PDA

View Full Version : помогнете!!!!!



PrEsTiJnAtA_
05-22-2008, 18:34
Трябва ми спешно есе на тема "Вземи целия ми дял, що ми се пада от бащиния ми дом, ала ме научи!" (Из Пространно житие на Кирил)

hrisiiiiii
05-22-2008, 18:39
Достатъчно е да пуснеш една тема :] Иначе не намирам нищо.

PrEsTiJnAtA_
05-22-2008, 18:42
е да де ама много спешно ми трябва тази тема за утре :(

xXxScreamxXx
05-22-2008, 18:59
дори и 20 теми да пуснеш ( за което не те съветвам) няма да се намери материала и толкозз ..........

elitututu
05-25-2008, 06:37
Константин-Кирил като герой-образец
според „Пространно житие на Кирил”


1. Увод:
Житието разказва за живота, делото и личността на Константин Кирил. Голямо място е отделено на неговите успехи, заслуги на този истински велик човек, отдал живота си на знанието, вярата и мъдростта.Делото му се представя като един от най-съществените ориентири в духовния живот на слявянските народи и пример за народите, които търсят своя път към Бога, формират и утвърждават своето културно-историческо самосъзнание.


2.Теза:
Микротеза номер 1: Житието предполага образцов герй, който върши неща, непосилни за обикновените човешки умове и способности.Животът на Кирил е разгърнат в такава перспектива.Така той дава пример на всеки един читател на произведението.
Микротеза номер 2:Константин-Кирил успява в делата си, воден от търсене на истината, правото и искрената вяра.Неговите резултати са плод на един отдаден човешки живот в името на една свята кауза, на борба за достигане на вяра, мъдрост и знание до сърцата на обикновенните хора.


3.Доказателство.
3.1. Микротеза номер 1: Житието предполага образцов герй, който върши неща, непосилни за обикновените човешки умове и способности.Животът на Кирил е разгърнат в такава перспектива.Така той дава пример на всеки един читател на произведението.
Разсъждение за :
Доказателство:
• невероятното у личността на Кирил.
• религиозен подвиг.
• каузата на общността
• ориентири в духовния живот. „Когато го дадоха на учение, от всички ученици той най-много преуспяваше в книгите...”
„...всички му се чудеха.”
„Макар и да съм уморен и болен телесно, с радост ще отида там...”
„Вземи целия ми дял, що ми се пада от бащиния ми дом, ала ме научи!”
„Бог не изпраща ли дъжд еднакво за всички?Също тъй и слънцето не свети ли на всички?Не дишаме ли всички...”
„Благословен (да бъде) Бог, който не ни даде за лов на зъбите на нашите невидими врази,а съкруши тяхната мрежа и ни избави от гибел!”

Извод:Чудесата и успехите на Св. Константин Кирил свързват един раздвоен свят.Правят го единен и силен.


Преходно изречение:Светеца успява воден от желанието за правота, вяра и честност в множеството спорове.

3.2. Микротеза номер 2:Константин-Кирил успява в делата си, воден от търсене на истината, правото и искрената вяра.Неговите резултати са плод на един отдаден човешки живот в името на една свята кауза, на борба за достигане на вяра, мъдрост и знание до сърцата на обикновенните хора.
Разсъждение за: Доказателство:
• полемиките на Кирил.
• борба с догмата.
• опазване на светлината и правдата на света.
• подвиг на създаването на нова азбука-прослава на словото и на творящата му мощ. „Бог не изпраща ли дъжд еднакво за всички?Също тъй и слънцето не свети ли на всички?Не дишаме ли всички...”
„В закона е писано:На чужди езици и с чужди уста ще говоря на този род, но и така ще ме послушат,казва господ.Затова езиците са белег не за тези, които не вярват, а за тези, които вярват.”
„И пророчески духове се покоряват на пророци:защото Бог не е Бог на безредие,а на мир...”
„...че това, което ви пиша, са заповедни господни.”
„И всеки език да изповядва, че Исус Христос е Господ за слава на Бога Отца, амин.”

Извод:Постиженията на Св. Константин – Кирил философ крепят християнската вяра, знанието и човешкото самоосъзнаване.Те дават порив на устремеността на човешката душа.Поклон пред светлата му памет.


4.Извод: Чудесата и успехите на Св. Константин Кирил свързват един раздвоен свят.Правят го единен и силен. Постиженията на Св. Константин – Кирил философ крепят християнската вяра, знанието и човешкото самоосъзнаване.Те дават порив на устремеността на човешката душа.Поклон пред светлата му памет.