PDA

View Full Version : помощ за есе по философия



tedi 67
05-07-2008, 21:16
Трябва ми есе по философия по една от темите : 1.Човекът - нищо. 2. Огледалото на общество. 3. Как се става Das Men ?Много ви моля помогнете ако можете ! Спешно е! :smt038

sherry
05-08-2008, 12:11
Ето нещо за Das Man, аз съм го писала:

Кой е DaS Man? (Есе)

Вървя по улицата...Дъждът облива лицето ми, а около мен вървят хора. Забързани, замислени. Толкова се различават един от друг! И в същото време са толкова еднакви...Гледам в лицата им и осъзнавам, че много от тях се вълнуват от едни и същи неща, имат еднакви мнения по даден въпрос и гледат на света по един и същ начин. За добро или за лошо, образът на "Дас ман" е често срещан и колкото и да не ни се иска да го признаем, понякога и самите ние проявяваме някои от характерните му черти.
Хайдегер дава името "Дас ман" на масовия човек. "Ман" идва от немския език, това е неопределително наречие. На този, който се слива в тълпата, който носи маска. Това е образът на човека, който не се стреми към индивидуалност, който не иска или не може да следва своите собствени пориви, който не е достатъчно извисен, за да прескочи чисточовешките си недостатъци и да бъде истински. Кой е Дас Ман? Той е "всеки и никой". Има хора, които цял живот носят маска, а има и такива, които в даден период от време взаимстват от поведението на този образ. Едва ли има човек, на когото не се е налагало поне за миг да скрие истинската си същност, да бъде масов човек, да се слее с тълпата. Проблемът идва тогава, когато маската се срастне с лицето и осъзнаем, че сме загубили своята индивидуалност.
Според Хайдегер Дас речта на Дас ман е "бърборене", повечето от думите му са клишета. Той е повърхностен. Ако чете книга, то тя би била лесна за разбиране, забавна. Той се интересува от рекордите на Гинес, но не обича да чете сериозни книги, защото не обича да се вглъбява, да се замисля. Осъзнавам, че все повече и повече младите хора заприличват на Дас Ман. Липсва желанието за обогатяване на духовното, гледаме твърде повърхностно на живота, стремим се към облаги и материално, а душите ни гният..."Дас ман" обича клюките. Той е лишен от ясна и точна лична позиция, влияе се от чуждото мнение. Не би могъл да живее достоен начин на живот, защото маската винаги ще му тежи... Повечето хора в наши дни имат този проблем. Не обръщат внимание на истинското очарование в живота, интересуват се от лукса, властта и лицемерничат. Сливат се с тълпата, за да могат по -лесно да се приобщят към нея. Постигат целта си, но заедно с нея хубят нещо по - важно. Това е личността. Тази удивителна същност, която прави човека интригуващ и прекрасен по своему. Дас ман е образ на много от нас. Но тук идва въпростът - дали можем винаги да пазим тази маска? Дали можем винаги да сме като другите, да споделяме вскусовете им, мислите им, живота им? Не. Има моменти, когато дори и Дас Ман сваля маската си и остава истински. Това са моментите, когато страда. Страхът и смъртта също премахват маската на този типаж.
Дали трябва да се стремим към масата? Не сме ли ние достатъчно интелигентни, талантливи и борбени, за да постигнем целите си и без да погубваме личността си? Нека позволим на Дас ман да умре веднъж завинаги, преди той да е убил истинското у човека.