PDA

View Full Version : Струва ли си да замина ?



AfterWorld
03-17-2008, 11:44
Пред мен има един много сериозен въпрос....

Дали да замина да уча в чужбина...
Знам ,че в днешно време образованието е много важно ,а в България образователната система и в плачевно състояние...
В момента съм 9-ти клас и много се чудя дали да замина да уча в чужбина?
Родителите ме подкрепят и ми казват ,че няма проблеми ако искам да замина ,но аз все не мога да реша..

Мисля главно за Австрия , Англия...

Вие какво мислите дали в чужбина ще е по-добре?

olive_oil
03-17-2008, 12:18
образованието в бг е мн добро, проблема е че ти седиш тука и пишеш безмислени теми вместо да учиш!
Не се заяждам по принцип, но съм голяма националистка :(

Enjoy_yourself
03-17-2008, 12:52
da u4i6 v 4ujbina e edna naistina dobra ideq tam moje6 da specialzira6, da dobie6 mnogo novi znaniq nerazbiram kakav e problema tova 4e u4i6 v druga strana ne zna4i 4e posle ne moje6 pak da se varne6 v Balgaria ;)
no pomisli za priqtlite si, za semeistvoto si kato otide6 tam 6te trqbva da se spravq6 sam :S
neznam tova e moeto mnenie uspeh :)

Water_lili
03-17-2008, 14:28
ми сигурна съм че и сам съзнаваш положителните страни на това да учиш в чужбина за това няма да ти ги изреждам...но искам само да ти кажа, че в чужбина следването не е като в бг по 24 часа купони и алкохол и купени изпити... с други думи ако искаш да заминеш трябва да заминеш с ясната цел да учиш там ,а не да си гледаш живота. Естествено , че не е нужно да станеш монах и напълно да се откажеш от живота но просто наистина е трудно и изискванията са доста високи... казвам ти го само защото през 3те си години видях супер много хора на които не им понесе студентския живот в чужбина :? Вяро че аз съм в германия ,но съм сигурна че и в другите държави не е много по различно.. все пак си чужденец и си сам :oops: не искам да те плаша , а просто да знаеш какво те чака . Пожелават ти успех каквото и да решиш

jinzo
03-18-2008, 09:24
iska li pitane? zaminavai kolkoto se moje po barzo ... *iska mi se i az da imah takava vazmojnost*

fabulous
04-12-2008, 21:23
според мен не ... в америка например образованието е смешно .. стой си в България защото ще разбереш какво е да си извън нея едва когато те няма вече .. ;)

YouAreAnIdiot
04-13-2008, 00:45
xmm ne e bash taka .. v smisyl i az sym v amerika i obrazovanieto ne e tolkvoa plachevno .. zavisi si ot mngoo neshta ako si ambiciozen uchish si i tn tn te puskat v po visoki klasove .. az specialno zimam honors ii moga da ti kaja che uchime neshta koito i v bg ne sym gi uchil i daje mi se naloji da navaksvam .. taa ne e tolkvoa lesno ..

ThunderGoddess
04-13-2008, 08:24
Мне е точно така. Университетите са си ок. Образователната система куца, но трябва просто да намериш начина, вратичката в закона, така че да не се преебеш и да си правиш кефа. Ще те света, все пак - девети клас си. От десети клас нататък ти предстоят три години, които са от решаващо значение за дипломата ти. Набележи два-три предмета и си учи по тях. За другите гледай да вързваш три. Общия успех за диплома никъде не ти трябва: Де факто само ако в някой си университет за някоя си специалност по някакъв си начин имат същата оценка (до стотните) с някой си друг и двамата имате едни и същи базови оценки в дипломата и и двамата се борите за последно място. Сещаш се колко е възможно това, нали? Просто ако поработиш върху тези два-три предмета, с които мислиш да се занимаваш, ще бъдеш много по-добра в тях (т.е ще изключиш възможнотта да се бориш за последно място в някой университет) и ще имаш много свободно време. Сега, относно университетите. Това, което казваш, не е вярно. България е една от страните на челно място в ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ по брой завършили вишисти. Над 30% от българското население е получило висше образование. Друг е въпроса, че после напускат. Напускат родината, отиват да живеят другаде ... и успяват, пробиват. Това за какво ти говори? Лоша образователна система ли? Освен това дори да си в по-добро даскало в чужбина, със сигурност няма да знаеш английския като англичанчетата (примерно) и все няма да си разбрала нещо. И за какво ти е по-яката образователна система? Освен това родителите ти искат най-доброто за теб, така е, но образованието в чужбина е адски скъпо. Те ще се постараят да ти осигурят всичко, но в същото време самите те ще изнемогват и сигуро ще ядат само хляб със сол. Ако искаш да им го причиниш - отивай.

