PDA

View Full Version : чужбина, учене...



EarthShaker
04-14-2008, 17:14
Ам доста тийнове са станали батковци и каки и не малко са имали намерение да ходят да учат в чужбина. Та, споделете, къде учихте/учите, какво ви е впечатлението за хората, колко пари са ви нужни, колко изкарвате сами със странична работа, докато учите... Трудно ли ви беше, сега трудно ли ви е... е такива работи, мисля, че ще е интересно за много голяма част от форума. Айде пишете, че ми писна да чета за обезкосмявания и пъпки

8)

air_J
04-14-2008, 17:25
Едно лично мнение без да съм учил в чужбина - с бачкане и учене едновременно няма много-много да прокопсаш (важи и за България и за чужбина).

November
04-14-2008, 17:41
Ами, мой приятел учи и едновременно работи в Дания.Доколкото ми е казвал, не му е много лесно, но в никакъв случай не съжалява, че е там.

hahavteen
04-14-2008, 17:57
Аз скоро заминавам за Германия(Дрезден) но няма да ми е толкова трудно защото знам езика и ще си живея при наще. По принцип в Германия няма да ми трябват толкова пари колкото тука защото всичко е супер евтино и мн се радвам че ще мога да си позволявам повече глезотийки :grin: Иначе няма да работя.

hottie
04-14-2008, 18:03
При мен беше ммного трудно - в Париж. Много скъп живот, трудно си намираш работа, трябва ти разрешително, което бавно ти го дават. Крартирите са мноооого скъпи... за 15 квадрата около 400-500евро...нужен ти е гарант..много документи, да предплатиш 2 месеца...
Абе не си е работа. По-добре в по-малък град.

EarthShaker
04-14-2008, 18:08
и аз това съм забелязал, столиците винаги са ужасни за живот :) във всяка една европейска държава... по-средните градове предлагат може би малко по-малко възможност за учене, но сякаш е по-спокойно и готино (не съм учил в чужбина, лични наблюдения)

Water_lili
04-14-2008, 18:50
Аз съм в Германия, този месец се преместих в нов град и сега почвам да си изграждам всичко наново. Като цяло тук не бих казала ,че животът е лесен за чужденец,но не е и чак толкова трудно стига да има човек желание и воля. До сега съм живяла само в студентски общежития и наемите са сравнително ефтини за 10кв. м плащам в момента 220 евро( сравнително ефтино за моя град и всички разходи са включени в наема)+ 60 евро осигуровка и като цяло с около 500-600 евро изкарвам спокойно месеца (естествено обаче не ходя всеки ден по заведения например..). Относно работата намирам за почти невъзможно да работиш,ако искаш да учиш добре и да завършиш бързо по план. Иначе аз до сега съм работила само през ваканцията за по 8,39 евро на час( дали това е висока или ниска надница зависи от провинцията като цяло).А единствения проблем който имат повечето българи с които съм се срещала тук е ,че не могат да се откажат от начина на живот в Бг ,а това тук може да е доста солено. На мен лично понякога ме мъчи само самотата и липсата на роднините,но иначе изобщо не съжалявам ,че уча тук. Бих казала , че държавата си заслужава :-o

EarthShaker
04-14-2008, 18:56
какво точно в българския начин на живот не се вписва там? иначе евала на всички, които се борят и успяват... :)

Water_lili
04-14-2008, 19:29
какво точно в българския начин на живот не се вписва там? иначе евала на всички, които се борят и успяват... :)

ами българската представа за студентски живот е предимно много партита ,алкохол,дискотеки, и много малко или никакво учене. А тук поне като живееш сам и се съобразяваш и с разходите си, малко или много водиш по - спокоен живот и предимно трябва да се отдадеш изцяло на ученето иначе е доста трудно да си земеш изпитите :?

