PDA

View Full Version : ЕСЕ по литература(спешно)



Karin_Vall_Gabbriel
06-21-2008, 14:40
здравейте на всички! много Ви моля да ми помогнете. трябва да напиша есе на една от тези теми:
1.Моята "беседа" срещу злото
2.Силата на обвинителните думи
3.Кой е дяволът?
Много ви моля!!! спешно ми е!
мерси много!!!!

Karin_Vall_Gabbriel
06-22-2008, 10:28
ще ми помогнете ли? много ми е спешно! :cry:

Karin_Vall_Gabbriel
06-22-2008, 14:04
Виж какво намерих:

Всеки човек поне веднъж в живота си е получавал критика. За някои тя означава, че можеш да постигнеш повече от това, което вече си постигнал. Но за други критиката означава, че не са свършили добре поставената им задача. Това ги кара да се чувстват безполезни, сякаш са неспособни да си свършат работата.
Когато бях малка, майка ми ми четеше една приказка „Мечката и лошата дума”. И до днес си спомням как завършва тя: „Лоша рана заздравява, лоша дума не се забравя”. Някои хора приемат критиката като обида, като лоша дума. Затварят се в себе си и помнят само колко ги е наранила тази забележка. Не гледат на нея като на градивна критика, а я възприемат като обида, която цели да ги нарани и да омаловажи постигнатото от тях. По-добре би било да разберат, че трябва да се възползват от критиката като от нещо, което ги кара да се усъвършенстват, да стават по-добри. Има хора, които се стремят да я превърнат в нещо полезно. Така се изграждат като по-силни и стабилни личности, способни да преодолеят изпречилите им се трудности. Да възприемаш всяка забележка, всяка критика като обвинителни думи е тежко и нараняващо. Често жертва на този начин на възприемане на критиката стават чувствителните и недостатъчно сигурните в себе си хора. При тях целта да се върви напред и да се усъвършенстват се постига по-лесно с поощрение и похвала. Добрата дума им дава крила и ги кара да се стремят да оправдаят доверието на другите. Кара ги да се отворят към хората, с които работят, смело да споделят идеите си и така да бъдат полезни за себе си и за колектива.За тези хора мъдрият български народ е казал: ”Блага дума железни врати отваря.”
Спомням си и още една поговорка, свързана с тежестта на думите:”Казана дума-хвърлен камък.”Тя ни напомня, че е добре преди да отправим критика или обвинение към някого, е необходимо да познаваме човека и постъпките му. Критиката ни трябва да е справедлива и с най-точно подбраните думи. Да не е злобна и да не цели да нарани другия. Обвинителните думи, които изричаме трябва да са добре премерени, за да изиграят ролята на стимул за развитие, а не на обида и огорчение.

Нз дали ще ти помогне,но се надявам да съм била от полза. :P Успех :-)
лелее,супер си! много ми помогна!!! мерси :grin: