PDA

View Full Version : Относно българския химн.



w0sh
07-06-2008, 23:10
Защо все още продължаваме да тачим комунистическия български химн? Защо пеем за нашата горда стара планина и Дунава, който дори не е изцяло български?
Не е ли редно да се обърнем към други ценности, които ни определят като българи?
Защо шуми марица е заклеймен като остарял и ненужен в новото време?
Защо самия ни химн навява пасивност?

kristo
07-06-2008, 23:41
Защо все още продължаваме да тачим комунистическия български химн? Защо пеем за нашата горда стара планина и Дунава, който дори не е изцяло български?
Не е ли редно да се обърнем към други ценности, които ни определят като българи?
Защо шуми марица е заклеймен като остарял и ненужен в новото време?
Защо самия ни химн навява пасивност?
Ами не знам, мен и сегашният химн ми звучи добре, нищо че е наложен през комунизма, от което не съм очарован разбира се, но не обръщам внимание на това, просто защото и сегашният никак не е лош. А аз тача всичко, което звучи патриотично.
За Шуми Марица си прав, и за мен това е автентичният български химн. Не, че не могат да се намерят и други много успешни варианти на български национален химн, но Шуми Марица си е запазена марка, съгласен съм.

Proud Bulgarian
07-07-2008, 08:53
И аз по-харесвам "Шуми Марица", но и сегашният е добър.
Паднаха борци безчет
за народа наш любим,
майко, дай ни мъжка сила
пътя им да продължим!

Diam0nD
07-07-2008, 08:53
А бе лош ако си говорим за химна : стария химн е страшно надъхващ и бойно звучащ !! И много го харесвам ,но сегашния е по-тържествен :) И 2та химна са си доста добри ;) а бе само да питам тука много хора има от ВМРО ,аз по едно време си мислех се включа в младежката организация ,но само като видях кви пичове носеха знамената ви на 3 март ми мина мерака :D, та всички ли са такива (някви брадясали и дебели ... :D не че има лошо ,ама за знаменосци поне земайте добре изглеждащи хора ;) )

Freiheit
07-07-2008, 10:44
През комунизма е бил забранен "Шуми Марица" - за да не разберат хората кое е по-добро и за да не могат да си преценят сами :P

"Шуми Марица" е по-надъхващ и по-готин..

Като пак сме демокрация да върнем стария химн от преди комунизма. Подкрепям "Шуми Марица".

kristo
07-07-2008, 10:55
А бе лош ако си говорим за химна : стария химн е страшно надъхващ и бойно звучащ !! И много го харесвам ,но сегашния е по-тържествен :) И 2та химна са си доста добри ;) а бе само да питам тука много хора има от ВМРО ,аз по едно време си мислех се включа в младежката организация ,но само като видях кви пичове носеха знамената ви на 3 март ми мина мерака :D, та всички ли са такива (някви брадясали и дебели ... :D не че има лошо ,ама за знаменосци поне земайте добре изглеждащи хора ;) )
И на мен и двата химна ми харесват и изобщо всичко българско-патриотично ми звучи добре. Това, че сегашният химн е наложен през комунизма в случая не ме притеснява и не се замислям. Но и за мен Шуми Марица е по-автентичен и с по-големи традиции и актуалност относно българската история. А и относно българската съдба разбира се, а тя явно е свързана с борбата и войните и то от край време.
Определено всички знаменосци във ВМРО и още по-малко повечето хора във ВМРО не сме брадясали и дебели. Просто си попаднал на такива, но не си прави изводи и заключения от 4-5 човека, ако ще и повече. Повечето хора от ВМРО си изглеждаме съвсем нормално.

Freiheit
07-07-2008, 11:04
/оффтопик

това последното [Просто си попаднал на такива, но не си прави изводи и заключения от 4-5 човека, ако ще и повече. Повечето хора от ВМРО си изглеждаме съвсем нормално] ми прозвуча като - не гледай, че някой сме без крака и ръце - има някой със света :D

/край на оффтопика

PS - ВМРО ги подкрепям, националисти са най-малкото.

Valentin123
07-09-2008, 08:58
И двата химна са хубави.

