PDA

View Full Version : Брекети vs шина



scout4e94
04-13-2008, 11:06
nz dali tova e to4no za tuk no iskam da pitam horata koito sa zapoznati .....zna4i koe e po dobro i nujno li e da si si smenil mle4nite zubi za da si sloji6 edno ot dvete .....

CoOLBebZz
04-13-2008, 11:19
Да, нужно е на мен преди година-две не ми дадоха да си сложа, защото още имах млечни зъби.Аз например искам да си сложа брекети.Те са най-подходящи и най-качествени!

sexa_na_kompleksa
04-13-2008, 11:21
Не знам каква е разликата или кое е по-доброто. Смятам, че за този въпрос трябва да се посъветваш със специалист. А иначе аз съм носила апаратче и се наложи да ми извадят няколко млчени зъба.

gabi_94
04-13-2008, 11:29
еми нужно е да си смениш млечните зъби, задължително, особено ако си слагаш брекети! Аз имах апаратче преди 3 години, носих го до миналата и нямаше особено голям ефект. Преди около месец ми сложиха брекети, но преди това ми извадиха млечните зъби и изчакаха да ми пораснат постоянните. Извадили са ми с упойка 10 млечни зъба, които изобщо не се клатят и това за срок от 1г. и половина. Такива мъки преживях, ама няма как, все пак за мое добро е. Сега съм с брекети и ще ги нося 1 г. и половина и се надявам че след това зъбите ми ще бъдат прави и хубави. По-добре брекети, тъй или иначе накрая пак ще сложиш брекети, повярвай ми, не си струва да си губиш времето със шини. Ако ти извадят млечните зъби и ги изчакат да пораснат ще трае около 1г. може би, зависи колко зъби са ти млечни и колко бързо ще порастнат постояните. Ще ти сложат брекети и след още 1 година ще ги махнат, иначе ако сложиш апаратче пак ще ти махнат млечните зъби, ама апаратчето ще го носиш по-дълго време и може и да не ти се оправят зъбите, така че няма какво да мислиш, ако са ти много криви зъбите - брекетите са решението! И ако се притесняваш за тях, не е чак толкова гадно. спокс! Ако имаш некви въпроси питай, запозната съм твърде добре с всичко!

cool_angel
04-13-2008, 11:47
6inite sa po udobni za6toto moje6 da si gi maha6 dokato qde6,a breketite si stoqt na zubite vinagi dokato ne ti gi mahnat :?

alex
04-13-2008, 11:50
Здравей,

Това са брекетите
http://www.dentalporcelain.com.ua/uf/Image/orthodontics/bracket-system.jpg
Те се поставят на всеки зъб като на последните или предпоследните ти зъби се поставят едни халки за които се захваща металната дъга ( телта ) която минава през всяко едно брекетче на всеки зъб. Трика е че дъгата има памет и винаги се връща в изходна позиция така че като се огъне спрямо събите тя почва да връща старата си форма и натяга зъбите.

Шините вече е трудно да ги намеря на нсимка но са доста по-грозни и с непце ( в повечето случай ). Те могат да се свалят когато си поискаш но са много по-лоши защото:
1.силата им е по-слаба и за това ще ги носиш повече реме
2.правят много интересни рани в устата на произволни места включителлно на непцето.
3.ако ги забравиш 1-2 дни да не ги носиш после боли повече :)
4.изкушаваш се да ги свалиш което ти вреди

Аз съм носил 2 вида сини преди години и ефекта им беше нулев... е разместиха ми зъбите но ги омазаха стабилно. За това сега съм принуден да съм с брекети които сложих преди 2 седмици. Да ти кажа чесно подготви се за едно доста неприятно изживяване от кеото ще отслабнеш доста. Аз до момента свалих 6 кила :)

А за млечните зъби - естествено. Няма смисъл да наместваш нещо което ще падне след месец-два или пет.

Chacho
04-13-2008, 12:00
Мисля да ползвам тази тема,ако има някои носещи със същите колебания.Аз имам няколко криви зъба,по простата причина,че са ми големи и няма място иии се разместват.Зъболекарката каза,че като ми израстат всички (имам 28) може още да се разместят и ако се извади единият ми проблемен ще се оправят нещата.Дали да сложа брекети или да им дада да го извадят?

hrisiiiiii
04-13-2008, 12:07
Брекетите са решението ;)

Amelly
04-13-2008, 12:08
Здравей,

Това са брекетите
http://www.dentalporcelain.com.ua/uf/Image/orthodontics/bracket-system.jpg
Те се поставят на всеки зъб като на последните или предпоследните ти зъби се поставят едни халки за които се захваща металната дъга ( телта ) която минава през всяко едно брекетче на всеки зъб. Трика е че дъгата има памет и винаги се връща в изходна позиция така че като се огъне спрямо събите тя почва да връща старата си форма и натяга зъбите.

