PDA

View Full Version : Мементо мори



Muse_of_Madness
06-02-2008, 17:59
Да де, щото видях и потребител с такова име и ме изчегърка да питам не само него.
Има ли лична нужда индивидът да си спомня, че е смъртен? И ако помнейки го, редом с проблемите, какво още може да изпусне?

Freeminded
06-02-2008, 18:20
Моля? Кво е Мементо мори?

Felis_Dirus
06-02-2008, 18:21
...

Lolinka
06-02-2008, 18:33
вземи запиши да следваш философия :grin:

mila_pila
06-02-2008, 19:00
мдаа, и мен ме накара да се замисля ника на тоя потребител ;]

и аз съм на мнение, че имаме нужда да знаем, че сме смъртни, но самото осъзнаване на това, че така или иначе ще умрем ни забива в едни дупки и депресии, щото с него до известна степен върви и признаването, че животът няма смисъл, че нищо няма смисъл... а на повечето хора им е трудничко да повярват, че нищо няма смисъл... затова си измислят глупави теорийки и разни философии, тралала или просто вярват в задгробния живот. хаха, колко антропоцентрично и егоистично и нз си още какво да вярваш, че скапаният живот продължава и след смъртта, само щото не ти отърва всичко просто да свърши ей така...

ако си позволя да перифразирам Кафка:
първия признак, че разбираш живота е желанието да умреш..

и понеже страшно много се разлигавих и отдалечих от темата ще завърша с едно цитатче на Стругацки:
"...всичко е халюцинация, но ние трябва да
станем, да се строим и с песни да отидем на психиатър. Строй се! "

Muse_of_Madness
06-02-2008, 19:16
Имаш проблем с антропоцентризма? От какъв зор?
Какво друго може да се изведе от заключението за безмислие освен антропоцентризъм?
Кафка е депресар.
Фелис, май се получи нещо като двусмислица...

Dumb
06-02-2008, 19:20
Богоете ни завиждат, че всеки един момент за нас може да бъде последен....

mila_pila
06-02-2008, 19:35
Кафка е депресар?
ти обичаш да даваш етикети на хората? ами и аз съм депресар тогава...

мдае, ами аз по принцип имам много проблеми...
що да не вярваме, че в центъра на всичко са мишките или кокошките, да речем? а ние сме само част от гигантски експеримент..
аа да, и антиутопист съм, проблем?

pathetic
06-02-2008, 19:56
Хаха :)
Аман от цитати обаче..
Какъв ви е проблема със смъртта или с вярата за живот след нея. Всеки вярва в каквото желае.. и в зависимост от това се случват разни неща или не се случват(след края):). Пък е хубаво да се живее.. качествено. И все пак всички знаем.

Muse_of_Madness
06-02-2008, 20:04
Ми ти много хубаво си видяла нихилизма, ама одвъд него деа? Когато не останат много отговори, кой въпрос да зададем?
Ама не, остана отговор!
И щото като открихме, че ин факт Аз-ът съществува със сигурност и светът е това, което той възприема, то...
...има нещо над Аз-а? Макар Аз-ът да решава кое точно съществува?
А ето ти и определението: Аз-ът- човек като метафизична единица.
На всичкото отгоре природата на същия му говори да гледа на себе си като на най-важен.

Felis_Dirus
06-02-2008, 20:10
...

Seducti0n
06-02-2008, 20:12
Много се извинявам, но може ли някой да ми каже за какво иде реч, че нещо хич не ви разбирам над какво разсъждавате... :oops:

mila_pila
06-02-2008, 20:18
ами как няма аман от цитати.. аз съм се превърнала в "машина за подчертаване", което между другото е пак цитат на един приятел ;Д
оох, сега се чудя защо изобщо се включих в тая тема. никой няма нужда от поредната доза черногледство, а аз само това мога да предложа.
май го направих точно заради фактора човек, щото колкото и да ми се иска не мога да избягам то природата си..
знаете ли.. нямам ясни отговори на всички въпроси, не знам що живея, опитвам се да не ми пука и точно мисълта, че ще умра ме крепи, колкото и абсурдно да звучи. просто това е единственто сигурно нещо в целия живот :]

pathetic
06-02-2008, 20:20
опитвам се да не ми пука и точно мисълта, че ще умра ме крепи

Добре, Морисън.

