PDA

View Full Version : Пози



04-25-2008, 09:49
Пак се начетох на мнения тип "бъди себе си, не се прави на ...." и така нататък в разрични теми.

"На един карнавал, дето всички без изключение се явяват маскирани, и собственото лице е маска." Далчев, ако не се лъжа.

В този ред на мисли, човек може би няма капацитета да отдели себе си от маската. А може би пък маската е истинската същност - ако в нечия природа е да се преструва, да слага една бариера между себе си и света, кои сме ние, че да изискваме искреност? Ако тя не е част от характера на някого, то това я прави неестествена за този човек.

От друга страна идеята, че всеки човек е открил себе си, знае кой е, но въпреки това се преструва на нещо си, е изкушаваща. Обаче.. не мисля, че в реалността нещата стоят така. Особено в тийн годините - голям "престиж" е явно за някои да се биеш в гърдите колко си истински и да поучаваш другите. Отстрани обаче подобно поведение е противно. Поне за мен. Как да бъдеш себе си, ако не знаеш кой си?

Имам мнение по въпроса, но май само донякъде. Интересно ми е обаче какво биха казали другите.

_donna_
04-25-2008, 09:51
Всеки прави това,което му доставя удоволствие.

На мен ми се пие зелев сок.

fake
04-25-2008, 09:53
преди около месец ми се падна да пиша есе на подобна тема. и стигнах до извода, че когато човек слага определена маска и я носи достатъчно дълго време, вече никой не знае маска ли е това, дори самият той. т.е., спира да отделя себе си от маската(ако изобщо го е правил някога)
друг е въпроса, че е доста смешно да кажеш на някой, когото не познаваш 'спри да се правиш на какъвто не си', защото няма как да знаеш какъв е всъщност. и никой не е на 100% искрен, че да изисква същото от другите. всеки има черти от характера, които иска да прикрие и тук маските са доста удобно нещо. особено когато си свикнал.

b0Nb0n
04-25-2008, 10:27
na nikoga ne kazvam kakvo da pravi davam mu savet kazvam mu go vednaj ako iska da me poslu6a ako ne prav mu pyt ne povtarqm nikogo ne suda za tova koeto pravi tva si e negovo re6enie negov problem dali e sebe si ili ne me interesuva ako se prai na ne6to koeto da ne e pone da go oprai ospe6no nqma zna4enie za men az gledam sebe si ne drugite az znam koi sym i sym si sebe si haresvam se takav kyv ti sym mnogo hora moje da ne me haresvat ama men mi e se taq ne me interesuva mnenieto na nikoi osven na priqtelite mi no te me haresvat taka kav to sym tai4e nqmam problem az :)

ve4e imam rezistentnost izgradena
i priemam sys bezrazli4ie
kompleksite na masata
syzdadeno ot tqhnoto bezli4ie...

taka gi vijdam az ne6tata i negubq fokus
obiknoven 4ovek sym
ne lice na pokaz

Seducti0n
04-25-2008, 10:41
fаke, браво.
Доста добри разсъждения. :)
Напълно съм съгласна с това, че хората свикват със своите маски до такава степен, че не могат да се откъснат от тях.Когато пък обстоятелствната го изискват се чувстват крайно уязвими и несигурни.Няма я черупката, която да омекотява ударите на жестокота действителност. :?
Може пък проблемът да се корени в обществото като цяло.Всички са толкова придирчиви и взискателни към околните, а същеврменно са вирнали нослета до небесата и се имат за идеални, горките колко далече са от истината.
Ако имаше малко повече човечност и лазбиране по между ни, може би нямаше да ни се налага толкова често да ставаме част от карнавала с маски.
Колко ли жестоко е това, цял живот да се криеш зад маска, цял живот да се бориш със самия себе си.Защото предназначението на маските е именно такова-да прикрият недостатъците ни и да подчертаят качествата ни.А ние оставяме някъде по средата, изгубени в мрака, изгубени сред много си преобразявания...
И театърът започна, и звездата ми блести, а сърцето пита тъжно на къде отиваш ти?-Да знам, това е част от чалга песен, но същевременно има толкова много истина в нея.Колко страшно и опасно е да превърнеш живота си в театрална сцена...

lyloster
04-25-2008, 11:22
Според мен човек е изцяло изграден от маски, предпазващи го от света навън. И с всеки изминал ден и допускайки по - близо до себе си даден човек, той сваля по една своя маска, за да може в крайна сметка да се покаже такъв, какъвто е х)

psychopath
04-25-2008, 17:00
уф...бъдете себе си не се правете на...такива каквито не сте :razz:

Canis_Dirus
04-25-2008, 18:22
Сега какво? От пози го докарахме до Далчев.

Далчев поза ли е?

Хора, които са самите себе си не са консуматори, Съответно консуматорското общество ги отхвърля като непотребни.

Един човек, който не купува продукти И възоснова на марката:
а) живее на прага на мизерията
б) живее далеч от всякакви медии
в) Свръхчовека на Ницше :D

sherry
04-26-2008, 07:36
Някои носят маски, за да се предпазят от евентуално разочарование. Трудно е да се опазиш, ако няма някаква защитна стена. Колкото и пъти да съм се разкривала пред другите и да съм показвала каква съм, всички се възползват от това, защото виждат, че съм добра. 8) Разберат ли, че обичам да помагам на хората, че не съм зла и т.н, си мислят, че може да правят каквото искат с мен, много хора, които съм мислела за приятели, са ме изигравали и то по грозен начин...Та като стана дума за Далчев:

Човек
бе сътворен от кал


Човек бе сътворен от кал, но
днес от желязо е света.
Тежко` на мекия! За малко
щях да умра от доброта.


Сега, уста безмълвни сключил,
свил гневно на юмрук ръце,
живея и усърдно уча
на зло беззлобното сърце.


1930 г.

Deadlock
04-26-2008, 17:15
всички сме пози. викаме им личност. времето, обстоятелствата и средата ни шепнат 'по-наляво, по-надясно, сега повдигни крак, скръсти ръце' и опалянкааа, смяна на позата.