PDA

View Full Version : Linux Ubuntu



Chipsan
05-10-2008, 21:17
привет на всички :)

интересно ми е дали има хора в тоя форум, които да ползват такъв линукс и какви са впечатленията ви от него

аз лично го ползвам и съм много доволен :)

LGPznew
05-10-2008, 21:35
А защо премина на Линукс?

Ruthless
05-10-2008, 21:38
Аз лично го сложих, за да го пробвам и съм много приятно изненадан от него. Има си всичко необходимо и е доста лесен за използване. Много ми харесва, жалко че не мога окончателно да премина на него.

Chipsan
05-10-2008, 21:44
А защо премина на Линукс?
ами обичам да се занимавам с компютри.
сметнах, че Windows ме ограничава по някакъв начин. няма да кажа, че не съм доволен от Уина(не съм имал сини екрани или безйрайно много грешки). Windows пак си ползвам(макар и рядко и то само на виртуалната машина :) )

иначе ubuntu(за него конкретно говоря) ми допадна със свободата с него.
мога да правя всичко стига да знам как.


пречки със софтуера нямам (ползвам емулатор за windows програми, а фотошоп за по-лесно съм си го сложил на виртуална машина
и още нещо - убунту е 10пъти по красиво и стилно от Уин Хр ;)
мога да покажа снимки ако искате :)
http://store.picbg.net/thumb/E9/4D/ef649806b812e94d.png (http://picbg.net/img.php?file=ef649806b812e94d.png)
http://store.picbg.net/thumb/A8/3F/48ce6fcef41fa83f.png (http://picbg.net/img.php?file=48ce6fcef41fa83f.png)
http://store.picbg.net/thumb/4C/3A/70b78c5bbe384c3a.png (http://picbg.net/img.php?file=70b78c5bbe384c3a.png)
http://store.picbg.net/thumb/AB/1A/cf673e919d03ab1a.png (http://picbg.net/img.php?file=cf673e919d03ab1a.png)

LGPznew
05-10-2008, 21:48
За стилът ... той може да се управи
"ми допадна със свободата с него. "

Как така свобода?

Chipsan
05-10-2008, 21:51
За стилът ... той може да се управи
"ми допадна със свободата с него. "

Как така свобода?
извинявай за прямотата, ама виждал ли си машина с линукс?
имам предвит, че мога да променям всичко както на мен ми допада.
имам достъп до хиляди приложения под каноните на GNU(т.е свободни са). не съм ползвал кракове от няколко месеца - просто не ми се е налагало.
не казвам, че вс приложения ми вършат работа. примерно с фотошопа съм си свикнал да бачкам и не искам да му търся свободен заместител(то има такъв, но аз не мога да работя с него)



Относно стила - на ХР освен да си сложиш яките(наистина са яки) теми от Alienware, да си смениш wallpaper-a, log-on screen-a няма кво друго да пипаш.
при убунту 1во че имам избор от поне 3 графични среди(В зависимост от предпочитанията ни и компютърът с който разпогаме). можем изцяло да променим вида на операционната система и това няма да отнеме повече от 10-15минути

като за 1ви път сложих линукс очаквах нещо адски трудно и невъзможно
въпрос на свикване е.
последната версия на ubuntu(8.04) e много user-friendly. много повече от ХР или виста. драйвъри са необходими САМО за видео картата, но вече се инсталират за няма и една минута с няколко кликания :)

mullated
05-11-2008, 06:47
Като се има и предвид проекта CNR, който вече се поддържа и от Убунту.... 8)

Chipsan
05-11-2008, 10:38
6te spodeli6 li kwo e CNR

mullated
05-11-2008, 19:23
CNR - Click'n'Run.Нещо като .exe писано на xml и разработвано основно от Linspire.До момента софтуерът е ~44000 на брой.Засега се поддържат Ubuntu,Free/Linspire.Теглиш си клиент и се забавляваш.