FreAK_
04-13-2008, 09:22
1. Отивай, отивай хич не се замисляй! Образованието е мноооого по- добро а и после възможможностите ти за реализация навсякъде по света са много големи.
2. Аз лично живея в Австрия, незнам учиш ли немски? Ако си завършила езикова гимназия с немски няма да имаш проблеми с езика, а и като страна не е толкова скъпа. Виж Англия си е скъпо.т
3. Относно последния пост:
България е мнооого далече от нивото на образование в чужбина. Най- големия проблем е, че като влезеш кажи речи никакви усилия не полагаш докато завършиш. А в чужбина завършиш ли, значи си отговаряш на дипломата.
Задължително имай добър общ успех от дипломата- това се гледа в чужбина !!!
А езика се научава на много високо ниво за няколко години няма вече да срещаш никакви проблеми!
И за кой пореден път да пиша:
Може първата една година родителите ти да се озорят, но ти стъпиш ли си на краката ще им осигуриш добри старини.
В чужбина заплатите са тройно по-високи и ще можеш да отделяш част за семейството си!

ПОследно:
Ако имаш възможност заминавай, както виждаш самата ит родина те гони всяка измината минута. Всички несправедливости които срещаш, това е същинско неуважение и подигравка към гражданите!!!
В друга държава, дори като ЧУЖДЕНЕЦ имаш повече права и най- общи удобства!!!!!

ThunderGoddess
04-13-2008, 09:37
Не е вярно - гарантирам ти, че знам мнго повече от някое американче и подобни такива неща. Че те в в гимназиален етап учат три предмета на кръст. За какво образование ми говориш? А тия няколко години, докато учи езика, обжясни ми, как се оправяш в даскало? А термините? По паранормален път получаваш информация за тях и непознатите думи? Говориш глупости. За това дали полагаш усилия или не, зависи от самия теб. Брат ми си е завършил тука и е учил по цели дни и ноощи и сега труда му е възнаграден, защото въпреки млад, е на висок пост в община Русе и получава добри пари, което е доказателство за това, че човек, ако положи усилия, може да успее и в България. За какво стъпване на краката ми говориш? Като ходиш в университет кое ще гледаш да направиш? Да си научиш за изптитите или да имаш време да бършиш подовете някъде? Нали трудно се изкарвало образование в чужбина и трябвало много усилия докато завършиш? По мое мнение, когато човек учи и от това зависи бъдещето му, трябва да има максимално много време да се отдаде на това и да не се мори с други дейности, за да може да научи даденото нещо качествено.

FreAK_
04-13-2008, 10:01
Искам д ати кажа че и в Америка има много много много умни деца!!!!
Има училища в които трябва буквално да си скъсаш задника от учене за да завършиш!
А и повтарям имаш ли основите на езика съвсем спокойно можеш да се оправяш, а след няколко години няма да имаш НИКАКВИ проблеми!

Вие не разбирате какво значи учене-
В България ученето е зубрене, в чужбина то е креативно мислене, проекти, лично мнение! Има много голяма разлика между това да учиш формулите по физика и в това чрез опити да ги прилагаш.
В БГ няма един свестен кабинет по физика 95% от училищата!
За какво ми е да знам 100 формули наизуст като незнам как се прилагат !?

