PDA

View Full Version : Какви реформации бихте въвели в образованието ?



izmislenata
03-26-2008, 19:37
Това е една интересна тема за мен. Убедена съм,че хората,които учат средното си образование в България,са осъзнали,че това,което се опитват да направят от нас е едни машинки,които да могат да си казват от-до назубрения урок и да не се налага нищо повече/или поне в повечето училища е така/. Според мен би трябвало да се провокира повече личностното мислене на човека и да се развива неговия потенциал. Това,разбира се,не може да стане с 'кълването' на определени страници,от даден учебник. Смятам,че трябва изцяло да се преструктурира материала,да има много повече задачи за мислене и изказване на мнение. Естествено,науката си е наука и изисква точност,което значи,че е нужно да се помнят основните закони,но нищо не би пречило да се задълбочим и да разгледаме във Вселената в какво приложение влиза този закон..Също така би било добре да се извършват повече опити,било то лабораторни или други..По химия и физика нещата да се обясняват нагледно. Например,в часовете по история,да се посещават музеи и т.н. С други думи,това,което учим,да не се превръща просто в безкрайност от думи,думи и пак думи,а нещо атрактивно,което да предизвика вниманието ни,да има начин,по който това да се постигне. Също не би било зле да имаме часове ,така да се каже-например,как бихте постъпили в различни ситуации и това да се дискутира. Часове с логически задачи,обсъждане на дадени проблеми на обществото и достгигане до изводи,вземане на решения и т.н. Работа в екип,формиране на групи за дадени проекти,доклади,реферати. Да обсъждаме политиката,това,което се случва около нас. А като имаме астрономия,да ходим до обсерваторията. За географията също,а по биология да се показва всичко-например с посещението на природно-научен музей. И задължително повече часове 'за духа'-поне по 2 часа спорт дневно,по избор на ученика,МУЗИКА,час за талантите,изкуство..Така го обяснявам все едно,че целия ни живот да е едно училище,но така или иначе прекарваме голяма част от времето си именно в някаква сграда-защо да не е предоставено всичко по един много по-достъпен,заинтригуващ и интересен начин? Всички тези 'малки музеи',лаборатории,кабинет ,за които споменах,да се намират в учлищните бази. ... С две думи,мисля,че много е важен НАЧИНА,по който дадено нещо е предоставено...Смятам,че има доста какво да се желае от българското образование..че за съжаление доста хора се отказват да учат,заради сухарския начин,по който е предадена информацията-обобщено-системата. Какво ще кажете вие? Харесвате ли идеите ми и какво друго бихте могли да предложите?

Naman07
03-26-2008, 20:47
"Според мен би трябвало да се провокира повече личностното мислене на човека и да се развива неговия потенциал. Това,разбира се,не може да стане с 'кълването' на определени страници,от даден учебник."


Абсолютно си права за това !!При нас даже санкционират за изказване на ли4но мнение(понеже сме се отклонили от урока)...и уви ..ама то4но машинки искат да ни направят.По тази тема може да се писше страшно много и е интересна не само на теб 8-) .

Seducti0n
03-26-2008, 22:22
Интересна тема подхващаваш, която ме хвърля в размисли относно значимостта на образованието и мястото на училището, начинът по който то се възприема от учащите-просто като една институция или като нещо много повече.
Няма смисъл да се заблуждаваме относно качеството специално на средното образование.В половината от гимназиите, цари тотална анархия.Всеки прави и отсъства с повод и без като после си извинява отсъствията посредством фалши медицински бележки.Да разбирам на всеки може да се случи, но важното е тази схема да не се превърне в порочна практика.
Така, но все пак, всеки прави своя избор, сам за себе си решава, каква роля би трябвало да заема училището.До колко редно е да прекарваш половината от часовете в най-близкото задиммено кафене...
За мен са важни не само знанията, но и личността на един човек.Голяма част от нея се формира именно в училище.Когато обаче няма подходяща среда за развитие, човек остава на едно определено равнище или пък по-лошото започва малко по малко да деградира...
Та според мен е много ценна възпитателната роля на училището, осигуряваща стабилна основа, гарантираща по-лесното освояване на нови знания. :)