PDA

View Full Version : Препоръчайте ми книги, които да прочета



peZz
03-22-2008, 12:37
Здравейте,
препоръчайте ми някакви книги, които да прочета, няма значение какви. Няма значение на известни ли безизвестни автори, само да са книги, които заслужават четене.
Хващам се малко да поработя над себе си , защото толкова съм изпростяла последната година, че просто...сама не мога да се понасям. Книга не съм пипала от 2 години сугурно и речника ми толкова е обеднял, че не знам дали ползвам повече от 150 различни думи на ден... не искам да се превръщам в някаква празноглавка, мисля че книгите са добро начало. :) Мерси на всички предварително. :-)

SunSmile
03-22-2008, 12:43
Препоръчвам ти Убийство на игрището за голф на Агата Кристи. Надявам да те грабне още в началото както мен. Става въпрос за велик детектив Поаро, който разследва убиийствата от психологическата им страна. Много е увлекателно и се надявам да те провокира да прочетеш и други нейни книги за Поаро!
Бтв евала за решението, което си взела! Успех!!! :-)

_showy_
03-22-2008, 12:44
Н Агата Кристи са много приятни, всичките. :grin:
Дени Дидро - Монахинята.
Артър Хейли - Хотел.
Паул Ергерс - Котката със сините очи.
И на Пауло Куелю има приятни книги.
Заа тези се сещам. :)

Aileen
03-22-2008, 13:22
Юстайн Гордер - Светът на Софи
На Айзък Азимов са хубави книгите.
На Артър Кларк - също.
На Джек Лондон - също.

Много зависи какви книги харесваш и на каква възраст си. Тези, които съм изредила са по-подходящи за 14-15+ годишни.

Ето още автори:
Ерих Кестнер
Жул Верн
Марк Твен
Сервантес
Виктор Юго
О'Хенри

Тези автори са с много различни стилове, тъй че имаш богат избор. Надявам се да съм ти помогнала поне малко. :)

DaЯk_AнGэL
03-22-2008, 13:28
Прочети малко Ботев, Вазов - има много стойностни неща. Иначе.. Агата Кристи има хубави романи, Стивън Кинг - Живата Факла, Тримата мускетари - Александър Дюма (задължителна), Мемоарите на една гейша е хубава, разкази на Ги дьо Мопасан (френска класика), Шифърът на Леонардо - Дан Браун.. :)

03-22-2008, 13:35
Камю - "Чужденецът", "Чумата"
Стендал - "Червено и "черно"
Есенин - "Кучи син" (една много яка стихосбирка)
Такъри - "Книга за снобите"
"Парфюмът" заслужено нашумя
Може би също така "Майсторът и Маргарита", имаше и една, "Черно слънце", но не помня автора.

TheSadGirl
03-22-2008, 13:51
az vinagi prepora4vam "Graf Monte Kristo" Tova mi e lubimata kniga :)

Facelessman
03-22-2008, 13:55
Малко фентъзи никога не е излишно(ще се учудиш колко много се обогатява и езикът и начинът на мислене) - Песен за Огън и Лед , Властелина на Пръстените , Малазанска Книга на Мъртвите , многобройните книжки на Тери Пратчет(тях особено ти ги препоръчвам, специално за да не изпростяваш) , Черния Отряд на Глен Кук , има и други , но тези са основата.

DisciplineAndOrder
03-22-2008, 13:59
Джордж Оруел-1984

Джеръм Селинджър-Спасителят в ръжта

Оскар Уайлд-Портретът на Дориан Грей

Оноре дьо Балзак-Дядо Горио

Джон Стайнбек-На изток от рая

Джоузеф Хелър-Параграф 22


това са някои от любимите ми книги...

