PDA

View Full Version : СОФИЯ-Държава или Столица



Remini
06-12-2008, 12:14
Смятате ли,че София се превръща в "Държава в държавата"
И ако е така защо?

Надявам се да има повече компетенти отговори!
Който не разбира да не се включва в темата!

Cherlotte
06-12-2008, 12:36
Да, може да се каже, че има нещо такова. Причината освен, че София е столица и администрацията се намира там, се корени и най-вече в отношението на хората - много софиянци си мислят, че са в центъра на Света едва ли не, а цялата останала държава е "провинция". Аз пък като морски човек съм на мнението на Хемингуей, че всичко малко по-далече от морето е провинция, но това е друга тема на разговор. Почти всичко се прави в София, почти всичко е съсредоточено там и общо-взето градът наистина може да бъде разглеждан като една малка самостоятелна държава. И въпреки всичко аз никога не бих живяла там, просто защото самият град ме отблъсква - тук идваме на вечната опозиция София-Варна, но няма какво да я обсъждаме - само ще добавя, че такова опониране не е само при нас, има го и на други места - например Москва - Санкт Петербург, Мадрид - Барселона и т.н. Надявам се не съм се отклонила много от темата и се е разбрало какво имам предвид. :)

splendour
06-12-2008, 12:57
da moje bi naistina e taka.vsi4ko stava v sofiq.p1k i dosta sofiqnci se mislqt za ebati qkite grajdan4eta sqka6 drygite ne sa ot grad a pasat patki na poleto

Remini
06-12-2008, 13:05
da moje bi naistina e taka.vsi4ko stava v sofiq.p1k i dosta sofiqnci se mislqt za ebati qkite grajdan4eta sqka6 drygite ne sa ot grad a pasat patki na poleto

А не си ли си задавала въпроса,че хората,които не са от София си вадят такова заключение?!Според мен е точно това....(където и да съм в провинцията хората мразят София)Според мен тази илюзия,че софинянците се мислят за голяма работа идва не от София,а от хората които живеят извън нея!

Charlotte София-Варна не е както Москва-Санкт Петербург
Варна е като Търново,Пловдив,Бургас?!С какво се различава от тях?

Cherlotte
06-12-2008, 14:02
Явно не си разбрал какво искам да кажа, а и Варна не е като Велико Търново, Пловдив, Бургас по простата причина, че всички градове са различни, а специално Варна е така да се каже, вторият по важност град в България. Сравнението с Москва - Санкт Петербург ако си запознат е доста уместно, поне според мен. Работата е там, че Москва е столицата, по-голям град е (12 милиона е с предградията) и в общи линии е "голямо село" - както е София за мен. :D Санкт Петербург е по-красив (въпреки че и някои части на Москва не са лоши), пак доста голям град (някъде само около 5 милиона :-D ) и е предпочитан от двата града като цяло. Мисля, че е ясно, че него аз отъждествявам с Варна. :) Мадрид - Барселона също има опониране (даже май е повече отколкото между София и Варна) с тази разлика, че и двата града са красиви, но пак Барселона е предпочитаният. Не искам да засягам никого, аз лично нямам такива проблеми със софиянците, всички, които познавам са били много добри хора и не са били надменни, но на много места съм го срещала това нещо със "София и провинцията" и ме дразни, затова и така малко крайно се изказвам. :)

П.С. А не си ли се замислял, че щом толкова хора не харесват София си има причина за това?

SeXyL[!]Nk@
06-12-2008, 15:15
Да така е!София се разраства с нови и нови куллперации.И заводи...И се разраства със секи изминал ден завадява нови и нови територии.А да се спрем малко де :lol: До морето ще стигнеме... :? И ще го унищожиме с нашите боклуци :x :x :x едно от малкото чисти неща в БГ. 8) :x :x

Remini
06-12-2008, 15:19
Красотата на града в случая няма нищо общо 8)

Проблема с боклука е навсякъде....само че в София е най-голям...

Cherlotte
06-12-2008, 16:33
Дадох го само за пример, въпреки че наистина няма голямо отношение към темата. :-D А ако искате да ви успокоя - и морето хич, ама хич не е чисто - сигурно няма да ми повярвате, но много хотели (в комплексите този проблем е най-сериозен) си изливат канализационните води право в морето. Но какво има да говорим - когато става дума за бързото забогатяване на една силова групировка няма кой да ги спре, най-малкото защото един голям % от тях са в самата власт. Това е тъжната българска действителност - навсякъде тъне мръсотия, но причината според мен е също и в самите хора - не можеш да обвиняваш някой друг, ако самият ти си изхвърляш я опаковките от дъвка, кроасан или нещо друго, пък ако щете цигарите на улицата. :? Има си кошчета за тая работа и ако на всеки му пукаше поне мъничко щяхме да живеем много по-чисто. :)

splendour
06-12-2008, 18:53
da moje bi naistina e taka.vsi4ko stava v sofiq.p1k i dosta sofiqnci se mislqt za ebati qkite grajdan4eta sqka6 drygite ne sa ot grad a pasat patki na poleto

А не си ли си задавала въпроса,че хората,които не са от София си вадят такова заключение?!Според мен е точно това....(където и да съм в провинцията хората мразят София)Според мен тази илюзия,че софинянците се мислят за голяма работа идва не от София,а от хората които живеят извън нея!

