PDA

View Full Version : Много спешно-математика 9 клас!!!



densii
05-27-2008, 16:21
Здравейте.
Много , много спешно ми трябват решенията на следните задачи.Моля Ви ако знаете как се решава поне една да напишете.

зад1.
В триъгълник АВС със страна АВ=6см. и височина към нея 3 см. е списан правоъгълник. Лицето на правоъгълника е 2,5см. и едната му страна е успоредна на АВ.Намерете страните на правоъгълника.


зад2.
Даден е правоъгълен триъгълник АВС а прав ъгъл при С и височина към хипотенузата СД.Ако СВ=12см. и АВ=18см.,намерете ВД и АД.


зад3.
Даден е триъгълник АВС.Височината към страната АВ е 12 см.Намерете разстоянието от медицентъра на триъгълника до АВ.


Зад4.
Основите на трапец са 6см. и 4 см. и през пресечната точна на диагоналите е построена права,успоредна на основите.Намерете дължината на отсечката от тази права,заключена между бедрата.


зад5.
В триъгълник АВС, АС=8см., ВС=12см., а ъгъл СВА=2.ъгъл АВС.Намерете АВ?

зад6.
Правоъгълник има периметър 28см.,диагонала е 10см.Намерете страните му.

зад7.Диагоналите на ромб са 8 и 6 см.Намерете дължините на страните му.

зад8.
Височината към хипотенузата в правоъгълен триъгълник е 2корен от 6 см. и разделя хипотенузата на отсечки,едната от които е с 2 см по-голяма от другата. Намерете страните на триъгълника.

зад9.
В правоъгълен триъгълник височината към хипотенузата я разделя на части , които се отнасят тъй както 5:2.Намерете страните на триъгълника,ако дължината на малкия катет е 4 см.



Благодаря предварително!Ще черпя! 8-)

Volume_express
05-28-2008, 16:53
po4nah da 4eta purvite 2 zada4i ... i dvete usloviqta mai sa gre6ni ...
зад1.
В триъгълник АВС със страна АВ=6см. и височина към нея 3 см. е списан правоъгълник. Лицето на правоъгълника е 2,5см. и едната му страна е успоредна на АВ.Намерете страните на правоъгълника.


зад2.
Даден е правоъгълен триъгълник АВС а прав ъгъл при С и височина към хипотенузата СД.Ако СВ=12см. и АВ=18см.,намерете ВД и АД.


1 - kak taka e spisan pravougulnik v triugulnik ? pro4eti napisanoto ot teb uslovie na 2ra zad. i vij dali shva6ta6 smisula , 4e az ne6to ... :D

Loshotia
05-28-2008, 17:42
Не знам какво те притеснява, че има вписан правоъгълник.

Учили ли сте синусова, косинусова теорема?

BlackWings
05-28-2008, 18:24
Само някои задачи пиша , щото чесно ти казвам мързи ме да ги мисля другите и да ги пиша.

Зад 2. (Направи си чертеж) CD - h , => Триъг. DBC подобен на триъг. ABC , защото имат общ ъгъл CBA и ъгъл CDB равен на ъгъл ACB , От Там отношение на страните в триъгълниците => DB/BC = CB/BA = > x/12 = 12/18 => x=8 => DB=8 => AD = 10.

Зад.3 е горната http://img166.imageshack.us/img166/110/zadaawl2.png

Зад.6 е горнатаhttp://img362.imageshack.us/img362/3152/62672507er1.png

Зад.7 е горната http://img166.imageshack.us/img166/1738/87545127mg9.png

Зад 8. (Пак си направи чертеж - петата на височината означавам с Н )
Означаваме АХ = х , НВ = 2х
По теорема за височина в правоъгълен триъгълник =>
СН на квадрат = АН . НВ => 4.6 = 2.х на квадрат => ... х= ....
=> Оттам две питагорови теореми в правоъгълните триъгълници АНС и ВНС и готово намираш катетите.

Зад 9. (Пак същия чертеж) = > означаваш АН = 2х , НВ = 5х , Питагорова теорема в триъг. АНС => СН = ... => Пак по същата теорема , като в предната задача.

Нещо ако не разбра - питай , ама пак имащ да ме черпиш :D

BlackWings
05-29-2008, 08:16
Ее , не каза , помогнала ли съм ти :-D