Шините вече е трудно да ги намеря на нсимка но са доста по-грозни и с непце ( в повечето случай ). Те могат да се свалят когато си поискаш но са много по-лоши защото:
1.силата им е по-слаба и за това ще ги носиш повече реме
2.правят много интересни рани в устата на произволни места включителлно на непцето.
3.ако ги забравиш 1-2 дни да не ги носиш после боли повече :)
4.изкушаваш се да ги свалиш което ти вреди

Аз съм носил 2 вида сини преди години и ефекта им беше нулев... е разместиха ми зъбите но ги омазаха стабилно. За това сега съм принуден да съм с брекети които сложих преди 2 седмици. Да ти кажа чесно подготви се за едно доста неприятно изживяване от кеото ще отслабнеш доста. Аз до момента свалих 6 кила :)

А за млечните зъби - естествено. Няма смисъл да наместваш нещо което ще падне след месец-два или пет.

Какво общо имат брекетите с отслабването?

i'm so excited!
04-13-2008, 12:13
аз съм носила шини няколко години (ако бях по-сериозна може би и по-малко време щях да ги нося), сега зъбите ми са идеални :)

hrisiiiiii
04-13-2008, 12:25
Здравей,

Това са брекетите
http://www.dentalporcelain.com.ua/uf/Image/orthodontics/bracket-system.jpg
Те се поставят на всеки зъб като на последните или предпоследните ти зъби се поставят едни халки за които се захваща металната дъга ( телта ) която минава през всяко едно брекетче на всеки зъб. Трика е че дъгата има памет и винаги се връща в изходна позиция така че като се огъне спрямо събите тя почва да връща старата си форма и натяга зъбите.

Шините вече е трудно да ги намеря на нсимка но са доста по-грозни и с непце ( в повечето случай ). Те могат да се свалят когато си поискаш но са много по-лоши защото:
1.силата им е по-слаба и за това ще ги носиш повече реме
2.правят много интересни рани в устата на произволни места включителлно на непцето.
3.ако ги забравиш 1-2 дни да не ги носиш после боли повече :)
4.изкушаваш се да ги свалиш което ти вреди

Аз съм носил 2 вида сини преди години и ефекта им беше нулев... е разместиха ми зъбите но ги омазаха стабилно. За това сега съм принуден да съм с брекети които сложих преди 2 седмици. Да ти кажа чесно подготви се за едно доста неприятно изживяване от кеото ще отслабнеш доста. Аз до момента свалих 6 кила :)

А за млечните зъби - естествено. Няма смисъл да наместваш нещо което ще падне след месец-два или пет.

Какво общо имат брекетите с отслабването?


Оу, имат много общо :D Всичко се свързва с факта, че първият един месец зъбите те болят много, и не можеш да ядеш нищо твърдо. Но това е само докато свикнеш, после минават мъките. Само трябва да издържиш началото, защото е доста неприятно :)

Maimunche_f
04-13-2008, 12:28
Мисля да ползвам тази тема,ако има някои носещи със същите колебания.Аз имам няколко криви зъба,по простата причина,че са ми големи и няма място иии се разместват.Зъболекарката каза,че като ми израстат всички (имам 28) може още да се разместят и ако се извади единият ми проблемен ще се оправят нещата.Дали да сложа брекети или да им дада да го извадят?

И при мен проблема е подобен. На горната челюст си имам нормалния брой зъби (а на долната с 2 по-малко), но са по-широчки и няма достатъчно място и затова са криви.Преди доста време носих апаратче и имаше някакъв ефект (alex, нямах проблеми от сорта на рани или да съм се изкошавала да го свалям...), но не достатъчно задоволителен. Та сега ако искам зъбите ми да се изправят напълно трябва да извадя 2 зъбчета и след това да нося брекити. Проблема идва от това, че ме е страх от ваденето :-| . И съм пред голяма дилема какво да правя ](*,)

Amelly
04-13-2008, 12:32
Мисля да ползвам тази тема,ако има някои носещи със същите колебания.Аз имам няколко криви зъба,по простата причина,че са ми големи и няма място иии се разместват.Зъболекарката каза,че като ми израстат всички (имам 28) може още да се разместят и ако се извади единият ми проблемен ще се оправят нещата.Дали да сложа брекети или да им дада да го извадят?