Chipsan
05-11-2008, 20:30
уау
яко е тва
мерси много :grin:

MajeStic
05-11-2008, 22:39
Стилно и красиво ^-^ За мен чистите Linux-и са си най-добре. За игри... емулатори... аз съм с Debian( пробвал съм и Knoppix ) и не мисля, че Linux е операционната система, с която искам да играя игри или пък да записвам програми подобни на photoshop, за да работя с тях. Windows си е за игрите... когато става въпрос за сигурност, администриране и сериозна работа... Linux задължително(: Но да си играя и да го цапам до такава степен, че да стане пак Windows... не мерси(:
Ако става на въпрос Windows XP изобщо не може да е на нивото на Ubunto по графични ефекти, но ето кой Windows може:
http://youtube.com/watch?v=xC5uEe5OzNQ


П.П.
Много е интересно на края на клипа с Windows 98-цата :D :razz:

Chipsan
05-12-2008, 08:43
Стилно и красиво ^-^ За мен чистите Linux-и са си най-добре. За игри... емулатори... аз съм с Debian( пробвал съм и Knoppix ) и не мисля, че Linux е операционната система, с която искам да играя игри или пък да записвам програми подобни на photoshop, за да работя с тях. Windows си е за игрите... когато става въпрос за сигурност, администриране и сериозна работа... Linux задължително(: Но да си играя и да го цапам до такава степен, че да стане пак Windows... не мерси(:
Ако става на въпрос Windows XP изобщо не може да е на нивото на Ubunto по графични ефекти, но ето кой Windows може:
http://youtube.com/watch?v=xC5uEe5OzNQ


П.П.
Много е интересно на края на клипа с Windows 98-цата :D :razz:

хаха
тая виста като я видях и се засмиях :)
дървена е. единственото което ме впечатли беше 3д смяната на прозорци, но тва го имам и аз и даже е по-функционално(мога да контролирам как да се въртят и кви премятания да правят :D)
иначе има игри като Open/alien arena,които са ми в хранилището и си ги слагам за 1 минута без никви емулатори, а пък са яки игрите(всъщност безплатно копие на Quake 3 са тия игри - поне според мен де)

Ruthless
05-12-2008, 08:59
Според мен, има някаква доза copyright от Ubuntu, Vista. Microsoft са си взели идеи от Ubuntu.

Chipsan
05-12-2008, 09:05
Според мен, има някаква доза copyright от Ubuntu, Vista. Microsoft са си взели идеи от Ubuntu.
не само според теб
доколкото помня 1вото убунту е излязло 2004 година.
виста излезе няколко години след това.
вс глезотийки са копирани от линукс, но microsoft даже не са ги копирали като хората

Nightwish_fen
05-13-2008, 18:58
абе линукса е супер. Само дет на мен нещо ми правят въртели ефектите (предполагам от видеокартата) и ми дава целия екран в бяло. Но е много лесен за употреба и доста бърз ;)

Chipsan
05-13-2008, 19:06
абе линукса е супер. Само дет на мен нещо ми правят въртели ефектите (предполагам от видеокартата) и ми дава целия екран в бяло. Но е много лесен за употреба и доста бърз ;)
"въртели" при най-новата версия вече няма :)
и аз имах много мъки с по-старата версия, ама с новата нещата стават за 2 минути

XceSS
05-13-2008, 20:19
Да бе наистина кво ще кажете за 8.04 ? Добра ли е?Някой пробвал ли я е ?Впечатления, тва онова.Аз вчера си поръчах 30 диска от нея :D :D да видим дали ще ми ги донесат :D .

Chipsan
05-13-2008, 21:28
Да бе наистина кво ще кажете за 8.04 ? Добра ли е?Някой пробвал ли я е ?Впечатления, тва онова.Аз вчера си поръчах 30 диска от нея :D :D да видим дали ще ми ги донесат :D .
аз си поръчах 50.....(сериозно говоря)

иначе за сега е най-добрата дистрибуция според мен.
след 1-2 месеца ще ги имаш дисковете.....
тия 50диска съм ги поръчал за бг форума на убунту - ако има хора които искат да не чакат 1 месец доставка на оригиналните дискове от чужбина, а си ги поръчат от България...

