PDA

View Full Version : Медиана/Симетрала



Усмивкаа*
04-20-2008, 18:24
Може ли някой да ми обясни каква е разликата между медиана и симетрала и как мога да ги начертая в правоъгълен триъгълник?
Благодаря на всички отговорили !! :)

WannaBe
04-20-2008, 18:33
Медианата свързва даден ъгъл със средата на срещуположната му страна,а симетрала е права,която минава през средата и е перпендикулярна на дадена страна

Усмивкаа*
04-20-2008, 18:36
Медианата свързва даден ъгъл със средата на срещуположната му страна,а симетрала е права,която минава през средата и е перпендикулярна на дадена страна


Това значи че симетралата не минава през ъгъла така ли ? Мн се извинявам за невежеството си но математиката ми е най слабия предмет :?

Blab
04-20-2008, 18:37
Медианата свързва даден ВРЪХ със средата на срещуположната му страна
симетралата е издигнат перпендикуляр от средата на дадена отсечка :)

GerSity
04-20-2008, 18:56
Медианата свързва даден ВРЪХ със средата на срещуположната му страна
симетралата е издигнат перпендикуляр от средата на дадена отсечка :)
Ахъм,точно тей е! :)

krisi_bep
04-20-2008, 19:30
Медиана в правоъгълен триъгълник,спусната от правия ъгъл към хипотенузата,разделя хипотенузата на две равни части и дължината на медианата е равна на половината от хипотенузата.(Надявам се си ме разбрала,ако не пак ще се опитам да обясня)

Симетрала е перпендикуляр на дадена отсечка,която разделя на две равни части.

Усмивкаа*
04-20-2008, 19:34
Медиана в правоъгълен триъгълник,спусната от правия ъгъл към хипотенузата,разделя хипотенузата на две равни части и дължината на медианата е равна на половината от хипотенузата.(Надявам се си ме разбрала,ако не пак ще се опитам да обясня)

Симетрала е перпендикуляр на дадена отсечка,която разделя на две равни части.

Дам ясно, миси много на всички вие ми направихте домашната 8-) :-)