И при мен проблема е подобен. На горната челюст си имам нормалния брой зъби (а на долната с 2 по-малко), но са по-широчки и няма достатъчно място и затова са криви.Преди доста време носих апаратче и имаше някакъв ефект (alex, нямах проблеми от сорта на рани или да съм се изкошавала да го свалям...), но не достатъчно задоволителен. Та сега ако искам зъбите ми да се изправят напълно трябва да извадя 2 зъбчета и след това да нося брекити. Проблема идва от това, че ме е страх от ваденето :-| . И съм пред голяма дилема какво да правя ](*,)

Имах подобен проблем.Аз на горната челюст нямах място за един зъб и ми казаха,че трябва да се вади.И в деня който трябваше да ми го вадят зъболекарката ми се беше разболяла и така и не стана.Но за сметка на това след седмица отидох на др зъболекар,който ми каза че проблема ми може да се оправи и без вадене на зъба,поносих апаратче 2-3 години и всичко си дойде на мястото

alex
04-13-2008, 12:49
Проблема при брекетите не е само в болката при яденето като начало.Ако до есга сте свикнали да похапвате разни неща след обяд например, или ако бякой ви почерпи сега просто ще ги отказвате. Защото всяко хапване на ядене е свързано с миене на зъбите. Ако нямате четка и възможност да ги измиете не можете да хапнете нищо без да ви се полепят по зъбите разни боклуци и да изглеждате ужасно :)

scout4e94
04-13-2008, 12:52
az pitam za6toto se kolebaq mejdu dvete :vijte kakvi + i - imat dvete ne6ta spored moita ortodonka
6inite se mahat breketite ne
s breketite higienata se vlo6ava 6tot hranata ostava po tqh,a pri 6init nee taka
breketite pomagat pove4e i sa za po kratko vreme
breketite moje da ne mi otivat a 6iite moje da ne gi nosqnavun za tva se se6tam pls kajete koe e po udobno?

Maimunche_f
04-13-2008, 13:11
Мисля да ползвам тази тема,ако има някои носещи със същите колебания.Аз имам няколко криви зъба,по простата причина,че са ми големи и няма място иии се разместват.Зъболекарката каза,че като ми израстат всички (имам 28) може още да се разместят и ако се извади единият ми проблемен ще се оправят нещата.Дали да сложа брекети или да им дада да го извадят?

И при мен проблема е подобен. На горната челюст си имам нормалния брой зъби (а на долната с 2 по-малко), но са по-широчки и няма достатъчно място и затова са криви.Преди доста време носих апаратче и имаше някакъв ефект (alex, нямах проблеми от сорта на рани или да съм се изкошавала да го свалям...), но не достатъчно задоволителен. Та сега ако искам зъбите ми да се изправят напълно трябва да извадя 2 зъбчета и след това да нося брекити. Проблема идва от това, че ме е страх от ваденето :-| . И съм пред голяма дилема какво да правя ](*,)

Имах подобен проблем.Аз на горната челюст нямах място за един зъб и ми казаха,че трябва да се вади.И в деня който трябваше да ми го вадят зъболекарката ми се беше разболяла и така и не стана.Но за сметка на това след седмица отидох на др зъболекар,който ми каза че проблема ми може да се оправи и без вадене на зъба,поносих апаратче 2-3 години и всичко си дойде на мястото

При мен няма как да се наместят...просто няма място. Имам си пълния брой зъби. Така, че за да се наместят трябва да се извадят 2 и така ще се освободи нужното мястенце.
http://ssony.aha.bg/ - ето тука на едната снимка ми се виждат кривите зъбчета :D

Seducti0n
04-13-2008, 13:12
Здравей. :)
Общо взето, Алекс ти ги е обяснил доста подробно нещата. :)
Основното, което при брекетите е, че трябва да подържаш ИЗКЛЮЧИТЕЛНО добра хигиена на устната кухина за да избегнеш развитието на бактерии, които биха могли да доведадат до развитието на афти/имай предвид и факта, че влажността и топлината на устната кухина, допълнително предразполага към развитието на микроорганизми/.
Според мен лично по-ефикасни са брекетите.Преди години бях с шини и беше наистина кошмарно.Имаше един период, през който цялата ми уста, че и към гърлото дори, беше покрита с афти, поради които не можех да се храня и да пия-ужас!
Та, вече от 4 месеца нося брекети.В началото не е никак удобно, но се свиква бързо.Нали все пак е за твое добро, ще се наложи да изтърпиш.
Хубаво е да избягваш твърдите храни.Аз много обичам шоколад с бадеми и често похапвам, докато не ми се счупи дъгата/телта минаваща пред отделните брекетчета, даже и едно от тях се отлепи, на друго му падна ластичето/.Хубаво би било винаги да си имаш в теб клечки за зъби и огледалце, да се поглеждаш от време на време и ако забележиш остатък от храна да го махнеш. :-D