IdiOtKa
04-14-2008, 19:36
офф дейба надявам се след 1 година и аз да стана студентка извън бг ...ама тоя тоифел мно ме притеснява ....и оценките от даскало тря са ти баси зжезните. ..офффф нз напрау ..но нали знаете надеждите последниумират ..

hottie
04-14-2008, 20:28
Така си е-следването в чужбина не е хич шега работа. Много е строго като цяло и изпитите не се взимат толкова лесно, а и присъствието на лекции обикновено е задължително.
Има дни, в които се чувстваш страшно самотен и ти се иска всичко да зарежеш, в други дни обаче си даваш сметка колко късмет имаш, че си там и всичко това го правиш и постигаш сам.
Но наистина в малък град е по-добре си мисля аз. В големиат град са и по-коварни хората.Поне аз така съм забелязала.Освен, че е скъпо..

TheBeastInBlack
04-15-2008, 21:29
Аз мислих да ходя, но се отказах. Причините общо взето ги споменаха.

Saymon90
04-16-2008, 06:01
Едно лично мнение без да съм учил в чужбина - с бачкане и учене едновременно няма много-много да прокопсаш (важи и за България и за чужбина).
ммм.. зависи. Най-добрият ми приятел си учи и работи по специалността и всичко му е точно, защото хем учи, хем си изкарва пари. Въпросът е да си съчетаеш нещата, както трябва.

Съгласен съм с the_hottie - животът във Франция наистина е адски скъп и труден.
Иначе аз планирам да заминвам в Англия (където далеч не е лесно) или САЩ... пък ще видим как ще се развият нещата, все пак имам още 1 година.
Иначе съм на мнение, че човек би могъл да просперира навсякъде, стига да си знае какво трябва да върши и да не мързелува...

hottie
04-16-2008, 09:09
Едно лично мнение без да съм учил в чужбина - с бачкане и учене едновременно няма много-много да прокопсаш (важи и за България и за чужбина).
ммм.. зависи. Най-добрият ми приятел си учи и работи по специалността и всичко му е точно, защото хем учи, хем си изкарва пари. Въпросът е да си съчетаеш нещата, както трябва.

Съгласен съм с the_hottie - животът във Франция наистина е адски скъп и труден.
Иначе аз планирам да заминвам в Англия (където далеч не е лесно) или САЩ... пък ще видим как ще се развият нещата, все пак имам още 1 година.
Иначе съм на мнение, че човек би могъл да просперира навсякъде, стига да си знае какво трябва да върши и да не мързелува...

Малеее в Англия далеч не е по-лесно от Франция :D супер скъпо е.

EarthShaker
04-16-2008, 12:26
аз съм се ориентирал към Франция първо, защото съм в езикова с френски, второ историята, културата им, макар и разгледана от далчена България, ми се струва страшно интересна... не знам :)

hottie
04-16-2008, 15:05
аз съм се ориентирал към Франция първо, защото съм в езикова с френски, второ историята, културата им, макар и разгледана от далчена България, ми се струва страшно интересна... не знам :)

Кой град?унивесритет?

Saymon90
04-16-2008, 16:29
Малеее в Англия далеч не е по-лесно от Франция :D супер скъпо е.
Знам ;) И все пак... там искам и ще се опитам, пък ще видим :)
Ти какво си завършила в Париж?

asi_basi
04-16-2008, 16:59
Едно лично мнение без да съм учил в чужбина - с бачкане и учене едновременно няма много-много да прокопсаш (важи и за България и за чужбина).
Не мисля, че е така. Аз личноо ходя на 2 работи и следвам Право в университет в Англия. Просто зависи как ще съчетаеш работата с учението и как си организирваш времето. Аз лично мисля че е възможно, не винаги е лесно, като в моя случай предмета ми е много труден, но се справям. Но ако си някой мързел дето нищо неможе да прави, естествено че няма да се справи с работа и учение.



Малеее в Англия далеч не е по-лесно от Франция :D супер скъпо е.
Да, права си. Доста си е скъпо в Англия и не е много лесно

air_J
04-16-2008, 18:47
И как съчетаваш свободното си време от 2 (две) работи с ученето на право в някакъв английски университет?

