PDA

View Full Version : Що е анархизъм?



mquuu
07-14-2008, 07:15
Анархизмът – това е социална философия и начин на живот. Анархизмът изхожда от това, че в система, основана на държавна власт и експлоатация, хората не могат да живеят и да се развиват нормално. Ние можем и трябва да изменим своя собствен живот, като установим контрол над него, и да се избавим от политическите вождове, на които нашата пасивност е изгодна; от собствениците, които живеят от нашия труд; от идеологическите системи, които ни отделят от нашите братя и сестри и ни правят безсилни.

Анархистите съзнават, че държавата не обединява човешкото общество, а напротив, тя го разрушава, разделя хората на нации и класи, пречи на съвместните им усилия за постигане на целите, които те сами са си поставили – да управляват своя живот. Държавата е източник на насилия и войни, нейната главна задача е не да се грижи за интересите на жителите си, а да защитава властта, собствеността и интересите на “господарите на живота”, държейки хората в подчинение.

Ние сме уверени, че би било много по-добре да живеем в самоуправляващи се общности, които сами ще регулират своя труд и обмен на продукцията; да живеем в колективи, които ще могат сами да решават собствените си проблеми, демократично или с консенсус, при непосредственото участие на всички, които те касаят.

Какви са нашите принципи? Анархизмът – това е лична философия и международно движение. Ние не признаваме границите между народите, нашето движение е едновременно и местно, и международно. Ние се опитваме да разберем системата на потисничество, съществуваща там, където живеем и едновременно с това да осъзнаем своето положение в глобалната световна система за да я изменим и да добием действителна свобода. Анархистите се стремят към общество, в което няма да има класи, деления на богати и бедни, национална ненавист, граници, безправие.

Необходимо е да заменим капитализма основан на господството на държавните и транснационални структури със система при която контролът и собствеността над средствата за производство ще принадлежи на непосредствените производители. На мястото на гигантските градски агломерации, огромните заводи и експлоатацията на земята и природните ресурси, трябва да дойдат малките общини, отнасящи се грижовно към околната среда и съзнаващи своята отговорност за бъдещето.

Ние се борим против представителната демокрация, при която човекът се превръща в анонимен «винт» от една огромна нечовешка машина в една от стомилионните държави, където той не може да следи за всички действия на органите, които ни управляват. Ние считаме, че хората не само, че трябва наистина да управляват своя собствен живот, но и да се чувстват като част от обществото, да имат възможност колективно да управляват процеса на своя труд и разпределението на неговите плодове.

Властта, упражнявана уж «от наше име», игнорира интересите на широките слоеве от населението и прокарва изгодни за себе си закони даже и против волята на народа, а при необходимост прибягва до твърди мерки за потушаване на общественото недоволство. Впрочем, в арсенала на властта има и по-ефективни методи, като промиване на мозъците посредством средствата за масова «информация». В такъв свят може да се оцелее, но не може да се живее, а НИЕ ИСКАМЕ ДА ЖИВЕЕМ – НЕ ПРОСТО ДА СЪЩЕСТВУВАМЕ!

От сайта на ФАБ

kristo
07-14-2008, 07:53
СМЪРТ НА АНАРХИЗМА, ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРСКИЯТ НАЦИОНАЛИЗЪМ, БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО!!!

mquuu
07-14-2008, 08:18
Кристо,за пореден път нарушаваш правилата на този форум.Ще посоча и точно по кои точки от раздел "задължения на потребителите":

2.Да уважават мнението на останалите потребители и на модераторите.
Обиждащи и нецензурни мнения ще бъдат премахвани

6.Да НЕ прекаляват с използването на главни букви, цветен текст, емоций и
пунктуации(!!!, ????? или .......)

11. Да НЕ публикуват теми или мнения с несериозен характер.
Подобни, теми или мнения, ще бъдат модерирвани или премахвани, по преценка на модераторите.

12. Да НЕ публикуват теми или мнения, които подстъргават по какъвто и да било начин към употреба на наркотици, педофилия или насилие.

kristo
07-14-2008, 08:36
Кристо,за пореден път нарушаваш правилата на този форум.Ще посоча и точно по кои точки от раздел "задължения на потребителите":

2.Да уважават мнението на останалите потребители и на модераторите.
Обиждащи и нецензурни мнения ще бъдат премахвани

6.Да НЕ прекаляват с използването на главни букви, цветен текст, емоций и
пунктуации(!!!, ????? или .......)

