PDA

View Full Version : Трябват ми няколко теми



Monichka
05-20-2008, 17:07
Трябват ми теми върху Библията..Които може да помага..
Стар завет:
1.Пътят през пустинята
2.Образът на Бога според кн.Битие
3Десетте Божи заповеди-повик за изграждането на по-справедлив и по-щастлив живот
Нов завет:
1."Прости им,понеже не знаят що правят"
2.Палат си измива ръцете
3.Горчива чаша
Мерси предварително :)

sexa_na_kompleksa
05-20-2008, 17:12
Ето за "Десетте Божи заповеди":

http://www.teenproblem.net/school/s/1733.html

И това:

Десетте Божи заповеди - необходимост или анахронизъм
Есета, пътеписиавтор: Daniela

Десетте Божи заповеди не са анахронизъм - те са фундамент, морална контрацепция на превръщането на хората от стадо в социална група, общество, общност в която водещо начало да е християнското смирение и милосърдие, а не алчността, злобата и престъпното поведение.
Хората от нашето време казват, че Господ не може да ни е съдник за делата ни тук на Земята- да може и така да е, но не си ли даваме сметка, че не може да вярваме в нещо без да спазваме правилата му. Недопустимо е да казваме, че сме християни, а същевременно да наричаме десетте Божи заповеди анахронизъм.
Не е важно кой е казал не кради, не убивай, не прелюбодействай, важното е, че никой не иска да бъде обран или убит. Днес забрани като тези продължават да властват и са също така строго наказуеми, както и преди, но спазваме ли ги и изпитваме ли страх от закона и Бога?
Първите от четирите Божи повели ни учат на целомъдрие и християнска добродетел, но най-често чуваме, че те са тези, които са се превърнали в анахронизъм и не са необходими. Но това, не е така, човек не бива да става идолопоклонник на нещо или някого. Поради факта, че е тръгва в някаква друга религиозна посока или секта, води до групови самоубийства, разрушаване на семейства. Ние не може да имаме други кумири, освен добродетелите, а християнството ни учи точно на любов, състрадание, нежност, трудолюбие и всеотдайност.
Всяка една от десетте Божи заповеди ни учи на някаква добродетел, запазва ни морално като хора, човеци и ни извисява духовно. Те са резюме на всичко онова, което многотомните конституции ни налагат.
Световният шампион по шахмат Веселин Топалов пред мексикански журналисти заявява: „Не се страхувам да загубя партия. Обезпокоен съм от други неща - не ми е ясно как ще живеем занапред в този циничен свят, в който се губят ценностите, за които ни говореха в училище." Важно е да не изчезне човешкият ни облик по пътя към „прогреса", защото ако религията ни „вкарва" в морални норми, то нека техническата революция не ни позволява да се превърнем в животни, в зверове със скъпи GSM- ми.




Нравствените послания на десетте божи заповеди

В един символистичен акт на общуване с Бога на върха на Синайската планина, Мой- сей получава две каменни плочи, върху които са написани скрижалите на завета, по-късно наречени Десет божи заповеди.Всяка заповед има своите конкретни основания, но като цялост принципа заложени в тях, имат две основни цели – да съхранят вярата и живота.
Основни проблеми, повдигнати в сюжета за Десетте божи заповеди, са два: изгражда- нето на етническо самосъзнание и самочувствие на еврейския народ и установяването на нравствени и религиозни норми на колективното битие.
„Аз съм Господ, Бог твой,...да нямаш други богове, освен мене.”В тази разпоредба се подчертава монотеистичния характер на еврейската религия и същевременно се слага преграда пред почитането на чужди богове.За евреите съществува само един бог и един народ, свързани с мистичния завет.”Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, що е във водата под земята; не им се кланяй и не им служи.” В тази заповед се отразява вярването, че хората не могат да виждат своя бог след грехопадението и затова той им се явява само във вид на светлина и дим.Вероятно зад тази резпоредба стои и необходимостта да се ограничат магическите практики, които отклоняват вярващите от права вяра.По-късно и христянската църква ще се бори с всички видове магьосници, но ще допусне изобразяването на божеството.По този признак са и някои от най-съществените разлики между религиите.”Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог.” Тази заповед използва един от основните митологични и магически механизми на забрана, тъй неречени „табу”, за да попречи на несериозното към бога.”Помни съботния ден , за да го светиш.Шест дена работи и върши в тях всиките си работи, а седмия ден е събота на Господа, твоя Бог.” В тази заповед се регламентира най-важният механизъм на затворените общества, чрез който те съхраняват ценностната си система - празникът.При възприемане на Десетте божи заповеди от християнството празничният ден става неделя – денят на Христовото възкресение.”Почитай майка си и баща си, за да ти бъде добре и да живееш дълго на земята.” Тази заповед охранява изворите на живота - кръвната връзка с родителите, и е валидна дори когато нормите на патриархалното общество вече са история.”Не убивай.” При евреите тази заповед се отнася главно за убийството на „свои” и то в случаи, когато не се касае за кръвно отмъщение, строго спазвано в патриархалните общества.Едва християнството придава универсален характер на този принцип за непосегателство над живота изобщо.”Не прелюбодействай.” Поради тясната свързаност в патриархалните общества на трите осовни ценности на рода: кръвната връзка, брачната връзка и родовото имущество.Прелюбодействие о е имало не само нравствени, но и юридически последици.Затова и заловените в прелюбодейство са били убивани с камъни.Забраната за прелюбодейство охранява живота на рода, а оттам и живота на отделния негов член.”Не кради.” И тази заповед се е отнасяла главно за кражба между „свои”.Да се присвои имуществото на „чуждия”, не е било забран но, защото „чуждият” е бил разглеждан по-скоро като „природа”, а не като човек.Сам бог Яхве получава евреите да вземат „уж” назаем златото на своите съседи египтяни и с него да избягат от Египет.Християнството придава абсолютен характер а нормата.”Не лъжесвиде- ствай провив ближния си.” В традиционното право думата има силата на юридически акт. Ето защо всички системи на традиционното право заклеймяват лъжата. По спорен е въпро- сът за това, кой е бил считан за „ближен”. Християнството отново прави тази норма абсо- лютна, защото според него „ближен” не е всеки човек.”Не пожелавай дома на ближния си; не пожелавай жената на ближния си, нито нивата му, нито роба му, нито робинята му, ни вола му, ни осела му... – нищо, което е на ближния ти.” В тази заповед детайлно са изброени обектите на брачна връзка и родово имущество, които, ако бъдат похитени, ще се застраши животът на рода и неговите членове.С определението „пожелавай” обаче заповедта се разпростира не само върху фактическото отнемане на изброените блага, но и върху тяхното смислово пожелаване, т.е. насочена е срещу завистта, която най-често стои в основата на раздорите между хората.
Десетте Божи заповеди са просто позиция за развитието на добродетелността,обичта и търпимостта към другите, без значение каква е тяхната расова, религиозна или етническа принадлежност.



