PDA

View Full Version : анализ



Librarian_girl
05-29-2008, 18:17
Здравейте!!! Може ли някой да ми помогне имам есе-анализ на тема:
Сексът и сексуалността в масмедиите(телевизия, реклами, Интернет).По точно как влияят на съвременния живот.

Благодаря предварително.

sexa_na_kompleksa
05-30-2008, 12:29
Можеш да вземеш някоя идея от тук:


СЕКС, АЛКОХОЛ и РЕКЛАМА

Първото нeщо, не съм много запозната с цялостната рекламна кампания, която е от година. Ще се спра изцяло с печатната реклама, която е представена в списание “ ЕГОИСТ “.
А както знаем, печатната реклама е продължение на визуалната, а при нея трудността е по – голяма, защото в един кадър трябва да се разкаже една цялостна история.
Да започнем от името на продукта, а именно “ФЛИРТ”. Флиртът е продиктуван от желанието да се харесаш, да бъдеш оценен. Флиртът е опит да покажеш най-доброто, най-интересното, най-вълнуващото от себе си, флиртът е опит отсрещния да ти се възхищава. Обикновено, хората флиртуват с хора, които сами са си харесали и оценили. Но не трябва да забравяме, че мъжете и жените флиртуват по различен начин. Това е съвсем естествено разбира се. Разликите в двата пола се изразяват в най-различни масово (социално) споделени представи: качества, които категоризират някого като атрактивен (за една жена те са различни от качествата, които биха направили един мъж такъв). Представата за протичането на самия флирт (жените предпочитат по - дългите загадачни игри на намеци, намигвания и жестове)-представата за приятна прекарана вечер.
От тук и разликата в посланията. Както споменах по-горе на женската аудитория трябва да предложим магия, а на мъжката – обещание.
Рекламното лице на водка “ ФЛИРТ” е победителката в елитния конкурс на списание
“ПЛЕЙБОЙ”, а именно “Мис Плейбой България-2004г. - Мадлен Тенева. Дванайсет финалистки се състезаваха за титлата “ Момиче на “ ПЛЕЙБОЙ”-2004, но въпреки силната конкуренция, съблазнителната Мадлен успя да спечели, както журито, така и публиката. Външния вид и секси присъствие бях критерийте, по които бяха оценени дванадестте кандидатки.
По принцип, “ сексът (голата жена) продава всичко” е една от максимите, които улесняват живота на криейтев- отделите в рекламните агенции. Няма нужда да се произвеждат свежи хрумвания- две женски гърди в подходящ ракурс са “върхът на творчеството.”
Това ли е начинът, по който се правят рекламите, това ли е начинът, по който се избират рекламните лица, които да ни се усмихват “ еротично” от всички билбордове, от рекламите по телевизията…. Явно Да.
Да се върнем на печатната реклама. Авторите се постарават да предадат вродената човешка потребност да ловува. И още по-дълбоката същност да мечтае. В този случай ловецът се приготвя за един по-различен лов, в който оръжието е неговата външност, а целта е другият пол. Флиртът съществува дори в самия лов. Защото ловецът също флиртува с жертвата си докато успее да я подмами и да влезе в капана или в обсега но оръжието му. Но все пак виждаме и това, как преди да е тръгнал на лов, човека вече изпитва сладостта от неговия край, т.е „налапването на химикалката.” – това е от печатната реклама на водка „ФЛИРТ” в списание „Егоист”.
За мен рекламата представена в списанието е с чисто еротичен ефект.Изразът “готови ли сте за довечера”, звучи като подкана за лов. Това ли е единствената причина, поради която трябва да излезеш вечер, да се облечеш добре? Да се харесаш на другите ли е по- важно или лично за себе си? Единственото, което виждам в тази реклама, е как момичето е налапало писалката почти до писеца, така уж небрежно със същите плътни и блестящи устни, притворила е очите си и мечтае ...........само едно. За мен това не е флирт, а очакване за нещо повече. Явно хората не правят разлика между желание за флирт и желание за секс. За тях разлика между двете няма. А всъщност има. Както казах по - горе, флиртът е продиктуван от желанието да се харесаш, а другото е резулта от това желание. За мен не е важно толкова да се харесам на някого, когато излизам, а да се забавлявам за мое лично удоволствие, а не за удоволствието на другите.
В момента, по мои лични наблюдения (впечатления) по-важно е да се харесаш на другите отколкото на самият себе си. По-важно е да се облечеш за другите, за да те харесат и забележат отколкото за себе си. Нужно ли е да ходишна “лов” или “ да си готов за довечера”, за да имаш причина да излезш и да се забавляваш. То когато нещо трябва да стане, то става. Дори не пита.
Всъщност връзката между морал-реклама и бизнес е много по-тънка, въпреки че една реклама трябва да бъде забелязана с нестандартността си, тя трябва да спазва и добрият тон на обществото.
Тази реклама оставя впечатлението, че ти си главният георй в рекламата и ти дава възможност да продължиш своите мечти. Така, че мечтайте и “ ...нека бъдем готови за довечера.”