За работата, ако си организиран човек успяваш да вършиш няколко работи едновременно!
А и при минамална заплата 1000 евро ще успееш да пологнеш моне малко на родителите си, да не говорим че ще можеш да ги издържаш като завършиш!

ThunderGoddess
04-14-2008, 18:33
В момента ти ми говориш наизуст. Това, че вероятно си излязъл от някоя езикова гимназия с дефицит на умни хора, бъкана от зубрачи и наркомани, не ти дава правото да говориш за цялата страна. В крайна сметка не си учил във всичките училища в България, нали? От къде може да знаеш какви са хората, които ги завършват? Ще ти дам пример с моето училище: Хващат те, че си зубрил по разказвателните предмети - 2. Чел си критика, и я повтаряш без изобщо да мислиш самостоятелно по литература? Две. Знаеш по-малко от половината материал? Две. Опитваш се да се извиниш на учителя, че не си учил - пак две. Ученето не е само залягане пред учебниците и учене на факти, които да повтаряме, макар и неназубрени. Научил си нещо, когато си го разбрал. Когато, например напишеш успешно сам ЛИС по "Дон Кихот", ако наистина си научил механизма, трябва да можеш да го приложиш при всички произведения, с които занапред работиш. Химични уравнения? Можеш да ги пишеш за етилов алкохол, но не и за метилов? Значи нещо не си разбрал, както трябва. Така е в моето училище - за да имаш шест, трябва да можеш да "твориш". По контролните има неща, които не са писани в тетрадките и ги няма с учебниците, ала ако наистина разбираш материала и си поне със средно ниво на интелегинтност, трябва да можеш да напишеш. Та ... какво каза за образователната система в България? А американците съм ги виждала какво представляват - обичам да сърфирам в интернет, чуждестранни форуми и т.н. Учат отгоре-отгоре и си правят някакви невероятни умозаключения: като например, че митологията размивала мозъците на децата им. Представяш ли си как са възпитани, че когато учат тези неща, да не могат да си направят изводите и да разберат кое е грешно да се прави? :razz:
Пак не си ме разбрал: Питам те отново. Да приемем, че си отишъл в чужбина, за да учиш. Завършил си езикова гимназия и имаш добри познания по езика, но все пак не го разбираш толкова, колкото състудентите ти, за които това е роден език. Какво правиш ти през тези няколко години, докато не се научиш? Пропускаш знания? Дупките стават ями? Щото във висшето не ми се вярва втория курс да не се гради върху първия, примерно - където и да е. Като изпуснеш пъравата година, с всяка изминала става все по-зле.
Кабинетната система ми е излязла на гъза. Ела при нас, ще се разходиш - има си кабинети по всичко. Вярно е, че специално по физика и химия работата не е добре, защото ни показват малко опити и по този начин не се подхранва интереса на учениците. Но и по двата предмета се решават задачи :P За това са ти тези формули наизуст. Като ги напишеш десет пъти, докато си решаваш задачата у вас или в клас, ги научаваш. Аз още си помня формулите от шести клас, но въпреки това не съм голяма физичка. Завършила съм някакво умряло, селско даскало. Но съм наясно със всичко, което е вземано, нали? Защото имам желание.
А за работата ... за каква организация ми говориш? Колкото и да си организиран, денонощието няма да стане по-дълго. Да приемем, че си в университета от 8 някъде до 12. След това отиваш на работа ... айде на запад сме ... 17? Връщаш се уморен от това? И к'во - вместо почивка започваш лекциите да четеш. Свободно време? В крайна сметка не си роб. А в същото време колегите ти са някакви наядени на пари деца, чиито родители имат висок стандарт на живот и отрочетата им може да си позволят да не работят. Това време, в което ти се трепеш някъде, те може да си починат, да почетат и да се поразведрят малко. Съгласи се, че е трудно така. В крайна сметка човек и младост има да изживява и спомени трябва да му останат.

