PDA

View Full Version : Гигантска машина ще възпроизведе Големият взрив!!!!!!!!!!!!!



scorpias
06-10-2008, 12:36
Дълбоко под земята на френско-швейцарската граница догодина ще започне един от най-амбициозните експерименти в историята на науката, предаде Ройтерс. Той цели да проникне в тайната на Вселената и да открие нови измерения. Т.нар. Голям сблъсквател на адрони е 27-километров пръстеновиден ускорител на частици в експерименталната установка на ЦЕРН /Европейски съвет за ядрени изследвания/ край Женева.

В машината с огромни скорости ще се сблъскват протони и ще бъде направен опит да се произведе мини Голям взрив. "Тези лъчи ще имат кинетичната енергия на самолетоносач, разбиван върху монета от 20 пени", обяснява Брайън Кокс от Манчестърския университет в рамките на Научния фестивал на Британската асоциация за развитие на науката в Норич.

"Като направим мини големи взривове, ще разберем как е била създадена материята при зараждането на Вселената. Ще разберем също от какво са изградени 95% от Вселената. Това е фундаментален въпрос, за който почти нищо не знаем. Навсякъде около нас има тъмна материя, но не знаем какво представлява тя. Има и нещо, което се нарича тъмна енергия.Тя съставлява около 70% от енергията във Вселената, но и за нея не знаем нищо. Ускорителят на частици ще бъде включен догодина, ще работи поне 10 или 20 години, след което ще станат известни резултатите".

Ако теориите са правилни, машината ще създаде миниатюрни черни дупки, които се изпаряват, и може дори да открие частици, доказващи, че трите известни на човечеството измерения са малка част от съществуващите. Учените предполагат, че на милиметър от главите ни може да има цяла нова вселена. Тя обаче вероятно е под прави ъгли спрямо познатите три измерения. Така ще се окаже, че Вселената е многомерна, което ще е истинска промяна на парадигмата. На опасенията, че машината може да разруши Земята, Кокс отговаря, че тази вероятност е само 10 на степен - 40.

ИЗТОЧНИК - http://science.actualno.com/news_76774.html





Мое мнение:

Ще направят експеримента на века и най-големите умници дето са се събрали в опита си да видят "божията светлина (частица)" ще взривят най-вероятно цялата Вселена. Всъщност никой не знае какво точно може да стане и те също. Уверяват, че няма опасност, но в този ден и в тази минута на една точка на нашата планета ще е най-топлото и най-студеното място във цялата вселена и те ще сблъскат с 99,99% от скороста на Светлината. Били правили проверка, но експеримента не е провеждан и аз лично мисля, че е доста опасен. Няма как да няма негативни последствия. Има няколко вероятности: да създадат анти-материя, което ще е супер като енергиен източник, но тя е много опасна! Да създадат черна дупка, казват че цяла да е малка, но от тоя експеримент май няма да е мини черна дупка, а малко по-голяма и при положение големината и тя ще почне да се храни с материя и с кво ще я спрат? Другият варянт е да изпратят Планетата в паралелна Вселена, на друго място в Галактиката или в друга Галактика? Или да ни върнат в миналото? Експеримента за най-големия в света ускорител на частици, наречен Машината на Големия взрив, трябваше да се проведе юни и имаше множество организации искащи спирането му, но не стана нищо и май нищо няма да стане. Явно има много вманиячени хора искащи на всяка цена да видят какво ще стане ако се опитват да направят "мини" Всемирен взрив, а аз до колкото си спомням той и оригиналният Голям Взрив е станал от нещо изключително малко като сегашният проект?!? А може би историята се повтаря и те сега отново ще взривят Големият взрив и ще има повторение на всичко и така до безкрай, докато някой не ги спре?!? Абе не знам, но е факт, че трябваше да е юли месец, а сега организаторите мислят да го правят октомври, но може и да блафират за да го направят тайно. Големия адронен колайдер (LHC) се намира в Швейцария.


На 100 м под земята


Ядреният ускорител LHC е огромна метална тръба, която се помещава в кръгъл тунел с обиколка 27 км, прокопан на 100 м под земната повърхност. Тунелът е толкова огромен, че минава под две държави – Швейцария и Франция. LHC е създаден, за да може в него с огромна скорост да се сблъскват летящи в противоположни посоки потоци от протони или тежки йони. Те се движат във вакуум, ръководени от 9000 мощни магнита. При сблъсъка частиците се разпадат на съставните си части и позволяват на учените да изследват градивните елементи на Вселената.