Charlotte София-Варна не е както Москва-Санкт Петербург
Варна е като Търново,Пловдив,Бургас?!С какво се различава от тях? moje i taka da e. za6to zavijdame taka da se kaje na sofiqnci.vqrno ima si ekstri no e mr1sno i pret1pkano

Remini
06-13-2008, 12:59
Мръсно и претъпкано,но има пари и стандарта на живот е по-висок!
Неслучайно всички се блъскат за тука....
София-Мегаполис !

st1ka
06-13-2008, 20:34
Мръсно и претъпкано,но има пари и стандарта на живот е по-висок!
Неслучайно всички се блъскат за тука....
София-Мегаполис !

За мен думата мегаполис има малко по-различно значение, но както и да е... Всички се блъскат, защото големия град предлага повече възможности, но това не означава, че получават реализация... Няма да казвам кой е града с най-ниска безрботица, че ще излезе, че се хваля... Всеки си защитава града - няма лошо. Но според мен ( и трудно някой би ме обедил в обратното) вмомента Варна предлага най-висок стандарт за по-добър живот.

air_J
06-13-2008, 20:44
Мръсно и претъпкано,но има пари и стандарта на живот е по-висок!
Неслучайно всички се блъскат за тука....
София-Мегаполис !

За мен думата мегаполис има малко по-различно значение, но както и да е... Всички се блъскат, защото големия град предлага повече възможности, но това не означава, че получават реализация... Няма да казвам кой е града с най-ниска безрботица, че ще излезе, че се хваля... Всеки си защитава града - няма лошо. Но според мен ( и трудно някой би ме обедил в обратното) вмомента Варна предлага най-висок стандарт за по-добър живот.
Това как се превежда? :smt102

st1ka
06-13-2008, 20:58
[quote=Remini]Мръсно и претъпкано,но има пари и стандарта на живот е по-висок!
Неслучайно всички се блъскат за тука....
София-Мегаполис !

За мен думата мегаполис има малко по-различно значение, но както и да е... Всички се блъскат, защото големия град предлага повече възможности, но това не означава, че получават реализация... Няма да казвам кой е града с най-ниска безрботица, че ще излезе, че се хваля... Всеки си защитава града - няма лошо. Но според мен ( и трудно някой би ме обедил в обратното) вмомента Варна предлага най-висок стандарт за по-добър живот.
Това как се превежда? :smt102[/quot

Сорка не съм забелязала, че съм объркала в изказването. Не е "за", а "на", демек "Най-висок стандарт на живот".

elitututu
06-15-2008, 06:43
еми има нещо такова .според мен причината да се превръща в държава е че от всички градове и села в българия всеки отива към столицата с цел по-платена работа 8)

SS_ARMY_SS
07-23-2008, 07:47
София първо трябва да се прочисти от недоброжелателни люде и тогава ще е една истинска столица !

Wrathchild
07-23-2008, 12:24
Да бе, софиянците се мислели за голямата работа. Един кореняк софиянец не съм виждала да е надут заради това, че живее в 'столицата'. Надути са онези душици, които идват тука от село Горно Долево и решават, че като са дошли 'на Софията' и са голяма работа.

neHcuoHepKa
07-25-2008, 08:22
Да бе, софиянците се мислели за голямата работа. Един кореняк софиянец не съм виждала да е надут заради това, че живее в 'столицата'. Надути са онези душици, които идват тука от село Горно Долево и решават, че като са дошли 'на Софията' и са голяма работа.

напълно съм съгласна с Wrathchild , кореняците Софиянци са 300 000 ,а София е милион и нещо.

kuklichka_bg
09-05-2008, 13:46
V Bg mai smao Sofiq se razviva drugite gradove gorkite....
Eto primerno v Ruse nqmame kino...nqmame macDonalds imame dva baseina smao ot koito ediniq e jabqsal drugiq mangalqsal..Dve discoteki ne ne 3 maldite hora nqma kakvo da pravqt i posle za ko sme viseli pred compa ili po kafetata prosto nqmame nishto sq stroqt 1000 molaaa s ceni ...... ;D xaa JIVOT eiii ;D xaxaxa

Hubavo 4e se razviva sofiq ama ne e samo tq