Няма смисъл да се комплексираш, носенето на брекети ти гарантира една прекрасна усмивка след години. :)

П.С-Имай предвид, че може да ти се наложи изваждането на някой друг зъб.На мен лично ми извадиха 3 зъба, защото челюста ми е малка, а зъбките големи и така.
Айде, успехчета. :)

alex
04-13-2008, 13:52
Брекети! Да ползваш шини в момента е като да работиш на пишеща мапина вместо на компютър :-o

lqlqlql
04-13-2008, 14:58
Апаратчетата не стават!!! Трябва да си попаднеш и на стоматолог де, ама по принцип брекетите са по-добри. Преди мн време носех апаратче и беше истински ужас.. Най-малкото което беше ми се разрани цялата уста ... то не че с брекетите нямах такива периоди ама се търпи нямаш други избор.
Не е вярно, че задължително трябва да са ти извадени сички млечни зъби!! На мене в процеса на изправяне на захапката ми вадеха млечните, когато лекаря преценеше , че вече няма нужда от даден зъб. Абсолютно всички кътници са ми вадени без изобщо да се клатят.. вярно с упойка, ама някой път тя не хваща и гледай си майтапа...Както и да е, преди 2 дена ми извадиха и последния кучешки млечен и повече няма да ме мъчат с такива неща.. :)
Разбирасе, ако имаш 2-3 криви зъбчета само може и да изчакат да ти останат само постояни и тогава да ти слагат .При мене положението беше много зле..линията на зъбите ми беше изместена на ляво и захапката не ми се беше оправила от шините, така че беше хем на ляво, хем на вънка...Абе гадно работа..Не че си личеше..то става дума за някеи милиметри ама беше гадно. Ортодонта , след като ми видя снимките, каза че ще ми слага брекетите на следващия ден.. Както и да е вече ми остава само малкода ги подредя и готово :grin: :grin: :grin: Ма то за 4 години остава и да не се оправят де..
Последно да кажа,че не те боли само когато ти ги сложат. Всеки път когато ходиш да си ги затягат, оправят, коригират след това поне 1 ден те болят зъбите. Всичко си зависи от това, колко са ти ги затегнали така да кажа.. 1 лято не можех да хапна нищо седмица и нещо.... Но и с това се свиква. При мене почва да ме боли 4-5 часа след като ъм излезнала от кабинета и през това време гледам да хапна добре ,че да не огладнявам много после.. С опит всично се научава..Ортодонта ми ми каза ,че ако не ме боли значи нищо не правим и се примирих.. :)
Друго май нямам за сега да кажа .. То и без това се получи малко дългичко... Дано не съм изплашила много хора :)

Amelly
04-13-2008, 15:20
Аз съм твърдо ЗА идеята с шините,защото 1-во е много по-удобно и по-хигиенично,2-ро за брекетите трябва да се махне голяма част от емайла на зъбите за да могат тия неща да залепнат и после зъбите стават жълти и ако не се ходи специални манипулации нз дали може да се възстанови.Друг е въпросът,дали се има средства,тъй като брекетите излизат доста по-солено от обикновените шини.А относно това,че шините не помагат,не е вярно -да трябва да се носят повече време,но ако човек има търпение и е упорит всичко може да се постигне.Носих шини две години и съм изключително доволна от резултатите,препоръчвам ти!

tqnko1
04-20-2008, 12:08
Не знам каква е разликата или кое е по-доброто. Смятам, че за този въпрос трябва да се посъветваш със специалист.

schhhhhhh
04-20-2008, 13:08
От опит мога да кажа,че брекетите са много по-добър вариант от шините.
Първо,защото носенето на шини създава някакво неудобство.Променя се говора и на много хора им е нужно доста време,за да привикнат с това.
Второ,с течение на годините челюстта става по-голяма и в един момент шините,които си носил до това време,не могат повече да бъдан използвани и това налага да бъдат направени нови.Това означава,че се плаща отново някаква сума пари за тях.Така че парите,които ще дадете за шини през целия период на лекуване,са почти същите като тези за брекети.
Трето,вярно е , че шините могат да бъдат махани по всяко време,но това доста често блазни тези,които ги носят и така се губи смисълът от цялата процедура.При брекетите няма такова размотаване.

Лечението с брекети,а както и с шини,трае в зависимост от това колко голям е проблема и понякога се стига до това,че дори след носенето на шини да не е постигнат желания ефект,което налага поставянето на брекети -> още разходи.