няма да сгрешиш ако ги прочетеш. :)

Jamalska
03-22-2008, 14:53
Йовков,Йовков Йовков...
Стивън Кинг(няма друг такъв)
"Повелителят на мухите"

P4ela
03-22-2008, 15:19
Властелинът на пръстените
Жертвата(Майкъл Крайтън)
Сага за Форсайтови
Да убиеш присмехулник
Quo Vadis (Хенри Сенкевич)
Шекспир- Веселите Уиндзорки, Венециянският търговец, Много щум за ниюо, както ви харесва
Още Айзък Азимов, Робърт Шекли, Аркадий и Борис Стругацки :)

EarthShaker
03-22-2008, 17:27
Искам да ти кажа книгите, които ми повлияха супер много последните месеци... авторът е френски- Бернар Вербер. Книгите са СТРАХОТНИ. Мравките, Денят на мравките, Танатонавтите и Върховната тайна ги има преведени на български... поредицата за мравките е нещо... хм... върховно. Ще те промени, ще те разтърси :) няма да повярваш просто! успех 8)

Bolt_f
03-22-2008, 17:29
"Le petit prince"

Muse_of_Madness
03-22-2008, 17:56
Хвани Тери Пратчет и Дъглас Адамс. Доста лека и забавна фантастика пишат и двамата, но идеите, които с правилно око могат лесно да бъдат видени под повърхността се отличават с присъщ на малко автори гений и красота. Всъщност колкото по-голяма обща култура имаш, толкова повече ще им се накефиш.


!!! Но влязох в тази тема за още нещо.
Моля, препоръчайте ми книга и на мен. Искам да е фентъзи или хорър, научна фантастика или традиционна фантастика, даже нещо историческо, само не нещо, развиващо се в човешкото ежедневие. Колкото и съдържателни да могат да бъдат подобни четива, еманациите им не успяват да ме достигнат или запленят.
Затова отчаяно търся нещо, което да обладае мечтите ми, сложна и епична история, която да вплита в оригиналния си замисъл множество по-дълбоки идеи. Искам образите й да кънтят в ума ми и приятната болка, която причиняват на сърцето ми да ме лишава от сън нощи наред. Искам да се влюбя в персонажите и да боготворя красотата им...
Някой да се сеща за подобно четиво?

P4ela
03-22-2008, 20:48
сещам се за Властелина на пръстените :) но не вярвам да не ти е хрумнало..

Aileen
03-22-2008, 20:56
Моля, препоръчайте ми книга и на мен. Искам да е фентъзи или хорър, научна фантастика или традиционна фантастика, даже нещо историческо, само не нещо, развиващо се в човешкото ежедневие. Колкото и съдържателни да могат да бъдат подобни четива, еманациите им не успяват да ме достигнат или запленят.
Затова отчаяно търся нещо, което да обладае мечтите ми, сложна и епична история, която да вплита в оригиналния си замисъл множество по-дълбоки идеи. Искам образите й да кънтят в ума ми и приятната болка, която причиняват на сърцето ми да ме лишава от сън нощи наред. Искам да се влюбя в персонажите и да боготворя красотата им...

Така както го описваш ми напомня на чувствата, които аз изпитвах докато четях трилогията на Артър Кларк "Рама". Тя се състои от следните книги:
Среща с Рама - 1 том (героите от нея не са същите като в другите 6 книги, но все пак тази книга е като увод към по-нататъшната история.)
Рама ІІ - 2 тома
Градината на Рама - 2 тома
Рама се разкрива - 2 тома


За мен това е една изключително увличаща поредица. Дълго след като приключих с четенето бях под въздействието на тези книги. Надявам се и на теб да ти харесат. Препоръчвам ги и на авторката на темата, ако си пада по научна фантастика.
Приятно четене. :) И ако искаш сподели дали са ти харесали. :)

DjBaloon
03-22-2008, 21:29
Бел-ами

Water_lili
03-22-2008, 21:54
Аз бих ти препорачала ,ако още не си ги прочел де:
" Време разделно"- Антон Дончев
"Солунският чудотворец" и "Дъщерята на Калоян" на Фани-Попова Мутафова (май)
"Железният светилник"," Преспанските камбани"," Илинден", "Гласовете ви чувам" на Димитър Талев
"Наследникът от Калкута"- Робърт Щилмарк
" Цар плъх"- Джеймс Клавел
" Синовете на великата мечка" -Лизелоте Велсконф-Хенрих
"Рудниците на цар Соломон"- сори не помня вече автора
" Чичо томовата колиба"-Хариет Бичър Стоу
"Сърце"- Едмондо Де Амичис
за сега други не се сещам ,надявам се тези да ти харесат найстина са страхотни

:oops:

white_chik
03-23-2008, 13:05
Аз съм с две ръце за "Граф Монте Кристо" в началото се стряскаш от размерите на двата тома,но книгата наистина е страхотна и много поучителна.
Иначе на Дан Браун книгите са много иснтересни.На Мери Хигинс Кларк има много пирятни трилърчета - "Черни рози" например.
Ако се падаш по психо - Стивън Кинг - "Живата факла","Гробище за домашни любимци" и др.
Ако вече искаш нещо по-комерсиално "Алхимикът".
А от класическите книги на мен "дядо Горио " на Балзак много ми въздейста.В нас съм натрупала една камара книги,които искам да изчета,а нямам достатъчно време,така че,не губи повече време.

