PDA

View Full Version : Даряване на кръв.Въпрос !



XceSS
04-16-2008, 12:11
Значи в даскало започва от другата седмица кампания за даряване на кръв и който дари кръв ще му дадат 5 дни болнични.Искам да попитам какви са изискванията към дарителя.Ако е пил или употребявал наркотици може ли да дарява или не ?

Cukata
04-16-2008, 12:23
Мисля че неможе !

OtherDimension
04-16-2008, 12:44
класна работа ли имаш батка, че искаш да даваш кръв за 5 дена болнични :D

sexa_na_kompleksa
04-16-2008, 12:52
И ние ще правиме другата седмица такава кампания(от Червения кръст съм), но не мога да ти кажа какви са условията за дарителя, тъй като още не са ни изтруктирали. Ако си позлвам наркотици, не би трябвало да даваш. За алкохол не знам. Но поне един ден преди това недей да пиеш.

LipSoFAnAnGel
04-16-2008, 12:59
Трябва да имаш нормално кръвно/да не е ниско/ мисля че като си непълнолетен трябва да е с разрешение на родителите ти..иначе като даваш кръв не трябва да си употребявай никакви наркотици :)

bulgarche
04-16-2008, 13:28
Да не е употребявал наркотични или алкохолни вещества...доста време. Последните 6 месеца да не е дарявал кръв. Да е пълнолетен. Да не го прави, само защото ще има 5 дена "извинителна" причина за отсъствие от учебни занятия.

В понеделник и аз ще дарявам

XceSS
04-16-2008, 13:52
Да не е употребявал наркотични или алкохолни вещества...доста време. Последните 6 месеца да не е дарявал кръв. Да е пълнолетен. Да не го прави, само защото ще има 5 дена "извинителна" причина за отсъствие от учебни занятия.

В понеделник и аз ще дарявам

За наркотиците и алкохола колко време точно, не е ли само 24 часа преди това ?

bulgarche
04-16-2008, 14:32
Не мога да кажа. Да видим Къдли компетентна ли е

Felis_Dirus
04-16-2008, 14:53
Не мога да кажа. Да видим Къдли компетентна ли е

Що па аз? Все едно се наливам и друсам всеки ден... :lol:


При нас за жалост няма все още такава кампания, но и на мен ми се иска да даря кръв. :)

scanadal
04-16-2008, 15:04
1.Трябва да си пълнолетен
2.Сутринта,когато отидеш да даряваш кръв закуси нещо стабилно-мазни банички,боза,кафенца,шокол д,всякви такива.
3.Разбира се не тярбва да си боледувал от хепатит(жълтеница по бабешки),СПИН,сифилис.
4.Трябва да си с нормални стойности на кръвното налягане
Все пак като отидеш ще те прегледа лекар,ще попълниш нещо като анкета и ако "ставаш" за кръводарител-лягаш и ти източват кръвчицата :-D .Това е което знам.А да,трябва и да си над 50 кг,щото иначе пак няма да те одобрят.Това го казвам,понеже преди време исках да даря и аз,ама съм 46 кг и нямаше как :oops:

XceSS
04-16-2008, 15:12
1.Трябва да си пълнолетен
2.Сутринта,когато отидеш да даряваш кръв закуси нещо стабилно-мазни банички,боза,кафенца,шокол д,всякви такива.
3.Разбира се не тярбва да си боледувал от хепатит(жълтеница по бабешки),СПИН,сифилис.
4.Трябва да си с нормални стойности на кръвното налягане
Все пак като отидеш ще те прегледа лекар,ще попълниш нещо като анкета и ако "ставаш" за кръводарител-лягаш и ти източват кръвчицата :-D .Това е което знам.А да,трябва и да си над 50 кг,щото иначе пак няма да те одобрят.Това го казвам,понеже преди време исках да даря и аз,ама съм 46 кг и нямаше как :oops:

Мерси за изчерпателния отговор! Отговарям на всички изсквания освен ако има за наракотици и алкохол изискване не отговарям за него :-D

HopeLesss
04-16-2008, 15:22
За наркотиците и алкохола колко време точно, не е ли само 24 часа преди това ?

Според теб за 24 часа ще успее ли кръвта ти да се пречисти?!? ](*,)

hahavteen
04-16-2008, 15:39
На нас ни бяха казали освен всичко казано до сега да не сме си правили татус или пирсинг преди по-малко от 6 месеца..

LetiCherry
04-16-2008, 23:56
Edno vreme bqh puskala tuk takava tema.
Tova e informaciq, koqto sum sglobqvala ot razli4ni bro6uri na tazi tema kogato bqh o6te v Bulgariq v BM4K.

