PDA

View Full Version : за Късогледството....



bubenceee
08-07-2008, 18:07
Здравейте!Имам късогледство,което не е наследствено и се появи от окло 4 години.С всеки изминат ден мисля,че се увеличава и това адски много ме притеснява.Предписани са ми очила с -0,25 D,но от може би година най-много не съм посещавала очния си лекар.Не знам ,но много мее страх да не се е увеличил,в което съм сигурна!Мразя тези очила и си ги нося само вкъщи.Наистина и на училище ми беше много кофти и предполагам,че още ще ми е като почнем сега даскало.Със сигурност няма да нося очилата,защото мие много некомфортно с тях.Много се замислям за лещите и искам да попитам тези,които носят или знаят нещо по въпроса,да споделят дали се чувстват по-добре с лещи,защото ми каха,че много се виждало и изглеждал грозно.Ако може и да ми кажете на каква цена са!Много си мисля и за лазерната операция,но предполагам,че съм много малко за това пък и е доста скъпичка.
благодаря ви много :-) :-) :-)

mobsita
08-07-2008, 19:45
Привет!Аз също от 4 години имам късогледство,ненаследстве о.Започнах с -1 D . После за 1 година го качих на -1,75 и -1,50 (различни и за двете очи). Сега съм с -2,25 и на двете.Скоро пак ще ходя на лекар,щото искам нови очила за училище.Сменила съм 3 вида очила! 8) Нося ги само когато гледам телевизия или в училище не виждам от далеч.Казаха ми да не чета с тях и да не ги нося постоянно.Добре ми е с очила,харесвам ги :oops: . За лещите само знам,че не са мн дорби-правят възпаления,дразнят очите.Най-добре да говориш с лекар и той ще ти обясни и ще ет насочи какво да парвиш :smt001

ProstoAz
08-07-2008, 19:58
Не съм толкова запозната, но само исках да кажа, че въобще не се виждат толкова и не "седят грозно". Нали все пак в това е идеята?
Учителката ми по математика в 7 клас носеше лещи. Постоянно седях и я гледах в очите (от много близко, иначе не се вижда) и просто имаше една прозрачна извита линийка. Мислех си, че има косъм в окото. :D И всеки път с интерес я наблюдавах и се чудех как може всеки път да има косъм в окото, всеки път да е на едно и също място и на всичкото отгоре - да не и пречи! :D Един път явно и е писнало да я зяпам и ми каза "С лещи съм, ако това гледаш". :-D Ама си седяхме буквално на 2 педи разстояние, затова и забелязвах.

silence93
08-07-2008, 20:01
И аз нося очила от ... 2004. В началото ми беше много трудно да свикна и не исках да се показвам където и да е с тях (дори и вкъщи), обаче после се оказа, че дори ми приличат. Не ми се налага да ги нося постоянно, а само в училище и когато не мога без тях. Започнах с по -1.0 D и всяка година се увеличава с около -0.25 D. Попаднах на много свестен доктор и той ми обесни, че през пубертета е нормално диоптърът да расте, но е много вероятно след като излезя от пубертета диоптърът да намалее. До каквото ниво стигне тогава, на такова ще остане. Лазерната операция е вариант чак когато имаш установен диоптър.

ThePowerOfLove
08-07-2008, 23:22
брат ми носеше лещи и изобщо не се забелязваше. Малко трудно ги слагаше ама май се свиква. Иначе на него му дразнеха наистина и му беше по-кофти и мина пак на очила :?

Arista
08-08-2008, 12:45
Такамз малко да поразясня....не съм специалист но работя от скоро в оптика и майка ми с това се занимава...
Ако си преминала 7ми клас с лещите и 8ми сас устройство на око имаш някава представа за кфо става дума и със съжаление ще ти кажа че докато растеш ще расте и минусовия диоптер.Най- просто може да се обясни така:минусовия диоптер означава леко разтегнато око като елипса и образа се проектира пред ретината и когато окото разсте то увеличава размерите си тоест елепсата като радиус се увеличава;при плюсовия диоптер е обратното там окото е леко сплескано и образа се проектира зад ретината , обаче с разтежа окото увеличава размерите си и до определена възраст проекцията и ретината съвпадат-тоест диоптера се намалява или изчезва.(надявам се да ме разбрахте :) )

Сега за операция не съветвам в никакв случей скъпа е рискована е а и ако нямаш 20 въобшще няма да ти я направят
За очилата и рамките.....много се радвам че българина вече отделя пари и време за зрението си докато преди години това беше много непопулярно.В днешно време очилата се превръщат в бижу има такива рамки че аз която нямам нужда от очила искам да си взема ей така защото за страхотни.Няма да си правя реклама но ако имаш нужда от нещо пиши на личен.
И се надявам да не съм те разочаровала.В крайна сметка трябва да го приемеш и да не се притесняваш от това :) :-)

Успех ти пожелавам :)

bubenceee
08-08-2008, 13:36
fear.com
благодаря ти много! и навсички,които изразиха мнение :-) :-) :) :-) .Май ще си остана с очилата,но наистина имам чуството ,че приличам на някакво олигофренка с тях.Може би ще си взема някакви без рамки съвсем да не се забелязват!Още веднъж ви благораря. :)

Swinkenhoffer
08-08-2008, 13:57
Аз заставам твърдо зад лещите, ако те притеснява това, че изглеждаш дебилно с очила.
Нося от около 4 години и не съм имала никакви проблеми... освен един конюктивит по-миналата зима, ама не знам дали е от лещите. о.О Даже съм ги носила по няколко дни и съм спала с тях без да ги свалям, което е доста тъпо от моя страна, ама как да е.