Muse_of_Madness
06-02-2008, 20:31
Смъртен->Не бог.
Оттам помни, че си жалък :D
http://pyrofea.deviantart.com/art/Memento-mori-83263896 8-) 8-) 8-)

Shadow_Walker
06-02-2008, 20:34
смъртни сме...нека живеем всеки миг с наслада, живота веднъж ни е даден.

Seducti0n
06-02-2008, 20:34
Сега след като разбрах какво озвача, съм на мнение, че има смисъл, ако не всеки ден то поне от време на време да си припомняме сами на себе си факта,че сме смъртни.
Много от нас живеят с идеята, че живота е пред тях и, че тепърва им предстоят вълунаващи и запомнящи се моменти..ммм дам, определено много обнадеждаващо звучи, но дали реалността е такава или пък на нас просто ни се иска да вярваме, че има достатъчно време за да направим това и това и това...
И в един момент, хоп всичко се завърта на 360 градуса...
Та, трябва да се живее смислено, човек трябва да цени живота, а не да се оплаква от неудачите и трудностите с, които е изпълнен.
Не искам да звуча песимиситично, но наред с оптимизма, човек трябва да бъде преди всичко и реалист. :)

pathetic
06-02-2008, 20:38
Всеки е бог.
:-o

Felis_Dirus
06-02-2008, 20:38
Ем, разбрала съм друго. Сори.

06-02-2008, 22:46
Carpe Jugulum... fags...

5StaR
06-03-2008, 00:04
Богоете ни завиждат, че всеки един момент за нас може да бъде последен....

Mного Tроя гледаш май а? :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Memento_mori

Общо взето мементо мори е фраза, която е създадена да ни припомня, че сме смъртни и че трябва да живеем за момента според това което разбрах аз де. Фразата е казана от роб, който го припомня на господаря си..

А и да аз знам, че живота няма някъкъв смисъл създаден от "бога", според който трябва да се живее.. Ние може да се каже, че сме еволюирала бактерия, но това не ни пречи сами да си даваме смисъл.. :)

RAWRRR
06-03-2008, 05:49
Моето мнение е,4е трябва да се напомня на 4овек,4е е смъртен за да може да се самоопредели той. (като слаб и раним,какъвто всъщост той иска да си мисли,4е е)

Без 4овек няма бог и без бог няма 4овек (това не е цитат).
4овекът е измислил бога,той произлиза от него,а не бога е измислил 4овека.4овекът е измислил бога,но не от вярва в него по толкова 4ист и идеализиран модел,както би трябвало да става на теория в религиите,а от желание да се самоопредели,4рез рефлексия (съпоставянето на себе си с бога,под4инеността на бога и тн) и да избяга от антропоцентризма,от който се страхува :).

Общо взето бог е интрумент в 4овешките ръце,а не 4овек в божиите.Инструмент без който не може.А щом не може,зна4и трябва да се внушава 4е го има,а щом го има (бога) зна4и го има и смъртния.

Lunatic-
06-04-2008, 05:52
Моето мнение е,4е трябва да се напомня на 4овек,4е е смъртен за да може да се самоопредели той. (като слаб и раним,какъвто всъщост той иска да си мисли,4е е)

Без 4овек няма бог и без бог няма 4овек (това не е цитат).
4овекът е измислил бога,той произлиза от него,а не бога е измислил 4овека.4овекът е измислил бога,но не от вярва в него по толкова 4ист и идеализиран модел,както би трябвало да става на теория в религиите,а от желание да се самоопредели,4рез рефлексия (съпоставянето на себе си с бога,под4инеността на бога и тн) и да избяга от антропоцентризма,от който се страхува :).

Общо взето бог е интрумент в 4овешките ръце,а не 4овек в божиите.Инструмент без който не може.А щом не може,зна4и трябва да се внушава 4е го има,а щом го има (бога) зна4и го има и смъртния.
бог е пълен олигофрен
и тия дето си внушават, че го има - също