Влез

View Full Version : Едно Рефератче



Denis4o
05-08-2008, 15:08
Така.Първо да ви поздравя.Та така идва края на годината и ми трябва отлична оценка по Биология за да завърша с 5 за годината.И ми каза господина да напрая Реферат на тема Тайга.Растителност и Животински Свят.Аз събрах материали ма не са достатъчни.Та ако някой може да даде малко материали или да даде цял реферат да дава,че ще ми е от нужда.Благодаря Предварително.

LipSoFAnAnGel
05-08-2008, 15:36
google?????

sexa_na_kompleksa
05-08-2008, 18:47
Виж това:

Тайга

Тайга! На хиляди километри тя е еднаква — сурова, дива, тъмна и красива. Погледната от самолет, тя е възхитителна. Тайгата е цял океан, дълъг над 10 000 км и широк над 2000 км. Този растителен
океан се вълнува, залива долините, изкачва се по склоновете на хребетите, прелива ги, огражда в могъщите си прегръдки поляните и блатата. И в тази мощ, в тази необятност има нещо заплашително.
Тайгата в СССР се простира от Балтийско море чак до Съветския Далечен изток и Тихия океан. Горският океан е съставен от много дървесни видове-северна бяла ела, бор, даурска лиственица, сибирски кедър, паласова ябълка, карагач, сибирска праскова, бряст, липа, клен, на места дъб, рододендрон(вечно зеленият храст с красиви, едри цветове). Но навсякъде в тайгата преобладават иглолистните видове. В далекоизточната тайга дърветата са обвити често с лиани, както в екваториалните гори. Под гъстите клони на дърветата е винаги влажно; цари полумрак. Храстите, цветята и тревите са малко.
Много дървета са умрели прави, покрити с мъх и лишеи. Често те се сплитат в неразкъсваема прегръдка, но сибирските бури понякога излизат посилни и тук-таме могат да се видят повалени дървесни гиганти, които с корените си са изтръгнали
цели земни грамади. Слънчевите лъчи рядко достигат земята. В тайгата цари тишина, която понякога се нарушава от бръмченето на облаци комари или чукането на кълвачи. Иззад стъблата на дърветата надничат любопитни муцунки на катерички. Но някъде могат да се изминат десетки километри, без да се срещне живо същество. Съвсем друго е край реките,където кипи живот — из храстите се боричкат птици, гукат гургулици, бъбрят свраки; често от глухия лес излизат огромни мечки да хапнат боровинки.
По-ниската и блатиста тайга се обитава от огромни лосове, които обичат корите на младите фиданки и сочната блатна растителност.
През зимата тайгата се покрива за много месеци с дебела снежна пелена. Вятър почти няма и всичко е замряло, вцепенено в тържествено безмълвие. По снега рядко се виждат следи от зверове. Яребиците и глухарите излизат едва след изгрев слънце. Нахранват се със светкавична бързина и се скриват от жестокия студ в рохкавия сняг. Зайците също прекарват по-голямата част от деня заринати в снега. Мечките,борсуците и катеричките спят дълбок зимен сън.
Само в далекоизточната тайга във всяко време могат да се видят по снега следите на гордия й господар —тигъра.
В тайгата има още много, много животни — собол, сибирски пор, вълк, лисица, росомаха, рис,елен, сибирска сърна, над 200 вида птици (глухар,яребица, кедровина, кръсточовка и др.).По горското си богатство и производство на дървен материал Съветският съюз е на първо място в света.
Запасите от дървесина в съветската тайга достигатдо 65 милиарда куб. м. Ако този дървен материал сераздели на населението на България, на всеки човекбиха се паднали по повече от 7500 куб. м дървесина!...
Но дървесината не е единственото богатство на тайгата. В недрата й са открити въглища, нефт, природен газ, железни и никелови руди, фосфати, боксити, соли, диаманти, много слюда.



И тук:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Тайга