PDA

View Full Version : Лицемерието



m'n'm
04-30-2008, 18:50
Това е есе,което писах наскоро,темата наистина е интересна и ме вълнува.Ще ми е интересно да разбера мненията ви :wink:

krisi_bep
04-30-2008, 19:04
Е къде го то бе?Аз мисля,че трябва да прочета нещо или...?

m'n'm
04-30-2008, 19:17
Лицемерието има много измерения,които се проявяват под различни форми,в разлини ситуации.Приините за наличието му са строго индивидуални , обусловени от многопластието на овешката природа.Впреки това основата,на коята почива двуличието, е една и съща при всики случаи и съдържа два основни елемента-страх и лъжа.
За да разберем лицемерието , трябва да умеем да тълкуваме човешкте взаимоотношения , независимо от естеството им (дали личността общува сама със себе си или се осъщствява контакт между двама души).Тези два случая са взаимно свързани и и зграждат едно цяло, където проявата на всякакъв вид двуличие в едната част неминуемо води до появата му и в другата.
В отношенията с околните лицемерието най-често е продиктувано от желанието на човек да получи одобрението им.Това разбира се не е единственият начин за постигането на тази цел , но се оказва най-лесният , поради което и често предпочитан. Използването на двулиието като средство е индикация за отчаяната нужда на личността да си докаже, че е забелязана, харесана, оценена , да се впише в определен социален кръг , който по ирония вероятно не е най-подходящият и здравословен за нея , с оглед на ограбващия компромис , който тя прави със себе си в стремежа да осъществи желанието си . Ограбващ , защото лицемрието при общуването с другия води до лицемерие в общуването с вътрешното си ``аз``. Този вид лицемерие засяга човешката същност по много разрушителен начин , тъй като е провокиран от вероятна най - малко познатата и поддаваща се на обяснение аст от човешката природа-страхът . Страх поради непознаване на себе си , на възможностите си и технте граници , откъдето невъзможността за откриване на начина , по който те да намерят благоприятно поле за изява . Страх да бъдеш честен със себе си и да развиеш потенциала си така , че той да те обогатява - това е феномен , който поставя пред човека множество въпроси , странни , често противоречиви , невинаги предполагащи или съдържащи отговор . Именно чувството на объркване , произтичащо от страха , вади до невежество , което тласка към измамното решение да се предпочете лъжата като защитна реакция срещу заобикалящия свят и собствената съвест .
Хората са разлини и в това се сдържа разнообразието на живота . Вероятно не всички възприемат лицемерието кто нередно , защото не се замислят особено или просто са свикнали да се сблъскват с него толкова често , че са го възприели за естествено . Въпреки това е необходимо човек да се опознае и да открие своя начин , чрез кото да победи или, тъй като идеалното не е възможно в битието ни , да сведе до минимум страховете си , за да живее свободен и удовлетворен , защото го дължи на себе си .

zaraaa
05-01-2008, 21:10
Mnogo gotino ese, absolutno sam saglasna s vsichko napisano :) :) :)

amatorium
05-02-2008, 18:43
Ne sum suglasen s tova, koeto e napisano. Sorry :? Ako iskash moga da ti razqsnq koe porajda litsemerieto. V osnovata obache stoi prostotiqta i egoizma.

m'n'm
05-02-2008, 18:53
Ще ми е интересно да ми споделиш,да . :-o :)

amatorium
05-02-2008, 19:04
Listemerieto e edna ot nai-groznite choveshki cherti. Niskiqt moral i kultura i vqra sa osnovnite podrujnitsi na litsemerieto. Poslednoto e edno ot nai-golemite choveshki padeniq ... 8)

m'n'm
05-02-2008, 19:48
Ти сам казваш,липсата на вяра е основен поддръжник на лицемерието,а тя идва от страха и непознаването на себе си , както съм написала . Тъй че,в този смисъл си съгласен с мене ;) А имам въпрос - каква е връзката между егоизма и лицемерието ?

amatorium
05-02-2008, 21:37
Otchasti straha e zamesen, no samo otchasti. Pri licemerieto izpukva edna grozna harakteristika i tq e imenno nezachitaneto na blagodetelta. Kogato obedinish egoizma (tova normalno kachestvo) s lipsata na blagodetel i uvajenie poluchavash groznoto licemerie. 8-)

m'n'm
05-03-2008, 18:13
Незачитането на благодетелта-какво по-точно имаш предвид? Не са ми много ясни нещата , които пишеш , имам чувството , че чета книга по психология , в коята липсват нужните за да я разбереш пояснения и логика Не се обиждай , Обясни повече :P