I NE, ne moje6 da vzima6 narkotici i da dari6 kruv. Nai malkoto tova 6te se ot4ete pri proverkata na kruvta, za6toto tq purvo se proverqva i ti otkrivat i kruvnata grupa i 4ak togava se preliva!!!



Какво трябва да знаят хората за кръводаряването?

1.Какво представлява кръвта?
Кръвта е жизненоважна тъкан, която дсе състои от течна съставка – плазма и клетъчни елементи : червени кръвни клетки (еритроцити), бели кръвни клетки (левкоцити) и тромбоцити. Наричат кръвта “река на живота”, защото преминава през всички органи и тъкани и осигурява тяхната жизнена дейност.

2. Защо трябва да се дарява кръв? Кръвта, кръвните съставки и произведените от тях биопрепарати са незамениме лечебни средства и до сега НЯМА създаден общодостъпен изкуствен аналог. Многобройните опити за синтезиране на изкуствена кръв все още са безуспешни.

3. Защо кръводаряването трябва да е безвъзмездно и доброволно?
Кръводаряването е взаимна помощ – днес аз се нуждая от дарена кръв, утре моят дарител може да има нужда от нея. Безвъзмездността и доброволността са основни принципи и етична норма на кръводаряването в целия свят. Те гарантират социална справедливост в човешките взаимоотношения и са израз на хуманния характер на кръводаряването.

4. Кой може да дари кръв?
Всички хора на възраст от 18 до 65 години, които нямат медицински противопоказания за това, могат да дарят до 450 мл. Еднократно. Мъжете могат да даряват 5 пъти в еднакалендарна година, а жените 4 пъти, като интервалът между две дарявания е не по-малък от 2 месеца. Ако всички хора в тази категория даряват кръв редовно, нашата страна ще има достатъчни запаси от кръв и кръвни продукти. Тази кръв е жизненоважна за спасяването на човешки живот.

5.Кръв НЕ трябва да даряват хора, които:
-имат или са имали полово предавани болести
-знаят или подозират, че са носители на ХИВ (вирусът на СПИН) или други вируси, предаващи се по кръвен път
-са в контакт с хора, носители на ХИВ или други болести, предавани по кръвен път
-са хомосексуалисти, или имат полови контакти с хомосексуалисти
-са с много и безразборни полови връзки
-са проституиращи или имат полови контакти с такива.

6.Каква е процедурата преди кръводаряването?На всяко лице, изявило желание да стане кръводарител се извършва медицинско освидетелствуване,което включва:
- попълване на въпросник
- анамнеза за прекарани заболявания и преглед
- измерване на пулса, кръвното налягане и емпературата
- определяне на хемоглобин и кръвна група.
Медицинските изисквания, на които трябва да отговаря кандидатът за кръводарител са много строги и това е така, защото всички усилия на служителите, които аботят в центровете по трансфузионна хематология са насчени към:
- гарантиране здравето на кръводарителите
- гарантиране здравето на пациентите, които имат нужда от кръвни съставки.

7. Отразява ли се кръводаряването върху здравето на кръводарителите?
Човешкият организъм разполага с естествени регулаторни механизми, които чрез мобилизиране на кръвните съставки от кръвните депа могат веднага да компенсират дадената кръв. Дарената кръв се възстановява изцяло след 3-4 седмици, без да са необходими каквито и да било медикаменти или специална храна.

8.Може ли по време на кръводаряване хората да се заразят със HIV, хепатит В и С и сифилис?
Процедурата по кръводаряване не крие абсолютно никакъв риск от заразяване, защото всички материали, които се използват за кръвовземане са стерилни и са за еднократна употр*цензура*. Нито една болест не може да бъде предадена на хората, които даряват кръв.

9. Изнася ли се кръв в чужбина?
Кръв и кръвни съставки никога не са изнасяни в чужбина.Това е регламентирано от Закона за кръводаряване и кръвопреливане.

10.Къде се използва толкова много кръв?
В лечебната практика и за производство на кръвни биопродукти. Пресметнете сами: за по-големи коремни и гръдни операции е нужно вливане на около 2 литра кръв и кръвни съставки, при операции на сърце, големи кръвоносни съдове и бял дроб са необходими от 6 до 8 литра , в травматологията - за преодоляване на тежки загуби и състояния на шок, количеството може да достигне 10-15 литра. При лечение на изгаряния с 20-30% поразена кожа през първия месец се преливат 40 литра плазма. Кръвта се използва за лечение на хемолитична болест на новороденото, в акушерството, в гинекологията. Дневно се правят около 1000 кръвопреливания. Освен това от кръвта се произвеждат и биопрепарати.

