PDA

View Full Version : Разхвърляното бюро и нашия ум!?!?!?



blackfate
04-29-2008, 08:07
Здр. отново... отдавна не съм писала, но ето че отново ми се налага да искам помощта ви.
учителката ни по психология и логика ни даде самост. домашни - по точно беше направила доста листчета с някфи теми на тях - и естествено с моя късмет изтеглих една от гадните теми - та ето я и нея

"Разхвърляното бюро - признак на цветущ ум"

нямам си и на идея какво трябва да се напише, та ако някой помогне, ще съм адски благодарна...

sherry
04-29-2008, 14:19
Есе ли трябва да е?
Ами по принцип може да сложиш някои цитати в есето, примерно:"Силните владеят хаоса". Можеш да кажеш, че често творческите натури са разхвърляни.

blackfate
04-30-2008, 09:22
Да, есе трябва да е ...
Аз хубаво ще ги сложа, ама ... с кфо ще защитя тезата си.
това ми е проблема, иначе ако можеше да мине с номера - "силните владеят хауса" отдавна да съм готова...
общо зето трябва да докажа, че умните са разхвърляни ... и аз съм на това мнение, но немога да го докажа.... :? :(

hrisiiiiii
04-30-2008, 16:49
Виж това:

Само слабите се стремят към порядък. Силните владеят хаоса.
/есе/

Има два типа хора – силни и слаби, но не само физически, а и духовно. Разликата между тях е времето, което им е необходимо да „станат” когато „паднат”. Може би, е тази причината поради, която слабите се стремят към порядъка, тъй като на тях им отнема дълго време за да се съвземат след някоя „буря” в живота им.
Силният човек е този който успява да преодолее препядствията на живота по най-добрия за него самия начин. Слабият – е този който вечно се оплаква, че има много проблеми и не знае как да ги разреши. Тук думата „порядък” е с относително значение, тъй като тя означава ред и хармония, а такава може да съществува единствено в природата. Хаосът......Той е логически неуправляем. Но силният човек може да разреши всеки един, неочаквано възникнал, проблем. Така проблемите „валят” , „трупат се” и създават хаос, който пък е управляван от волята и душата. Силният, не би оцелял в света на слабия. Той самият би създал хаос, защото това е неговия начин на живот. Слабият би „заобиколил” проблема, обмисляйки как да го направи невидим или как да го остави да се разреши сам. Докато силният, ще премине през него, решавайки го в движение. И за двата типа има две гледни точки. От една стана силната личност става такава, за да може по-лесно да се бори и по-малко да страда, когато има някое разочарование. От друга гледна точка силните, може би, ги е е страх да страдат и това им служи като мотивация, за да „станат” когато „паднат”. По същия начин и за слабите – те се стремят живота им така да бъде подреден, че когато нещо се „размести” те да знаят къде и как да го поставят. По този начин болката е по-малка, следователно е по-лесно за преодоляване. Но от друга страна това „разместване” би пречинило много по-голяма болка.
Човекът силен ли се ражда или слаб? И може ли слабият да стане силен и обратното? Характерът на човека започва да се формира още с раждането. Дали силата на нашия характер зависи от това, дали още от ранното ни детство, някой ни е помогнал да станем силни? Или просто сме се родили такива? И дали сме силни навсякъде? Възможно ли е това? Можем ли да бъдем силни в едно, а да проявяваме слабост в друго? Каква е силата, която налага решенията и управлява действията ? И дали е проява на слабост, компромисът със самия себе си наложен от самите нас дори когато е в разрез със собствените ни разбирания? Или това е друг вид сила, подтиквана от разума? Ако е така, не подтиква ли същия този разум, слабия? Да приеме поражението заради собственото си спокойствие и добруване? Означава ли това, че силният е лишен от разум? Или той притежава нещо което слабия – не притежава? Воля! Волята ли е фактора определящ силата на характера? Ако е така, значи ли това че слабите са лишени от воля?
Ако двама души стигнат до пропаст каква ще бъде реакцията на всеки от тях?
Единият ще каже: „Не можем да продължим. Невъзможно е да се премине. Опасно е!”
Другият ще го обори с думите: „Трябва да намерим начин. Какво от това, че е опасно?”
Кой е силния..... и кой е слабия? И кого трябва да послушаме? Защото тук се изправят разума срещу волята.....
Ако първият се определя като слаб, но проявява разум трябва ли да послушаме втория само защото е силен и проявява воля? Или той е просто слаб, а волята му служи за прикриване на слабостите и се проявява като неразумна смелост?
Къде е границата между слабостта и силата? И кое е общото между двете? Ако хаосът не съществуваше, можеше ясно да се определи поведението на всеки. Мотивацията на човека е различна. Различни са целите му в живота, затова и начините и методите на постигане, са различни. Дори слабият има своите силни страни и намира своите начини за постигане на целите. А силните, проявявайки волята си, разкриват своята слабост. И затова има и слаби и силни.