PDA

View Full Version : въпрос за приема в университета по архитектура-ВИАС



lorena
07-01-2008, 16:02
Здр...Искам да попитам дали накой е запознат с формата на изпитите за университета . Разрових се малко ..намерих , че изпитите са по математика и рисуване.Интересува ме изпита по рисуване -какво включва.Надявам се някой да ми даде повече информация .Благодаря предварително :)

lost_in_candyland
07-01-2008, 16:42
Това което знам аз е, че изпитите по рисуване са два и са само за архитектурните паралелки. Тези които са свързани повече със строителството се иска само по математика. И аз също искам да науча нещо повече.

lorena
07-01-2008, 16:51
аз се интересувам точно от специалността архитектура :)

lorena
07-01-2008, 16:52
и изпитите мисля че са 3 ..но ме интересува какво трябва да се рисува на тях

BlackWings
07-01-2008, 17:03
Изпитите за кандидатстване за АРХИТЕКТУРА в УАСГ са:

- Изпит по математика , тази година на 13.07 ще се проведе , съдържа 3 задачи - една алгебрична , една геометрична и една стереометрична с по някоко под точки.

-3 изпита по рисуване които се състоят в:
1) Изпит - КОНСТРУКЦИЯ - на базата на видимия зададен куб на ветрикален телесен диагонал или външен телесен диагонал да се състави обемна фигура , според зададените условия - обикновено разделяне на куба на части , ротиране транслиране , добавяне на обеми и т.н. Фигурата тррябва да се изгради и чрез светлосянка. Ще се проведе на 11.07

2) Изпит - ВИДИМОСТ - 15.07 наредена е постановка от предмети които трябва да се нарисуват така , както се виждат , като бъдат завършени със пълна светлосянка и се използват хвърлени сенки. Предметите са описани че ще бъдат гипсови отливки на капители , пиластри , конзоли, камбани - възможно е и да има и отляти части от тях , както и предмети от бита - амфори , кани , купи , стомни , бутилки и всичко друго което ви хрумне.

3) Изпит - ЦВЕТНА ЗАДАЧА - тук не става въпрос рисуване на пейзажи и човешка фигура , а се прави абстрактна композиция според зададените условия. Даден е размер на работното поле - например квадрат с еди-какви размери , и условия за испълнение на задачата - например имаме право да използваме диагоналите на квадрата и еди- си - колко на брой окръжности , които да се пресичат помежду си.
Според зададените ти ограничения трябва да се направи интересна композиция , с композиционен център и значещи елементи и хармонична гама.

Бала за АРХИТЕКРУРА се формира като сбор от изпита по математика , трите изпита по рисуване и общата оценка от дипломата за средно образование. Максимален бал - 30 , минимален за тази специалност - доколкото разбрах тази година около 27.

Останалите специалности са повечето срроителни
- Строителство на сгради и съоръжения
- Транспортно строителство
- Изследване на строителни конструкции
- Урбанизъм
- Геодезия
- Конструктивно инженерство
- Геотехническо инженерство и т.н.
-За тях се провежда само конкурсен изпит по математика , но за всеки един балообразуването е различно и минималният бал е различен - ако някой има повече въпроси относно тях да пише.

Надявам се да съм била достатъчно изчерпателна , след 10 дена ми започват изпитите в тоя университет , едното си око давам , за да вляза там уааааааа :( Стискайте ми палци.

lorena
07-01-2008, 17:26
Мерси мн за инфото :) ..А как се подготви за тия сложни изпити ... :( струват ми се адски гадни ...даже повечето неща от тези, които си изброила за изпита по рисуване не са ми ясни какво значат :oops: С уроци предполагам ...:)

BlackWings
07-01-2008, 17:57
Без уроци не става :) Немислимо е да отидеш на изпити без да си ходил минимум 2 години на потготовка :) Рисуването хич не е проста работа :)

lorena
07-01-2008, 18:12
А може ли да ми кажеш къде си ходила на уроци...в школа или не ...Интересувам се защото мн искам да вляза там догодина :)

lost_in_candyland
07-01-2008, 18:16
Без уроци не става :) Немислимо е да отидеш на изпити без да си ходил минимум 2 години на потготовка :) Рисуването хич не е проста работа :) А става ли само с уроци? Имам предвид че рисуването не ми се отдава мн мн а искам да кандидадствам там след 2 години. Или трябва ли да имам малко или много дарба да рисувам?

