PDA

View Full Version : Доклад -Влияние на трептенията върху човека



djuki
06-07-2008, 08:51
Трябва ми доклад та тази тема търсих къде ли не но нищо не успях да намеря ще съм ви много благодарна ако някой даде някакви линкчета къде да търся или има темата !

hrisiiiiii
06-07-2008, 11:20
Виж това:


Физиологичен ефект на трептенията върху човека


Всички хора са подложени в ежедневието си на различни трептения и вибрации.Но най-вече вредното им влияние се оказва върху хората, упражняващи професии подложени на такива трептения и вибрации. Това могат да са сътресение на работното място или на работния иструмент. Вредното влияние върху човека зависи от честотата и амплитудата на трептенията. Трептенията на човешкото тяло са с честоти от 3Hz до 7Hz . Ако вибрациите упражнявани върху човек са в този диапазон настъпва резонанс и амплитудата на принудените трептения на човешкото тяло е максимална.
Често при хора рабтещи с пневматични пистолети, чукове, обущарски автомати, тъкачни станове, изобщо при хора, чиято професия е свързана със сътресения на работния инструмент се наблюдава болестно състояние наречено – вибрационна болест. Тази болест се характеризира с несигурност на походката, виене на свят, разтройсто на слуха и на нервната система и др.Всички тези прояви са резултат от продължително сътресение. Вибрационната болест се проявява най-често при отделни органи, които са под непосредственото въздействие на сътресения. Това могат да бъдат крайниците. Настъпва загуба на кожната сетивност на ръцете, усещане на мраволазене, неловкост на движенията, слабост на мускулите, болки, съдови спазми с пребледняване на кожата на пръстите и др.След прекратяване на работата настъпва бавно възстановяване.
Продължителното въздействие на вибрациите могат да нанесат поражение на слуха като увредят вътрешното ухо. Тази болест е известна като професионална глухота. Предизвикана е най-често от вибрациите или производствените сътресени с ниска честота-под 10Hz. Болните се оплакват от шум в ушите и намаление на слуха. Характерно е, че в началния стадий на слуховото увреждане се влошава възприемането на високите тонове.Шумът в ушите е ранен, но непостоянен симптом на професионалната увреда на слуха. Обикновено шумът е с висока тоналност и понякога е много силен. Нерядко са налице световъртеж, нестъбилна походка, главоболие, особено към края на работния ден.
Трептенията причиняват също така физиологични измнения в нервната система, в зренето, при речта и др. Силните вибрации водят до сериозни увреждания на дробовете, сърцето, мозъка и др органи.

djuki
06-08-2008, 13:41
изключително много ти благодаря мисля че това ще ми свърши работа ! :-)