Колкото и да е странно, ускорителят е всъщност най-големият микроскоп в света – защото колкото по-малки са частиците, толкова по-голяма машина е нужна, за да бъдат изследвани. Освен това LHC е и най-бързата състезателна писта на света – в него протоните и йоните ще се движат със скорост, близка до тази на светлината. Той ще бъде и най-горещото място в галактиката – концентрираната енергия на частиците произвежда температура поне 100 000 пъти по-висока от сърцевината на Слънцето. За да не прегрее, той ще бъде охлаждан от най-големия хладилник на света – криогенна система, която ще охлажда тръбата до -271°С, тоест по-ниска от тази в Космоса. Ускорителят ще представлява и най-празното пространство в Слънчевата система, защото, за да не се сблъскват протоните хаотично, в него ще се създава вакуум, равен на този в междупланетното пространство. Компактният мюонов соленоид е един от двата детектора, свързани с ускорителя, в който ще се сблъскват частиците и където ще се измерва тяхното ускорение и разпад.






http://www.youtube.com/watch?v=BXzugu39pKM&feature=related


Ето един клип какво може да стане ( най-вероятното)





Моля не местете темата в новини , искам да стане дискусия.

scorpias
06-10-2008, 12:42
http://www.lhcountdown.com/

bboy_bunker
06-10-2008, 12:43
хахах..


те учените първо тази Вселена да "изучат" , пък тогава да търсят други ;)

scorpias
06-10-2008, 12:48
хахах..


те учените първо тази Вселена да "изучат" , пък тогава да търсят други ;)
в този ден и в тази минута на една точка на нашата планета ще е най-топлото и най-студеното място във цялата вселена и те ще сблъскат с 99,99% от скороста на Светлината
Той ще бъде и най-горещото място в галактиката – концентрираната енергия на частиците произвежда температура поне 100 000 пъти по-висока от сърцевината на Слънцето. За да не прегрее, той ще бъде охлаждан от най-големия хладилник на света – криогенна система, която ще охлажда тръбата до -271°С, тоест по-ниска от тази в Космоса.

scorpias
06-10-2008, 13:09
Определено всички медий ще говорят само затова, цяло денонощие преди това ще има новини само за това, само за тов аще се говори по радиото, интернета, телевизията и навсякъде. Даже ще има count-down броячи по телевизията. Тука само за тов аще говорят, защото България е една от малкото активно участващи!

valentinka_1990
06-10-2008, 13:51
Някой може ли да ми обясни за тези "три познати измерения"?

scorpias
06-10-2008, 13:53
Някой може ли да ми обясни за тези "три познати измерения"?

Ето

Въпросът за измеренията във вселената е един от най-вълнуващите. Всеки човек знае, че има три измерения: x, y, z. Някои хора са чували, че има четвърто измерение — времето t. Но много малко хора знаят, че може да има още измерения. И още по-малко хора могат да си ги представят.

Преди време постнах линк към филмче, с което авторът е направил опит да помогне на обикновените хора да разберат допълнителните измерения. Сега намерих друг начин, по който можем да си ги представим — поне първите няколко измерения.

Нека си представим една разпъната дълга нишка — толкова дълга, че за да я видим цялата трябва да се отдалечим на стотици метри. Това, което ще видим е една линия през пространството, която има само едно измерение — дължина. За да опишем положението на коя да е точка от тази линия ни е нужно само едно число (координата х).

Сега нека погледнем към тази нишка с мощен бинокъл. Няма да се изненадаме като установим, че всъщност нишката има дебелина, но много малка. До преди малко приехме нишката за едномерен обект, но вече знаем, че този обект е двумерен — за да опишем положението на коя да е точка от нишката трябват две числа (координата х и ъгъл θ — ако приемем цилиндрична координатна система).

Извод: Има друго измерение, невидимо без специална апаратура, което до преди малко не знаехме, че съществува.

Ако приложим аналогични разсъждения бихме стигнали до откритието, че във всяка точка от нашата триизмерна вселена може да има други миниатюрни измерения, които не можем да видим.