deville`f
04-14-2008, 19:08
ами знаеш ли...пред мен стои същата дилема

има точно два чуждестранни университета,в които искам да вляза...И не че няма да успея,просто незнам дали си заслужава...
Баща ми ме подкрепя напълно и до преди не повече от две седмици бях готова да се запиша на TOEFL и SAT и т.н..
Но в крайна сметка,никога незнам какво ще се случи до догодина (аз съм 11ти клас...)
Държа на образованието си,и затова с мъка реших да остана тук :)
Не е нужно да учиш в държавен университет ако останеш тук...Не забравяй че в Благоевград например има Американски Университет,където най малкото...образователната система е друга...
А ако прецениш да останеш в България...тук започват да имат филиали мн чуждестранни европейски университети...
А пък аз съм се спряла на един в Правец :)
City University of Seattle... Заслужава си,разгледай сайта ако решиш...И таксата не е колкото в чужбина... Защото все пак освен че в чужбина е адски скъп самия университет,там отделна се плащат Общежития,осигуровки... да си пратиш документите...
ще изиска мн ама адски мн пари :)
Успех

_donna_
04-15-2008, 06:26
Образованието в България си е чук.
Иди в Англия да видиш на 20 години какъв полуидиот ще си...
Това ви е проблема,мислите си,че като отидете в чужбина всичко ще е супер лесно и някой ще ви го налее с фуния.И вместо да седнете да учите се чудите как да духнете от България.Ако не ти се учи и на Луната да отидеш все тая..

tItEufFf
04-19-2008, 20:38
Тук образованието е добро, но после нямаш никави шансове за добра работа и добро заплащане .. Отивай навън!!! ..

TheBeastInBlack
04-19-2008, 21:40
Образованието до 12 клас е доста добро. След това започва да куца, но има вероятност скоро нещата да се оправят. ;)

TheBeastInBlack
04-19-2008, 21:41
Тук образованието е добро, но после нямаш никави шансове за добра работа и добро заплащане .. Отивай навън!!! ..

Общи приказки. При подходяща специалност и добри квалификации може да се намери много добре платена работа.

draid
04-26-2008, 19:06
Е това ли ви е представа за българското образование ? По 24 часа купони , пиене и купени изпити. Мога да кажа, че въпреки в момента образователната система да е доста западнала по нищо не отстъпва на чуждата (казвам го от лични наблюдения не догатки) Принципно аз не съм за напускането на България, но ще ти кажа нещо ако тук не учиш не си мисли че в чужбина мн ще проучиш, всичко си зависи от човека.

{{{{GaTiTo}}}}
05-31-2008, 16:14
EmI sPORed MeN nE tRqBvA dA zAmiNaVa6 Za 4UjBiNa!!! Az v MomeNtA s1m v SpAiN i S1JeLqVaM 4e s1m Do6lA,nO NqMa Vr16TaNe NaZad. oBrAzOvAtElNaTa sIsTeMa V Bg Si E ExTrA :) :-) kOiT tVoT iSKa Da Si GovOrI nO BG Si E sUpER !!! :-)

kelcie
05-31-2008, 17:06
Струва си да, защото ако искаш да работиш нещо хубаво и не във България и като те питат къде си завършила ти ще кажеш че си завършила в българия ако не заминеш почти никой в чужбина не зачита образовението в бълария не казвам че не е добро но не го знаят а ако кажеш завършила съм в америка или англия или където решиш ще е по различно, а избора е само твой

XceSS
05-31-2008, 18:49
С този въпрос подиграваш ли се ?
Естествено че си струва, самия аз след година като завърша, ще направя всичко възможно да отида в чужбина, да работя/уча.Просто тук не си струва да си пропилявам живота !

Vilsy
05-31-2008, 19:32
Ми,де да знам.Защо пък си решила,че в Австрия или Англия образованието е по-добро?