11.Достатъчен ли е броят на хората, които даряват кръв в момента?
Броят на хората, които даяват кръв през последнита години е крайно недостатъчен. ПРез 2000 година са дарили кръв малко под 150 000 души и техният брой е крайно недостатъчен, за да осигурят нуждите на лечебните заведения от кръвни съставки и биопродукти.За да се осигурят тези нужди е необхоимо годишно да даряват безвъзмездно кръв около 400 000 души.

psychopath
04-16-2008, 23:59
един познат така хвана хепатит (от нестерилни игли)

Loshev
04-17-2008, 00:02
значи човек не се пре***вай за 5 дни болнични, след време това ще ти
струва МНОГО СКЪПО!!

psychopath
04-17-2008, 00:05
да наистина...ако ти е само за болничните няма смисъл...по-добре си вземи бележка от личния лекар

RAWRRR
04-17-2008, 05:34
Дай да се разберем,ти не даряваш кръв,ти продаваш кръв.

Прили4аш ми на циганите,които дават кръв ,за да полу4ат нещо в замяна..
(разликата е 4е ти го правиш за болни4ни,те за пари).

Ако бях здрава и нямах таласемия,бих дарявала кръв,колкото мога.

leti_cherry,защо хомосексуалистите не могат да даряват кръв?Само защото са "рискова група" при предаването на ХИВ?
Между другото,невъзможно е 4овек да се зарази със СПИН. ;)

LetiCherry
04-17-2008, 10:56
leti_cherry,защо хомосексуалистите не могат да даряват кръв?Само защото са "рискова група" при предаването на ХИВ?
Между другото,невъзможно е 4овек да се зарази със СПИН. ;)

Да, заради рисковата група. Затова при попълването на въпросника 4овек трябвa да е максимално 4естен.
Мерси за забелеjката, сега го поправих.
:)

XceSS
04-17-2008, 11:11
leti_cherry,защо хомосексуалистите не могат да даряват кръв?Само защото са "рискова група" при предаването на ХИВ?
Между другото,невъзможно е 4овек да се зарази със СПИН. ;)

Да, заради рисковата група. Затова при попълването на въпросника 4овек трябвa да е максимално 4естен.
Мерси за забелеjката, сега го поправих.
:)

Мерси за изчерпателния отговор ! Значи няма да дарявам.Все пак мерси, че ми разясни процедурата :)

scanadal
04-17-2008, 19:03
Аз пък подкрепям даряването на кръв.Който с каквато си цел иска да я дарява,просто това е един акт на съпричастност към страдащите и нуждаещите се.RAWRRR,щом си болна от таласемия вероятно ти се е налагало да ти се прелива кръв,поради естеството на самото ти заболяване.И незнам,ама сигурно ти се е налагало да търсиш кръводарители.Както и да е,аз не определям кръводаряването като рисков фактор за заразяване с хепапит или други болести.По-опасно е самото кръвопреливане.А и с хепатит можеш да се заразиш и по хиляда други начини.Даже и от мръсни ръце.Уважавам мнението на всеки,но искренно се радвам на хората имащи смелост да дарят кръв,която да се прелее на някое болно дете например.И пак ще кажа,всеки си избира с каква цел ще отиде да дарява-дали заради парите(който не са толкова много),дали заради почивката която дават след това.Но пък помислете колко много хора се нуждаят от сакчето кръв,което вие бихте им дарили :wink: :mrgreen:

RAWRRR
04-18-2008, 07:11
Не,не са ми преливали кръв,но не са ми правили и операции,никога досега.
Таласемия се лекува с хранителни добавки пролет и есен-витамин А,Е,фолиева киселина..
Нищо страшно няма в самото заболяване.Единственото усложнение може да настъпи,само когато реша да си имам деца и ако мъжа ми също е болен от анемия. :)

Ина4е не ми е проблем това,4е ще даря кръв,а това 4е кръвта,която ще даря няма да е достатъ4но "ка4ествена".Няма да е скоро оба4е,защото ..няма зна4ение защо.

С болести е трудно да се заразиш,защото спринцовките са стерилни.
А е изклю4ено да се заразиш с болест,посредством кръвопреливане,защото кръвта предварително се изследва за ХИВ,хепатит и тн.

Canis_Dirus
04-18-2008, 08:30
Що добавки, бе RAWRRR? Витамин А и Е има съответно в рибеното масло, в черния дроб (А) и в зехтина (Е) и за разлика от изкуствените се усвоява много по-добре.