EarthShaker
04-16-2008, 20:46
аз съм се ориентирал към Франция първо, защото съм в езикова с френски, второ историята, културата им, макар и разгледана от далчена България, ми се струва страшно интересна... не знам :)

Кой град?унивесритет?

Хах :) Страсбург да речем :) аз бях разпитвал Absolut_me преди време :) имам бол време дотогава за размисъл :) кой знае кво ше стане дотогава 8-) 9ти клас съм в момента

hottie
04-16-2008, 21:04
аз съм се ориентирал към Франция първо, защото съм в езикова с френски, второ историята, културата им, макар и разгледана от далчена България, ми се струва страшно интересна... не знам :)

Кой град?унивесритет?

Хах :) Страсбург да речем :) аз бях разпитвал Absolut_me преди време :) имам бол време дотогава за размисъл :) кой знае кво ше стане дотогава 8-) 9ти клас съм в момента

В Страсбург е много готино според мен :) там кипи студентският живот и е много красив град!И цените на квартирите са определено по-достъпни, а и имаш право, като студент да взимаш CAF(caisses d'allocations familiales) и ти приспадат голяма част от наема.Същото става и в Париж, но там (в Страсбург)като взимаш КАФ наемът може едва ли не да стане около 40евро на месец.Една моя приятелка е така.А в Париж каквото и да правиш все си е скъпо 8-)


Sam90

Знам И все пак... там искам и ще се опитам, пък ще видим
Ти какво си завършила в Париж?

Не завърших, върнах се заради мъжа :oops: По любов.Но не съжалявам.Живея във Франция от 4 годишна.България ми е голямата любов. Ама сега си уча тук де.Просто продължавам в България.


Относно ученето и бачкането в чужбина.Възможно е,но е страшно изморително и нямаш почти никакво време да се насладиш на всичко останало.

Verliebt_Maedchen
04-16-2008, 21:06
Не мисля, че е така. Аз личноо ходя на 2 работи и следвам Право в университет в Англия. Просто зависи как ще съчетаеш работата с учението и как си организирваш времето. Аз лично мисля че е възможно, не винаги е лесно, като в моя случай предмета ми е много труден, но се справям. Но ако си някой мързел дето нищо неможе да прави, естествено че няма да се справи с работа и учение.



оoo отдавна искам да попитам някого за правото в друга държава.... Имам ли според теб перспектива в България, ако следвам право в Германия или Австрия? Защото бях чула, че тука не признават за право чуждите дипломи.... :? А ти смяташ ли да се връщаш, като завършиш?

asi_basi
04-16-2008, 21:42
И как съчетаваш свободното си време от 2 (две) работи с ученето на право в някакъв английски университет?

Ами много просто, уча вечер, в почивките между лекцийте, рано сутрин преди лекции... Немога да разбера защо говориш като не го знаеш от личен опит? Аз не съм казала, че е лесно! Напротив! Доста е трудно, но за сега се справям. Къв ти е проблема немога да разбера?!



оoo отдавна искам да попитам някого за правото в друга държава.... Имам ли според теб перспектива в България, ако следвам право в Германия или Австрия? Защото бях чула, че тука не признават за право чуждите дипломи.... А ти смяташ ли да се връщаш, като завършиш?

Немога да ти кажа със сигурност как стоят нещата с признаването на дипломата в България. Но бях чула за една ученичка, че вече е учила право в неината страна, но в Англия не и я признавали, затова сега отново учи.
Аз лично нямам намерението да се връщам в България да работя по специалноста която уча, искам тук да остана, но ние учим за правото в Англия, така ще е в която и държава да учиш Право, затова може да е по-добре за теб да учиш това в Бг ако искаш да практикуваш в Бг. Аз не съм се интересувала по въпроса защото не сам мислила никога да се връщам в Бг да работя, искам тук да практикувам.
Дано съм ти помогнала поне малко.