B3B0K
03-23-2008, 14:55
osobeni sezoni na stivan king o6e ne sam qdo4ela no tva be6e knigata koqto tarsih malko da me stresne i da ima malko notka na ujas v neq

jiliboni
03-23-2008, 15:08
451 gradusa po farenhait na rei bredbyri .. :)) nqma dr takava kniga :))

Verliebt_Maedchen
03-23-2008, 15:46
Хммм няма да повтарям от до сега препоръчаните ти книги....Ще добавя нови :P Тъй като си момиче, предполагам много ще ти харесат книгите от поредица "Преживяно". В тях жени от различни краища на света разказват трогателните си истории...Много съм плакала на тях! Искам да добавя, че това не са някакви сантиментални любовни истории, а истории за култури и традиции, много различни от нашите. Много интересни са например "Родена съм в харем" (1. и 2. част), "Сълзи в пясъка", "Поругана чест", "" Аз, кралицата на бандитите", "Небесни блудници" и др.

Много се радвам, че си осъзнала, че без четене ЧОВЕК не се става :P Приятно четене! :-)

zvezdichkaaa
03-23-2008, 15:53
Хммм няма да повтарям от до сега препоръчаните ти книги....Ще добавя нови :P Тъй като си момиче, предполагам много ще ти харесат книгите от поредица "Преживяно". В тях жени от различни краища на света разказват трогателните си истории...Много съм плакала на тях! Искам да добавя, че това не са някакви сантиментални любовни истории, а истории за култури и традиции, много различни от нашите. Много интересни са например "Родена съм в харем" (1. и 2. част), "Сълзи в пясъка", "Поругана чест", "" Аз, кралицата на бандитите", "Небесни блудници" и др.

Много се радвам, че си осъзнала, че без четене ЧОВЕК не се става :P Приятно четене! :-)

Да,аз съм чела от тази поредица и са много яки с изключение тези за арабките.Толкова са скучни,че ти иде да се гръмнеш.Въобще арабите са ми по-по-най-омразни от всички раси...ужас.

FelisDirus
03-23-2008, 16:03
Аз бих ти препорачала ,ако още не си ги прочел де:
" Време разделно"- Антон Дончев
"Солунският чудотворец" и "Дъщерята на Калоян" на Фани-Попова Мутафова (май)
"Железният светилник"," Преспанските камбани"," Илинден", "Гласовете ви чувам" на Димитър Талев


*bow*

Тези книги са невероятни. Прочетох ги за едно лято. Към Талев бих добавила и "Хилендарският монах". Противно на очакванията ми, книгата се оказа страхотна! :)

titin4eto
03-23-2008, 18:12
"списъкът на Шиндлер" - Томас Кинийли;
"Опасни връзки" - не се сещам на кого беше точно, но на някакъв французин...
и на Агата Кристи - "10 малки негърчета"!!! - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО

bubbl3s
03-23-2008, 18:22
Ami ``Twilight`` , ``New Moon``, ``Eclipse`` . Tva sa 3 poredni 4asti za 1 istoriq stava vupros. Oba4e sa na angliiski. A ina4e ``Svetut na Ali`` sa qki i 3te 4asti oba4e te sa samo za razvedrqvane a ne za obogatqvane na re4nika :P

peZz
03-25-2008, 15:08
Здравейте отново.
Записах си всички книги които споменахте и много благодаря.