RAWRRR
04-18-2008, 08:32
щото дупето ми расте по-бързо от циците,затва ;).

MakeMeLaugh
04-18-2008, 09:23
А на думи има много силни ама наяве... ;)
Раур, сега така мислиш, щото нев можеш да дадеш. Човек винаги иска нещата, които няма...

Аз поне си признавам, че не бих дал на своя воля. В училище ни бяха вкарали офертата, ама няма смисъл за 5 дена + някакви там шоколади и т.н.

После 5 дена да ходя като ударен самолет и да не ми става оная работа и да се задъхвам само докато отида до магазина, и да съм жълт като смок дето се казва... 2-ма от нашия клас дадоха видях ги на какво заприличаха за около седмица.
Пък и ако си трениращ... трябва да си луд дадеш кръв.

А най-голямата причина. Че има страшно доста заразени с хепатит след това, но просто не излзиа наяве... Кръв да дариш в БГ си е опасно (зависи къде де), гадна хигиена и това си е. Кой каквоот иска да говори, фактите са си факти, че процента на заразени черз даване на кръв е по-голям отколкото от мръсни ръце и т.н.

М-да не може да се зарази със спин нали.. хич не водихме дело в Либия 8 години..

Не искам да обеждавам никой да не дава. Напротив! Бих дал, ако ми поискат. Човек оценява цената на нещата, когато е в нужда от тях.
Просто бъдете информариани за опасностите и съответно за стари случаи в съответния град/място където ще давате.

Дано на никой не му се налага да иска кръв. :)

RAWRRR
04-18-2008, 09:38
Make_Me_Laugh,слез малко от облаците..даряването на кръв трябва да идва с желанието на дарителя да помогне на някого от състрадателност,а не да си мисли,4е неговата кръв е свещена.

Много интересно,ако майка ти е пред спешна операция и се налага бързо кръвопреливане (което става 4рез близки на пациента) ,дали не би дал кръв на секундата,без да се замисляш за собствената си сакрална същност?

Със СПИН не можеш да се заразиш.Заразява се с ХИВ,не със СПИН,разликата е огромна.

Не е опасно да се заразиш при кръвопреливане защото,както каза експлойтед спринцовки се ползват еднократно,а даже може и ти да отидеш в центъра с купени от аптеката,за да си по-сигурен.И не го казвам,защото в омента не мога да дам,след 3 месеца живот и здраве,това ще е първото нещо,което ще направя.

MakeMeLaugh
04-18-2008, 09:40
Мисли ги за митове като искаш ;) Не те задължавам да ми вярваш.
Аз казах какво виждам и каква информация имам сигурна.
А това какъв е физическия ефект след като дадеш кръв, лично го видях както казах, мои приятели дадоха и съжаляваха..
:)

Информация за места няма да дам, щото да не стават скандали или да обидя някойи после пайк л.с.-тааааа....пф.
Просто се информирайте, да даваш кръв не като игра :)

Лек ден :)

MakeMeLaugh
04-18-2008, 09:45
Бързо си го прочела.казах, че на своя воля ей така не бих рискувал.
Но ако е за близък естествено, че ще дам.
НИКЪДЕ не съм писал, нито си мисля, че кръвта ми е свещена. Всеки има право на избор и на самосъхраненние.. Не си вади изводи, че съм копеле, щото не съм.
Има една приказка: Не си вади заключенията за човек, по неговите отделни постъпки, а по неговото ежедневие.

Добре за спринцовките вярно, мога сам да се подсигуря.

Каква е разликата дали ще е СПИН или ХИВ? Питам наистина..

Но каквото и да е. Предполагам никой не иска да му прелеят кръв с колкото и невинна болест да е, нали.. ;)

Дори у да убедите хората, че няма опасност от заразяване и т.н. и че всичко е 6+ (макар и без мен щото тука имаше случаи), физическите минуси си остават, особено за трениращите, които не са малко в днешно време.

MakeMeLaugh
04-18-2008, 09:53
Мерси :)
Значи все пак правилно си мислих, не сиках да се изказвам неподготевен :)
Все пак ще го прочета ;)
---
Да доброволно е. Това е замисъла. Просто всеки изказва мненние и опит. Това беше целта :)

RAWRRR
04-18-2008, 09:54
Невинна болест няма ;).

Кръвта се изследва,след като я дариш.
Така 4е когато ти преливат,можеш да си 100 сигурен 4е е 4иста кръв.Извинявай,разбирам 4е не можеш да се довериш на такова нещо,но по тази логика ти въобще не можеш да идеш на доктор,защото не може да си сигурен и в неговите способности..