Lychezar
07-09-2008, 09:35
Десет трупа
от брега
пльоснаха тежко
в мъртвите мътни води на Марица.
Окървавена повлече
ги скръбната родна река.
Военна музика нейде далече
през обезлюдени улици
гърмеше
"Шуми Марица. . ."
Окървавена. . .
В изпотъпкани ниви
трънливи
между бодил и високи треви
се валят червени глави
с накълцано обезобразено лице.
ГЕО МИЛЕВ СЕПТЕМВРИ

Направете си изводите...

kristo
07-09-2008, 11:24
Десет трупа
от брега
пльоснаха тежко
в мъртвите мътни води на Марица.
Окървавена повлече
ги скръбната родна река.
Военна музика нейде далече
през обезлюдени улици
гърмеше
"Шуми Марица. . ."
Окървавена. . .
В изпотъпкани ниви
трънливи
между бодил и високи треви
се валят червени глави
с накълцано обезобразено лице.
ГЕО МИЛЕВ СЕПТЕМВРИ

Направете си изводите...
Какво да си правим извода, че комунягата Гео Милев е написал стихотворението си "Септември" на основата на "Шуми Марица" и то изопачавайки я? Щото аз с такова впечатление оставам. И добре, комунисти са били трепани преди 9-ти и не оправдавам тези действия, ама какво ще кажеш за след 9-ти колко хиляди хора бяха избити от същите тези комунисти? С две думи целият политически елит на царска България и цвета на българската интелигенция бяха унищожени през комунизма. Затова нещо да коментираш?

w0sh
07-09-2008, 11:45
Всъщност Гео Милев не е бил комунист, а стихотоворението е относно въстанието от септември 1923-та година. По това време ан власт са БЗНС, а той е арестуван и убит по време на управлението на превратаджиите.

Комунистите поемат отговоорност за това въстание, но то няма нищо общо с тях.

kristo
07-09-2008, 11:52
Всъщност Гео Милев не е бил комунист, а стихотоворението е относно въстанието от септември 1923-та година. По това време ан власт са БЗНС, а той е арестуван и убит по време на управлението на превратаджиите.

Комунистите поемат отговоорност за това въстание, но то няма нищо общо с тях.

Ее, айде бе човек, ти пренаписа историята. Напротив, когато се вдига Септемврийското въстание на власт са вече Александър Цанков и Демократическият сговор/и то от цели 3 месеца/. За какво комунистите да вдигат въстание срещу БЗНС, след като в много отношения имат една и съща платформа и са леви политически сили?
А въстанието си е изцяло дело на БКП, разбира се подкрепено от крайно левите елементи в БЗНС. А земеделците на Стамболийски се вдигат на борба срещу превратаджийте/без да са подкрепени от комунистите/ много по-рано от септември, тоест веднага след преврата-още през юни. Тъй че нещо бъркаш събитията, извинявай.

w0sh
07-09-2008, 11:53
Моя грешка . Отвях се.

Но отсега мога да ти кажа,че комунисти и земеделци не са били в добри взаимоотношения. Нямат нито една коалиция и по време на 2-те правителства на Стамболийски БРП винаги са в опозиция.
Гео Милев не е бил комунист, макар да е бил с леви идеи.

kristo
07-09-2008, 14:09
Моя грешка . Отвях се.

Но отсега мога да ти кажа,че комунисти и земеделци не са били в добри взаимоотношения. Нямат нито една коалиция и по време на 2-те правителства на Стамболийски БРП винаги са в опозиция.
Гео Милев не е бил комунист, макар да е бил с леви идеи.
Няма нищо, случва се на всеки :).
Ами да ти кажа за отношенията между комунисти и земеделци, до голяма степен си прав. Но една част от земеделците, които ти казах са крайно леви, са за съюз с комунистите. То всъщност след 9.IX.1944 г. така и става- БЗНС"Пладне"/което е било за съюз с комунистите/ се включва в Отечествения фронт, заедно с политическия кръг "Звено" и остават верни до края на комунистическия режим на БКП. Даже е имало отделни привилегии за земеделците. Иначе друга част от земеделците, начело с Никола Петков, които отначало подкрепят ОФ, много бързо разбират грешката си и стават яростна опозиция на режима, които се води многопартиен, но още в първите години след войната очевидно е бил ръководен от комунистите/наричащи се все още БРП по това време-до декември 1948, когато пак си връщат името БКП/.
За Гео Милев, за мен си е комунист, защото левите идеи по онова време са се отъждествявали с комунистите, тъй като е нямало други адекватни леви партии и движения. То всъщност БКП се отделя от Социалдемократическата партия и ако имаш в предвид, че Гео Милев е бил социалдемократ, възможно е.

