PDA

View Full Version : Youth For Understanding



`*`MaLkA SlAdUrKa`*`
04-09-2008, 18:01
" Основното в нашата дейност е провеждането на дългосрочни, преди всичко едногодишни междунардодни програми за обмен на ученици. Даваме възможност на младежи от България да пребивават на разменни начала в страна в чужбина и на младежи от чужди страни (на този етап само немски) да пребивават на същия принцип в България.

Целта е участниците да се интегрират в ежедневието на страната – домакин и да се превърнат в пълноценни членове на приемното си семейство. Младежите биват приемани в приемни семейства напълно безвъзмездно и посещават училище в страната - домакин. По този начин и приемните родители, както и приемните братя и сестри се превръщат в равностойни участници в нашите програми. На тяхно както и на разположение на младежите винаги има доброволец – довереник от оранизацията в страната – домакин. Нашето сътрудничество с училищата е доста тясно, с оглед на факта, че училището представлява основна част от годината на разменни начала.

Нашите програми на разменни начала са придружени от богата палитра от семинарни занимания, които като тематика обхващат: подготовка преди заминаването, грижи по време на престоя в страната – домакин, както и адаптиране обратно към собствената среда след завръщането от годината на разменни начала. Бившите участници в програмите, натрупали опит, впечатления и спомени от годината на разменни начала имат отново възможност да участват в дейността на Сдружението по малко по-различен начин, а именно в организираните за тях семинари, срещи и други мероприятия.

Опитваме се да направим така, че участието на един ученик да е колкото се може по-малко зависимо от финансовите му възможности. В тази връзка всяка година Сдружение «Младеж За Разбирателство – България» раздава определен брой стипендии.

Стремим се по всякакъв начин да запазим разнообразието от страни, които предлагаме за година на разменни начала. Основен приоритет за нас е също така да създадем нови контакти и да използваме възможностите за обмен с други, нови страни. "

LipSoFAnAnGel
04-09-2008, 18:46
И???

`*`MaLkA SlAdUrKa`*`
04-09-2008, 19:07
]И???
Има ли хора, които са готови да зарежат всичко познато за една година? За мен това е един вид да проверя възможностите си, в смисъл трудно си е човек на моята възраст (15) да напусне страната и да отиде някъде, където никой не познава! Различни хора, различен език, различна култура... Това е начин да докажа на себе си и на хората около мен че мога да бъда самостоятелна!

Bubbly
04-10-2008, 18:39
Според мен идеята е страхотна! :grin: Разбира се, има и известна доза късмет -дали семейството и новите ти съученици ще ти допаднат и приемат. Аз наскоро бях в приемно семейство, за съжаление само за 10 дни, но ако имаше възможност бих останала още. Специално идеята за обучението си има и недостатъци -например там няма как да учиш българска история и литература, но за една година това едва ли е голям проблем. Също така едва ли всеки има финансовата възможност Иначе на мен много ми се иска да опитам при 2 условия- да става въпрос за немско училище, защото английският не ми е на толкова високо ниво и в класа ми да има поне още един българин. :)