11. Да НЕ публикуват теми или мнения с несериозен характер.
Подобни, теми или мнения, ще бъдат модерирвани или премахвани, по преценка на модераторите.

12. Да НЕ публикуват теми или мнения, които подстъргават по какъвто и да било начин към употреба на наркотици, педофилия или насилие.
Така, за последната, 12 точка къде я видя при мене?! Някъде да съм подстрекавал към използване на наркотици, към употреба на насилие?! Айде недей ми изопачава думите само, става ли?
Към другите точки, ами виж, ако модераторите и админите решат да ме санкционират, да го направят, аз си казвам мнението така, както го чувствам. Не мисля, че лично съм засегнал който и да било. Може да съм засегнал нечий възгледи, но никой лично не съм засегнал.
За използването на главни букви, много рядко го правя. И ако следиш всички нарушения във форума, трябва да отчетеш и тези на другите, а не само мойте.
Въпроса е, че анархизма подстрекава към антидържавност, антинационалност, към против всичко, което хиляди години е крепяло човечеството и цивилизацията, най-вече и България, която е имала здрави държавнически традиции. Да вървиш срещу държавността за мен не може да бъде определено като нищо друго, освен ненормално. Въпрос на лично мнение, но според мен с тези анархистки статии се опитваш да промиваш мозъка на определена част от хората във форума. Защото хората винаги са се организирали и са създавали държавни обединения, а не са живели в анархия, която би довела само и единствено до разруха. Затова изказах по-остро протеста си срещу тази вредна идеология. Защото просто е такава и би била пагубна за национално-патриотичното чувство на младите българи и ти това много добре го знаеш.

mquuu
07-14-2008, 10:01
Кристо,изказвания от рода на "СМЪРТ ЗА АНАРХИЗМА" ми се струват за крайно нетолерантни и подстрекаващи към насилие,защото всеки има право на мнение и изразяване на своя лична гражданска позиция,нали?А пък и от самата дума "смърт" си представих гонения и убивания на анархисти,но допускам,че не си имал това предвид.Между другото,чувал съм и за стигането на конфликтни ситуации между нацисти и анархисти било на протест,или на улицата.А впрочем тези напрежения са пораждат от нацистите,защото самата тяхна идеология е основана на насилието,но това е друга тема.

Държавата е система от властни и правни отношения,обхващаща населението върху определена територия.Затова е ненужна на обществото,защото тя е източникът на злините.Ще цитирам Ботев:“Само разумният и братският съюз между народите е в състояние да унищожи теглилата, сиромашията и паразитите на човешкия род и само този съюз е в състояние да въдвори истинска свобода, братство, равенство и щастие за земното кълбо. Дордето народите бъдат разделени помежду си с републики и дордето те, из сляпо низкопоклонничество към божите помазаници, гледат един на други като на врагове дотогава не ще да има щастие на земята, не ще да има бял ден за човекът. … Разбира се, че ако би могли народите да разберат еднаж за всякога, де лежат изворите на техните страдания, те тутак би се убедили, че главните техни врагове са самите техни правителства и онзи клас паразити, които за да могат да прекарват своя празен и вредителен живот са станали душа и тяло с тираните и под покровителството на “законите” упражняват принципите на лъжата и кражбата. Основата на всяко едно правителство е кражбата, лъжата, насилието.”

И не искам да промивам мозъци по простата причина,че нито се опитвам да накарам хората да гласуват за някоя партия,нито пък чрез тях да придобия някви облаги.Просто считам,че е полезно,който има желание, да се запознае със същността на анархизма,и ако види някой ден на улицата да протестират анархисти по социални проблеми,да не се чудят кви са тия хора.

По твоите коментари разбирам,че ти не си наясно със същността на самата идеология,има достатъчно материали в интернет,ако проявяваш интерес,си се интересувай.

