Влез

View Full Version : Депутатите още умуват върху матурите



ramaiana
05-18-2008, 20:44
По-малко от месец преди да се състоят задължителните за всички абитуриенти матури депутатите отново се върнаха на спора дали да ги има или не. Вторият ден на дискусията около промените в Закона за народната просвета се превърна в поредното обсъждане "за" и "против" зрелостните изпити. Причината за спора беше начинът, по който ще се приравняват точките от тестовете към оценките. Министърът на образованието Даниел Вълчев предлага това да става след провеждането на изпитите на базата на средните резултати на випуска. Така за максимален изходен резултат ще се смята най-доброто постижение на дванадесетокласниците. Според някои народни представители обаче идеята не е добра, а трябва да има предварително зададени правила за оценяването.

Отново най-активен в спора беше председателят на парламентарната комисия по образование Лютви Местан. Според него при избраната от министерството система има опасност от опорочаване на идеята за самия зрелостен изпит. Поемам политическата отговорност и заявявам, че така, под формата на провеждане на държавни зрелостни изпити, има опасност да "се изяде" самата идея за матурите, заяви Местан. Той смята, че ако скалата за оценяване бъде нагодена към резултатите, означава, че не се залагат стандарти, към които учениците да се стремят, а стандарти - спрямо учениците. Това е повече от притеснително, заяви Местан. Той добави, че управляващите имат волята за провеждането на задължителните изпити през тази година, но не и волята за национално представително соцоилогическо проучване, което не може да се състои при избраната от министерството система на оценяване.

В хода на дискусията някои депутати предложиха матурите все още да не стават задлъжителни. Станислав Станилов от Атака предложи те да са пожелание за випуските, които завършват гимназия през 2008, 2009 и 2010 г. Според него те трябва да имат право да избират дали в дипломата им в графата за оценки от зрелостните изпити да бъдат включени резултатите от тях или средноаритметичната оценка от предметите през годините. Даниел Вълчев обясни, че това означава задължителни зрелостни изпити да има най-рано през 2011 г. Атонела Понева от ДСБ предложи компромисния вариант матурите да са изборни само тази година. Според нея "провеждането на зрелостните изпити тази година ще бъде лош експеримент".

Дискусията около промените в Закона за народната просвета ще продължи и следващата седмица. Новите текстове в документа трябва да уредят създаването на защитени училища и възможността за дисциплинарни наказания за директорите, които натрупат повече от 20% дефицит в бюджета на поверените им училища. Учителите ще бъдат задължени да подават декларации в началото на всяка година за това, че не дават частни уроци на ученици от училището, в което преподават. Обучението вкъщи ще бъде изцяло забранено за директорите и работещите в регионалните образователни инспекторати и министерството на образованието. Ще трябва да се реши и дали да отпадне държавното изискване за усвовяването на книжовния български език.

XceSS
05-18-2008, 20:52
Както всичко в България и матурите са подигравка и недоизмислени.Заради трима четирима олигофрени, които явно са бавноразвиващи или бързоизоставащи, 300-500 хиляди абитюренти се чудят дали ще има или няма да има матури.Първо учителите стачкуваха 2 месеца, сега не се знае как ще бъде оценяването или дали изобщо ще има матури и със всичкото си нахалство, непукизъм и наглост пускат клипове и плакати по училищата, как едва ли не матурата ще спаси света.Като видях плаката в моето училище се изплюх върху него. :-x