Моят прочит на Десетте божии заповеди
Есе


Когато един човек прочете Десетте божии заповеди, първият въпрос, който му идва на ум, е: „Престъпвал ли съм някоя от тези заповеди?”. Според мен, такъв човек има, но той със сигурност е много набожен.
Аз съм чела тези заповеди десетки пъти и всеки път имам нови твърдения за тях. За мен тези заповеди са важни, но не чак толкова, колкото за един наистина вярващ човек. Мнението ми за всяка една от тези десет на брои заповеди е различно.
Да вземем първата заповед, в която се забранява да имаш втори Бог. Честно казано, аз не вярвам в нито един бот, въпреки че понякого споменавам името му. В днешно време хората не са толкова вярващи, както в миналото, така че според мен тази заповед не е за настоящия начин на живот на обикновените хора.
Втората заповед е напълно излишна според мен. Че как някой може да забрани да се рисуват ангели, Господ или светци. Че тогава не са ли грешни хората, които рисуват иконите – това пак е изображение на горния свят.
Отоносно третата заповед смятам, че за мен това нещо е неизбежно, а и за другите хора. Аз просто съм си свикнала винаги, когато предстои нещо важно или пък, ако стане нещо или някои каже нещо наистина тъпо, да произнасям името на Господа. Така че не съм съгластна и с тази заповед.
Четвъртата заповед ми допада. Аз винаги помня съботния ден, защото все пак това е първият ден от седмицата, в която не сме на училище. Друга причина, поради която съм съгласна с тази заповед, е че просто съботния ден ми носи много изненади и забавления. В миналото е имало друга причина за спазването на тази заповед, но според мен в днешно време повечето хора мислят като мен.
Петата заповед е наистина важна. Както в миналото е било хубаво да почиташ родителите си, така и в днешно време. Аз не знам причината за спазването на тази заповед в миналото, но определено я знам за спазването и в днешно време. Тя е, че ако почиташ майка си и баща си, те ще се грижат по-добре за теб и ще ти угаждат. Тази заповед е наистина спазена и е в мисленето на днешното население.
Аз съм напълно съгласна с шестата, седмата и осмата заповед. Колкото и да е труден животът на един човек, не мисля, че би убил някого или откраднал. Не знам, но аз лично съм наистина съгласна с тях.
Деветата заповед трябва да се спазва, колкото и да е сурова истината, тя трябва да се казва. Лъжата понякога има неочаквани последици и след това човекът, който я е изрекъл, много съжалява. Аз не обичам да лъжа, но не обичам и да ме лъжат. Тази заповед е много важна за мен.
Колкото до последната заповед, десета на брой, тя може да се преименува така: „Не завиждай”. Завистта е само за хора, които не са доволни от живата си, от това, което имат, или пък имат всичко, но просто са толкова големи егоисти, че искат да притежават повече от това, което имат хората, към които изпитват завист.
В крайна сметка мисля, че не всички божии заповеди са важни, но има и такива, които са задължителни дори и за хората в наши време. Аз гледам да спазвам моити идеали, в които присъстват и някои от Десетте божии заповеди. В крайна сметка моят прочит на Десетте божии заповеди оказва някакво влияние върху моя начен на мислене.