PDA

View Full Version : За или против вероучнието?



danii8931
03-19-2008, 18:36
Видях че има тема за 10-те Божий заповеди затова реших да пусна и една тема за въвеждането на предмета вероучение(религия)Удобряв атели въвеждането на този предмет?Бихте ли искали да го изучавате?

unfaithful1234
03-19-2008, 18:38
Видях че има тема за 10-те Божий заповеди затова реших да пусна и една тема за въвеждането на предмета вероучение(религия)Oдобряв те_ли въвеждането на този предмет?Бихте ли искали да го изучавате?
Mislq,4e 6te e polezno :)

TheSadGirl
03-19-2008, 18:58
и аз мисля че трябва да се изучава религията.Полезно и интересно е, поне за мен :) Аз бих искала но за нас (11кл) няма да го въведът :)

great_mari
03-19-2008, 19:02
az puk ne iskam :( struva mi se nekvo.. pff neznam prosto ne mi e priqtno naistina ot ob6ta kultura nai-vajnoto da se znae da ama da ima takiva zaduljitelni 4asove i t.n. - NE tvurdo protiv zaduljitelnite 4asove po religiq sum :?

inSane_baby
03-20-2008, 17:54
Не всички са от една и съща религия! Аз съм против, смятам, че достатъчно е в учебника по история.

ph0en!x
03-20-2008, 17:56
аз също съм ПРОТИВ. Освен в учебника по история, има достатъчно материал и в учебника по литература :)

sexa_na_kompleksa
03-21-2008, 11:44
Аз съм "За", но смятам, че трябва да започне да се учи още в началните класове. Мисля, че е много по-интересно и приложимо от другите предмети, които изучаваме.

LovePoisoned
03-21-2008, 18:58
И аз съм против. Вярата е нещо, което човек трябва сам да почувства, а не някакъв поп да му го набива и само да го настройва повече срещу учението на религия. Плюс това всяко семейство решава дали да вярва или не и съответно как да възпитава детето си на тези неща... Просто за мен това биха били скучни часове... Някой да ти бие нещо в главата, което трябва сам да го почувстваш.. И да, аз вярвам, но не ща такива часове. Чела съм една детска библия като малка и това ми стига. Ако детето иска да научи нещо за религията, то само ще търси източника за това, ще пита, ще иска от родителите си да го снабдяват с необходимата литература. И това пак е по желание. Не е като химията, дето я учиш поне за да разбереш как вони даден газ и да си помогнеш в трудна ситуация, да отговаряш на въпроси в такива ситуации... А библията не би помогнала дотолкова, че да се налага религията като задължителен предмет в училище. Много по-интересни са ми били часовете на класа в началния курс, когато послучай Великден например аз казах това, което чух от баба ми, защо яйцата се боядисват в червено... Не е зле от време на време (особено по-младите) да се сещат по повод на празника да дискутират тази тема, но да се занимаш цяла учебна година с тези неща... и после на поправителен ли ще останеш? :razz:

P.S. И да, достатъчно ресурси има... дали ще е книга от библиотеката, някой текст от учебник по литература... или дори разказ с основна тема бита на хората... също и учебникът по история.

5StaR
03-21-2008, 19:02
Aз гласувах не,защото това е супер тъпо нещо за мен, но сега искам да си го смена, нега им е гадно на малките :>

doctors
03-21-2008, 19:40
Категорично против!Училището е светско и в него няма място за такъв предмет!За Религията и други подобни мероприятия си има църкви има си и други начини човек да се запознае с тях.Но мястото на религията не е в училището!

dajdostih
03-21-2008, 23:01
Аз гласувах да, макар че от две години съм студент и ми през кура какво се учи в средните училища.

Предмета е Религия, а не Вероучение !!! Това е важно доуточнение, за тези,които правят разлика между двете думи.

Защо казвам Религия?

Защото задачата на предмета е не да кара учениците да вярват в нещо, т.е. Христос, Мохамед, Яхве, Кришна, Буда и тн., а да ги
запознае с доктрините на основните религии по света, с акцент, разбира се, върху християнството.

Какъв е смисала?

Ами, коооолкото и тривиялно да звучи, смисълът на всичко това е в морала и моделите на поведение, в ясното разбиране какво е лошо и какво е добро!!!
Не твърдя, че религиите са универсален източник на битиини истини, но чрез тях човек разбира върху какво е изградена основата на обществото въобще. Както и да е, доста се разпрострях.

Та да цитирам един човек:
"Дори да няма Бог, трябва да си го измислим, защото единствено вярата спира безнравствения нагон на тълпата" - Волтер

Т.е. какво искам да кажа ?

Ами че предметът Религия няма спре учениците да се ебът в кенефите на даскалото, да се друсат, да крадът, да убиват и да си мислят, че образователната система е плод на световната конспирация на Гадните родители с цел погубване на младините им.
Но шансът някой да осъзнае, че в животът има и други неща освен пушенето на тревица и ебането на прекалено ранна възраст, което води единствено до психически травми, поява на комплекси и, за радост на всички, доста често до аборти, е доста голям.

Тва е един малко, но все пак ефективен опит на някакви учени хора да се справят с простотията в даскалото.

Не знам дали се изразих ясно, но и не ми пука, който разбрал, разбрал, който не е разбрал кучета го яли.

MoHuTo
03-22-2008, 07:03
Аз съм ЗА. Мисля, че ще е интересно, но дори и да го въведат мисля, че ние по-горните класове няма да намажем :)

bqsna_teenagerka
03-22-2008, 14:25
Ми нито за нито против. Християнка съм и има неща,в които вярвам..но има неща,които ги приемам просто като "въбражението на хората" ! Честно казано не бих искала да изучавам вероучение! Знам достатъчно относно вярата ми,знам в какво си вярвам и в какво не... мисля,че ми е достатъчно!

LovePoisoned
03-22-2008, 15:49
Та да цитирам един човек:
"Дори да няма Бог, трябва да си го измислим, защото единствено вярата спира безнравствения нагон на тълпата" - Волтер
Тук ще се съглася. Дядо ми е почти атеист, така като го гледам, но сам твърди, че е хубаво човек да вярва в нещо, в който и да е бог, защото това го обединява с много други хора и го прави по-добър и по-човечен.
Но това го избира всеки САМ. Безмислено е да те учат на това. Вярата не е практика или теория, че да се преподава в училищата, да те оценяват по нея и вече да си имаш тетрадка, учебник... Колко хора, мислите, ще бягат от тези часове? Просто си представям един цял клас, където един пита к'ъв е следващият предмет, друг отговаря "Религия" или "Вероучения". И се чува едно продължително "Уффффффф! Пфу. Ай да бягаме.". ;d


Но шансът някой да осъзнае, че в животът има и други неща освен пушенето на тревица и ебането на прекалено ранна възраст, което води единствено до психически травми, поява на комплекси и, за радост на всички, доста често до аборти, е доста голям.
Дали е голям? Хм. И аз ще цитирам - Гьоте: "Най-трудно е да убедиш простия човек." Защото това е простотията - 13-12-годишен да се прави на интересен с е*ане, пушене на марихуана и вършене на всякакви нередности..

P.S. И аз съм християнка, но въпреки това съм против! И мисля, че по този въпрос важно е мнението на по-младите или даже някои тийнове, понеже в тяхното мислене има мааалко от детското. 8) Следователно те могат да си представят и да отговорят на въпроса какво е да те учат на религия.