ANTI
07-14-2008, 11:38
и както има едно твърдение - безвластието е майка на реда.
:)

Proud Bulgarian
07-15-2008, 08:31
С няколко думи анархизмът проповядва - 1.Да няма държава или всякаква форма на управленческа структура 2.Да няма религия 3.Да няма никаква форма на дискриминация.=> Нищо хубаво.

mquuu
07-15-2008, 09:12
С няколко думи анархизмът проповядва - 1.Да няма държава или всякаква форма на управленческа структура 2.Да няма религия 3.Да няма никаква форма на дискриминация.=> Нищо хубаво.

Първо,анархизмът не проповядва,второ,ако няма държава,религията като институция сама ще си изчезне(никой няма да забранява на хората нищо),но самата идея за вярата в Бог,т.е. власт на Бога над човека,е в противоречие с основните принципи на безвластието,трето,при премахването на експлоатацията на човек от човека ще се въдвори свободата,равенството и братството между хората.

В страни,където анархиското движение(както и други леви) е много силно,хората успяват да се организират по-лесно и да отстояват правата си(например в Гърция).Между другото,в Чиапас сапатистите успяват да отвоюват автономията на този щат,като впоследствие тази територия и изградена изцяло върху анархистки принципи-взимане на решения чрез общи събрания, свободно коопериране на обработваемата земя, безплатно и достъпно здравеопазване и свободно образование.Местните хора са въвлечени във всички структури и сами определят бъдещето си.

ANTI
07-15-2008, 10:48
че каакво по добро от това. Нема се плащат данъци и подобни на държава която не прави нищо за хората, а само ги ограбва и използва.

Nam3less
07-15-2008, 10:50
Да нямало държава, вие сте поредните откачалки.

Diam0nD
07-15-2008, 11:25
Кур за анархизма :-x

macy_day_parade
07-15-2008, 16:23
Кристо,изказвания от рода на "СМЪРТ ЗА АНАРХИЗМА" ми се струват за крайно нетолерантни

Когато става въпрос за анархизъм нищо не е крайно нетолерантно!!!
Долу глупавите анархисти!!!! :-x :-x :-x

kristo
07-15-2008, 16:28
Да нямало държава, вие сте поредните откачалки.
И аз така мисля. От това да няма държава, нация, национализъм и особено вяра в Бога, по-лошо здраве му кажи. Това означава тотално самоубийство и разруха. Такава идеология гарантирано ще унищожи човечеството. Защото какво означава да не вярваш Бог, да определяш сам кое добро и кое зло според принципите на безвластието? Че за престъпника добро е да избива, да краде, да унищожава! Излиза, че това е негово изконно право, защото той е свободна личност според принципите на анархизма може да решава сам как да живее и кое за него е добро и кое зло.
Човечеството го има, понеже още от появата си се е организирало първоначално в по-малки, после в по-големи структури, докато се появи държавата. Освен това най-нормалното е различните хора да се обособяват в самостоятелни общности, родове, племена, а след това народи и нации. Не може да има един общ световен народ и световна нация. Няма как, това противоречи на всяка нормална логика и на всякакви природни закони. Ето това е анархизма, безбожна и непризнаващи никакви естествени принципи идеология. Ако властваше анархия, гаранция, че човечеството хиляда хиляди пъти досега щеше да се е самоунищожило и да е изчезнало.
Понеже хората се раждат и на първо място се осъзнават като хора, след това разбират, че над човек стой Висшия Абсолют-Бог и чрез вярата си в Бог човек започва да се развива като личност и изобщо да се развива. Непосредствено след това човек осъзнава, че принадлежи към определена нация, тоест осъзнава националното чувство и го възприема като най-естественото и градивно чувство, заедно с вярата в Бог. Иначе няма нормално развитие, човека става номад, става варварин, загубва всякаква ориентация за обществото и света и върви към сигурна гибел. Защото човек без вяра в Бога, без национално чувство, е загубен. Той е просто никой. Той е просто човек, който е обречен да загине най-малкото духовно. А загине ли духовно, на практика загива и физически.
Така че анархизма, още един път го повтарям е най-вредната, антихуманна и неестествена за човечеството идеология и няма как нормален човек, нормален гражданин и нормален българин, защото ние сме преди всичко българи, да възприеме такава отвратителна идеология. Защото ако властваше анархия, България никога нямаше да я има като държава, българите нямаше да ни има като нация и народ и никога нямаше да бъдем толкова велики, колкото сме били. Защото когато България е имала стабилна държавност/с изключение на комунизма, понеже тоталитаризма е другата вредна и антихуманна и неестествена идеология, която води до регрес и разруха/ винаги е благоденствала. Винаги, когато е властвало това, което вие анархистите обичате най-много- бездържавността, България е вървяла към гибел и разруха. А за мен, един убеден български националист, анархизма изцяло противоречи на национално-патриотичното чувство на българският народ.
България е и винаги трябва да остане Християнска и Национална държава на българите. Всякакви други идеологии, религии и пр. няма да доведат до нищо добро за нея. България над всичко.