Също някой пита на колко години съм и какви книги предпочитам:
Ами искам книги като за голям человек . :D На 16 години съм , ама искам да се развивам , а не да тъпча на едно място. И харесвам книги както каза Muse_of_madness "с правилно око могат лесно да бъдат видени под повърхността се отличават с присъщ на малко автори гений , съдържателни , оригинален замисъл , множество по-дълбоки идеи. "
Някакви психологически ли фолосовски ли не знам как се наричат. :D Някакви в/у които да мислиш , запомнящи се, логически...
Ако се сещате пишете още. :)

Аа и да кажа, че повечето издадени книги в Бг на Агата Кристи вече съм ги прочела. Изключително интересни са. :)

kudravoto
03-25-2008, 15:13
samuil-dimitur talev
malkata dorit-charlz dikens
sreshta na silite-stefan dichev
dvoinata lothen
jelezniqt svetilnik

bubbl3s
03-25-2008, 15:16
A znae6 li angliiski? Italqnski? Kvi ezici znae6? :)

Muse_of_Madness
03-25-2008, 18:15
Здравейте отново.
Записах си всички книги които споменахте и много благодаря.

Също някой пита на колко години съм и какви книги предпочитам:
Ами искам книги като за голям человек . :D На 16 години съм , ама искам да се развивам , а не да тъпча на едно място. И харесвам книги както каза Muse_of_madness "с правилно око могат лесно да бъдат видени под повърхността се отличават с присъщ на малко автори гений , съдържателни , оригинален замисъл , множество по-дълбоки идеи. "
Някакви психологически ли фолосовски ли не знам как се наричат. :D Някакви в/у които да мислиш , запомнящи се, логически...
Ако се сещате пишете още. :)

Аа и да кажа, че повечето издадени книги в Бг на Агата Кристи вече съм ги прочела. Изключително интересни са. :)

Относно Пратчет- в БГ уикипедията има списък на произведенията му за Света на Диска, всяко от които си пише общо взето за какво се отнася. Харесай си.

ЛИНК (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%8A%D1%82_%D0%BD%D0%B0_ %D0%B4%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0)

SamRothstein
03-25-2008, 20:37
Прочети обезателно „1984“ на Оруел и „Фаренхайт 451“ на Бредбъри. Най-хубавите книги, които съм чел в последните три години.

Addictive
01-25-2009, 12:21
В момента чета "Властелинът на Пръстените" - наистина невероятна книга! :)

YouKnowImBetterThanYou
01-25-2009, 13:51
Аз ти препоръчвам "Хари Потър", готина литература, увлекателна поредица за всички възрасти, без опастност да ти стане досадна. Можеш и на Тери Пратчет да прочетеш разни книжки, но не се захващай да четеш книги като Дон Кихот или такива на Достоевски или Толкин. Пауло Куельо също не е добър избор. Това препоръчвам единствено на авторката въз основа на база от лични впечатления. За останалите, не ме карайте да се обосновавам защо.

Fantomass
01-25-2009, 13:55
Параграф 22

dumbsy
01-27-2009, 19:30
Джордж Р.Р. Мартин - Песен за огън и лед
е тфа е велико.
обожавам я <3
хубаво е, че си се усетила навреме, че затъпяваш, защого 85% от хората на нашата възраст не се усещат.
което е тъпо.

Dollface
01-27-2009, 19:32
Тадеуш Доленга -Мостович - Знахар; Морал (поредица са)
Страшно смислени и силни книги!Препоръчвам ги

miroslavtn
01-27-2009, 19:33
az vinagi prepora4vam "Graf Monte Kristo" Tova mi e lubimata kniga :)
И аз така :)

MostHated
01-27-2009, 19:35
az vinagi prepora4vam "Graf Monte Kristo" Tova mi e lubimata kniga :)
И аз така :)

Миро галфон, ти не я чете :D

ScionOfStorm
01-27-2009, 20:57
Джордж Р.Р. Мартин - Песен за огън и лед
е тфа е велико.
обожавам я <3


аха, ама започна вече да я размива и Мартин, поразочарова ме. сега ще видим следващата с по-главните герои как ще е :)

dumbsy
01-27-2009, 21:06
Джордж Р.Р. Мартин - Песен за огън и лед
е тфа е велико.
обожавам я <3


аха, ама започна вече да я размива и Мартин, поразочарова ме. сега ще видим следващата с по-главните герои как ще е :)

да, обаче тя докато излезе -.-
от 100 години се канят да я пускат -.-

going_under
01-28-2009, 22:58
Twilight 8-)

6emet4e
01-29-2009, 20:40
Ако ти се чете нещо по-простичко,бих ти препоръчала като за начало "Без дом" на Хектор Мало.Много хубава книга.

Иначе Хари Потър също е доста добър избор. :)