XceSS
05-31-2008, 20:09
Ми,де да знам.Защо пък си решила,че в Австрия или Англия образованието е по-добро?

Образованието не е по-добро, учебната база е на светлинни години от нашата и от там идва всичко:провеждане на часовете, самочувствие и т.н.Не може в нормалните държави тоалетните в училище да са по-хубави от колкото вкъщи, а тук да ме е гнус да вляза и да правя какви ли не движения само и само да не се допра до стените...Както някой беше казал по-рано тук се учат много формули по физика примерно, но просто няма къде да видиш/пробваш действието им, а в другите държави е точно обратното: по-малко формули, но просто правиш сам у вас/на училище опити и т.н. и виждаш на практика как седят нещата.Оттам идва всичко, да не говорим, че след една година завършвам и с всеки изминал ден виждам как държавата ме гони от родното ми място.

Jaden
07-08-2008, 18:25
Az uca v Grcia i moga da te uveria ce tuka obrazovanieto e na svetlinni godine ot bulgaria!
Vse pak ti resavas!

Outlaw4Life
07-08-2008, 19:22
Ми много ясно заминавай то и аз съм изправен пред същото раздвоение и в момента разучавам вариантите.Посъветвам те и ти да направиш така няма да се съжаляваш.

kristo
07-09-2008, 13:46
Az uca v Grcia i moga da te uveria ce tuka obrazovanieto e na svetlinni godine ot bulgaria!
Vse pak ti resavas!
И какво пък чак толкова му е по-хубавото и по-доброто на образованието в Гърция, ще ми дадеш ли един конкретен пример? Щото навсякъде пишеш и се хвалиш, колко било по-хубаво в Гърция, колко образованието и всичко било на светлинни години пред нас. В което много силно се съмнявам, тъй като без да съм живял в Гърция, съм ходил 3-4 пъти в Гърция и смея да твърдя, че си имам представа какво представлява тази страна. И ходих в прословутия град Александропулис, които беше супер, ама супер насран град. Никакви нормални улици, светофари нямаше на мястото си, напълно безконтролни и нахални шофьори и най-вече голяма мръсотия. Така че не виждам какво толкова ми ги хвалите тези Гърции, Англии, Германия и кой ли не. На нас в България нищо друго ни няма, освен мизерно ниския стандарт на живот. Имаме ли нормален стандарт на живот ще си живеем 100 пъти по-добре от насраните гърци и западняци, които нямат никакъв личен живот най-малкото, а са се превърнали в роботи, които знаят само да работят по цял ден.
ПП. И в България можеш да получиш много добро образование, стига да знаеш къде точно да учиш. Ако си учил в спортно училище, няма как да получиш добро образование. Но аз завърших висше образование тук и мога да кажа, че съм изключително доволен/с малки изключения разбира се/ от образованието, което получих в България. Така че само недей да правиш антиреклама на България ако обичаш. Живей си в Гърция щом повече ти харесва, но недей да плюеш по България. Човек, който не живее в България, не й плаща данъци и т. н. няма право да коментира България, ситуацията тук и изобщо каквото и да е свързано с нея. България си е България, а на тези които не ви харесва, изнасяйте се, нямаме нужда от вас. Ние, които ще останем тук ще се оправим някакси и гарантирам ви, един ден ще живеем нормално и добре.

Forgiven
07-30-2008, 15:26
Spored men obrazowanieto w 4ujbina e mnogo po dobro otkolkoto w BG.ot li4en opit znam,za6toto u4ih w BG,no re6ih da otida w 4ujbina.Do6la sam samo da u4a tuk.ne iskam da ostawam w 4ujbina,za6toto iskam da pomogna na BG i iskam da rabotq za BG sys znaniqta pridobiti tuk.Ako ima6 wyzmojnost idi u4i w 4ujbina,no znai 4e e mnogo trudno.

