PDA

View Full Version : RQ: есе по философия



karina.petkova
04-29-2008, 13:20
Здравейте,имам малък проблем с написването на едно есе по философия,ако някой може нека ми помогне.Благодаря предварително.Темите ми са две,която повече ви харесва по нея ми помогнете:
1.За или против егоизма
2.Човекът вълк или овца - Ерих Фром :(

sexa_na_kompleksa
04-29-2008, 16:23
Виж това:

Есе за егоизма

Егоизъм това е също ревност, но защо хората ревнуват и въобще какъв е смисълът от това да ревнуваш? Как може да ревнуваш някого, когато този човек не е вещ. Той не е твоя лична, частна собственост и с кое право ти го наричаш твой? Ами защо се случва така, че ревнуваш някого, ревнуваш го толкова, че те боли все едно ти вадят зъб без упойка и само си мислиш този човек къде е сега, какво прави и дали точно в този момент не те предава? Ревнуваш го дори от миналото му? Това да ревнуваш някого означава, че ти този човек го искаш само за себе си и въобще не обращаш внимание на неговите интереси на това нещо някои хора му казват егоизъм.
В една или друга степен ние всички се борим с егоизма. След като егоизмът е нещо толкова широко разпространено, защо изобщо да се тревожим за него? Отговорът е, че егоизмът настина ни унищожва бавно и постепенно.
Началните форми на егоизма са: да се развиваме и живеем за сметка на другите; да претендираме и да изискваме от другите да признават нашите заслуги, да се радваме, когато другите грешат; да негодуваме срещу истинските постижения на другите, да предпочитаме общественото одобрение пред чистата съвест и да „се възползваме от някого поради нещата, които е казал“.Но също егоизмът ни кара да бъдем неучтиви, презрителни и егоцентрични, като лишаваме останалите от добрите дела, които са им нужни, от похвалата и признанието, което заслужават, егоистично подминавайки ги, без да ги забелязваме.
Егоизмът на практика е причината за най-големите грехове. Някои егоисти погрешно смятат, че няма божествен закон, който да забранява егоизма, така че те не извършват грях. Също така не е учудващо, че егоизмът води до ужасни грешки в нашето възприятие и поведение.
Прекалено егоистичните хора използват другите, без да ги обичат.


И тук:

http://otkrovenia.com/main.php?action=show&id=21002

http://istinski.blogspot.com/2007/04/blog-post_9204.html

karina.petkova
04-29-2008, 17:12
Много благодаря! :)