hottie
04-16-2008, 21:48
Просто трябва да избереш международно право

Water_lili
04-16-2008, 22:03
Просто трябва да избереш международно право
понеже сега започвам с правото в Германия и бях трагнала със същата идея да специализирам международно или европейско право и се оказа, че това изобщо не е така както ние го разбираме. За да практикуваш международно право и в друга страна, то трябва да заваршиш право в тази страна и да познаваш и това право. А европейското право пък се учело кои закони се прокарват в националното право възоснова на това което е прил ЕС. За това като цяло ако учиш право в чужбина то там и практикуваш, защото учиш правото на съответната страна.

hottie
04-16-2008, 22:17
Просто трябва да избереш международно право
понеже сега започвам с правото в Германия и бях трагнала със същата идея да специализирам международно или европейско право и се оказа, че това изобщо не е така както ние го разбираме. За да практикуваш международно право и в друга страна, то трябва да заваршиш право в тази страна и да познаваш и това право. А европейското право пък се учело кои закони се прокарват в националното право възоснова на това което е прил ЕС. За това като цяло ако учиш право в чужбина то там и практикуваш, защото учиш правото на съответната страна.

Може и да си права.Имам една приятелка, която сега учи последна година право във Франция и уж избра международно право, за да може да го практикува и тук.Макар, че избра да остане там. Но вие си знаете най-добре.Не се бъркам 8-)

air_J
04-16-2008, 22:40
И как съчетаваш свободното си време от 2 (две) работи с ученето на право в някакъв английски университет?

Ами много просто, уча вечер, в почивките между лекцийте, рано сутрин преди лекции... Немога да разбера защо говориш като не го знаеш от личен опит? Аз не съм казала, че е лесно! Напротив! Доста е трудно, но за сега се справям. Къв ти е проблема немога да разбера?!
А понякога случва ли се да спиш, или не се нуждаеш от сън? :smt102

asi_basi
04-16-2008, 23:13
И как съчетаваш свободното си време от 2 (две) работи с ученето на право в някакъв английски университет?

Ами много просто, уча вечер, в почивките между лекцийте, рано сутрин преди лекции... Немога да разбера защо говориш като не го знаеш от личен опит? Аз не съм казала, че е лесно! Напротив! Доста е трудно, но за сега се справям. Къв ти е проблема немога да разбера?!
А понякога случва ли се да спиш, или не се нуждаеш от сън? :smt102

Ti kak misli6? Da, estestveno, 4e spa! Prosto lqgam po-kasno i stavam po rani4ko. A vakanciite spa kolkoto si iskam.

air_J
04-16-2008, 23:26
Учиш вечер, рано сутрин преди лекциите, в почивките между лекциите, спиш, ходиш на 2 (две) работи и всичко това в рамките на ограничения 24 часов ден. На твое място с подобни способности бих кандидатствал поне за Книгата на Гинес, да не кажа и за Нобелова награда. :oops:

Saymon90
04-17-2008, 08:20
Учиш вечер, рано сутрин преди лекциите, в почивките между лекциите, спиш, ходиш на 2 (две) работи и всичко това в рамките на ограничения 24 часов ден. На твое място с подобни способности бих кандидатствал поне за Книгата на Гинес, да не кажа и за Нобелова награда. :oops:
Не е така.... брат ми също е така. Постижимо е, стига да си амбициозен и да си знаеш целите. Хората не се отказват от това, което искат да учат, защото трябва да спят по-малко...

asi_basi
04-17-2008, 08:30
Учиш вечер, рано сутрин преди лекциите, в почивките между лекциите, спиш, ходиш на 2 (две) работи и всичко това в рамките на ограничения 24 часов ден. На твое място с подобни способности бих кандидатствал поне за Книгата на Гинес, да не кажа и за Нобелова награда. :oops:
Не е така.... брат ми също е така. Постижимо е, стига да си амбициозен и да си знаеш целите. Хората не се отказват от това, което искат да учат, защото трябва да спят по-малко...