BlackWings
07-01-2008, 18:32
Да ви кажа аз късно започнах с посещаването на курсове - тази година (12 клас началото) Просто нещо по късно се ориентирах към това , с което исках да се занимавам.

По принцип една година е малко - 2 години е минималния срок на обучение. Да , на школа ходя - имам двама учители съпръг и съпруга - отлични професионалисти. Определено успяха да ми вдъхнат смелост и кураж и да ме научат на много неща. Въпреки че малко време съм ходила , прецених че имам някакви шансове и ще пробвам :) lorena ако си решила да опиташ да се подготвиш за 1 година - не е невъзможно но е много трудно - казвам го за да те потготвя и да съм честна с теб. Рисуването изисква доста усърдие и себеотдаване и хич не е за подценяване :) Ако си решила твърдо не чакай повече а започвай усилена потготовка.

lost_in_candyland няма значение и да не ти се отдава сега - те школите са за това за да те научат. Кой знае каква дарба незнам дали е необходима , защото потготовката за архитектура е свързана със строги правила и аргоритми , които просто се учат :) Ако сега си 10 клас и ще кандидатстваш след 2 години - есента започвай уроци задължително и ще имаш едни добри шансове да влезеш :)

И пак повтарям да ми стискате палци :cry:

lost_in_candyland
07-01-2008, 18:42
Да ви кажа аз късно започнах с посещаването на курсове - тази година (12 клас началото) Просто нещо по късно се ориентирах към това , с което исках да се занимавам.

По принцип една година е малко - 2 години е минималния срок на обучение. Да , на школа ходя - имам двама учители съпръг и съпруга - отлични професионалисти. Определено успяха да ми вдъхнат смелост и кураж и да ме научат на много неща. Въпреки че малко време съм ходила , прецених че имам някакви шансове и ще пробвам :) lorena ако си решила да опиташ да се подготвиш за 1 година - не е невъзможно но е много трудно - казвам го за да те потготвя и да съм честна с теб. Рисуването изисква доста усърдие и себеотдаване и хич не е за подценяване :) Ако си решила твърдо не чакай повече а започвай усилена потготовка.

lost_in_candyland няма значение и да не ти се отдава сега - те школите са за това за да те научат. Кой знае каква дарба незнам дали е необходима , защото потготовката за архитектура е свързана със строги правила и аргоритми , които просто се учат :) Ако сега си 10 клас и ще кандидатстваш след 2 години - есента започвай уроци задължително и ще имаш едни добри шансове да влезеш :)

И пак повтарям да ми стискате палци :cry: Ще стискаме. Много благодаря за това което написа. Като стане септемвти ще си търся и аз уроци няма как. Успех. :-)

butty
07-02-2008, 12:45
Мои приятелки също искат да кандидатствам там архитектура. Сега бяхме 11 клас и ходиха на СИП в училище и в самия УАСГ има съботно-неделни уроци доколкото знам. 30 лв струва единият. Но бяха през учебно време, сега май няма. Като единият ден беше конструктивна задача, а другият-капители :)

AliceSw
07-02-2008, 16:31
http://img221.imageshack.us/img221/3585/002wx4.jpg
http://img221.imageshack.us/img221/8675/009oi0.jpg
http://img218.imageshack.us/img218/9499/010wd9.jpg
http://img218.imageshack.us/img218/7163/011fh7.jpg
http://img221.imageshack.us/img221/1831/005em1.jpg
http://img70.imageshack.us/img70/9098/006gh8.jpg

това са 2 от трите задачи, на цветни нямам снимки, качени в нета, а не ми се занимава сега...иначе са мои стари неща за кандидатстване архитектура...но за 1 година нямаш никакъв шанс да се подготвиш...аз кандидатствам тази година, след година и половина уроци...2 пъти седмично по учебно време и по-често през ваканциите...просто нещата са много, а ти трябват много високи оценки и на трите задачи и математиката...никой, успял за 1 година не познавам

иначе талант не ти трябва никакъв...пространственото мислене може да ти помогне адски много...другото може да се научи...