Да обобщя:Според мен носенето на брекети е "по-ефикасно",така да се каже,от носенето на шини,защото те са напълно достатъчни да подредят зъбите в устата ви така,както трябва да бъдат.

krisi_pisi
04-20-2008, 15:01
ako si slojish breketi trqbav da ti izvadqt vsichki mlechni zybi , a pri shinite ne
pri breketite ima po golqm i byrz efekt , pri shinite obratnoto
za breketite si ima specialni chetki i ne e tolkova losho , shinite kogato iskash si gi mahash koeto ne e preporychitelno
za men po dobre e breketi no otidi na stomatolog da ti napravi panoramna snimka ne cheliusta i da ti kaje kvo she te pravi :)

soulja_girl4e
04-20-2008, 15:03
bojeeee :?
az pyk sym nodila 6ina! ima dosta plusove:
1. nqma grozni ciganski kamy4eta i takiva prostotii kato pri breketite.
2. mn lesno svikva6 da govori6 s neq.
3. po4ti ne se vijda.
4. ako trqbva ne6to spe6no primerno sre6ta i takiva raboti vinagi moje6 da q mahne6 za polovin-edin 4as.
5. samo v na4aloto ima rani! ooooo ti ako si misli6 4e s breketi e po-dobre mn se ly4e6! vsi4koto tova jelqzo na breketite ako se razmesti syvsem slu4aino stavat takiva jestoki rani!
6. maika mi i ba6ta mi ne se milioneri! ne vseki moje da brykne i da si izvadi 2000 leva ot djoba.

ti si vadi izvoda. No znai 4e vs e individualno! Na nqkoi mu otiva sys 6ina i mu e udobno, na drug s breketi mu e po-priqtno i po-konfortno!! sam si precenqvai!
a za vadeneto... hmm vadi li sa mi istinski zybi to4no za6toto nqmah mqsto na 4eliustta... ne e tolkova stra6no az misleh 4e pove4e 6te boli. qkoto e 4e edinstvenoto ne6to koeto moje6 da qde6 e sladoled! :-P i nakraq vs si zaslujava6e i sega imam usmivka 24 karata ;)
uspeh ;)

MusicIsTheKey
04-20-2008, 20:34
bojeeee :?
az pyk sym nodila 6ina! ima dosta plusove:
1. nqma grozni ciganski kamy4eta i takiva prostotii kato pri breketite.
2. mn lesno svikva6 da govori6 s neq.
3. po4ti ne se vijda.
4. ako trqbva ne6to spe6no primerno sre6ta i takiva raboti vinagi moje6 da q mahne6 za polovin-edin 4as.
5. samo v na4aloto ima rani! ooooo ti ako si misli6 4e s breketi e po-dobre mn se ly4e6! vsi4koto tova jelqzo na breketite ako se razmesti syvsem slu4aino stavat takiva jestoki rani!
6. maika mi i ba6ta mi ne se milioneri! ne vseki moje da brykne i da si izvadi 2000 leva ot djoba.

1. Естетичните брекети (т.е с цвят на зъба) са много сладурски, изобщо не са грозни.
2. С шини се фъфли доста, а с брекети - не.
3. Вижда си се.
4. Не мога да не се съглася - така е. Ще добавя, че всяко подобно махане, всяка среща и подобна прищявка са вредни за човека, който носи тези шини. Защото заради разни просотии ти губиш време и ще трябва да ги носиш много по-дълго.
5. Радко стават подобни гафове. Въпреки всичко - мъките си заслужават.
6. Винаги може да се плати на вноски, това не е проблем. Поне при нормалните зъболекари.


А относно това,че шините не помагат,не е вярно -да трябва да се носят повече време,но ако човек има търпение и е упорит всичко може да се постигне.Носих шини две години и съм изключително доволна от резултатите,препоръчвам ти!

Да, шините не помагат, достатъчно години ги носих, за да го кажа. Пълно боклуци, пълна загуба на време и пари. В момента, в който сложих брекети - усмивката ми се оправи за по-малко от една година.

Ако желаеш перфектна усмивка - сложи брекети.


Защото всяко хапване на ядене е свързано с миене на зъбите. Ако нямате четка и възможност да ги измиете не можете да хапнете нищо без да ви се полепят по зъбите разни боклуци и да изглеждате ужасно

След време няма да имаш подобен проблем - ще свикнеш как да се "чистиш" и да ядеш спокойно. :) (Което не значи да не се миеш, разбира се.)

пп: Не загубих и едно килограмче когато ги сложих:)