PDA

View Full Version : Моля ПоМогНете Ми



extaz_93
05-05-2008, 20:19
ЗДР на Всички ! Спешно ми трябва информация за Тракийски орфизъм и Орфей . МНого ще съм ви благодарна ако ми помогнете . Търсих в google , но нищо не намерих :( :( :( :( :( :( :( :( аз намерих ама ми треа още :D :D :D

Google-team
05-05-2008, 20:26
Ето малко информация за Тракийския орфизъм:

Учение в древна Тракия, свързано с култа към Орфей и
следвано от представителите на аристокрацията,
организирани в затворени, мистериални мъжки общества.
Легендата за Орфей гласи, че ангелогласният тракийски
певец често събирал знатните мъже на оргии, при които
не рядко се отдавали и на мъжки ласки. Техните жени
толкова го намразели, че по време на едно пиршество
връхлетели и разкъсали Орфей на части, които разпръснали
на различни места.

Според изследователите тракийският орфизъм се датира
между средата на II хил. пр. Хр. и IX-VIII в. пр.Хр.
В основата на учението заляга идеята за самоусъвършенстването.
Системата на орфизма се реализира на две нива: аристократично
(доктринално) и народностно (социално).

->Аристократичното ниво е свързано с посветените в свещеното знание на учението.

->Народностното ниво е свързано с тези, които знаят за учението, но не са посветени в него.

Тракийският орфизъм съчетава култа към земята и култа
към слънцето, персонифицирани в Орфей и Залмоксис.
Според космологичния модел на тракийския орфизъм,
светът е уреден в 7 или 10-степенен цикъл:

1.Самооплождане на Великата богиня-майка (Земята)
2.Раждане на сина (Слънцето)
3.Възмъжаване на сина
4.Периодично съединяване на сина с майката
5.Раждане на сина
6.Възмъжаване
7.Съединяване с майката

Така вечният възпроизводителен процес се основава на
цикличното, а не на линейното време. Идеята за
самоусъвършенстване довежда и до идеята, че преодолелият
ценностните изпитания придобива привилегията на съпруг на
Великата богиня майка и следователно - и той е бог. Тази
идея личи ясно в института на тракийския орфически цар,
който е и цар, и жрец, и бог едновременно. Два са пътищата
за сливане с бога и те се персонифицират с Орфей и Дионис,
а се изразяват чрез индивидуална мистериалност - участникът
въвежда бога в себе си (ентусиазъм), и колективна мистериалност,
при която всеки участник се опитва да достигне бога (екстаз).


Дано да съм ти бил полезен :)

Google-team
05-05-2008, 20:29
Ето малко инфо и за Орфей :


Орфей е тракийски певец и музикант, основал учение и смятан за най-великия музикант и поет на древността. предполага се, че родното място на певеца е било в селище на мястото на днешното село гела, смолянско. според легендата, той е син на тракийския речен бог еагър и нимфата калиопа. според древногръцката митология е живял поколение преди троянската война и е сред аргонавтите осъществили, похода за златното руно към колхида. предполага се, че това е било ок. 1400 пр.н.е. животът му е обвеян с древни предания и легенди, станали повод да бъде считан за митичен, а не реален герой. учените приемат, че е бил тракийски цар, живял през старожелязната епоха.[източник?] приписват му се голямо количество химни, наричани орфически, в които възхвалява божествата на природата и се стреми да научи сънародниците му с простичка молитва да отдават почитта си към тях. обявен е и за автор на една от поемите „аргонавтика.“ всъщност учението му е опит да облагороди суровите нрави и научи хората на по-висока хигиена и култура. намесата му в религиозната доктрина за отвъдния живот и пътя към безсмъртието, с която влиза в противоречие с официалната тракийска царска идеология, е вероятната причина за неговата трагична гибел. според гръцкия мит, той е бил разкъсан от тракийките поради това, че е скърбял за починалата си съпруга и не е обръщал внимание на жените около него. първите му изображения са от 600 г. пр.н.е. разпространението на различни митове за него дължим на старите елини. досега са известни 92 негови изображения върху атически вази. на тях са изобразени сцени от основните орфически легенди — за смъртта на жена му евридика, която била ухапана от змия в деня на сватбата им и опита му да я спаси от подземното царство. орфей слязъл в подземния свят и пленил с тъжните си песни бога на смъртта — хадес. той се съгласил да му върне евридика, но при условие, че няма да се обръща, за да я види, преди да излязат на горния свят. по пътя певецът не издържал и се обърнал назад. така евридика отново се върнала в подземното царство.

орфей загинал, разкъсан от вакханките, край бреговете на река хеброс (марица). частите от тялото му били отнесени от вълните и изхвърлени на брега на остров лемнос, където били погребани.

сред многобройните варианти на орфическите легенди най-устойчиви са тези за изумителната му дарба като музикант и певец. от тях е и началото на неговия канонизиран образ на укротител на дивия свят и чудодейната му лира. счита се, че той е основател на орфическите мистерии, които стават особено актуални в епохата на елинизма след завоеванията на александър велики.


Дано да съм ти помогнал :? :) :)

extaz_93
05-06-2008, 11:09
мерсии многооо :-) :-D :-D :-D :-D