mquuu
07-15-2008, 18:58
Кристо,трябва да правиш разлика между народност или етнос(културно явление) и национализъм(принадлежнос към държавата и правителството).Всяка държава е изкуствен механизъм наложен на обществото от някакъв управляващ елит, за да защитава и легитимира интересите на това привилегировано малцинство. В България също национализмът има за основна цел да подхранва самочувствието и кесиите на Сидеров и свитата му(както и на други партии като ВМРО), която в замяна на гласовете подхвърля на електората си заучени очевидности, които просто другите партии са забравили да използват.

Национализмът беше и продължава да бъде създаван, за да подсилва държавата като осигурява лоялността на хората към нея чрез “общи” езикови, етнически, и културни ценности. Формулата е проста: 1) хората мразят държавата, защото тя върши неща, които не им харесват. 2) Държавата намира човек, който започва да говори на хората неща, които им харесват. 3) Хората избират този човек за депутат (президент, министър и пр.) и той става част от държавата. 4) Хората вече обичат държавата. Тъпо е, но е така.

“Не трябва да забравяме, че винаги става дума за организирания егоизъм на привилегировани малцинства, които се крият под полите на нацията, които се крият зад доверчивостта на масите [когато обсъждаме национализма]. Ние говорим за национални интереси, национален капитал,... национална чест и национален дух, но забравяме, че зад всичко това са скрити просто егоистичните интереси на обичащите властта политици и обичащите парите бизнесмени, за които нацията е удобен параван за тяхната собствена алчност и жажда за власт пред лицето на света. (Рудолф Рокер, “Национализъм и култура”).

Кристо,патриот си ти,душа даваш за наука,за свобода,ама не своята душа,а тази на народа(все пак се надявам,че си заблуден и вярваш наистина в нещо,което според теб да е стойностно и ценно).

Пак използвах материали от сойта на ФАБ

mquuu
07-15-2008, 20:05
Защото какво означава да не вярваш Бог, да определяш сам кое добро и кое зло според принципите на безвластието? Че за престъпника добро е да избива, да краде, да унищожава! Излиза, че това е негово изконно право, защото той е свободна личност според принципите на анархизма може да решава сам как да живее и кое за него е добро и кое зло.


За думата анархия има две значения:едното означава безредие,хаос,за което явно ти говориш,а другото-безвластие.

При анархизма добро ще се счита онова,което е полезно за обществото,а зло-обратното.Пак ще се създават правила,но вече на базата на общото благо,а не на индивидуалното.Естествено, че ако някой не иска да ги приеме,ще го изолират от общността...Може и съгласно правилата,които ги е наложила общността,провинилите се да изтърпяват някакви наказания.

В едно свободно общество престъпност няма да има или тя ще е много ограничена.Просто хората тогава ще гледат на себе си като братя,ще си помагат.Пак ще цитирам Ботев:“Съсипете тази йерархия в човечеството и вие ще видите, че ще се унищожат причините на нашите страдания”.

Valentin123
07-15-2008, 20:28
Я,вече си имаме и анархист! :D
Първо:Чел съм книгата на Рудолф Рокер и мога да заявя,че автора й познава национализма точно толкова,колкото Азис-ядрената физика.Същото важи за тебе ,mquuu,както и за останалите ти заблудени братя,които се борите за абсолютно утопична и безмислена идея.Показвате,че нямате никаква,ама съвсем дребна представа,каква е държавата,как е създадена,как функционира,но виждате в нея някакво зло.Вие сте абсолютно същата паплач,която 45 години ни говореше за "светлото комунистическо бъдеще",докато те ходеха на почивки в чужбина и живееха като царе.
Ще дам един,на пръв поглед прост,но верен пример:Ако колата ми не работи като хората я водя на ремонт,а не я хвърлям.Разбра ли какво искам да кажа или да ти го обясня с по-прости думи?

mquuu
07-15-2008, 22:15
Валентин,просто тая система на властта,парите,подчинениет о води след себе си смърт и гибел.Както каза и ANTI,държавата има за цел да ограбва и използва хората.Според мен всеки човек заслужава да му се даде равен старт в живота,да му се подаде ръка в труден момент,да усеща подкрепа.За кво тряа някой да е повече от другите само защото разполагал с някакъв капитал,наследен от родителите му примерно,или пък чрез измами и хитрини пак да е отгоре?