Интересното в случая е, че допускайки съществуването на допълнителни измерения, полският физик Теодор Калуца открива елегантен начин да слее общата теория на относителността на Айнщайн с електромагнитната теория на Максуел. А защо виждаме само три измерения? Отговор дава шведският математик Оскар Клайн: пространствената тъкан на нашата вселена може би притежава и удължени (голями, видими) измерения, и навити (малки, невидими) измерения.

valentinka_1990
06-10-2008, 14:02
Skorpias,благодаря,но има ли някакви доказателства за това,защото теории има от много години насам?

scorpias
06-10-2008, 14:09
Skorpias,благодаря,но има ли някакви доказателства за това,защото теории има от много години насам?
http://www.youtube.com/watch?v=BXzugu39pKM&feature=related
След като стане това нещо какви теории искаш ;d

valentinka_1990
06-10-2008, 14:21
Леле това е ужастно,щом са го казали,значи наистина има 3 измерения,просто ми беше любопитно.
Знаеш ли,Skorpias,(надявам се мога да ти говоря на ти)имам един въпрос,който си задавам от 14 годишна и никой още не ми е отговорил.виждам,че имаш познания в тази област може ли да ти ко задам?

scorpias
06-10-2008, 14:23
МОЖЕ

run
06-10-2008, 14:25
Hmm ve4e go 4etoh v NG predi nqkolko meseca...Ima i dr takiva uskoriteli, no po-malki...S tqhna pomo6t e syzdadena antimateriq...

valentinka_1990
06-10-2008, 14:30
Така,значи....в американските филми,когато правят проекти в училищата естествено се намират хора които да покажат нагледно как се разширява вселената.Използват един балон,който го надуват и той естествено се разширява.Това показва как след известно време,когато вселената се разшири много ще се пръсне като прекалено надутия балон.
И тук идва проблемът.Нали уж вселената е всичко,всички съзвездия,галактики,планет и и т.н.Но ако тя наистина се разширява,което до колкото знам е доказано,значи взима пространство от някъде(както балонът взима пространство от стаята),но нали вселената е всичко,тогава тя от какво взима пространство,за да се разшири?Кое е това извън нея щом тя е всичко?

Надявам се да ме разбереш,защото ми е малко трудно да го обясня :)

scorpias
06-10-2008, 14:39
Така,значи....в американските филми,когато правят проекти в училищата естествено се намират хора които да покажат нагледно как се разширява вселената.Използват един балон,който го надуват и той естествено се разширява.Това показва как след известно време,когато вселената се разшири много ще се пръсне като прекалено надутия балон.
И тук идва проблемът.Нали уж вселената е всичко,всички съзвездия,галактики,планет и и т.н.Но ако тя наистина се разширява,което до колкото знам е доказано,значи взима пространство от някъде(както балонът взима пространство от стаята),но нали вселената е всичко,тогава тя от какво взима пространство,за да се разшири?Кое е това извън нея щом тя е всичко?

Надявам се да ме разбереш,защото ми е малко трудно да го обясня :)
Представете си че Вселената е един балон, който се намира в една стая. Стаята е безкрайна и представлява хаоса т.е. пространство изпълнено с квантов прах. Можеш да си надуваш балона до безкрай и той ще заема все повече и повече пространство от квантовия прах, но след като квантовия прах е безкраен Вселената ще си расте на пройзвол. Някъде бях гледал една графика на вселената погледната "отвън". Ако ми попадне пак, ще я пусна тук.

Вселената няма да спре да се разширява! Някой мислят така, понеже ентропията във вселената се увеличава, а паралелно с това се освобождава нова енергия от квантовия прах и така енергията във Вселената се балансира. De facto ако еволюцията на Вселената спре, ще спре и разширяването й. Но еволюцията няма начин да спре, понеже винаги ще има гравитация и винаги ще има нова материя от разширяването smile.gif Вселената е нещо като бобина. Това е най-простото обяснение ...

А може обеснението да е в СУПЕРМАСИВНИТЕ ЧЕРНИ ДУПКИ ,които знаем се намират в центъра на всяка галактика (включително и нашата),според Тициана ди Матео от университета Carnegie Mellon е установено, че свръхмасивните черни дупки са саморегулиращи се и никога те унищожават галактиката, в която се намират

valentinka_1990
06-10-2008, 14:41
Благодаря,дори да не е така си по-убедителен и от учителката ми по физика :)

scorpias
06-10-2008, 14:46
Въпреки ,че според мен селената не се разширява , а движението се дължи на супермасивните черни дупки ,както и на антиматерията ,която е все още неизследвана :-o :)

bboy_bunker
06-10-2008, 14:57
Показаното на клипчето е невъзможно да стане

scorpias
06-10-2008, 14:59
Показаното на клипчето е невъзможно да стане
Така ли?
Дали?

bboy_bunker
06-10-2008, 15:19
мхм :)

scorpias
06-10-2008, 15:36
Прочети малко и пак ще си говорим :)

Terorist
06-10-2008, 15:47
КРАЙ! Идва краят на света! Всички ще умрем! :razz:
Това са параноични теории на някои учени, които май си нямат друга работа. От известно време следя това което се пише и говори за предстоящият експеримент в CERN и все повече се убеждавам в това. Но идеята за всяване на всеобща параноя ми харесва.