cooool
07-30-2008, 22:28
Na men mi se ostava i mi se u4i v bg, no vseki, koito e zapoznat s taksite na NHA, 6te my stane qsno kakav e problema mi. Za bylgariq semestrqlna taksa nad 1600 lv, e pove4e ot ne4ove6ka, za 2-ma roditeli, koito ne sa milioneri. Da ostavim

deizilin
08-24-2008, 18:48
Лелеле какво спорите за такива неща!Това , което е от най-голямо значение е къде учеш(по отношение престижността на учебните заведение)и това до колко си амбициозен!Не ми говорете глупости,защото извън Б-я има големи възможности за реализация!Аз също си обичам родината,но не казвам на черното-бяло!Има области,в които можеш да специализираш само в чужбина,но никой не е казал,че тази реализация не може да се превърне в плюс за Б-я. ;)

NightSky
08-24-2008, 19:04
Според мен е по-добре да останеш да учиш в България. Тук можеш да получиш образование, които в никакъв случай не е по-лошо от това в чужбина.

LiPs_of_an_AnGeL
08-24-2008, 19:55
На крива ракета космоса й пречи, както е казал народа.Това са българските младежи-криви ракети,които вместо в седми клас да си бяха седнали и научили темите за изпитите и да ги приемат в елитни училища,ходят по дискотеки и се чудят как да си пилеят времето.После в гимназията някой разярен тийнейджър реве,че образователната система в БГ била кенеф.Както във всяка държава и България има и мизерни, и елитни училища.Вие какво си мислите-че всичко което лети и се яде в чужбина?Нямаш ли ентусиазъм и желание да учиш ,драги, и на северния полюс да те пратят ще си си все същия мързелив задник колкото и брутално да звучи! 90 % от хората тука само поватарят до болка познатото клише " в България няма бъдеще никакво, ама чужбина-умираме за нея" и си мислят,че са прави.Искаш в чужбина-ок,ама само не плюйте по образованието в България!"Платени изпити"-има ги,ама така ли пък според вас излиза,че всички студенти в БГ си плащат айде моля ви се.Горките-те децата талантливи пък ги избутват мамините дечковци...а до авторката-ами замисли се-струва ли си? Ти си решаваш,къв съвет да ти дадем ние като нито ще учим вместо теб,нито ще ти плащаме.Всеки човек решава за себе си,а особенно отнася ли се до собственото му бъдеще...

Sarge
08-26-2008, 07:49
Тука гледам се води доста голямо спорче, та ще взема и аз да се включа. Споделям мнението на Freak напълно-евалата пич, ти си единствения евромислещ човек в тая тема като гледам. Сега че псевдо националистите в тая тема са доста повече от евромислещите ще го преглътна. Та моята скромна личност имаше щастието да отиде в чужбина за малко и да ви кажа изобщо не ми се връщаше. Там просто обществото е друго, хората и всичко останало. И образованието не отстъпва-като започнем от факта, че ИМАТ финанси да осигурят на повечето училища ИДЕАЛНА атмосфера на учене, че учителите са уважавани личностти, които ИМАТ интерес да преподатат материала и да ПОМОГНАТ на учениците си да го усвоят и както каза Фрийк там учене не означава зубрене а напротив-мислене със собствената ти чутура, изграждане на мнение итн. Това разбира се става трудно и бавно, особено за нас, които сме живяли сумати време в тая отрова наречена "Комунизъм" и образованието не се е преобразувало много много. Такаче ако наистина държиш да се изучиш като хората-заминавай. Да, не е по силите на всеки да загърби всичко и да се бори съвсем сам, но преодолееш ли това, не само ще бъдеш светлинни години напред, а и ще се гордееш, че точно ТИ си успял/а.

