PDA

View Full Version : Есе по странна тема!!!



blackfate
03-16-2008, 11:59
Значи търсих в нета нещо по темата ми, но няма нищо ... есето ми е за другиден и ако нямаме ще пише 2ки (вече имам една 2ка защото бях без дом... и втора няма да ми се отрази добре)

Есето е на тема "с каквато мярка мерите с такава ще ви се отмери"
и по възможност да има включено нещо от тфа "Лицемерецо, извади първом гредата от окото си и тогава ще видиш как да извадиш сламката от окото на брат си"
Тфа е част от библията (не съм я чела, няма и да я) Евангелие на Матей 7:2
(честно си казвам незнам какво значи това!!!)
Ще се радвам на малко помощ защото ... не ми се умира :?

sherry
03-16-2008, 13:47
"С каквато мярка мерите с такава ще ви се отмери"

Хората обичат да намират грозни черти в другите, да лепят етикети и да заклеймяват. Най-много им се отдава да търсят недостатъци и да се хранят със злобата в сърцата си. Чуждото нещастие също придава смисъл на скучния и монотонния им живот. Хранят се с огризките на своето собствено безочие и пият от чуждите сълзи.
В Библията е казано:"Лицемерецо, извади първом гредата от окото си и тогава ще видиш как да извадиш сламката от окото на брат си". Думи, които са актуални и днес, защото по-голямата част от нас правят точно това - търсят грешките в другите, а забравят за своите собствени нравствени недъзи. Душите ни се толкова оцапани с кал, че е по-лесно да търсим мръсотиите другаде...вижда ни се грозно и недостойно всичко, но е трудно да осъзнаем, че ние сме го изцапали със своите собствени мерзости.
Хората трябва да осъзнаят, че е време да изкореним злото от душите си, защото това е единственият шанс за едно по-добро и красиво бъдеще. Завист, омраза и лицемерие царуват на своя грозен трон и превръщат човечеството в свои поданици. Докога?! Не е ли лудост да очакваш добрина, когато си цял изтъкан от злини? Не е ли наивност да се надяваш на щастие, когато пречиш на чуждата радост? И защо изобщо се молиш на Господ, когато всекидневно затъваш в още и още грехове, а душата ти се е превърнала в намачкана дрипа, която е скрита под иначе хубавата външност...Хората са казали: "С каквато мярка мерите с такава ще ви се отмери". Дали ще получиш добро, това зависи от това дали ти вършиш добрина. Слънцето може да изгрее, но само за тези, които имат светли души. Останалите от нас обричат живота си на вечен мрак, който се превръща в духовна смърт. Светът на злото е една своеобразна нравствена килия, в което човекът е заключен завинаги. Затова трябва да се освободим от калта, полепнала по душите ни и да погледнем с топли очи на света около нас. Нима съседът ти е толкова лош, че не си го поздравявал от години? Защо не се извини на майка си, когато я обиди и дълго чуваше плачът й да заглъхва в тишината? Нима беше трудно да помогнеш да старата жена да пресече, а се смееше, докато тя едва креташе върху бастуна си? Не, хората не са толкова лоши, не бива да виждаш само негативното у тях, защото така рискуваш да се превърнеш в чудовище.
Някой беше казал:"Преди да посочиш към някого, виж първо дали пръста ти е чист".Нека всеки от нас се замисли за това какъв иска да стане и дали предпочита да прекара живота си в омраза и злоба, или е по-добре...да престанем да протягаме ръцете си, за да удряме....а да избършим нечии сълзи!

Набързо го измислих, не е много добро, но мисля, че ще свърши работа :)

Fantomche
03-16-2008, 13:58
izklu4itelno dobro ese be6e prednoto mnogo mi haresva no na4altoo e malko nestandartno po4va se ot samata dokazatelstvena 4ast no e intereso podneseo mislq 4e 6te ti svur6i rabot :oops: 8)

blackfate
03-16-2008, 14:12
sherry благодаря ти мноого!!! Спаси ме от поредната 2ка - есето е супер добро и определено ще ми свърши голяма работа. То сигурно даскалката няма да го чете, но просто трябва да и покажа нещо написано. Благодаря много :-) :-) :-)

sherry
03-16-2008, 14:17
Да пишеш какво е станало, ей :)

blackfate
03-19-2008, 14:47
пиша пиша ... ами мина покрай всички - написа сумати и двойки на тия дет са без домашно, а на тия дет имат им зе тетрадните, прегледа ги и ги върна... и само тфа ... а и едно +че...
мерси много отново за темата :-)