PDA

View Full Version : Тютюн by Димитър Димов



teenpr
07-04-2008, 19:56
В момента я чета, но не мога да разбера в кой град се развива действието? Може ли някой да каже в коя част на Бг се намира.В началото си мислех, че е Асеновград, но на моменти ми се струва, че е някъде по поречието на Струма, а пък тютюн най-мн има в Родопите...
Моля ви, кажете, че така ми е мн неориентирано.

PsihoPatka
07-04-2008, 20:25
учиителката ни по литература каза,че се предполага,че родното място на Ирина и Борис е Дупница,но това в романа не се споменава,затова недей да го пишеш.иначе има и други места,на които се развива действието в романа-София,Чамкория(Боровец),Вар на,с.Средорек,Беломорието,в гр.Кавала,Солун и др.

teenpr
07-04-2008, 20:38
Мерси за отговора!
За сега няма да го пиша никъде, просто си чета книгата.
Но са именувани София, Чамкория и други населени места, а основно действието се развива именно в родния град на Ирина, Борис, Лила и т.н, а този град се споменава като "града" или "околииския град".На други места пише "Той се върна от областния град" и аз все се надявах, че поне областния град ще незоват някъде, но...
Иначе по това къде има най-мн тютюн е нормално града да е или около Струма или в Родопите, така че Дупница ме устройва :)
Мерси много!

gluhar4e
08-29-2008, 22:23
Имам въпрос относно романа.
Казаха ми да прочета първото издание от 1953(мисля),което не е променяно и в което я няма Лила.Нещо такова беше...Само ето никъде не мога да го намеря това издание.Това,което имам е от 1955 и е трето издание.Та въпросът ми е някой знае ли през коя година е променен романът?
Надявам се да разберете за какво става въпрост и да помогнете,защото аз не мога да схвана :?

Mementomori
08-30-2008, 13:37
http://www.book.store.bg/c/p-p/m-390/id-3213/tiutiun-v-dva-toma-dimityr-dimov.html
Аз си купих този вариант,по-ново издание е,но е точно оригиналът без Лила и преди Димов да бъде принуден да пренапише романа си...
1951г-излиза първата книга
1954г-вторият оригинал с Лила
След 1990г отново започва да се издава първият оригинал.

gluhar4e
08-30-2008, 15:50
мерси много за инфото :) значи трябва да се разходя до най-близката книжарница=)

Diam0nD
09-06-2008, 19:01
плюс минус лила се таз ... основната идея на романа не се променя ... 2ро града като се споменава е така 'Х' не се знае кой е ...

Ivalinka
09-11-2008, 15:16
и на мен ми беше чудно кое е това градче,ама явно няма значение,щом не се споменава името му :)

didi_12345
04-12-2011, 14:55
и на мен ми беше чудно кое е това градче,ама явно няма значение,щом не се споменава името му :)

И аз много се чудих за градчето затова направих малко проучване..
Първо проверих дали има в действителност фирма ''Никотиана'' и открих,че съществува такава наречена ''Никотиана-БТ'' АД.
Започнах да се ровя из интернет,книги, питах познати и открих,че фирмата е създадена в Благоевград-Югозападна България.Не съм сигурна за годината в която е създадена.По-възрастни познати казаха,че е нещо от сорта на 1923г.Но не е сигурно.
Проверих старото наименование на града.По това време се е казвал Горна Джумая.
Смятам,че това е отговора на въпроса който всички си задаваме,но нямам как да бъда убедена на 100%. :P

jenia_sh
09-12-2012, 19:36
Действието в Тютюн се развива в Дупница. Складът "Никотиана" се намираше в Дупница, но преди няколко години го разрушиха и на негово място се намират жилищни кооперации. Ловният дом се, който се споменава в книгата, намира недалеч от склада. Споменават се и еврейските гробища в града. Някога Дупница се е славела с тютюневите си складове, които са не малко на брой, а в цялата околия се е отглеждал тютюн. Сега тютюн се отглежда предимно в Родопите, но по онова време е бил в дупнишката и благоевградска околия. Когато започнах да чета книгата мислех, че действието се развива в Благоевград, но там няма Ловен дом. В момента Ловният дом е ресторант, както е бил и тогава. Споменава се рекичката, която се намира в близост до склада и къщата на Мария-да, има и такава. Всичките тези неща ми направиха впечатление в книгата и, за да бъда сигурна се обадих на бившата ми учителка по литература и тя ми каза, че наистина е Дупница. Аз самата съм от там и живея много близо до някогашния склад "Никотиана" и къщата на Мария, която се намира до склада. Имам приятелка, която е ходила във въпросната и къща и в нея е било взе още и запазени пияното на Мария. Складът по онова време не се е казвал Никотиана, така го е нарекъл Димитър Димов е роден на 25 юни 1909 г. в град Ловеч, а детството му минава в бащината къща в Дупница. Сестрата на дядото на Димов е майката на Яне Сандански. Надявам се да съм била полезна :)