Разликата между хив и спин е огромна,но ще кажа накратко.Две разли4ни състояния са.Първо се инфектираш с ХИВ,докато се развие минават средно 8-10 години.СПИН продължава средно 2 години,през това време трябва да взимаш определени хап4ета и да ходиш всеки месец на изследвания и ако го правиш,можеш да живееш като "нормалните" хора.

scanadal
04-18-2008, 14:55
Ок,кръвта се изследва след като се дари,съгласна съм с това.Но няма как да се съглася,че НЕ можеш да се заразиш от хепатит(най-малко) докато ти преливат кръв.Можеш и аз знам за такива случаи.Не бива да се разчита на това,че някъде си е изследвана.Вярно е,че не на всеки втори му се прелива заразена кръв,но все пак се случва и е направо трагедия.И ако се случи кой е виновен?

bulgarche
04-21-2008, 19:34
За 2-ра година ме връщат при кръводаряване в училище. Миналата нямах години (18), а тази заради глупости. ПУТКИ!

mar4ella
10-21-2008, 09:33
Здравейте!
Интерсна темичка сте подхванали тук... Реших да й помогна да излезе малко по-напред.
Виждам, че тук обсъждате едната гледна точка - да даря ли, мога ли, не мога ли, мога ли да се заразя, ще ми навреди ли, ще съжалявам ли, ще бъда ли удовлетворен/а.., да се възползвам ли от 5-те дни, какво ще получа... и т.н. Аз се намесвам, защото ми се иска да предствя и другата гледна точка - на тези, за които кръвопреливането означава живот. За деца, тинейджери и млади хора, които страдат от тежката форма на заболяването Таласемия (Таласемия майор), животът без кръвопреливане е невъзможен. С две думи, ако няма кръводарители (или хора като вас, които могат да даряват кръв), тези другите (пациентите) няма как да живеят.
Лично аз дарвям редовно кръв и до този момент не съм имала нито физически проблеми, нито страх от заразяване. Начинът, по който се работи във всеки един Кръвен център изключва възможността от пренасяне на каквито и да е зарази.

AutumnTears
10-21-2008, 10:31
az nqmam ni6to protiv vzimateno na kruv no prosto ne moga da se prestra6a da go napravq imam fobiq ot vsqkakvi bolnici igli i proceduri :-o

Boot
10-21-2008, 13:08
В университета сега има кампания. Всеки път като видя плакатите се чудя как точно да го измисля, че да мога да даря кръв и после все пак и да почивам, но за съжаление не ми се връзва. Всеки ден лекции, работа, ходения.
Иначе много ми се иска и все пак ще мисля за решение :)

LONSDALE
10-21-2008, 16:14
Колко пари дават в София?

Still1ME1Still1HERE
10-21-2008, 18:41
Бих дал :) Знам ефекта теглили са ми като по малък сиг съм бил под 50 кила,но ми теглиха и по-малко и то не су спомням точно за кво.Иначе имах операция миналата година за апандисит и знам,че трябва да се дава кръв щот ако нямаше можеше и аз да не съм вече тук :) Знам и за ефекта самолетна катстрофа :D :D :D 8-)

LONSDALE
10-21-2008, 18:46
Колко пари дават в София?
:?

WaterLilly
10-21-2008, 18:53
Бих дарила кръв и искам някой път да го направя, но има куп причини, заради които не мога:
- страх ме е, че не са чисти иглите
- страх ме е от всякакви игли и кръв
- ужасявам се от мисълта да ми бръкнат във вена със спринцовка и да изсмучат кръв от мен
Сигурно е много егоистично, но не бих посмяла да даря кръв...

Jamalska
10-21-2008, 20:03
И аз се замислям за това в униерситета...и уж ме увериха,че щом съм 60кила може да се чувствам зле малко време.Ама на следващия ден съм на спорт и вечерта пак...дали ще си повлияе?

Swinkenhoffer
10-21-2008, 20:23
Помня как веднъж ми взеха съвсем малко кръв за изследвания и после едва се движех... кво ли остава за повече.

Все пак не е като да нямам желание, но не е и като да имам, освен ако не става въпрос за близък човек. :)

desiko
10-22-2008, 07:26
за LONSDALE - това със кръводаряването е БЕЗВЪЗМЕЗДНО И ДОБРОВОЛНО.... така че нито в София нито в другите градове не дават пари...освен ако не се наредиш с тези дето все чакат пред кръвния център и чакат някой нуждаещ да му поискат 200-300лв. В интерес на истината има и платени кръводарители, на които плаща кръвния център-но това са си картотекирани кръводарители, които се викат когато има спешна нужда от кръв.