Ще дам един,на пръв поглед прост,но верен пример:Ако колата ми не работи като хората я водя на ремонт,а не я хвърлям.

За съжаление,държавата не е удобство.И анархистите също се опитват да е ремонтират,застават зад социални проблеми и се опитват да ги разрешат.Но разликата с нацистите е в това,че те изтъкват идеи за расови, културни или етнически “превъзходства” или “чистота”.

kristo
07-16-2008, 10:22
Валентин,просто тая система на властта,парите,подчинениет о води след себе си смърт и гибел.Както каза и ANTI,държавата има за цел да ограбва и използва хората.Според мен всеки човек заслужава да му се даде равен старт в живота,да му се подаде ръка в труден момент,да усеща подкрепа.За кво тряа някой да е повече от другите само защото разполагал с някакъв капитал,наследен от родителите му примерно,или пък чрез измами и хитрини пак да е отгоре?


Ще дам един,на пръв поглед прост,но верен пример:Ако колата ми не работи като хората я водя на ремонт,а не я хвърлям.

За съжаление,държавата не е удобство.И анархистите също се опитват да е ремонтират,застават зад социални проблеми и се опитват да ги разрешат.Но разликата с нацистите е в това,че те изтъкват идеи за расови, културни или етнически “превъзходства” или “чистота”.
Защо някой трябва да има повече от другите?! Голям въпрос, няма що. Ми примерно, защото е по-умен и кадърен от тези, които имат по-малко блага от него. Не виждам да има нещо лошо и ненормално в това. По-кадърния и умния има повече от некадърния и по-тъпия. Аз не съм съгласен, а смятам и че всеки уважаващ себе си българин не може да е съгласен циганите да са равни с нас или още повече да има повече права от нас. Защото повече от 90% от циганите нямат завършени повече от 12 клас, защото ги мързи да работят, не си плащат данъците, нищо. Защо тогава трябва да сме равни с тях? Или по-точно казано, от къде на къде ние ще сме равни с тях, след като те не са съвестни граждани, а ние сме? И тука идва това, което ти наричаш безвластие. И аз го виждам днес да се прилага с пълна сила в България, защото днес България затъва именно, защото на практика нямаме действаща държавност и всичко тъне в разруха. Защото когато България е имала действаща държавност, с изключение на комунизма, където пък е другата крайност, която също води до деструкция-тоталитарната държава, България е вървяла напред и се е развивала успешно. И именно това трябва днес на България, за да може тя да излезе от тинята, в която е попаднала- стабилна държава с твърдо действащи закони и установена на национални принципи без потъпкване на демократичните права.
И не разбирам какво целите с анархистките си постове тук, да зарибите някой с анархизъм ли? Смешна работа. Защото анархистите в този форум сте точно 2-ма или най-много 3-ма човека и повече няма и да станете. Всеки нормален човек във форума, а за щастие нормалните сме много повече от такива като вас анарко-откачалките отрича вашата идиотска, антинационална, безбожна и напълно чужда на всеки нормален човек по света идеология. Защото тук във форума може да има крайно десни националисти, леви националисти дори, умерени националисти като мен, демократи и всякакви, но повечето сме национално-патриотично мислещи, а не като вас. И слава Богу, че е така. На никой не му е нужна вашата анархия, която може да доведе само до разруха и гибел една велика страна като България с над 1300 годишна история. Така че плахите ви опити да ни облъчвате с анархистки идеи с надеждата някой да ви се хване на въдицата очевидно удрят много яко на камък и няма някой тук, който да не презира идеите ви, доколкото това, което вие изповядвате му се вика дори идеология. Такава утопия, като вашата дори комунизма не е. Да няма държава, нация, пари, какво да има тогава? Кой ще разпределя благата? И как всички ще живеят равно, след като този, който трябва да разпределя благата на практика ще има отново власт да го прави и така равенството се унищожава? И как всички ще бъдат равни, след като един работи повече от друг, друг учи повече от друг, изобщо след като хората се раждат различни. Различни като физически, умствени и чисто човешки качества. Вашата идеология наистина е анти природна ако щете, защото отрича естествените природни закони като правото на всеки човек да бъде различен от другия и да има свой, самостоятелен път на развитие, живот, мислене и всичко. Наистина, по-неестествена и алогична идеология не съм срещал. Тотален ужас. Да отричаш държавата и нацията, от това по-зле здраве му кажи.