Сексуалността в живота на човека


Сексуалността.Що е то?Нима това не е въпрос който всички ние си задаваме?Темата за сексуалността ни вълнува през целия ни живот,независимо на каква възраст сме и какъв е полът ни.Тя играе важна роля в живота на човека и развитието му като личност.Но за жалост в нашето общество сексуалността е възприета като тема табу и за нея не се говори открито.А всъщност трябва.
Именно липсата на каквито и да било разговри на тази тема в повечето семейства води до объркване и неразбиране у юношите по въпроса за сексуалността.Ние черпим своя опит предимно от телевизия,интернет или приятели,които всъщност също като нас не са наясно.Повечето от нас остават с впечатлението,че сексът е единствено физическо удоволствие,изключвайки напълно любовтта или друг вид чувства и емоций.Липсата на емоционално привличане в една „връзка” може да се възприеме по два начина според мен:”животинско” задоволяване на сексуалния нагон или сексуално насилие.Проблеми,които нес ъмнено трябва да се обсъждат в семейна среда.
Първо бих искала да обърна внимание на емоционалното привличанве,което за мен е много важно по време на юношеството.Периода,в който всички ние имаме нужда разбиране,подкрепа и любов.В тази възраст съдейки по самата себе си,съм склонна да мисля,че търсенетона любов извън семейството се дължи именно на липса на любов в самото семейство.Или може би по-точно на търсене на различната любов.В един момент любовтта в семейството се оказва недостатъчна и се търси друга близостс представители на другия пол или дори с представители на собствения ни пол.Но ако да търсиш разбиране,подкрепа и емоционална топлина извън семейството,означава същевременно да търсиш любов,то тогава не се ли препокриват любовтта и приятелството.Този въпрос води до объркване представите на юношите за емоционалнто обвързване.Ако приятелството е най-високата степен на емоционална привързаност и близост в общуването,то тогава какво е любовтта?Разсъждавайки над този въпрос стигам до заключението,че приятелството е някаква форма на платонична любов,при която нямаме нужда от физически контакт, за да обичаме някого.Но тогава това трябва ли да значи,че любовтта означава не само емоционална привързаност,но и физическа близост?
Мисля,че да.Все пак двете неща-любовтта и сексът са неразривно свързани по между си.Говорейки за любов ,не можем да пропуснем и секса.Но има разлика между сексуалният контакт със случаен партньор и сексуалния контакт с човек,който обичаме.Все пак по време на сексуалното общуване,ние обменяме множество емоций по между си.В първия случай те са на елементарно ниво,проявяват се емоций като страст,агреси,егоизъм и т.н.Но когато сме емоционално обвързани,емоцийте са например любов,загриженост,разбиран е.Нека не забравяме все пак,че първият сексуален акт е много важен при нас юношите.Затова на първо място в една връзка трябва да стои любовта,при която се проявят разбиране,уважаване чувствата,предпочитанията и дори страховете на партньорите.Това са нещо,които несъмнено трябва да съществуват в една връзка и дори да са в основата й.Както казах в началото,липсата на подобни чувства,както и на любов,за мен означават или животинско задоволяване,или сексуално насилие.
разглеждайки първия случай,се връщам още в началото,когато споменах за липсата на разговори в семейството относно сексуалността,които са много важни,защото именно тази тема играе важна роля при формиранетона човека като личност.Когат писах това,имах предвид най-вече безнравствеността на някои юноши,изразяваща се в безразборни сексуални контакти.Такива тийнейджъри гледат на секса само като на задоволяване,без любов.може да се каже,че моралните ценности също са изкривени до някаква степен.Ето защо е много важно общуването в семейството.
Не по-малко страшно е й сексуалното насилие,което ни засипва от всички страни.Макар, че в нашата страна вулгарните надписи и подмятания по улиците не се оценяват като сексуално насилие,те въсщност са.Макар и не толкова серизни,като блудството и изнасилването,те са също толкова „противни” и пораждат не по-малко отвращение.Много често срещани са вулгарни подмятания от страна на мъже на средна възраст,насочени към маллетни момичета.Това също е форма на блудство.И все пак по-страшно според мен е изнасилването.При този вид сексуално насилие,тормозът е насочен към психиката на жертвата,но има и физическо насилие.По-голяма част от изнасилените жени са под 18 години,но това не значи че жертна не може да бъде възрастна жена или дори момчета.Все пак изнасилвачите си търсят не сексапилни,а лесни жертви.Но нека не забравяме,че изнасилвачите изпитват удоволствие не толкова от сексуалния контакт,колкото от самото насилие.Това ме кара да мисля,че насилниците са предимно слаби и комплексирани мъже имащи нужда да доминират над някого,за да се чувстват силни и могъщи.Именно затова се избират лесни жертви,които ще окажат малка или почти никаква съпротива.
Обикновено жертвите на сексуално насилие предпочитат да не говорят за случилот се,което е нормално вземайки предвид преживяното.Но се забравя,че не те имат вина за случилото се,и че може да им се помогнеьако споделят.Особено важно е споделянето при по-малки деца,защото насилието при тях може да причини сериозни психически травми.За това разбирането и общуването са много важни в едно семейство,това би предразположило жертвата към споделяне.
Съществуват различни и неправилни схващания за това как може да се стигне до някаква фрма на сексуално насилие.Например,че повечето насилници са непознати.Всъщност,в повечето случаи те се оказват познати или дори роднини на жертвата.По тази причина често въобще не постъпват оплаквания срещу насилника,още повече ако той и жертвата са емционално свързани.В подбни случаи жертвата е склонна да намира опрадания за насилието и рядко събира смелост да потърси помощ.
Жертвите често се самообвиняват,че са подтикнали по някакъв начин насилника и че винага е само тяхна.Но много често,насилниците са хора с криминално досие,кот не взимат под внимание външния вид или действията на жертвата.За това в подобни случаи жертвата трябва да знае,че не тя е предизвикала изнасилването и това да я подтикне да потърси справедливост,за да помогне не само на себе си,но и на други потенциални жертви.
Изнасилванията и блудството нашето общество са много сериозен проблем.Насилниците едва ли някога ще изчезнат,но могат да бъдат спрени,ако жертвата подаде оплакване срещу тях.”Не!” на сексуалното насилие!!!