме морал ... просто на някой е твърде занижен ...
морала аз го имам като вид разбиране за живота ..

_donna_
05-15-2008, 09:22
моралът е въпрос на избор.
аз не смятам,че нещо такова е нужно на хората по какъвто и да било начин.да не говорим,че в един неморален свят всеки се спасява както може.

ThunderGoddess
05-16-2008, 17:52
Не е точно така, защото живота е една голяма игра, а всяка игра си има правила - в случая морала се явява като правилата. Свят без морал означава хаос, убийства, кражби навсякъде, крвъвосмешения и т.н. Всяко правило в морала е издържано. Имам предвид, че то не се е появило току-така само, за да дразни хората, а е създадено поради някакви съображения, които могат да навредят на нас и на околните. Измислени са страшни митове, легенди, религии и простотии, за да се плашат хората и да спазват тези правила, защото на един прост човек, колкото и да му обясняваш, че това не трябва да се прави, защото иначе ще стане нещо лошо, той продължава да го прави като си мисли, че на него няма да му се случи. Особено важи за младите хора, които по някакъв начин се смятат за застраховани от всичко. И тъй - лично на мен не ми е приятно да гледам по пейките покрай Дунава батковци, които са надигнали блузките и сутиените на какички. Не ми е приятно да гледам голия задник на съученичката пред мен, както и много други неща, които всъщност се явяват най-малките и не толкова важни правила на морала, които в днешен свят за нарушени.

marilyn
07-12-2008, 22:28
Морал е толкова относително понятие, според мен всеки го определя сам за себе си.

ЕДИТ:Понякога се питам имаме ли нужда от понятието морал и то не е ли само граница която ни пречи?! :D

lsd43
07-13-2008, 14:06
Морал е толкова относително понятие, според мен всеки го определя сам за себе си.

ЕДИТ:Понякога се питам имаме ли нужда от понятието морал и то не е ли само граница която ни пречи?! :D

Прав(а) си ,както обичам да казвам всичко зависи от гледната точка и от дадената ситуация.

Muse_of_Madness
07-14-2008, 21:03
Ами аз се изказах с просташкия си език и мързел да си поправям грешките ето тук:Идейна холера (http://swordfuck.blogspot.com/2008/06/blog-post_20.html)

nailana
07-29-2008, 12:24
моралът е система от приннципи на поведение наи-4есто ДОБРО и ЗЛО трябва да имаме морални ценности ако не поне да напр си4ко възможно да ги изградим :)

Добре идеално момиче.....

nailana
07-29-2008, 12:27
Хах , кой не одобрява хората с морал , които за съжаление стават все по-малко ! :) Моралът според мен или го имаш или го нямаш ! Критерий . Когато не нарушаваш божиите заповеди имаш морал , ако вярваш де . :)

Искаш да кажеш,че ти не нарушаваш нито една Божия заповед?

mistake
08-29-2008, 11:03
Морал служи за изучаване на етиката, която е по-широко философско понятие. Моралът е система от принципи на поведение и отношение към света, отнасяща се до понятията добро и зло , и е тясно свързана с човешката етика.

Muse_of_Madness
08-29-2008, 11:06
Копи пейст.

betterman
05-26-2010, 16:19
В това време кои има морал

filmimilmi
05-26-2010, 16:44
@betterman, ти може и да нямаш, а и да не разбираш какво значи. Не си по себе си за това какви са остналите.

betterman
05-27-2010, 12:43
@betterman, ти може и да нямаш, а и да не разбираш какво значи. Не си по себе си за това какви са остналите.

точно обратното на морала имат хората :smt019 :smt019

leviafana
08-26-2010, 23:41
Нещо което липсва на 99% от хората.

betterman
08-28-2010, 07:10
Всички са Пълни материалисти :D