ПП: Ще видим какво ще стане след 27 дни... БУУУУМ

valentinka_1990
06-10-2008, 15:53
След 27 дни ли? това какво ще рече 7-ми?нееее имам рожден ден на 8-ми.Ако дойде края на света няма да мога да стана на 18 :-D всъщност не е смешно.

zvezdichkaaa
06-10-2008, 16:05
Ах,ужас.Представете си,толкова теорий за края на света-метеориди,обръщане на полюсите бляблябля,а накрая ние да се самоунищожим и то след като знаем риска.Жалко,нали?

bboy_bunker
06-10-2008, 18:22
Прочети малко и пак ще си говорим :) Добре бе, многознайко... вярвай на измислените си теории, прочетени в нета :lol:

scorpias
06-10-2008, 18:53
Прочети малко и пак ще си говорим :) Добре бе, многознайко... вярвай на измислените си теории, прочетени в нета :lol:
А ТИ НА КАКВО ВЯРВАШ ?

Фактите са налице , едно място в цялата вселена ще стане най-топлото и най-студеното място на вселената, ще се зблъскат елементарни частици със сила 100 000 пъти по силна от атомна бомба във вакуумна среда
какво мислиш ,че ще стане?

bboy_bunker
06-10-2008, 18:54
НА ДОСТОВЕРНИ ИЗТОЧНИЦИ



пп. не съм сляп...

buttertoast
06-10-2008, 19:21
Абе .. искрено се надявам да не се получи така както на клипчето,живее ми се,мамка му :smt089 Но нали съм оптимист .. остава само да вярвам,че всичко ще мине по вода и няма да се самоизсмучем ;(

punkrock
06-10-2008, 19:51
Оф поредната тъпотия на която вярвате. И паааааак прословутия "край на света, ще умрем" дрън дрън.

scorpias я се събоди, стига си ми копирал по 1 милион пъти само заучени тъпотии, че ще те намеря ЧРЕЗ моите способности да пътувам през простраството, с помощта на черната дупка и щи е б а майката!

Canis_Dirus
06-10-2008, 20:00
Кьорфишек е тази работа!

Тук говорим за няколко протона. Е=мц^2 и тн. Ерго - голям взрив - много материя на едно. Тук няколко кирливи протона. Все едно да сравняваш капса от ония пластмасовите пистолети (по-младите може и да не ги помнят, но по едно време бяха голям хит) с една всеизвестна водородна бомба. Кьорфишек е туй нещо.

А и какво толкова? Те от години се правят експерименти над хора. ваксини, телевизия. Сичко е в гъзъ!

Mooo6no
06-10-2008, 20:04
Спорпиас - И тази ли тема е като онази за 11 септември където като доказателство за цялата конспирация беше, че като сгънеш долара по определен начин се получава осама бен ладен? 8-)

Lunatic-
06-10-2008, 20:05
капса от ония пластмасовите пистолети
пазя си един такъв
но нямам муниции 8-)

Canis_Dirus
06-10-2008, 20:09
Е това е проблем, с който трябва да се занимае съвременната наука. Не да ми ускорява там протони. Ами да ни снабди с капси. Едно време с такива играехме на руска рулетка.
Много Генгстъ!

Canis_Dirus
06-10-2008, 20:13
А между другото, я някой да ми каже за този тарикатлък с оригамито с долара, който става на Осама. Ама да е с един долар, че инак много скъпо ляга.

scorpias
06-10-2008, 22:02
Спорпиас - И тази ли тема е като онази за 11 септември където като доказателство за цялата конспирация беше, че като сгънеш долара по определен начин се получава осама бен ладен? 8-)

ХАХА Тогава бях на 16 преди 2-3 години и бях тъп

bboy_bunker
06-10-2008, 22:08
а сега не си? 8-)

punkrock
06-10-2008, 22:41
а сега не си? 8-) :lol: 8-)

b0Nb0n
06-10-2008, 23:52
капса от ония пластмасовите пистолети
пазя си един такъв
но нямам муниции 8-)
a v slan4ev brqg prodavat m16 s takiva sa4mi i o6te nqkvi drugi avtomati mnogo qko 8-)