И преди някои кон с капаци да ме обори ще кажа, че уча в едно от най-елитните гимназии в София.

kristo
08-26-2008, 10:23
Тука гледам се води доста голямо спорче, та ще взема и аз да се включа. Споделям мнението на Freak напълно-евалата пич, ти си единствения евромислещ човек в тая тема като гледам. Сега че псевдо националистите в тая тема са доста повече от евромислещите ще го преглътна. Та моята скромна личност имаше щастието да отиде в чужбина за малко и да ви кажа изобщо не ми се връщаше. Там просто обществото е друго, хората и всичко останало. И образованието не отстъпва-като започнем от факта, че ИМАТ финанси да осигурят на повечето училища ИДЕАЛНА атмосфера на учене, че учителите са уважавани личностти, които ИМАТ интерес да преподатат материала и да ПОМОГНАТ на учениците си да го усвоят и както каза Фрийк там учене не означава зубрене а напротив-мислене със собствената ти чутура, изграждане на мнение итн. Това разбира се става трудно и бавно, особено за нас, които сме живяли сумати време в тая отрова наречена "Комунизъм" и образованието не се е преобразувало много много. Такаче ако наистина държиш да се изучиш като хората-заминавай. Да, не е по силите на всеки да загърби всичко и да се бори съвсем сам, но преодолееш ли това, не само ще бъдеш светлинни години напред, а и ще се гордееш, че точно ТИ си успял/а.

И преди някои кон с капаци да ме обори ще кажа, че уча в едно от най-елитните гимназии в София.
Ако ще и в най-елитната гимназия в света да учиш, пак кон с капаци ще си останеш "евромислителю".
И какво като мислиш "евро" а не по български, нещо повече от нас ли се чувстваш така? Голяма работа, дреме ми за такива като теб, които се срамуват да се нарекат българи и умеят само да плюят по България и всичко свързано с нея, без да са й дали нищо. Хубава или лоша, България даде и на вас, и на мен, и на всички ни достатъчно за възможностите си, а такива като теб как се отблагодарявате за това- с плюене и храчене, колко "тъпа" и "лоша" била. Ми ходете правете свирки на западняците щом ви е толкоз приятно, аз и останалите мислещи като мен български патриоти или просто хора, закърмени с български дух ще си останем в Родината, защото тя е единствената ни Родина, която обичаме повече от всички сребърници на мазни англо-саксонски и американски копелета. Защото искаме да живеем добре ТУК, В БЪЛГАРИЯ и никъде другаде по света, ясно ли ти е "евромислителю"!! И престани да критикуваш България. Ако не, сабирай си партакешите и айде пак беш за Европата(все едно България не е от повече от 1300 години в Европа, много преди германци, французи и англичани), че заради такива мрънкачи, празни дрънкала и критикари-песимисти сме на това дередже. Защото на България й трябват патриоти, които са готови за борба за собствените си права и естествено тези на България, хора, които търсят единение със своите събратя-българи, а не разединение. Само така ще се изправим на крака и обединявайки се ще променим нещо в България за нейно и свое добро. Така че отивай си в Европа и учи "великата" история на Англия, Франция и Германия, аз предпочитам нашата си- Кубрат, Аспарух, Тервел, Крум, Симеон Велики и т. н., които са много по-велики от повечето прехвалени европейски държавници, царе и политици. Най-малкото никоя държава в Европа не е имала и няма да има такова Величие като Апостола Васил Иванов Кунчев!! Нека си се гордеят с хуманистите-глобалисти и интернационалисти Кант, Хегел и компания, ние се гордеем както казах с Кубрат, Симеон, Васил Левски! България над всичко!!!

Tedi4ka
08-26-2008, 22:41
ще ти кажа нещо аз тази година завършвам и наистина започвам да усещам колко са си добре ученическите години :( :( :( и да ти кажа само мисълта че няма да съм в града в които до сега съм била ме натъжава пък камо ли да замина за чужбина.Да ти кажа да правилно е това че в България няма добра реализация или то ако има такава то е мн рядка и със връзки.Но нз аз лично не бих издържала в чужбина първо защото няма да мога да издържа там без моите приятели и без хората които обичам наистина хммм....чужбина може да е примамливо решение но ти как би предпочела да се бориш във България за своята реализация или да идеш по държавите?