mquuu
07-16-2008, 11:39
Защо някой трябва да има повече от другите?! Голям въпрос, няма що. Ми примерно, защото е по-умен и кадърен от тези, които имат по-малко блага от него. Не виждам да има нещо лошо и ненормално в това. По-кадърния и умния има повече от некадърния и по-тъпия. Аз не съм съгласен, а смятам и че всеки уважаващ себе си българин не може да е съгласен циганите да са равни с нас или още повече да има повече права от нас. Защото повече от 90% от циганите нямат завършени повече от 12 клас, защото ги мързи да работят, не си плащат данъците, нищо. Защо тогава трябва да сме равни с тях? Или по-точно казано, от къде на къде ние ще сме равни с тях, след като те не са съвестни граждани, а ние сме?

Съгласен съм един човек да има повече от другите,но да го е постигнал това на базата на труд,а не на странични фактори.Защо някой късметлия в генетичната лотария – например, с гени, обуславящи по-големи размери и физическа сила, по-бързи рефлекси или талант за композиране на музика – ще взема повече от някой с по-слаб късмет в генетично отношение при положение, че и двамата работят в своята специфична област с еднакъв интензитет и с еднакво ниво на изразходване на усилия и неудобства?А за какво също трябва да се възнаграждават тези,които притежават някаква собственост?За какво собствениците и капиталистите да получават многократно повече от работниците при положение,че не допринасят за трудовия процес?А пък и в рамките на капиталистическите фирми съществува такава йеархия на властта по-силна и от тази в една диктатура.Самият Сталин не е и сънувал, че населението на Русия би следвало да иска разрешение да иде до тоалетната - условие, което много често е наложено на работниците в корпорациите.


И тука идва това, което ти наричаш безвластие. И аз го виждам днес да се прилага с пълна сила в България, защото днес България затъва именно, защото на практика нямаме действаща държавност и всичко тъне в разруха.

Явно въобще не си зацепнал от това,което ти обеснявам,за да пишеш подобно простотии.


И не разбирам какво целите с анархистките си постове тук, да зарибите някой с анархизъм ли? Смешна работа. Защото анархистите в този форум сте точно 2-ма или най-много 3-ма човека и повече няма и да станете. Всеки нормален човек във форума, а за щастие нормалните сме много повече от такива като вас анарко-откачалките отрича вашата идиотска, антинационална, безбожна и напълно чужда на всеки нормален човек по света идеология. Защото тук във форума може да има крайно десни националисти, леви националисти дори, умерени националисти като мен, демократи и всякакви, но повечето сме национално-патриотично мислещи, а не като вас. И слава Богу, че е така.

Ами като споделям принципите на анархизма,нямам ли право да ги отстоявам по някакъв начин?Не проявявам злонамерено отношение спрямо тези,които мислят различно от мен.Пуснах две теми и вече съм манипулатор,промивач на мозъци.Това е,защото не споделям националистични принципи.Никъде не съм насаждал омраза,насилие,ксенофобств о,което за мене е крайно нетолерантно,никъде не съм призовавал хората да гласуват за някоя партия,никъде не съм се държал вулгарно.


Да няма държава, нация, пари, какво да има тогава? Кой ще разпределя благата? И как всички ще живеят равно, след като този, който трябва да разпределя благата на практика ще има отново власт да го прави и така равенството се унищожава?