за justme__ - а пробва ли да се изправиш срущу страховете си? А ако ти се наложи да отидеш по някаква причина на кръвопреливане в болницата-пак ли ще те е страх и няма да отидеш?

за Boot - ако наистина искаш ще намериш време - може петък към обед примерно, пък и мисля че вече и в събота работят.

за Jamalska - не мисля че е подходящо същия ден след даряването да се спортува, пък дори и да тренираш шах. За другия ден - пробвай, сам ще разбереш как се отразява даряването на организма ти- при всеки е различно.

за pussycat_doll_nicole - вече няколко пъти нагоре в темате се каза, че се използват еднократни игли. Прочети и какво казах на justme__

В общи линии това е...защо да търсим начин защо да не стане, по добе да мислим - КАК ДА СТАНЕ

mar4ella
10-22-2008, 08:43
Хе, много ме впечатлихте с вашата активност и разнообразие на мнения.
desiko, готини отговори ...


Все пак не е като да нямам желание, но не е и като да имам, освен ако не става въпрос за близък човек.

пор, хубаво е че мислиш за близките си. Но ако на тях никога не им се наложи ( и дай Боже да е така) да се възползват от твоето кръводаряване, това означава ли, че ти никога не би дарил?
Ако човек разшири мирогледа си, сигурна съм, че ще види и нуждата на другия (непознатия), но реално нуждаещия се от нещо, което ние имаме даром и което можем да споделим без огромни проблеми за нас самите.

LONSDALE
10-22-2008, 08:56
Не бих жертвал безценната си арийска кръв напразно!
Ами ако кръвта ми бъде прелята на някой циганин или друг подчовек?

desiko
10-22-2008, 12:47
LONSDALE, кво ти пука на кой ще я прелеят. Нали знаеш, че като ти изтеглят малко кръв, костният мозък се стимулира и възстановява количеството..току виж си се подмладил.... а само като си помисля, че твой кръв е тече във вените на някой низш-току виж че след 1 милиард години всички са ти задължени.

Pliok0019
10-22-2008, 12:54
Колко пари дават в София?
:?
"Човешката кръв няма цена." :D

desiko
10-22-2008, 13:02
Колко пари дават в София?
:?
"Човешката кръв няма цена." :D

и заместител.

Swinkenhoffer
10-22-2008, 14:00
Хе, много ме впечатлихте с вашата активност и разнообразие на мнения.
desiko, готини отговори ...


Все пак не е като да нямам желание, но не е и като да имам, освен ако не става въпрос за близък човек.

пор, хубаво е че мислиш за близките си. Но ако на тях никога не им се наложи ( и дай Боже да е така) да се възползват от твоето кръводаряване, това означава ли, че ти никога не би дарил?
Е, за никога не знам... в момента не бих.

bulgarche
10-22-2008, 14:13
В темата писаха момичета (поне за 3 се сещам), които не рядко се дупчат. Не се надъхвайте че щ дарявате, защото мен ме върнаха заради татуировка, с ваш ще е заради обиците.

И всъщност е полезно да ти дръпнат малко кръвчица. А и ти плащат - в натура. Тез кила шоколад който дават...

LONSDALE
10-22-2008, 15:53
LONSDALE, кво ти пука на кой ще я прелеят. Нали знаеш, че като ти изтеглят малко кръв, костният мозък се стимулира и възстановява количеството..току виж си се подмладил.... а само като си помисля, че твой кръв е тече във вените на някой низш-току виж че след 1 милиард години всички са ти задължени.
НЕ се прави на хуманист,ако трябва да бъде спасен циганин не бих дал и една капка кръв!
Но за теб например бих дал всичко,просто си е мое мнение!

desiko
10-23-2008, 07:54
Но за теб например бих дал всичко

Това звучи многообещаващо.

Jamalska
10-23-2008, 08:47
Мда,вчера отидох с такава надежда,че няма да ми направят проблем за 3 месеца...ама ме върнаха...пък то 6 месеца без да съм се пробила някъде или да съм си нарисувала нещо не минават :o
така че въпроса за спорта отпада...отивам на ндк лек ден хах

desiko
10-23-2008, 09:05
Мда,вчера отидох с такава надежда,че няма да ми направят проблем за 3 месеца...ама ме върнаха...пък то 6 месеца без да съм се пробила някъде или да съм си нарисувала нещо не минават :o


казаха ли след колко време може да отидеш-месеци ли, години ли?