kristo
08-27-2008, 11:48
ще ти кажа нещо аз тази година завършвам и наистина започвам да усещам колко са си добре ученическите години :( :( :( и да ти кажа само мисълта че няма да съм в града в които до сега съм била ме натъжава пък камо ли да замина за чужбина.Да ти кажа да правилно е това че в България няма добра реализация или то ако има такава то е мн рядка и със връзки.Но нз аз лично не бих издържала в чужбина първо защото няма да мога да издържа там без моите приятели и без хората които обичам наистина хммм....чужбина може да е примамливо решение но ти как би предпочела да се бориш във България за своята реализация или да идеш по държавите?
Изобщо не е чак толкова примамливо решение чужбина, не се хващайте толкова лесно на думите на някои хора, които са били в чужбина. Освен това да добавя, че работейки в чужбина за някоя чужда страна, така поддържаме икономиката й, а не поддържаме българската. Е, аз препочитам моят труд да отива за България, да плащам данъци на България, а не на Франция примерно, от къде на къде?!

advokata
08-27-2008, 19:41
Точно това е лошото на образователната система на България. Искат да си добър във ВСИЧКО! А какво мислите? Не са ми разказвали приятели , как по всички възможни предмети ги карат по-лошо от късане на задника си да правят? В чужбина ти дават избор! (моя беше или изобразително изкуство или математика , избрах математика и оттогава най-най-важните предмети (дори по-важни от немски) бяха математика , физика , химия!)
И между другото , отидеш ли в чужбина , трябва да научиш това: Защитавай родната си страна , живей в чужбина! (казано от руснаните)

Mi6inka
08-30-2008, 08:15
Е всичко друго но точно образователната система в България си е много на ниво,това че няма кой да учи вече е друг въпрос! По принцип не всеки има тази възможност да излезе да учи в чужбина,естествено че ще е в твой плюс особено за езика ,ще го говориш перфектно!Само че не разбрах висше ли искаш да учиш извън БГ ? Абее веднаж отидеш ли някаде другаде,там намираш хора,връзки и... започваш да се замисляш дали да се върнеш!Извън БГ само на екскурзия!Бях в Малта за около 2 месеца и макар за толкова малко време успях да намеря работа да се запозная с хора започнаха да ми се отварят мн врати ,който в България трудно биха се отворили,но въпреки това се върнах!!!Тука съм родена значи тука си ми е мястото!ИСках да ти кажа с това ,че излезеш ли изжън БГ за дълго а не на почивка примерно,може и да си останеш там... поне това се е случвало с хората около мен ,който са в чужбина,и за малко да се случи на мен! Добре си помисли и успех ! ! ! [-o<

ShadyRecords
08-30-2008, 22:30
образованието в бг е мн добро, проблема е че ти седиш тука и пишеш безмислени теми вместо да учиш!
Не се заяждам по принцип, но съм голяма националистка :(

Като не си запозната с тия работи не говори глупости излагаш се... братовчедка ми тук завърши с 6.00 пълна стипендия отиде да учи в Германия тук с 6.00 отива там и вика правилно ни критикуват от ес за образованието ни а ние им се сърдим с тоя успех от България там връзва едва 4.00 а езика си го знае на 6... обаче се стяга и изкарва и там стипендия.Бягай да учиш в чужбина ако имаш възможност финансова правилния избор е !

kristo
08-30-2008, 22:39
Ебал съм я у чужбината, България над всичко 8).

Lian
08-30-2008, 22:48
Еми това е твое решение пък и имаш още време да поразмишляваш върху въпроса. И на мене лично това ми се върти из главата напоследък, но наистина се замисли за това което ще ти липсва.Но от друга страна според мен ако отидеш в чужбина ти се отварят много повече възможности , но помни решението си е твое.

LuxurySk0B
10-18-2009, 08:05
Още като видях заглавието дали да замина... и веднага реших да ти кажа , че няма какво да се чудиш . И аз имам такава възможност и няма да я пропусна