PDA

View Full Version : Доклад по физика



elisssa
06-23-2008, 19:33
Имам за утре доклад по физика на тема: Източници на звука . Търсих из нета ,но не намерих...може би ни съм търсила както трябва за това ,ако може някой тук да ми помогне

g_antonov
06-23-2008, 19:56
kitara i barabani

sexy_sladuranka___
06-24-2008, 03:58
Виж това :
Най-разнообразни звуци изпълват всеки момент в пространството около нас.Благодарение на една част от тях става обменяне на инфо между хората(посредством говора и слуха).Чрез звуци обменят инфо помежду си и някой животни.По звуците много често хората и животните се ориентират в околната среда и се препазват от опасности.
Но що е това звук?Как възниква звукът?Отговор на тези въпроси ни дава учението за звука-акустиката,един от дяловете на физиката.нека например опънем и след това опуснем струната на китара.Тя започва да трепти около равновесното си положение.Трептенето на струната се предава по околния въздух,частижите на който ту се сгъстяват,ту се разреждат.Тези трептения се предават от частица на частица-във въздуха започва да се разпространява една звукова вълна..От казаното следва,че всеки звук е свързан с едно трептеливо и едно вълнообразно движение.
Една от основните характеристики за звука е неговата честота.Честота на звука е равна на честотата на трептене на неговия източник, т.е. е на брао на пълните трептения,които прави този източник за единица време.Тялото прави едно пълно трептене,когато се отколни от равновесното си положение в едната посока,след това в другата посока и отново достигне до първоначалното си равновесно положение.Единицата, с която се измерва честотата на звука се нарича херц.Честотата на звука ще бъде един херц,когато частиците ,в която се разпространява този свук,извършват по едно пълно трептене за една секунда.Когато всяка една от тези частици извършва по 100 трептения за една секунда,казваме,че звукът е с честота 100 херца.
Колкото честота на звука е по-голяма,толкова по-голяма е неговата височина и ние казваме,че този звук има по-висок тон.Колкото размерите на едно трептящо тяло са по-малки,толкова по-висок тон издава то при трептенето си.Така например трептящите метални пластинки в устната хармоника са по-къси в този край,в който при духане тя издава по-високи тонове.
Човешкото ухо може да чува само звуците,чиято честота е по-голяма от 16 херца е по-малка от 20000 херца.Звуците с честота под 16 херца се наричат инфразвук,а с честотата над 20000 херца-ултразвук.Тези звуци ние не чуваме.
Дано съм ти помотнала :)