MakeMeLaugh
10-23-2008, 13:25
Грешка

desiko
10-23-2008, 13:42
Не искам да обеждавам никой да не дава. Напротив! Бих дал, ако ми поискат. Човек оценява цената на нещата, когато е в нужда от тях.
Просто бъдете информариани за опасностите и съответно за стари случаи в съответния град/място където ще давате.

Дано на никой не му се налага да иска кръв. :)

това твое изказване по-ми беше харесало.

MakeMeLaugh
10-23-2008, 15:13
^ Все още мисля така ;)

Просто не видях, че тамата започва от 3-тата страница и прочетох отново първото мнение..

Поправих се, мерси :)

bulgarche
10-23-2008, 16:08
desiko, 6 месеца след последна татуировка или пиърс. Хепатита бил проблема :-o

Аз исках първо да ги питам, щото попълкваш едни неща доста време, а си знаех че за нещо ще ме спрат и викат "пиши ся тука". И на въпроса "татуировки имаш ли", получиха отговор да, а още по-изненадани, като разбраха че са от предния ден. Ама аз им натяквах че са шматки и са изпуснали най-добрия си кръводарител за деня, щото хемоглобина беше някви невероятни цифри :D

desiko
10-24-2008, 07:36
desiko[b][color=red], 6 месеца след последна татуировка или пиърс. Хепатита бил проблема :-o

Има си правила(според мен не са глупави), които трябва да се спазват. Важното е че има желание в теб. Пита ли ги кога да отидеш...щото някои искат не 6 месеца, а една година да е минала.

desiko
10-27-2008, 07:32
Важното е да има желание да се дарява...а дали ще е вчера, днес или утре, дали ще подкрепиш някой, който е ришил да го направи. И не забравяйте, че няма изкуствена кръв и ако някой път ви се наложи(дано не се случва) тогава човек разбира защо е било нужно да дарява когато е можел.

Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто да го направиш...

dexy
10-28-2008, 23:45
desiko, какво да кажа... и според мен правилата са си съвсем на мястото. Трябва да се гледа както здравето на пациентите, така и това на дарителите. И аз имам пиърсинги и не дарявах след тва 6 месеца след всеки, независимо, че ги направих в специализирано студио и нямаше риск от каквито и да било заболявания. После минаха тия 6 месеца и дарих. Ако има желание, ще намерите и време и начин.

И разбира се, че ще ви връщат, ако нямате 50 кила, ще ви връщат и ако сте настинали и ако не се чувствате добре, все пак никой няма да ви навреди нарочно, хората не са глупави.

Това не е шега бе хора, много ясно, че ще има изисквания.

А това, че се заразяват хора непрекъснато с хепатит при кръводаряване... нещо не знам кой ви е лъгал, защото аз такова нещо не бях чувала през живота си... Според мен или си го измисляте, за да имате още едно оправдание в графата "защо няма да даря" или някой ви е лъгал, че е от кръводаряване, а е било от секс без презерватив. Примерно... Но при кръводаряване да се заразиш с нещо е НЕВЪЗМОЖНО, повярвайте ми! Ще се радвам да ми дадете координати на някой, който твърди, че така е хванал хепатит, защото не го вярвам хич.

Аз съм дарявала 6 пъти досега, дарявала съм в два различни града, където ме свари, и не съм се разболяла от хепатит, нито ми е било лошо, ставам и си заминавам. Преди бях с ниско кръвно, еми оправи се. Имах нисък хемоглобин, сега ми е бонбон. Беше ме безумно страх от игли, даже бягах от училище когато имаше някви ваксини да ни слагат, а сега не ми пука и то само защото реших съзнателно да се изправя пред тоя си страх. Не някой да ме кара, а аз да реша и да го направя... Сега си правя си и пиърсинги и мога да гледам как ми вкарват игла и да не ми мигне окото, голяма работа... Страхът е милион пъти по-голям от самата игла, честно!

А що се отнася до тва къде отива кръвта... за мен е единствено важно, че отива при някой, който се нуждае от нея. Това пък е моето мнение, LONSDALE.

cheers

kalpazanka
10-31-2008, 16:12
2 от диагнозите, освобождаващи от кръводаряване, са хепатит и прекарана инфекциозна мононуклеоза /2 години след прекарана ИМ/.

desiko
11-06-2008, 13:29
Калпазанка, а ти дарител ли си?

Lqlichka1
11-06-2008, 13:37
1.Трябва да си пълнолетен
2.Сутринта,когато отидеш да даряваш кръв закуси нещо стабилно-мазни банички,боза,кафенца,шокол д,всякви такива.
3.Разбира се не тярбва да си боледувал от хепатит(жълтеница по бабешки),СПИН,сифилис.
4.Трябва да си с нормални стойности на кръвното налягане
Все пак като отидеш ще те прегледа лекар,ще попълниш нещо като анкета и ако "ставаш" за кръводарител-лягаш и ти източват кръвчицата :-D .Това е което знам.А да,трябва и да си над 50 кг,щото иначе пак няма да те одобрят.Това го казвам,понеже преди време исках да даря и аз,ама съм 46 кг и нямаше как :oops:
А аз шо знам, че не треа ядеш 8-)

desiko
11-06-2008, 13:40
Трябва да се яде, но чак пък да преяждаш. Даже те питат дали си закусвал. Не се яде ако ти слагат упойка за операция примерно. Да не би с това да се бъркаш.

kalpazanka
11-07-2008, 12:17
Калпазанка, а ти дарител ли си?
Не, носителка съм на Епщайн-Бар, но не съм преболедувала, затова съм освободена от кръводаряване за неопределен период.

FreakPk
11-07-2008, 12:59
браво на тези които ще дарят аз явно за нищо неставам :D алкохол наркотици от преди 3 дни тату от 1 седмица неееее ако отида ще ме върнат със шут към нас :D

Sumoto
01-23-2009, 08:50
Здравейте,
Прозовавам всеки, който се чувства съпричастен към проблемите на хората нуждаещи се от кръвопреливане, всеки който е готов да дарява или поне иска да научи повече да посети групата : "Кръводарители в България" във Фейсбук. Там се опитваме да дадем информация за това какво представлява процеса на кръводаряване, да помислим за това как да се стимулира то и ред други - каквото се наложи!
Поздрави!

Jamalska
03-25-2009, 16:45
Най-сетне са минали 6 месеца от последния ми пиърсинг.Другата седмица в СУ пак има кампания по кръводаряване и искам да дааам.
Та какво казахме,дали има проблем ако преди седмица си пушил коз?

Jesus
03-25-2009, 17:03
Е щом ще има с удоволствие бих дал 1 литър :)

Jamalska
03-25-2009, 17:28
Aко ше идваш до ректората се обади;)
искам да знам за козаааа

Jesus
03-25-2009, 17:30
на линия ли си в скайп да влезна ?

Lucho
03-25-2009, 17:31
Глупаво е да даряваш кръв за 5 дни болничен.
Голяма работа. Ако не го искаш вътрешно, а само заради болничните...изобщо не го прави.

Joc
03-25-2009, 17:36
Абе ЕБАЛ СЪМ ЦЯЛАТА СИСТЕМА! Дядо ми всяка година е дарявал кръв, а като му потрябва след операцията казаха: " Намерете някой да даде, получете бележки, представете ги и тогава ще му прелеем!"
БОКЛУЦИ БЕ ! ВСИЧко Е БОКЛУК! СМЪРТ ЗА ТЕЯ ЛАЙНА ДЕТО НИ УПРАВЛЯВАТ, СМЪРТ ЗА ВСИЧКИ, КОПЕЛЕТА КРАДЯЩИ КИНТИ, Заради които хората мизерстват, смърт за путката, която е измислила тва с бележките! СМЪРТ!
:-x :-x :-x :-x пфуу изнервих се

Jamalska
03-25-2009, 18:05
Къде дават 5 дни болничен?хахаха баща ми ходи да дарява и после се връща на работа.Аз ще дам м/у лекциите.

Джийзъс,да като е пуснат компа все съм в скайп.
кажете за козааааааааааа

Sumoto
03-25-2009, 20:40
Не става!!!
Трябва да мине доста време, аз самия не съм сигурен колко.
При проверката на кръвта ще установят, че не е годна за преливане и ще я изхвърлят.
Незнам какво и как откриват. Четох из нета, че тетрахидро канабинолът не оставяли следи в кръвта след около 1 седмица, но не ми се вярва. Навремето имах съквартирант, който учеше химия и казваше, че се откривал до 68 дни след това. Как точно и други подобни въпроси - няма как да знам.
в един американски сайт казват обратното - че може да даряваш, стига в момента на даряването да не си под въздействие на наркотика, но това едва ли е така!

В заключение : ако си пушил в близкото минало - не можеш да даряваш. :smt033

Sumoto
03-26-2009, 00:11
Обадих се насам натам, проверихме с приятели и колеги.
МОЖЕ!!!
НО!
трябва да са минали 7-10 дни!

поздрави!

Jamalska
03-26-2009, 12:24
мерси.
значи просто до края на седмицата ще се въздържам.
иначе от кръвта тхц се изчиства доста бавно,ама колкото да се засече,не виждам какво им пречи.