Благата ще се разпределят от народа с помоща на създаването на местни федарации в всяка една община,синдикати и прочие.Всеки един човек ще има право на глас във взимането на решения от всякакво естество.

kristo
07-16-2008, 12:34
Е ти мислиш ли, че аз не съм съгласен всичко, което си спечелил да е спечелено с честен труд, а не с кражби? Разбира се, че да. И за съм против това едни да имат десетки милиони евро, а други да преживяват с 400-500 лева на месец. И разбира се, че свръхбогатите хора на едно поне 90% няма как да са спечелили парите си честно. Но винаги ще има по-богати и по-бедни хора. Въпроса е да има една средна класа от нито много богати, нито бедни хора. А освен това свръхбогати да няма, както и свръхбедни. Ако затова говорим, тука по можем да стигнем до някакво единомислие. Но да твърдиш, че никой няма право на собственост, това е безумие. Ти какво искаш да кажеш, че брат ми примерно, който с честно спечелените си пари си е купил кола, няма право да я има за своя собственост, а собствеността на тази кола ще принадлежи на всички хора, така ли? Или пък апартамента, които родителите ми са изплащали в продължение на много години и сега е станал тяхна/наша/ собственост всъщност не трябва да е наша собственост, а трябва да го ползват всички, които имат нужда от жилище? Е, съжалявам, ама изобщо не е така. Всичко, което съм си спечелил със собствен и честен труд си е мое и само мое и не принадлежи на никой друг. И никой не може да разполага с него освен мен и хората, на които позволя да го ползват.
А за генетичната лотария, нещо не беше много ясен и попадна в противоречие. Защото не можеш да оценяваш еднакво физическия и умствения труд. И двата вида труд са жизненоважни, но изискват различна степен на способности и усилия, така че не можеш да ги поставиш на една плоскост. Не може да оценяваш еднакво и да плащаш еднакво на един циганин, който мие улиците и един учител. Не може да плащаш еднакво на един адвокат и на един водопроводчик. Труда на единия и другия са несравними и има йерархия на способностите им, а също и на това, какви възнаграждения трябва да получават и това е съвсем естествено.
А за федерацията на общините и не знам си какво, ами виж, ти пак сам стигна до един по-прост, умален вид на държавата, само че този път във вид на община или федерация, която пак да разпределя благата "според нуждите"/което е невъзможно като цяло, защото някой винаги ще имат повече власт и собственост от другите/. Така че анархистката идеология сама се оборва с подобно твърдение. Отричам държавата и не искам да има такава, ама съм за федерации и общини, които ще са един минимодел на държавата, май така излиза според вашата логика? Все същата работа, анархията, пълното равенство и други подобни неща са напълно утопични, нереални и неосъществими. Рано или късно ще го проумееш, повярвай ми.

mquuu
07-16-2008, 14:34
Е ти мислиш ли, че аз не съм съгласен всичко, което си спечелил да е спечелено с честен труд, а не с кражби? Разбира се, че да. И за съм против това едни да имат десетки милиони евро, а други да преживяват с 400-500 лева на месец. И разбира се, че свръхбогатите хора на едно поне 90% няма как да са спечелили парите си честно. Но винаги ще има по-богати и по-бедни хора. Въпроса е да има една средна класа от нито много богати, нито бедни хора. А освен това свръхбогати да няма, както и свръхбедни. Ако затова говорим, тука по можем да стигнем до някакво единомислие.

Наистина в някои отношения анархисти и националисти могат да стигнат до единомислие до някаква степен.Мисля,че трябва да се набляга точно на тези неща,които обединяват.
Според мен всеки човек,без значение за какъв се има,дали анархист,националист,маркс ист или друг,е истински,ако прави неща,с които няма за цел да се облагодетелства,и са за народното благо.


Но да твърдиш, че никой няма право на собственост, това е безумие. Ти какво искаш да кажеш, че брат ми примерно, който с честно спечелените си пари си е купил кола, няма право да я има за своя собственост, а собствеността на тази кола ще принадлежи на всички хора, така ли? Или пък апартамента, които родителите ми са изплащали в продължение на много години и сега е станал тяхна/наша/ собственост всъщност не трябва да е наша собственост, а трябва да го ползват всички, които имат нужда от жилище? Е, съжалявам, ама изобщо не е така. Всичко, което съм си спечелил със собствен и честен труд си е мое и само мое и не принадлежи на никой друг. И никой не може да разполага с него освен мен и хората, на които позволя да го ползват.

