PDA

View Full Version : Има ли място за лъжа в отношенията между приятели?



monkata93
03-26-2008, 15:24
Някой може ли да ми намери ЕСЕ ПО ТЕМА "Има ли място за лъжа в отношенията между приятели?" Моля Ви, много ми е важно.Който намери нещо, ще съм му мн благодарна. :)

sexa_na_kompleksa
03-26-2008, 15:54
Виж това, ако не върши работа, мога да ти постна есета за приятелството и лъжата и ти да си направиш свой вариянт от тях.

Има ли място за лъжа в отношенията между приятели

''Според мен няма място за лъжи между приятели. Няма място за лъжи в живота въобще, но между приятели е немислимо.
А може би трябва да си зададем въпроса какво е ”лъжа”. Може би трябва да се замислим кого наричаме ”приятел”....
Лъжата... Не напразно има една много хубава народна поговорка - ”на лъжата краката са къси”! Независимо колко умела е една лъжа, винаги истината излиза на яве. Независимо дали лъжата е с цел да не нараниш с истината приятеля или просто имаш изгода, лъжата си е лъжа. Вярно, има така наречената ”благородна лъжа”. Не знам, обаче, дали ако за всяка изречена лъжа слагаме определението ”благородна”, ще е наистина благородна. И благородна за кого? Може би за теб самия, защото си нямал сили да кажеш това, което е трябвало да кажеш – истината. Колко е по-лесно да излъжеш. Колко е лесно да говориш хубави неща на хората около теб, независимо че половината от казаното е лъжа. И колко е по-трудно човек да застане очи в очи с приятеля и да му каже истината. Да, ще го заболи много, ще те заболи и теб. От истината боли, но по-добре да те боли от нея, отколкото да те заболи от факта, че си бил излъган и то от приятел. Човек понася лъжа повече, когато тя е изречена от някой, когото не му е толкова близък, но от приятел – чувства се предаден. Наричаме някого приятел, но защо ни е нужно да го лъжем, ако той е някой по-специален за нас от другите хора- така рискуваме да го загубим безвъзвратно. Приятел не е човек, който просто така сме го нарекли. Това е човек, с когото можем да споделим и най-дълбоките си тайни и знаем, че те ще си останат тайни, можем да разчитаме на подкрепа, когато изпаднем в безизходица. Приятелят ни прощава за грешките, приема нашите недостатъци, преживява с нас проблемите ни. Приятелят е човек, на когото можеш да се обадиш в 02:30 ч. през нощта, защото имаш нужда от някого до себе си и знаеш, че той ще се отзове веднага – без въпроси, без упреци. Приятелят е толкова скъп за теб човек, че никога не би ти минало през ум да го нараниш като го излъжеш, т.е да предадеш доверието, което ти е гласувал. Как можеш да излъжеш приятел, когато утре ще искаш той да е искрен с теб? Ако го лъжеш как ще го гледаш в очите, без да изпиташ срам, без да се почувстваш гузен? Ако не се почувстваш така..... замисли се дали въобще този човек ти е приятел...''

krisi_bep
03-26-2008, 15:56
Има ли място за лъжа в отношенията между приятели?

Според мен няма място за лъжи между приятели. Няма място за лъжи в живота въобще, но между приятели е немислимо.
А може би трябва да си зададем въпроса какво е ”лъжа”. Може би трябва да се замислим кого наричаме ”приятел”....
Лъжата... Не напразно има една много хубава народна поговорка - ”на лъжата краката са къси”! Независимо колко умела е една лъжа, винаги истината излиза на яве. Независимо дали лъжата е с цел да не нараниш с истината приятеля или просто имаш изгода, лъжата си е лъжа. Вярно, има така наречената ”благородна лъжа”. Не знам, обаче, дали ако за всяка изречена лъжа слагаме определението ”благородна”, ще е наистина благородна. И благородна за кого? Може би за теб самия, защото си нямал сили да кажеш това, което е трябвало да кажеш – истината. Колко е по-лесно да излъжеш. Колко е лесно да говориш хубави неща на хората около теб, независимо че половината от казаното е лъжа. И колко е по-трудно човек да застане очи в очи с приятеля и да му каже истината. Да, ще го заболи много, ще те заболи и теб. От истината боли, но по-добре да те боли от нея, отколкото да те заболи от факта, че си бил излъган и то от приятел. Човек понася лъжа повече, когато тя е изречена от някой, когото не му е толкова близък, но от приятел – чувства се предаден. Наричаме някого приятел, но защо ни е нужно да го лъжем, ако той е някой по-специален за нас от другите хора- така рискуваме да го загубим безвъзвратно. Приятел не е човек, който просто така сме го нарекли. Това е човек, с когото можем да споделим и най-дълбоките си тайни и знаем, че те ще си останат тайни, можем да разчитаме на подкрепа, когато изпаднем в безизходица. Приятелят ни прощава за грешките, приема нашите недостатъци, преживява с нас проблемите ни. Приятелят е човек, на когото можеш да се обадиш в 02:30 ч. през нощта, защото имаш нужда от някого до себе си и знаеш, че той ще се отзове веднага – без въпроси, без упреци. Приятелят е толкова скъп за теб човек, че никога не би ти минало през ум да го нараниш като го излъжеш, т.е да предадеш доверието, което ти е гласувал. Как можеш да излъжеш приятел, когато утре ще искаш той да е искрен с теб? Ако го лъжеш как ще го гледаш в очите, без да изпиташ срам, без да се почувстваш гузен? Ако не се почувстваш така..... замисли се дали въобще този човек ти е приятел...

monkata93
03-26-2008, 16:20
Мерси много. :) :-)

PhantomAR
12-06-2009, 18:09
Ето нещо и от мен, дечица:


"Има ли място за лъжа в отношенията между приятели?"

Какъв ли въпрос трябва да е това, риторичен? Или просто безумно глуповат?
Лъжата си е природно качество в човека, няма човек, който да не лъже поне малко в днешни дни, за жалост.
Ако имаш приятел, на който всяко 3-4 изречение е лъжа и все опще си мислиш, че ти е приятел, то тогава ти си невероятно наивен човек. Такъв приятел буквално е един вид враг, никога не можеш да му се довериш, дори за най-малкото нещо. Досущ като отношения с непознат.
На един приятел трябва да можеш да разчиташ, а това е невъзможно, ако този приятел не може дори до магазина да отиде без да излъже.
Та това дори не са приятелски отношения.


П.п: Късо, но достатъчно за да смаете госпожата си.