BlackWings
07-02-2008, 16:53
alice sw аз пък знам за бивши ученици , на моят учител , които са се потготвили и са влязли с 1 година обучение. Дам не е за вярване но има и такива.Наистина нещата са много, и шансът може да е малък , но въобще не е никакъв :P
Но разбира се колкото повече упражнения и повторения и време за усъвършенстване - толкова по добре. :)

AliceSw
07-02-2008, 17:01
аз докато не видя не вярвам...бивши ученици и тн...само за 1 година човек, който си е нямал понятие от рисуване /не се занимавал с рисуване преди в никоя от разновидностите му/, няма шанс да влезе, изключвам много добри математици...

keep_smiling
07-02-2008, 17:14
и аз ще кандидатствам там и ми е целта от доста време.
според мене се изисква поне малко талант или усет, познавам много трагични случеи, на които ще им трябват години подготовки :(
в случея според това което съм разучавала има няколко варианта - частни уроци(супер скъпо), някоя група в читалище или организирани уроци от учители преподаващи в самия университет;)
успех на кандидатствалите и на бъдещите кандидати ;)

BlackWings
07-02-2008, 17:23
То и много добър математик 6.00 на изкара на математика и 4-ки на изпитите пак шанса да влезе е нулев ...
Абе наистина потготовката за 1 година трябва да е някаква свръхзасилена направоо .. да не спиш ... за да се потготвиш ...
Но все пак от опит глава не боли :)

AliceSw
07-02-2008, 18:13
за мен 4,50 - 5,30 са постижими за година подготовка...познавам 2 момичета с такива резултати след 1 година рисуване, но имаха около 4,50 - 5,00 по математика и това не им позволи да влязат...но супер много зависи от човека, желанието му и учителите...всъщност какво ли обяснявам, знаем явно, че случайно там не се влиза


иначе курсовете в УАСГ не ги препоръчвам...хубаво е да се отиде, колкото да те видят преподавателите, но там не се учи и не се обяснява...за организираните големи групи също чувам лоши отзиви...при учител си му е майката, при това такъв, че да се занимава от дълго време с това...не знам за вашите разбирания за скъпо...аз ходя при учителка, която подготвя по 20-25 човека от випуск...съответно някои за архитектура, други за инженерен дизаин в ТУ...и сме по 10-15 човека на ден, сега, когато вече сме на края и трябва да знаем сами как да правим нещата, а тя само казва какво да направим/поправим...за 6 часа ми взима 30 кинта, което, не че е малко, но не е ужасно много...

ReLoaDinG
10-20-2008, 16:05
еми аз от 2 години се подгатвям за там но проблема ми е,че съм рисувал само капители и не много перспективи,тази година доста наблягам на рисуването и за 3те изпита надавам се по математика да се представя добре - защото подготовката ми е доста солидна и на ниво ;) .Ще видим какво ще стане тази година.А отностно на курсовете и аз ходя на тях,не защото да ме научат да рисувам ами да гледат на мен като-не някой си който се е явил на изпит а ,някой който е ходил на курс и си е дал парите на университета и е кандидатствал след това в него :)

Diam0nD
10-20-2008, 16:59
ами то и аз смятам да се пробвам там тази година ... но не и архитектура ... задачите по математика бая гаднички ... пробвах да реша темата от тая годиан ... некаф ужс ... само алгебричната успях да реша ... а тая геометрията само а... а за стереометрия но комент ... тва що не е алгебра нещо ми е тъмна индия :D :D

ReLoaDinG
10-20-2008, 19:34
незнам аз тази година съм се решил твърдо че ще направя всичко възможно да влеза там ако не незнам наистина какво да правя :( .Отностно задачите да инстина са голям ташак лично аз има от тази година задачи от геометрията който реших но има и който не можах... Кфот стане в крайна сметка файда да е ;)