PDA

View Full Version : Илиада - кратък сюжет



Momchil
06-10-2008, 17:32
Значи обръщам се повече към 9токласниците ;)
Значи утре ще ме изпитат по литература върху Илиада от Омир и трябва да знам горе-долу за какво става въпрос .. да имам представа сюжета ... може ли някой да драсне няколко реда ... в смисъл да разкаже накратко за какво става въпрос. Търсих до сега в гугъл, но нищо ... :-o

Sarabi
06-10-2008, 17:57
Пффф, мързели, щом аз се навих да я прочета... 8-) .

Не мога да ти я "разкажа", защото не помня точно нито последователността нито случките, но ще ти кажа основните неща, които трябва да знаеш като... изводи.
Водещото в Илиада е идеята за гнева. Ако темата за гнева на Ахил се премахне, то Илиада ще се разпадне на отделни митове, без връзка. Неговия гняв е такъв, че само боговете, а на моменти дори и те не могат да го усмирят.
Идеята за красотата в Илиада също е сред водещите. Според космогоничните представи човек е мярка за всичко, всичко трябва да е съобразено с него, красотата е висша ценност. Няма войн, който да е лишен от красота. Всички са описани като високи, силни, с неповторима красота. Героите, които са грозни, недъгави са или страхливци, или предатели, или сеят раздори, или всичко в едно. И все пак самата Троянска война е започнада под предтекст за откраднатата хубава Елена.
Темата за честта също е водеща. Няма войн без чест. Всеки търси равен на себе си противник, по - силен не би нападнал по- слаб воин, защото е под достойнството им, това не е никаква гордост. Колкото и да се мразят троянците и ахейците, те се уважават. Говорят за враговете си подчтително - "шлемовеец" и всичките там опрееления. След двубоят между Хектор и Аякс (мисля, че беше този) те се поздравяват, разменят си дори подаръци.

А за да кажа другото трябва да си чел Илиада, странно ще е да дрънкаш анализи без да имаш представа, а и задължително ще те питат защо точно така мислиш, така че... т'ва те урежда с три, ако даскалката е смотана може и 4.