PDA

View Full Version : Хайде пак тема за есенце.. :)



FelisDirus
03-26-2008, 08:56
Реших, че е крайно време да се приключи с теми от типа на "Какво е за вас любовта", тааа затова пускам този пост. Тези цитати, които ще видите по-долу, съм ги извадила от една любима моя книга - "На изток от рая". Впечатлиха ме много и реших това да се темите. Малко по-различно, малко по-интересно, надявам се.

Есетата ще се пускат в тази тема, като крайният срок е 5 април, а след това ще бъде направена тема (в "Конкурси"), където да се гласува за най-добро есе.
Всеки юзър има право на един глас, стига да е регистриран преди 1 март 2008. Всеки има право на участие с до 4 есета (на различните теми)

Умишлено пускам тази във "Всичко тийн..", тъй като в "Конкурси" почти никой не влиза.

Наградата отново ще бъде книга, но първо ще поговоря с победителя относно литературните му предпочитания и тогава ще преценя коя точно ще е.

Успех! :)


1. "Много по-лесно беше да насочиш силата на един човек там, където е невъзможно да му се противопоставиш."

2. "Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго."

3. "Бе също така привърженица на един похват, лежащ в основата на резултатната борба - да оставиш противника сам да свърши тежката работа, водеща го до поражение, или така да направляваш силите му, че да ги превърнеш в негова слабост."

4. "Хората грешат толкова често, когато бързат. Ако се налага да извършиш една трудна и деликатна постъпка, първо си длъжен да проучиш целта и тогава, приел веднъж тази цел за желана, изцяло да я забравиш и да се задълбочиш единствено в средствата. По такъв начин нетърпението, избързването или опасенията не биха те тласнали към погрешна стъпка."

kPuCkA
03-26-2008, 09:11
Аз съм съгласна да се пробвам,но ако напиша есе,кой ще го чете и оценява?

FelisDirus
03-26-2008, 09:15
Аз съм съгласна да се пробвам,но ако напиша есе,кой ще го чете и оценява?

Ами, съфорумци.. кой друг? :) Всеки ще гласува за това, което му е харесало най-много и се надявам и да се аргументира, след като даде гласа си за някого.

kPuCkA
03-26-2008, 09:25
Аз съм съгласна да се пробвам,но ако напиша есе,кой ще го чете и оценява?

Ами, съфорумци.. кой друг? :) Всеки ще гласува за това, което му е харесало най-много и се надявам и да се аргументира, след като даде гласа си за някого.Ммм...някак си идеята 14-15 годишни да гласуват при положение,че сигурно не са разбрали и половината написано,не ми харесва...предпочитам ако напиша нещо,то да се чете от няколко човека,включвам в това число и теб,абе хора,които разбират от това естество и понеже претенциите ми станаха прекалено големи се отказвам от инициативата,извинявам се за спама и успех на участващите.

Saymon90
03-26-2008, 09:31
Втората и третата тема ми харесват... може и да напиша нещо :)

FelisDirus
03-26-2008, 09:32
Виж, тук не всички са малоумници и не смея да твърдя, че бих могла да бъда достатъчно обективна при оценяването, пък и коя съм аз, че да ви оценявам? И какво те бърка.. давай на олимпийския принцип. :)

Сигурна съм, че ако напишеш нещо хубаво, то няма да остане недооценено и дори да не си първа, ще има хора, които да го разберат (написаното). :)

И, да, Сам е прав. Виж в "Конкурси". :)

Хайде стига сте спамили, ми пишете! :D

amatorium
03-26-2008, 10:02
A ako ne sme suglasni s vijdaniqta v zaglaviqta? Kak moje da se obosnove poddobna tema? :-)

Saymon90
03-26-2008, 10:06
A ako ne sme suglasni s vijdaniqta v zaglaviqta? Kak moje da se obosnove poddobna tema?
Като не си съгласен, докажи си гледната точка... чрез Есе :P

RAWRRR
03-27-2008, 06:24
3. "Бе също така привърженица на един похват, лежащ в основата на резултатната борба - да оставиш противника сам да свърши тежката работа, водеща го до поражение, или така да направляваш силите му, че да ги превърнеш в негова слабост."


Събрали се Егото,Нарцисизмът,Завистта ,Нагона,Алчността и Лудостта зад парното,в едно общежитие в Студентски град.

Светлин и Антонин бяха колеги и съквартиранти от 2 месеца.Мразеха се.
8:00 - Светлин излиза от банята.
8:15 - Светлин е изял обичайната си закуска от бъркани яйца и чаша чай.Винаги горски плодове.Светлин не беше гей.Светлин има само шестици в университета.Светлин днес получи двадесет лева от Антонин,за да отиде на кино,след лекции и да не се прибира преди 20 часа,защото Антонин щеше да е с момиче.Отново-3то за тази седмица.

Нагонът : - Това е нашият човек!
Егото: - Остави човек на собсвеното му Аз и гледай сеир.
Лудостта: - Моралът и принципите са най-големите врагове на човек!

14:00 - Антонин се събужда с махмурлук.Има 10 минути,докато мадамата му пристигне.10 минути за които той трябва да си вземе душ.Днес даже пропусна да си направи труда да иде на изпит,затова и реши да не си прави труда да влиза в банята,а да изпуши един фас на терасата.Все му е тая.

Егото: Ето един истински човек,който не признава принципите и морала на останалите хора.Защо трябва да се къпе заради другите?

19:00 - Светлин гледа филм за лошите момчета.Светлин стига до извода,че жените харесват този тип поведение.Решава да похарчи стипендията си от университета за тежкарски дрехи.10 минути по-късно Светлин е пребит и ограбен,на една пресечка от тях.