Lunatic-
06-10-2008, 23:56
капса от ония пластмасовите пистолети
пазя си един такъв
но нямам муниции 8-)
a v slan4ev brqg prodavat m16 s takiva sa4mi i o6te nqkvi drugi avtomati mnogo qko 8-)
май нямаш никаква представа за какво говорим :)

06-11-2008, 07:07
най-топлата точка?
най-студената?
Я чакай да вкараме малко теория, най-студената точка, трудно ще се достигне с крио тръбата ти (не говоря, за точката при която материята спира да съществува).
За най-топлото, я си представи , че има извънземни.
Ако могър да патуват на големи растояния, ще ползват или "warp"-ери или "hyperjump"-ери (2та все още теоретични начина за изминаване на голямо пространство в космоса) , осъзнаваш ли колко кинетина енергия се отделя при един (1) ларп?
Трудно ще ни върнат по такъв начин във миналото (сети се защо) , трудно ше ни пратят в паралелна вселена (сети се защо).
Пич, ти си най-много на 16-17 години, чел си от еврейопедиа малко теоретична физика и айде да правим умозаключенията :Р
Споко, мислиш ли, че някой ще остави парите му да бъдат глътнати ей така?

06-11-2008, 10:52
Уф, то имало 3 страници :shock:
аз само 1та съм чел ;(
ебаси...!
Сега горния ми пост е невалиден, твърде малко точки за заяждане е обхванал:(

-gesh-
06-11-2008, 10:55
:lol:

scorpias
06-11-2008, 12:16
най-топлата точка?
най-студената?
Я чакай да вкараме малко теория, най-студената точка, трудно ще се достигне с крио тръбата ти (не говоря, за точката при която материята спира да съществува).
За най-топлото, я си представи , че има извънземни.
Ако могър да патуват на големи растояния, ще ползват или "warp"-ери или "hyperjump"-ери (2та все още теоретични начина за изминаване на голямо пространство в космоса) , осъзнаваш ли колко кинетина енергия се отделя при един (1) ларп?
Трудно ще ни върнат по такъв начин във миналото (сети се защо) , трудно ше ни пратят в паралелна вселена (сети се защо).
Пич, ти си най-много на 16-17 години, чел си от еврейопедиа малко теоретична физика и айде да правим умозаключенията :Р
Споко, мислиш ли, че някой ще остави парите му да бъдат глътнати ей така?
Голяма теория вкара момиче.... , материята не може да спре да съществува , има материя и антиматерия , ако учението успеят да създадат антиматерия ,тя ще е много опасна.Другия проблем е ,че ще се образуват мини черни дупки ,които според ХОКИНГ ,те ще се разрушат почти мигновенно ,заради лъчението на хокинг , което естествено е само терория , а ако не се разрушат?
И съм на 18 и се интересувам от астрономия от 5 години , уверявам те че съм изчел пъти повече литература на тая тематика от теб.
А за пътуванията във времето и за извънземните просто е малоумно ,след като знаем , размерите на космоса ,пък едва ли ще се движат със втора космическа скорост ,защото би трябвало да виждат обектите в различен стадий на развитие заради времевите проблеми при скоростта на светлината , пример: (ние виждаме АНДРОМЕДА ,най-близката галактика , така както е била преди 2 милиона години ,заради времето нужно на скоростта на светлината да достигне до андромеда и да се върне (2.5мил години)

scorpias
06-11-2008, 12:21
Кьорфишек е тази работа!

Тук говорим за няколко протона. Е=мц^2 и тн. Ерго - голям взрив - много материя на едно. Тук няколко кирливи протона. Все едно да сравняваш капса от ония пластмасовите пистолети (по-младите може и да не ги помнят, но по едно време бяха голям хит) с една всеизвестна водородна бомба. Кьорфишек е туй нещо.

А и какво толкова? Те от години се правят експерименти над хора. ваксини, телевизия. Сичко е в гъзъ!
Нали ти е ясно каква енергия се отделя от тези "ПРОТОНИ"
След като се сблъскват вав вакуумна среда със скоростта на светлината?
Голям физик се извади братле...

b0Nb0n
06-11-2008, 13:42
капса от ония пластмасовите пистолети
пазя си един такъв
но нямам муниции 8-)
a v slan4ev brqg prodavat m16 s takiva sa4mi i o6te nqkvi drugi avtomati mnogo qko 8-)
май нямаш никаква представа за какво говорим :)
mi mai ne ma sq pro4etoh po vnimatelno moq gre6ka :)