Точно това ми беше мисълта! Много хора го правят.
Доста от съучениците ми работят, кой вечер, кой само през уикендите и т.н., защото няма кой да им плати университета или скъпите учебници които ни трябват. Но имат цел да учат и не им пречи някоя друга безсънна нощ!

hottie
04-17-2008, 08:39
Почти всички студенти в чужбина работят и учат едновременно.

air_J
04-17-2008, 08:57
Ебем ти и учението тогава! :?

Saymon90
04-17-2008, 09:40
Еми, еби - кой квото може. ;)

LetiCherry
04-17-2008, 10:51
[color=indigo][i][b]Ре6их и аз да се вклу4а v тази тема.
У4а във Виена в Wirtschaftsuniversit

Verliebt_Maedchen
04-17-2008, 19:22
Немога да ти кажа със сигурност как стоят нещата с признаването на дипломата в България. Но бях чула за една ученичка, че вече е учила право в неината страна, но в Англия не и я признавали, затова сега отново учи.
Аз лично нямам намерението да се връщам в България да работя по специалноста която уча, искам тук да остана, но ние учим за правото в Англия, така ще е в която и държава да учиш Право, затова може да е по-добре за теб да учиш това в Бг ако искаш да практикуваш в Бг. Аз не съм се интересувала по въпроса защото не сам мислила никога да се връщам в Бг да работя, искам тук да практикувам.
Дано съм ти помогнала поне малко.

Ахам...Мерси :) А иначе...the hottie... и аз обмислям сега европейско, междунарадно право...нещо такова. аз не съм на 100% сигурна, че бих се върнала в БГ... Просто още за съжаление не знам какво искам :(

EarthShaker
04-18-2008, 20:56
ахаха само не си казвай фразата 'има време' шото колкото повече си я повтаряш, толкова повече времето свършва 8-)

hottie
04-18-2008, 21:14
Немога да ти кажа със сигурност как стоят нещата с признаването на дипломата в България. Но бях чула за една ученичка, че вече е учила право в неината страна, но в Англия не и я признавали, затова сега отново учи.
Аз лично нямам намерението да се връщам в България да работя по специалноста която уча, искам тук да остана, но ние учим за правото в Англия, така ще е в която и държава да учиш Право, затова може да е по-добре за теб да учиш това в Бг ако искаш да практикуваш в Бг. Аз не съм се интересувала по въпроса защото не сам мислила никога да се връщам в Бг да работя, искам тук да практикувам.
Дано съм ти помогнала поне малко.

Ахам...Мерси :) А иначе...the hottie... и аз обмислям сега европейско, междунарадно право...нещо такова. аз не съм на 100% сигурна, че бих се върнала в БГ... Просто още за съжаление не знам какво искам :(

Нормално е. При много хора е така. Аз бях една от тях, до последния момент не знаех дали това искам ;)

asi_basi
04-18-2008, 23:00
Нормално е. При много хора е така. Аз бях една от тях, до последния момент не знаех дали това искам ;)

Хаха и аз бях така, но чак до края на първият семестър още не бях сигурна :lol:

Barbie
04-19-2008, 16:39
Аз уча в Милано... И имам мерак да работя, но не виждам начин - нямам стабилно закована програма - вечно я променят и досега лекциите ми бяха от 8 сутринта до 8 вечерта. Изпити имам през цялата година. Слава богу, има периоди от време, в които пък нямам почти нищо - само че не се знае точно кога ще са. Но пък през тези периоди си летя до България. Гони ме ужасна носталгия (най-вече защото приятелят ми си е в София), но пък уча нещо, което ми е изключително интересно и не бих могла да го уча в България. Цените на много неща са двойни, но пък други работи биха могли да се намерят по-евтино отколкото в България. Като цяло животът в България ми липсва и нямам търпение да завърша и да се върна у дома (въпреки че се надявам преди това да изкарам тук някой стаж). В момента съм втора, предпоследна година.

EarthShaker
04-19-2008, 20:47
има будни български младежи 8-) евала, че оцелявате в такава среда, евала