PDA

View Full Version : доклад по история :(



karamel4e
04-24-2008, 09:48
Та нещо за освобождението на Сърбия и в общи линии това,което се случва от 1804 до подписването на Одринския мирен договор ако не се лъжа 1829,доклада ми трябва за утре така че ако някой може да ми помогне :smt051

sexa_na_kompleksa
04-24-2008, 17:30
Виж това:

Сърбия от първото въстание до първата конституция 1804 – 1838г


1. Обществено-политическа традиция – Център на националната сръбска държава е белградския башалък. Сръбската общност под османска власт се управлява от княз и кмет по селата. Селата запазват старите родове, бита и културата. Връзката между селяните и османците се осъществява от местния княз ( старейшина ). Тази връзка съществува до 1838г. Сръбската православна църква през целия период на османска власт съхранява сръбската народност. Географското разположение на Сърбия определя и представата на сърбина за независимост.
2. Първо сръбско въстание 1804 – 1813г. причини за въстанието: Сръбското население застрашено от нарастналия брой еничари в Белградския пашалък и тяхното агресивно поведение: палежи, ограбване на земя. Първи етап на въстанието: 1804 – 1806г През този етап въстанието е насочено главно към еничерите и е за мирно споразумение с високата порта. През същата година скубщината ( Народното събрание ) избира Караджоржде Петрович за водач на въстанието. Избират се и се създават административната и съдебната власт. На помощ на сърбите от великите сили се отзовават – Унгария и Русия. Втория етап: 1806 – 1813г. През този етап се поставя нова цел: сръбска независимост, защото султана не може да им гарантира сигурност. Започва изграждането на местна власт и преговори с високата порта. Преговорите се водят от българина Петър Ичков за автономност на Сърбия. Те са прекъснати от Руско-Турската война и в резултат на мирния договор в Букурещ. През 1812г. Сърбия остава в пределите на Османската империя.
3. Второ сръбско въстание – април 1815г. Ръководено от Милош Обренович, който е избран за върховен княз , а властта му е наследствена. Високата порта приема предложението за автономия на Сърбия и през 1828 – 1829г. , чрез одринския мирен договор официално се приема предложението. През 1838г. Сърбия приема първата конституция , според която тя е конституционна монархия с двукамарен парламент

girlnjc
04-27-2008, 09:27
Здравейте! Много ще съм благодарна, ако някой може да намери нещо по темата ми. Имам да пиша доклад по история за Албания. Точките, по които трябва да се водя са:
1. Участие във Втората Световна война.
2. Политически промени след Втората Световна война.
3. Икономика след Втората Световна война.

Благодаря предварително! :)

sexa_na_kompleksa
04-27-2008, 11:33
Здравейте! Много ще съм благодарна, ако някой може да намери нещо по темата ми. Имам да пиша доклад по история за Албания. Точките, по които трябва да се водя са:
1. Участие във Втората Световна война.
2. Политически промени след Втората Световна война.
3. Икономика след Втората Световна война.

Благодаря предварително! :)

Само това намерих:

Икономика
Албания е една от най-бедните и най-слабо развити страни в Европа. По-голямата част от населението работи в селското стопанство. Субтропичният климат блгоприятства отглеждането на разнообразни топлолюбиви култури – памук, цитруси, смокини, маслини, лозя, плодове и тютюн. Планинските земи позволяват да се развива пасищно животновъдство – главно овце и кози. Страната разполага с минерални суровини – нефт, природен газ, желязна руда, хром, мед и никел, но икономиката и е много слабо развита – на последно място в Европа. През втората половина на 20 век Албания е напълно изолирана държава и много млади албанци емигрират, за да търсят работа.