PDA

View Full Version : Една сравнителна характеристика, ако може :)



skullbones
06-02-2008, 08:03
Здравейте , някой от вас дали ще може да напише нещо за сравнителна характеристика между хаджи генчо и дядо либе . Става въпрос за "Българи от старо време" :) Благодаря предварително :)

sexa_na_kompleksa
06-02-2008, 11:37
Ето ти за двамата по отделно, направи си едно от двете:

Образът на Хаджи Генчо

Любен Каравелов е един от най-видните представители на българската литература.Талантливото му перо на белетрист и публицист трогва читателя с гражданската си смелост и неподкупност,с непримиримата борба,с подлостта и посредствеността,с усета си да откликва на най-неотложните задачи на времето.
В “Българи от старо време” най-ярко изпъква образа на хаджи Генчо-българин от старо време.Той може да бъде разбран само ако не се забрави ,че е рожба на една действителност,която има своите национални и социални особености.
Хаджи Генчо е килиен учител извоювал си признанието,че е най-умен и най-учен човек.Той се отличава от заобикалящите го със своя деспотизъм и консерваризъм.
В училището хаджи Генчо обучава и възпитава децата,а в църквата и на обществени места поучава възрастните.Всъщност обаче той е малообразован,невеж и суеверен човек.Знае само псалтира и светчето,а неговият “консерватизъм се подхранва единствено от самочувствието му на учен и всезнаещ.Писателят го изобразява в най-различни ситуации,поставя го в контакт с различни герои,и по този начин хаджи Генчо се изявява като жив и цялостен характер,който индивудуално,по хаджи Генчовски,действа и мисли.За него училището е преди всичко източник на доход,неговата “Калифорния”.Учи около 200 деца на псалтира и светчето. Храни най-различни домашни животни-“мисири,гъски,кокошки,патк и и осем сури свини с къдра четина без да харчи никакъв капитал”.Всичко което се върши от хаджи Генчо става с помоща на учениците.Разположението му към този или онзи от тях зависи от това,дали той се отнася с уважение към учителя си,т. е. дали му носи,или не,подаръци по празниците.
Хаджи Генчо не пропуска нито помен,нито сватба,нито Бабин ден-винаги е сред поканените гости.Стремежът му да използва другите съвсем естествено се преплита с неговото скъперничество и сметкаджийство.Той нищо не дава без да получи в замяна нещо,и то повече,от колкото заслужава неговата услуга.
Хаджи Генчо е деспотин в семейството си.Егоизмът му,неговата лакомия и стиснатост се проявява и по отношение на близките му.Кравелов нарича хаджи Генчо “истински неограничен монарх” в семействто.Той е уморил двама от синовете си а другото прогонил.Сурово се отнася и към жена си и към дъщеря си.
Хаджи Генчо е представител на консвервативното в една действителност,той е герой от “старото” време. Хаджи Генчо е невежа ,но приятелят му Либен незнае и нищожното,с което се гордее той.Затова Хаджи Генчо му заявява:”Аз тия неща зная по-добре,защото съм учен човек;а твоя милост байо Либене,и до днес нарабуги.Мен за каквото и да ме попиташ,то на всичко мога да ти отговоря,а ти неможеш понеже и обаче ти си неучен и прост човек...”. Споровете в които той влиза постоянно,са празни,безсъдържателни и говорят за извънредно бедният живот на героя.
Оставайки верен на своя реализъм,Каравелов осмива много спокойно и умело деспотизма и консерватизма в някогашмният бит и морал.
С живите характери и образи и с ярките картини от бита и нравите повестта на Каравелов ще остане за винаги в наща литературна съкровищница,за да разказва на новите българи за корените на националната ни психология и бит, за живота в старото време.




Образът на Дядо Либен в повестта “Българи от старо време” на Любен Каравелов


В повестта “Българи от старо време” Любен Каравелов визира някои от основните недостатъци на българското общество. Той се стреми да покаже пътищата, по които то трябва да се развие, и основните ценности, които хората трябва да притежават. Именно вечното желание да правиш добро е един от основните мотиви, разкрит чрез образа на дядо Либен, чийто прототип е дядото на писателя.
Типичен персонаж от епохата на Възраждането, Дядо Либен е видял много от живота. Думите, които изрича: “Няма, няма на света по-сладко нещо, отколкото да направи човек добро”, са ключови не само за речевата характеристика на героя , но и за цялостната идея на творбата. Те са възприети като глас на старото, опитното и мъдрото, който вървят ръка за ръка. Неговият образ съдържа идеята за човешката добрина, която веднъж сторена носи радост и щастие, на този който я е направил.
Турския кадия е въведен във втора глава с портретно описание, характерно за “старото време”: “с платнено фесленце”, “син контош”, “червено елече”, “бял пояс”, “арнаутски пищови”.Реда в семейството му преповтаря патриархалния модел – жените в къщата – баба Либеница и младите му снахи му прислужват, защото, като най-стар тий е господарят на къщата. Единствения момент, който е в разрвез с този патриархален модел е когато героят наручава традицията в избора на снаха за най-младият си син. По този начин Дядо Либен гради един свой собствен свят, в който красотата е най-висшият добродетел. Всички описания строго напомнят Каравеловата епоха.
В творбата присъства класическия сюжет за невъзможната сватба на двама влюбени, но разделени от семействата си.Това е и моментът, в който се проявява мотива за човешката доброта чрез помоща на героя Дядо Либен.Той е разбрал, че истинската радост идва не от парите и охолния живот, а от нещо съвсем просто, което всеки може да направи – доброто. Именно то е извор на радост, вътрешна хармония и удоволетворение от постигането на нечие щастие. То кара дядото да се раплаче, да възкликне с носталгия “Ех, младост, ех, сърце, и ти някога си тупкало сърчено в гърдите ми!”.
Доброто има много форми. То притежава една специфична сила – да пречиства хората и понякога то е това, което дава стимул на човек да живее. Образът на Дядо Либен е едно от неговите проявления.

kotver
06-06-2010, 09:58
ееейй меерсии .. на мен сега ми трябваше такава сравнителна характеристика :wink:

angel_s_dqvolsko_sirce
06-18-2012, 15:06
Здравейте , някой от вас ще може ли да ми напише нещо за `По какъв начин България и българското присъстват в творбата Българи от старо време` Благодаря ви предварително :))))