Lychezar
07-09-2008, 20:00
Септемврийското въстание е народно въстание,ръководено от БКП и Земеделския съюз,в него също участват и голяма част от анархистите в България.И трябва да се подчертае,че борбата не е била за диктатура и установяване на съветска власт,а за създаване на революционни комитети от работническото-селско правителство.
Абе кво ви пука,че стотици въстаници са загинали за тъй бленуваната свобода,за която са дали живота си герои като Левски и Ботев...Кво ви пука,че се е слушал химнът "Шуми Марица",а в същото време деца са оставали без бащи.А пък Гео Милев заради поемата "Септември",е убит и заровен,а след това обявен за безследно изчезнал,но нали е бил "комуняга",нека мре!
След девети много хора са си били заслужили смъртните присъди(регенти, кръволоци -фашисти, полицаи -шефове, кметове, прогермански мекерета, богаташи, построили богтаството си за сметка на други/понякога и чисто върху расови признаци/, военнопрестъпници, щефове на фашистки организации),макар че аз не ги подкрепям,според мен никой няма права да отнеме живота на друг.

Valentin123
07-09-2008, 20:41
Моя грешка . Отвях се.

Но отсега мога да ти кажа,че комунисти и земеделци не са били в добри взаимоотношения. Нямат нито една коалиция и по време на 2-те правителства на Стамболийски БРП винаги са в опозиция.
Гео Милев не е бил комунист, макар да е бил с леви идеи.
Няма нищо, случва се на всеки :).
Ами да ти кажа за отношенията между комунисти и земеделци, до голяма степен си прав. Но една част от земеделците, които ти казах са крайно леви, са за съюз с комунистите. То всъщност след 9.IX.1944 г. така и става- БЗНС"Пладне"/което е било за съюз с комунистите/ се включва в Отечествения фронт, заедно с политическия кръг "Звено" и остават верни до края на комунистическия режим на БКП. Даже е имало отделни привилегии за земеделците. Иначе друга част от земеделците, начело с Никола Петков, които отначало подкрепят ОФ, много бързо разбират грешката си и стават яростна опозиция на режима, които се води многопартиен, но още в първите години след войната очевидно е бил ръководен от комунистите/наричащи се все още БРП по това време-до декември 1948, когато пак си връщат името БКП/.
За Гео Милев, за мен си е комунист, защото левите идеи по онова време са се отъждествявали с комунистите, тъй като е нямало други адекватни леви партии и движения. То всъщност БКП се отделя от Социалдемократическата партия и ако имаш в предвид, че Гео Милев е бил социалдемократ, възможно е.
Като цяло ,след Октомврийската революция се отделят две крила в комунистическото движение-реформистко и революционно.Първото е за въвеждането на социализма чрез реформи и ненасилие,а второто чрез революция и борба.Почти всички леви партии след краха на комунизма преминаха към социалдемокрацията,къде повече и по-малко.

Lychezar
07-09-2008, 22:43
Валентин,социалдемокрация а като идеология се появява в края на 19век,а в България през 1981година,където е създадена БРСДП.
Мисля,че се отклонихме от темата...

kristo
07-10-2008, 11:15
Моя грешка . Отвях се.

Но отсега мога да ти кажа,че комунисти и земеделци не са били в добри взаимоотношения. Нямат нито една коалиция и по време на 2-те правителства на Стамболийски БРП винаги са в опозиция.
Гео Милев не е бил комунист, макар да е бил с леви идеи.
Няма нищо, случва се на всеки :).
Ами да ти кажа за отношенията между комунисти и земеделци, до голяма степен си прав. Но една част от земеделците, които ти казах са крайно леви, са за съюз с комунистите. То всъщност след 9.IX.1944 г. така и става- БЗНС"Пладне"/което е било за съюз с комунистите/ се включва в Отечествения фронт, заедно с политическия кръг "Звено" и остават верни до края на комунистическия режим на БКП. Даже е имало отделни привилегии за земеделците. Иначе друга част от земеделците, начело с Никола Петков, които отначало подкрепят ОФ, много бързо разбират грешката си и стават яростна опозиция на режима, които се води многопартиен, но още в първите години след войната очевидно е бил ръководен от комунистите/наричащи се все още БРП по това време-до декември 1948, когато пак си връщат името БКП/.
За Гео Милев, за мен си е комунист, защото левите идеи по онова време са се отъждествявали с комунистите, тъй като е нямало други адекватни леви партии и движения. То всъщност БКП се отделя от Социалдемократическата партия и ако имаш в предвид, че Гео Милев е бил социалдемократ, възможно е.
Като цяло ,след Октомврийската революция се отделят две крила в комунистическото движение-реформистко и революционно.Първото е за въвеждането на социализма чрез реформи и ненасилие,а второто чрез революция и борба.Почти всички леви партии след краха на комунизма преминаха към социалдемокрацията,къде повече и по-малко.
То и в България е така. В началото съществува единна Българска социалдемократическа партия, която в последствие се разделя на дясно и ляво крило- БРСДП/широки социалисти/ и БРСДП/тесни социалисти/, начело с Димитър Благоев, които после стават комунисти и се преустройват в БКП/за тесните социалисти говоря/.