Не съм твърдял,че никой няма право на собственост,а че се възнаграждават собствениците и капиталистите само защото притежават някаква собственост,а тази собственост не е спечелена чрез честен труд...Иначе,което си спечелил с честен труд при анархизма ще си е твое.


А за генетичната лотария, нещо не беше много ясен и попадна в противоречие. Защото не можеш да оценяваш еднакво физическия и умствения труд. И двата вида труд са жизненоважни, но изискват различна степен на способности и усилия, така че не можеш да ги поставиш на една плоскост. Не може да оценяваш еднакво и да плащаш еднакво на един циганин, който мие улиците и един учител. Не може да плащаш еднакво на един адвокат и на един водопроводчик. Труда на единия и другия са несравними и има йерархия на способностите им, а също и на това, какви възнаграждения трябва да получават и това е съвсем естествено.

Имам предвид,че трябва да се цени какви усилия и жертви човек влага в труда,например ако двама души събират реколта на полето, като единият от тях е по-силен или има по-добри оръдия, но двамата работят еднакъв период от време с еднакви усилия под едно и също слънце, то тогава дори човекът с по-добри оръдия да е събрал повече от реколтата накрая според мен би трябвало да получат еднакво заплащане за еднаквите усилия и жертви.


А за федерацията на общините и не знам си какво, ами виж, ти пак сам стигна до един по-прост, умален вид на държавата, само че този път във вид на община или федерация, която пак да разпределя благата "според нуждите"/което е невъзможно като цяло, защото някой винаги ще имат повече власт и собственост от другите/. Така че анархистката идеология сама се оборва с подобно твърдение. Отричам държавата и не искам да има такава, ама съм за федерации и общини, които ще са един минимодел на държавата, май така излиза според вашата логика?Все същата работа, анархията, пълното равенство и други подобни неща са напълно утопични, нереални и неосъществими. Рано или късно ще го проумееш, повярвай ми.

По определение държавата е "система от властни и правни отношения,обхващаща населението върху определена територия.В основата на държавата е монополът върху властта и използването на принуда,които се осъществяват чрез публични институции."Тоест ако няма власт,няма да има и държава.
Ами и за мен пълното равенство поне за сега е неосъществимо.Но никой не казва,че като утре щракнем с пръсти,няма да има държави и ще заживеем в щастие и хармония...Там,където анархисткото движение е силно и не само то,хората по-лесно се организират и отстояват правата си(мисля,че започнах да се повтарям).

kristo
07-17-2008, 09:40
Затова, че всички трябва да живеем добре, при положение, че работим и сме съвестни и честни хора, които печелят всичко с честния си труд съм напълно съгласен. И няма как, всеки се бори за добър живот, никой не се бори за лошо, нали? Така че е съвсем нормално в някой отношения както ти каза без значение какви са ни политическите възгледи и пристрастия, всички да се стремим към някакъв по-нормален и добър живот, най-малкото в чисто социалната сфера- по-високи доходи, да имаш жилище и някакви екстри/кола, телевизор, компютър, да можеш да идеш лятото на море и т. н./. Няма човек, който да не се стреми към нещо такова, без значение какъв е.

Та в социалната сфера няма идеология, която да не се стреми към някаква социална справедливост и стабилност- и националистите/не говоря само за националсоциалистите, макари те също да се борят затова разбира се, но въобще за национализма, защото и той има социални прерогативи/, и комунисти, и вие анархистите.
Аз просто не мога да приема вашето антидържавно и антинационално мислене, което за мен определено е изцяло неприемливо.
Иначе при една по-добра система на управление, в която се толерират честните, почтени и работливи хора, а не крадците и мошенниците, за всеки ще има според способностите му и труда му нормални възнаграждения, както е на запад примерно, без да възхвалявам живота на запад като цяло.

Но каквото и да си говорим, за да не звуча и аз утопично и прекалено идеалистично, смятам, че всяка система на управление и всяка идеология си имат своите недостатъци и нищо, което идва от човека не може да бъде идеално. Така че винаги ще има някакви отклонения и нищо няма да бъде на 100% така както ни се иска. Въпроса е в една по-голяма степен да има добър социален живот за всички, действащи закони и следване на националния интерес. Защото националното е от жизнена важност не по-малко от социалното.