PDA

View Full Version : Разкази на Иван Вазов



DjBaloon
07-14-2008, 15:28
Дойде реда и аз да поискам помощ :-|
Трбва ми малко преразказче-с 2-3 изречения за основното действие в следните разкази и имената на главните герой
Травиата
Кандидат за "хамама"
Тъмен герой
Пейзаш
Кардишев на лов

Благодаря предварително,
Нямам време да ги прочета иначе знам че могат да се намерят в гоогле,дано има хора които са ги чели и си ги спомнят :-o

DjBaloon
07-14-2008, 22:14
:-o :-o :-o

sherry
07-18-2008, 10:19
Оф, чела съм ги отдавна, ама не помня много от тях.
Направи ми впечатление "Кардашев на лов".

Става дума за главният герой, който се казва Кардашев, и неговото търсене на нещо дойстойно. Той иска да напише книга, в която да разкрива високите идеали на хората. За целта върви сред народа и търси муза за написването на произведението си. Да, ама всичко, което вижда, е отрицателно, среща различни хора, които са далеко от представата му да стойностни личности. Сблъсква се с меркантилността на някои, с глупостта на други, с пълната нравствена деформация на обществото. Накрая, разбрал, че светлите идеали от Възраждането са забравени, той се отказва да търси идеала сред хората и възкликва:"Нека бъде сатира!"

В "Травиата" главният герой върви до един полицейски участък и чува, че вътре насилват някого. Някакъв затворник изяждаше голям бой, а на фона на случващото се, от някъде звучи и операта "Травиата". Главният герой се възмущава от случващото се, от насилието, което е скрито под маската на културното. Че често нещата не са такива, каквито изглеждат. Тогава главният герой споделя, че не иска да слуша вече "Травиата", защото му напомня за насилието.

В "Тъмен герой" главният герой е беден мъж. Едвам свързва двата края и децата му гладуват. Предлагат му най-сетне работа и това му дава надежда за по-добър живот. Да, ама шефовете му го карат да набие някакъв мъж, а той отказва. Прекалено е добър, за да стори нещо на човек, който не го е наранил по никакъв начин. Резултат-губи работата си, уволняват го, пак мизерства със семейството си, а ония така или иначе набиват въпросния чове.

Обобщение на казаното дотук: В разказите си Вазов разкрива образа на едно деформирано общество след Освобождението, което е загърбило светлите идеали и се е отдало на меркантилност и подлост.

Cvetito53
07-25-2008, 13:14
Mnogo dobre kazano!Dobiva6 qsna prestava!