Valentin123
07-10-2008, 16:33
Валентин,социалдемокрация а като идеология се появява в края на 19век,а в България през 1981година,където е създадена БРСДП.
Мисля,че се отклонихме от темата...
Аз говоря като цяло.

Shadow_Walker
07-12-2008, 19:20
И какво му има на сегашня химн?
Според мен текстът е изключително патриотичен, а от музиката ме побиват тръпки...
Не ме интересува кой и защо го е наложил - на мен ми харесва.

GLeZoRanA
07-13-2008, 19:40
На мен лично ми харесва повече "Шуми Марица" .. , но наистина сегашния е някак си по тържествен...А стария си е хубав и надъхващ :)

totenkopf
07-30-2008, 17:06
химна ни е боклук, наложен от комунистическата измет, контролирана от ZOG с цел да забравим миналото си. Истинският химн е шуми Марица.

BurningDesire
07-30-2008, 17:41
Мисля, че сагашният ни химн си е по-подходящ. "Шуми Марица" звучи някак по-бойно и по-войствено, пък нали сега светът се стреми към мир и глобализация. По-актуално би трябвало да звучи да се възпее красотата на родината, а не химна да звучи "кърваво". Иначе като песни и двете ми харесват, но "Мила Родино" ми звучи някак по-подходящо за времето.

kristo
07-30-2008, 21:31
Мисля, че сагашният ни химн си е по-подходящ. "Шуми Марица" звучи някак по-бойно и по-войствено, пък нали сега светът се стреми към мир и глобализация. По-актуално би трябвало да звучи да се възпее красотата на родината, а не химна да звучи "кърваво". Иначе като песни и двете ми харесват, но "Мила Родино" ми звучи някак по-подходящо за времето.
За мира съм съгласен, ама глобализацията е тотален ужас и съм твърдо против нея :oops:.

Endo
07-30-2008, 22:03
Шуми Марица
Окървавена.
Плаче вдовица
Люто ранена.

Припев:
Марш, марш
С генерала наш.
В бой да летим,
Враг да победим!

Български чеда,
Цял свят ни гледа —
Хай към победа
Славна да вървим!

Припев…

Лъвът Балкански
В бой великански
С орди душмански
Води ни крилат.

Припев…

Млади и знойни,
В вихрите бойни
Ний сме достойни
Лаври да берем.

Припев…

Ний сме народа,
За чест, свобода,
За мила рода,
Който знай да мре!

Припев…


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

totenkopf
08-01-2008, 09:39
ей какъв мир бе изроди ако искате мир ще ви залее емигрантската вълна и децата ви ще се чувстват като в зоологическа градина бе малоумни ли сте време е за RAHOWA

kristo
08-02-2008, 22:17
ей какъв мир бе изроди ако искате мир ще ви залее емигрантската вълна и децата ви ще се чувстват като в зоологическа градина бе малоумни ли сте време е за RAHOWA
Ами хвани воювай щом си толкова войнствен бе пич :).

valkanovb
08-04-2008, 00:33
veche ne sme voenna sila zatova e ostarql

mitternacht
08-05-2008, 10:46
Вече сме... нищо не сме.Робска сила.Да бачкаме за мизерни заплати на чужденците, та да може едва да ни стигат парите за храна.
Ха...
НИЕ!Такава велика държава!С такова минало!
Сега-нищо.

kristo
08-05-2008, 11:26
Вече сме... нищо не сме.Робска сила.Да бачкаме за мизерни заплати на чужденците, та да може едва да ни стигат парите за храна.
Ха...
НИЕ!Такава велика държава!С такова минало!
Сега-нищо.
Така е, но до голяма степен сами сме си виновни затова да сме нищо в момента и да сме робска сила. Щом можем само да търпим щом ни мачкат, кой ни е виновен, никой според мен, сами се си виновни...
И все пак мисля, че нещата лека полека ще започнат да се оправят, няма начин :).
Края на мъките скоро ще започне да се вижда, не може вечно да продължава. А и вече никои няма сили да търпи това робско бреме, тази ангария, защото да работиш по цял ден за заплата 200-300 лева си е малко като ангария. Хората толкова пари ги изкарват за половин работен ден, а ние за цял месец, как можем да продължаваме да търпим само това не ми е ясно. Защото сега му е времето да се вдигнем повечето българи, ако не всичките, но уви. Само в няколко бранша в последно време има ефективни стачки и протести, но така нищо не става. 200-300 човека сами нищо не могат да променят, трябват поне 200-300 000, ама уви. Макарче и това не са много, но все пак са доста повече.

Proud Bulgarian
08-05-2008, 11:41
и 2000-3000 на подходящото място и в подходящото време стигат.