PDA

View Full Version : есе - децата на европа - еднакви и различни



ralito911119
04-02-2008, 13:11
v daskalo ni iskat esetana tema "децата на европа - еднакви и различни" molq vi pomognete mi da napi6a ne6to po temata 6tot ni6to ne mi dva na ak1la MOLQ VI

7 точка от правилата
moderated by Coki

sexa_na_kompleksa
04-02-2008, 16:02
Виж това:

Децата, България, Европа

България, 1324 годишна. Най– старата държава в Европа!
Допра ли глава до чернозема, чувам копитата на Аспаруховата конница, изправя ли се, облъхва ме повеят на Шипченския вятър. Стъпя ли на морския бряг– чувствам нежния допир на нашето море.
Това е моята родина! Аз и принадлежа, така както са и принадлежали други преди мен, така както ще и принадлежат всички, които ще дойдат след мен.Тази земя ми позволява да усетя, че съществувам, да разбера смисъла на подвига и героизма на моите деди. Да усети сърцето ми красотата и звучността на българското слово.
Имаме дълговечна история! Тогава, когато други народи са се пробуждали в Европа, ние сме творили историята си! С черти и резки, с пот и кръв...
В зората на 21 век сме. Звучи „Ода на радостта”. Много европейци са щастливи, а за нас българите говорят, че отиваме в Европа.
Основите на този „стар свят” са изградени върху фундаментални идеи и ценности, които се споделят от държавите членки. Тези ценности включват гарантирането на траен мир, единство, равенство, свобода, сигурност и солидарност.
Няма по-силна мотивация за обединяването на Европа от желанието за мир. Доказателство за това е фактът, че повече от четиридесет години на континента цари мир. Ако в миналото икономическата глобализация породи съпротива, то духовната глобализация може само да ни обедини.
Единство може да има само там, където има равенство. Всички граждани на Общността са равни пред закона. Нито една държава няма предимства пред останалите. Свободата е пряк резултат на мира и единството. Солидарността е необходимост. Ако Общността иска да запази своите рамки стабилни, тя трябва да уважава равнопоставеността на своите членове.
Когато говорим за национална идентичност в рамките на Европейския съюз не разбираме понятието сливане на нации, а по- скоро говорим за приноса на държавите, който те могат да дадат чрез присъщите си черти и качества.
Броени месеци остават до приемането ни в Общността. С Вазовско самочувствие трябва да заявим „че и ний сме дали нещо на света”. От дълги години в същия този свят слушат мистериозните гласове на Николай Гяуров, Райна Кабаиванска, Борис Христов. Христо Явашев „шашна” французи и германци с проектите си. Иво Папазов завладя англичаните с виртуозен джаз. Гласът на Валя Балканска лети в Космоса.
Но си мисля, че нещо все ни липсва. С болка казвам, че това, което ме тревожи е настоящето. Прекалено напред се вторачихме. Лошото е, че дори мислите ни са в бъдеще време.
Нека спрем и се огледаме.Нека се научим да се чуваме, да приемаме различията, смело и дръзко да отстояваме истината, тогава може би ще ни забележат и ще ни оценят!?
Хей, възрастни, подкрепяйте ни, тогава когато искаме да подскочим и да помилваме слънцето.Не ни спирайте, когато плачем, а ни питайте „защо”. Не ни се карайте, когато храним птиците със закуските си! Оставете ни да счупим копия също като Дон Кихот, но да знаем, че сме опитали! Видите ли такива деца- бъдете спокойни! Мечтатели все още има, затова го има и света!...



Децата – еднакви и различни

Децата са като цветя.Те стоплят с детския си смях сърцата на родителите си,тъй както цветята разнасят благоуханието си навред.
Но както има различни цветя в градината и те всички ни радват с красотата с,така има деца с различен цвят на кожата-черни,жълти,бели;момиченца и момченца;деца говорещи различни езици,но разбиращи се на някакъв общ за тях,скрит език-може би усмивката;деца с различна вяра-в Бога или в Алах,но и с една обща вяра-в Доброто;деца –бедни и догати,но носещи в себе си най-голямото богатство-ОБИЧТА.
Децата са като роза-с чиста и искренна душа,способна да обича,истински и завинаги.Достатъчно е само да спечелиш детското сърце с добра душа,за да имаш приятел завинаги.
Децата са всичко на този свят-радост и мъка,минало и бъдеще.Те са минало,защото носят в себе си частица от свойте родители;настоящето,защото са смисъла на техния живот и бъдещето,защото са тяхната надежда.
Децата са просто деца и трябжа да бъдат обичани-те всички имат нужда и право на това,защото дават на земята хиляди пъти по-голяма обич и признателност.Те живеятбез предрасъдъци,без омраза,тук и сега,един за всички и всички за един в играта си,тоест в приятелството си.И аз,като дете,което има нужда от приятели-на различна възраст,от различни страни,Ви моля-Вас,които отдавна сте престанали да бъдете деца и сега сте наши родители,или просто възрастни:”Не ни разделяйте,не искайте от нас да мразим другите,различните,не ни карайте да пораснем твърде бързо,да забравим детството в себе си и просто да изчезнем!”
Спасете мечтите ни!
За да спасим доброто,защото,то е в нас!
Толкова е лесно-просто си спомнете,че сте били деца!

5StaR
04-02-2008, 20:09
Тва децата са зган мани ги ...

Isi_d
04-03-2008, 09:27
Има конкурс на тази тема и вероятно затова ви искат такива есета- така че по-добре се постарай с нещо оригинално

ralito911119
04-04-2008, 09:19
mhm blagodarq