PDA

View Full Version : ЕСЕ-"Роденият в робство не може да бъде свободен"



NoPa!n
05-09-2008, 16:04
Трябва ми ЕСЕ на тази тема(ако може да обхваща историята на Моисей от Библията,кадето кара евреите да скитат 40год.).Правих няколко опита да го напиша,но се оказаха неуспешни :oops: ,а ми трябва,тъй като оценката е важна.Ако може някой да помогне.БЛАГОДАРЯ предварително!

hrisiiiiii
05-09-2008, 16:47
Виж това:

Пътят на еврейте през пустинята път на себепознанието
Eсе

Ако вземем една карта и проследим пътя на еврейте от Египед до обетованата земя Ханаан, ние ще видим колко странен дори нелеп изглежда той.
Линията на похода напомня безпомощтно движение на слепец оставен без никави ориентири. Тя ту се върти безмислено в кръг ту се устремява в някаква посока съвсем обратна на набелязаната цел.
Мойсей който е водил еврейте е бил силно образован човек. Той е знаел много добре каде се намира обетованата земя-целта на техните странствания. Според библията дори изпратил там Исус Навин.Да я проучи тогава защо не е завел племето на израил направо в ханаан?
Цели 40 години Мойсей е скитал из най- пустинните и слабо населени раиони на тая древна земя.За това време неговата малка армия е езпитала безброй страдания.Защо ?
Можеби Мойсей умишлено е избрал тоя дълъг и мъчителен път.Той е искал да закали своя народ да го подготви за бъдещи тежки изпитания.
Това изглежда правдоподобно но според мен това е само външната страна на тая истина.Ако се замислим по дълбоко ще видим че фактите са доста противоречиви.Знае се че съдбата на еврейте в Египед и без това е била тежка и безрадостна.Да ги поведе от една беда към друга не ми се вижда много разумно и обедително.
Според други можеби Мойсей е искал да подготви военно своя народ.Но четиридесет годин са прекалено дълъг период за каквато и да е подготовка.А както виждате той е скитал из най слабо населените раиони кадето техните мечове по скоро биха раждясали.Тогава как да си обясним това четиридесет годишно странстване.
Ще изкажа едно свое предположение.
Мойсей наистина съзнателно е избрал дълъг и труден път.Чрез тоя огромен поход към обетованата земя той сякаш е искал да изрази своето мислене , своята философия за същтността.Според Мойсей тая същтност се крие в непрекъстнатото движение към 1 голяма цел или по точно към една мечтана цел , цялата обляна от сиянието на надеждите Мойсей е знаел че това което най трудно постигаме най високо ценим.
И според него каточили движението е по същтествено от целта.Целите могат да бъдат мимолетни или предходни , велики и трайни но всички цели които човечеството си е поставяло рано или късно са били постигани.Вечно е само движението и целите които си поставяме са неговия вътрешен мотор.Смисълът на човешкото съществуване е да се движим непрекъснато да се движим към нашите човешки цели , да преодоляваме по тоя път тридности и препядствия да постигаме все нови и нови хоризонти вечно да търсим.
А да достигнем бързо и лесно обетованата земя да се настаним завинаги в нея като в рая на християните да берем без труд плодовете на нейното изобилие да получаваме без да даваме това е все едно да се самоунищожим като човеци.

NoPa!n
05-09-2008, 16:50
В това не се вижда нищо конкретно по темата.Мерси все пак

hrisiiiiii
05-09-2008, 17:05
Ами тогава виж тук, надявам се това да те удовлетвори ;) :

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=165496

Друго не мога да намеря, съжалявам :neutral:

NoPa!n
05-09-2008, 17:16
Ами тогава виж тук, надявам се това да те удовлетвори ;) :

Друго не мога да намеря, съжалявам :neutral:

Пак нищо,но няма проблем :wink: . Ако някой друг знае нещо по темата,нека помогне.

NoPa!n
05-13-2008, 19:35
Аре някой да помогне :!: Трябва ми спешно за утре.плс

naruto0196
02-28-2012, 11:05
ЕГИПЕД браво бе българин !!!

naruto0196
02-28-2012, 11:08
Браво бе hrisiii