когато не ми се спи ще напиша предимствата на 8.04 :)

ziky
05-13-2008, 22:07
Доволен съм..имам проблем обаче понеже го ползвам с Gforce 2 и нещо неще да си намери читави драйвери...8.04 е версията...чесно казано съм прекалено доволен макар и да немога да ползвам визуалните ефекти...отделно тва според мене си е сбирток м-у уиндолс и мак...командите в цмд-то са на уиндолс някои а пък като софтуер обновления и т.н си е чист мак..един приятел има айфон и софтуера е подобен :)

XceSS
05-13-2008, 22:39
Да бе наистина кво ще кажете за 8.04 ? Добра ли е?Някой пробвал ли я е ?Впечатления, тва онова.Аз вчера си поръчах 30 диска от нея :D :D да видим дали ще ми ги донесат :D .
аз си поръчах 50.....(сериозно говоря)

иначе за сега е най-добрата дистрибуция според мен.
след 1-2 месеца ще ги имаш дисковете.....
тия 50диска съм ги поръчал за бг форума на убунту - ако има хора които искат да не чакат 1 месец доставка на оригиналните дискове от чужбина, а си ги поръчат от България...

когато не ми се спи ще напиша предимствата на 8.04 :)

На мен.....незнам що са ми толкова, ама да има :D иначе преди това си бях поръчал 2 кубунту и 2 убунту. :D
Ама няма да чакам да ми донесат 8.04, вече е изтеглено, само диск ми трябва и всичко е както казва 1 мой колега ЦИЦА :)


My Winamp is playing: 795. Fen Club na CSKA-Selo Poduene
pz aLL !

Chipsan
05-14-2008, 08:32
davai diskowete na priqteli, ako karete informatika w u-6te - predloji liveCD-to na prepodavatelq si.

XceSS
05-14-2008, 08:37
davai diskowete na priqteli, ako karete informatika w u-6te - predloji liveCD-to na prepodavatelq si.

Аз информатика нямам, ама по проектиране на ел.схеми ще го сложа на компоютрите :)

CucAgMuH
05-16-2008, 02:38
"Ubuntu" - an African word, meaning "Slackware is too hard for me"

"Slackware" - a high-tech termin meaning "My IQ is not high enough for zOS"

... пийс :smt003

LizZz
05-16-2008, 07:10
Да бе наистина кво ще кажете за 8.04 ? Добра ли е?Някой пробвал ли я е ?Впечатления, тва онова.Аз вчера си поръчах 30 диска от нея :D :D да видим дали ще ми ги донесат :D .
аз си поръчах 50.....(сериозно говоря)

иначе за сега е най-добрата дистрибуция според мен.
след 1-2 месеца ще ги имаш дисковете.....
тия 50диска съм ги поръчал за бг форума на убунту - ако има хора които искат да не чакат 1 месец доставка на оригиналните дискове от чужбина, а си ги поръчат от България...

когато не ми се спи ще напиша предимствата на 8.04 :)
Ще можеш ли да ми запазиш един? :)

Chipsan
05-16-2008, 19:52
поръчах само кубунту
убунту поръчката е в друг човек
никъв проблем нямаш ако искаш дискове - пиши ми на мейла
chipsanbg@gmail.com с адреса(пълен) и телефонче(GSM) и ще полуиш дисковете до няколко работни дни ;) (безплатнО)

ziky
05-18-2008, 23:33
davai diskowete na priqteli, ako karete informatika w u-6te - predloji liveCD-to na prepodavatelq si.

Аз информатика нямам, ама по проектиране на ел.схеми ще го сложа на компоютрите :)

Няма да ти помогне колега....мисля че няма софтуер за убунту дето да чертае ел схеми диоди транзистори позистори и т.н. също и примерно за техническото чертане..

mullated
05-19-2008, 04:24
Не, че разбирам какво правят тия програми, но ей тази (http://www.cadsoftusa.com/) не е ли за подобни цели?

LizZz
05-19-2008, 09:39
поръчах само кубунту
убунту поръчката е в друг човек
никъв проблем нямаш ако искаш дискове - пиши ми на мейла
chipsanbg@gmail.com с адреса(пълен) и телефонче(GSM) и ще полуиш дисковете до няколко работни дни ;) (безплатнО)
Каква е разликата?