20:00 - Антонин гледа с ехидна усмивка странният,омърлушен зубър в стаята си.

Завистта : Аз съм любимка на Антонин,виж как подигравателно гледа зубъра,но иска и той да има същия успех като него,защото знае че не винаги ще може да бъде нехранимайко.

Алчността:Аз съм любимка на Светлин,защото той завижда на плейбоя,за неговата харизма и способността му да ползва всички облаги,които придобиват трудолюбивите хора,и то само чрез своята усмивка и безгрижни маниери.

Антонин и Сетлин са колеги от 4 години и два месеца.
Събрали се пак Егото,Нарцисизмът,Завистта ,Нагона,Алчността и Лудостта зад парното.

8:00 Антонин става за закуска.
8:00 Светлин още не може да заспи,защото има нужда от още малко дрога.

Алчността,Нарцисизмът,Егот о казват в един глас:
Антонин е сега всичко,което искаше да бъде-образован,богат и заобиколен от красиви жени,но не е щастлив,защото знае,че това не е човешката му природа.Тази рутина не го прави щастлив.Антонин е Светлин преди 4 години.

Лудостта,Нагонът,Завистта казват на свой ред:
Светлин е всичко,което искаше да бъде - интересен,желан,безгрижен.
Но не е щастлив ,защото знае,че това не е неговата истинска страна.Светлин е Антонин преди 4 години.Той още иска да стане лекар.Светлин знае,че каквото човек сам си прични,никой друг не може да му го причини.

Завистта триумфира:
Антонин и Светлин не са повече конкуренти.Те са по-близки от всякога,защото и двамата допуснаха една и съща грешка да оставят противника сам да разруши себе си.А какъв по-голям противник имаме от самите себе си?


Малко е дълго,съжалявам,но няма как да го съкратя и да се запази идеята.

FelisDirus
03-28-2008, 16:24
Айде бе, деца.. толкова ли са ви сложни темите, или можете да разсъждавате само върху "любовта" и "живота"? :D

AFT
03-28-2008, 19:47
Аз съм съгласна да се пробвам,но ако напиша есе,кой ще го чете и оценява?

Ами, съфорумци.. кой друг? :) Всеки ще гласува за това, което му е харесало най-много и се надявам и да се аргументира, след като даде гласа си за някого.Ммм...някак си идеята 14-15 годишни да гласуват при положение,че сигурно не са разбрали и половината написано,не ми харесва...предпочитам ако напиша нещо,то да се чете от няколко човека,включвам в това число и теб,абе хора,които разбират от това естество и понеже претенциите ми станаха прекалено големи се отказвам от инициативата,извинявам се за спама и успех на участващите.

Причината, поради която се отказваш, е безсмислена, щот тези, които не искаш да те оценяват, са прекалено тъпи, за да си направят труда въобще да прочетат това, което си написала. Пък и дори и да те оценят, кво от т'ва? Голяма работа, ако не спечелиш. -.-

white_chik
03-29-2008, 09:23
Темите са хубави,интересни и може да се пише много.Но нека авторката или някой друг се опита да синтезира смисъла в по-малко думи,защото темите за есета по принцип са не по-дълги от едно изречение.Не става въпрос,че участниците няма да го разберат,но просто не звучи добре.

ANTIHUMAN
03-29-2008, 11:38
:oops: emi nz ne6to neshvanah temite sorry

FelisDirus
03-29-2008, 13:35
Какъв живот бе, ANTIHUMAN?


Хора, кво ви става?! Имате теми!!! Иронизириах ви, когато говорех за "любовта" и "живота" и по дяволите, уайт чик, това са цитати! Не мога просто така да си ги измислям! И няма да синтезирам в едно изречение, защото никой не може да го каже по-добре от Стайнбек и си звучи перфектно. И щом не е проблем да го схванете, не виждам защо да го променям.

Направо ме отчаяхте.. сериозно....

Deadlock
03-29-2008, 14:28
^Ти по коя тема ще пишеш?

amatorium
03-29-2008, 14:37
Tiq razkazcheta, koito sa postnati kakvo obshto imat s temite za razmisul!? :lol: Jalko za konkursa. :?

RAWRRR
03-29-2008, 19:03
Не знам дали ти е известно,но има вид есе тип повествование.Тоест разказът е допустима форма за есе.
Избрах тази форма,за да е по-интересно.
А това,че не си ми схванал идеята ,е твой ущърб.

white_chik
03-30-2008, 16:41
САмо не ми се карай.Правете кавото искате.Въпросът е в това,че на никакъв изпит или какъвто и да е било официален формат за изпитване,темата не е 10 реда.Ок,харесал ти е цитатът, но щом сте толкова компетентни,потърси теми за есе ,които са повече от едно изречение.Аман от разбирачи...

FelisDirus
03-30-2008, 16:59
САмо не ми се карай.Правете кавото искате.Въпросът е в това,че на никакъв изпит или какъвто и да е било официален формат за изпитване,темата не е 10 реда.Ок,харесал ти е цитатът, но щом сте толкова компетентни,потърси теми за есе ,които са повече от едно изречение.Аман от разбирачи...


Аз не провеждам изпит. Веднъж нещо по-различно да се направи и вие ще се скъсате да критикувате. Апф.. Еми, хубу, пишете си по темите "Какво е за мен любовта", явно тук няма хора с повече въображение и дар слово. Не можете да излезете от рамките, пишете едни и същи клиширани неща. :)

Благодаря на Раур, която единствена е схванала замисъла и е оценила темата.

shadow4e
03-30-2008, 19:09
Аз също я оцених, но за съжаление, не ми се отдават тези неща, но пък мога да критикувам написаните от другите неща. :D Следя я темичката още от началото и е жалко, че няма желащи да участват...

А на Рауррр е много добро!