XceSS
05-19-2008, 13:10
davai diskowete na priqteli, ako karete informatika w u-6te - predloji liveCD-to na prepodavatelq si.

Аз информатика нямам, ама по проектиране на ел.схеми ще го сложа на компоютрите :)

Няма да ти помогне колега....мисля че няма софтуер за убунту дето да чертае ел схеми диоди транзистори позистори и т.н. също и примерно за техническото чертане..

По тоя час играя винаги CS, така че няма и да ми потрябва да чертая, пък и може с 2 ОС да си бачка, те са готини компютри, миналата година ги докараха, даже имат повече RAM отколкото в къщи, а иначе нямат пари да си оправят прозорците :)

XceSS
05-19-2008, 13:12
поръчах само кубунту
убунту поръчката е в друг човек
никъв проблем нямаш ако искаш дискове - пиши ми на мейла
chipsanbg@gmail.com с адреса(пълен) и телефонче(GSM) и ще полуиш дисковете до няколко работни дни ;) (безплатнО)
Каква е разликата?

Все едно Windows XP и Windows Vista, не точно но графичната среда е различна.Като визия Кубунту по ми допада :)

LizZz
05-19-2008, 19:02
поръчах само кубунту
убунту поръчката е в друг човек
никъв проблем нямаш ако искаш дискове - пиши ми на мейла
chipsanbg@gmail.com с адреса(пълен) и телефонче(GSM) и ще полуиш дисковете до няколко работни дни ;) (безплатнО)
Каква е разликата?

Все едно Windows XP и Windows Vista, не точно но графичната среда е различна.Като визия Кубунту по ми допада :)
Честито за изпита!
Мерси за информацията.

Chipsan
05-19-2008, 20:00
поръчах само кубунту
убунту поръчката е в друг човек
никъв проблем нямаш ако искаш дискове - пиши ми на мейла
chipsanbg@gmail.com с адреса(пълен) и телефонче(GSM) и ще полуиш дисковете до няколко работни дни ;) (безплатнО)
Каква е разликата?

Все едно Windows XP и Windows Vista, не точно но графичната среда е различна.Като визия Кубунту по ми допада :)
Честито за изпита!
Мерси за информацията.

ЧЕСТИТО ЗА ИЗПИТА :D


иначе за сравнението за виста и ХР..... :D

начи кубунту и убунту са идиентични ОС-та. разликата(най-вече) е в графичната среда. точно тва е якото в линукс, че всеки си харесва какво му допада най-много и го ползва. мога да избирам около 5 графични среди.
всяка с различен външен вид и претенций за хардуера.
доколкото знам GNOME и KDE са "най-тежки"(В кавички щото убунту тръгва на 500мхц процесор).....

LizZz
05-19-2008, 20:04
поръчах само кубунту
убунту поръчката е в друг човек
никъв проблем нямаш ако искаш дискове - пиши ми на мейла
chipsanbg@gmail.com с адреса(пълен) и телефонче(GSM) и ще полуиш дисковете до няколко работни дни ;) (безплатнО)
Каква е разликата?

Все едно Windows XP и Windows Vista, не точно но графичната среда е различна.Като визия Кубунту по ми допада :)
Честито за изпита!
Мерси за информацията.

ЧЕСТИТО ЗА ИЗПИТА :D


иначе за сравнението за виста и ХР..... :D

начи кубунту и убунту са идиентични ОС-та. разликата(най-вече) е в графичната среда. точно тва е якото в линукс, че всеки си харесва какво му допада най-много и го ползва. мога да избирам около 5 графични среди.
всяка с различен външен вид и претенций за хардуера.
доколкото знам GNOME и KDE са "най-тежки"(В кавички щото убунту тръгва на 500мхц процесор).....
Има ли WoW за Linux? :D

Chipsan
05-20-2008, 08:07
няма, но има софтуер с който се играе WoW под линукс ;)
(wine, cedega, win4lin и т.н)