Лещата е с форма на паничка, супер мека и тънка - http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Contactlenzen_Confortissimo.JPG
Трябва да застанеш адски близо до някой, за да видиш, евентуално, че носи лещи... изобщо не си личи. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Contacteye.png)
В началото слагането е трудно, но с времето ще откриеш най-удобният начин за теб. Първите няколко пъти ми отнемаше по 20-30 минути на око, а сега не повече от минута и за двете. 8-)
Има на всякакви цени и за различен период от време... моите са за 1 година и струват 90 лв., на FreshLook.
Но винаги е най-добре да се посъветваш с очен лекар. Може да имаш по-чувствителни очи или нещо такова.

yellow_bird
08-08-2008, 14:01
Аз заставам твърдо зад лещите, ако те притеснява това, че изглеждаш дебилно с очила.
Нося от около 4 години и не съм имала никакви проблеми... освен един конюктивит по-миналата зима, ама не знам дали е от лещите. о.О Даже съм ги носила по няколко дни и съм спала с тях без да ги свалям, което е доста тъпо от моя страна, ама как да е.

Лещата е с форма на паничка, супер мека и тънка - http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Contactlenzen_Confortissimo.JPG
Трябва да застанеш адски близо до някой, за да видиш, евентуално, че носи лещи... изобщо не си личи. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Contacteye.png)
В началото слагането е трудно, но с времето ще откриеш най-удобният начин за теб. Първите няколко пъти ми отнемаше по 20-30 минути на око, а сега не повече от минута и за двете. 8-)
Има на всякакви цени и за различен период от време... моите са за 1 година и струват 90 лв., на FreshLook.
Но винаги е най-добре да се посъветваш с очен лекар. Може да имаш по-чувствителни очи или нещо такова.

А бе не пада ли това бе? 8-)

Swinkenhoffer
08-08-2008, 14:05
Аз заставам твърдо зад лещите, ако те притеснява това, че изглеждаш дебилно с очила.
Нося от около 4 години и не съм имала никакви проблеми... освен един конюктивит по-миналата зима, ама не знам дали е от лещите. о.О Даже съм ги носила по няколко дни и съм спала с тях без да ги свалям, което е доста тъпо от моя страна, ама как да е.

Лещата е с форма на паничка, супер мека и тънка - http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Contactlenzen_Confortissimo.JPG
Трябва да застанеш адски близо до някой, за да видиш, евентуално, че носи лещи... изобщо не си личи. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Contacteye.png)
В началото слагането е трудно, но с времето ще откриеш най-удобният начин за теб. Първите няколко пъти ми отнемаше по 20-30 минути на око, а сега не повече от минута и за двете. 8-)
Има на всякакви цени и за различен период от време... моите са за 1 година и струват 90 лв., на FreshLook.
Но винаги е най-добре да се посъветваш с очен лекар. Може да имаш по-чувствителни очи или нещо такова.

А бе не пада ли това бе? 8-)
И аз си мислех, че падат, щото по филмите все клечат да си търсят лещите... 8-)
Ама моите си стоят... къпя се с тях, когато ме засърби окото, си се почесвам съвсем спокойно и такам. :Р

Arista
08-08-2008, 18:52
Аз заставам твърдо зад лещите, ако те притеснява това, че изглеждаш дебилно с очила.
Нося от около 4 години и не съм имала никакви проблеми... освен един конюктивит по-миналата зима, ама не знам дали е от лещите. о.О Даже съм ги носила по няколко дни и съм спала с тях без да ги свалям, което е доста тъпо от моя страна, ама как да е.

Лещата е с форма на паничка, супер мека и тънка - http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Contactlenzen_Confortissimo.JPG
Трябва да застанеш адски близо до някой, за да видиш, евентуално, че носи лещи... изобщо не си личи. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Contacteye.png)
В началото слагането е трудно, но с времето ще откриеш най-удобният начин за теб. Първите няколко пъти ми отнемаше по 20-30 минути на око, а сега не повече от минута и за двете. 8-)
Има на всякакви цени и за различен период от време... моите са за 1 година и струват 90 лв., на FreshLook.
Но винаги е най-добре да се посъветваш с очен лекар. Може да имаш по-чувствителни очи или нещо такова.

ЛЕле боже моля ти се сваляй ги поне на 8 часа след години ще развиеш някое перде....
А сега и за лещите да кажа защото явно съм забравила в предния си пост.Основното нещо с което се храни роговицата е кислорода защото там реално не достигат капиляри и когато сложиш леща ти спираш съвсем притока на кислород защото между лещата и самата роговица се образува водно мехурче......аз самата имам цветни лещи и съм за но наистина първо не е здравословно да ги носиш повече от 8 часа и второ самата леща има нужда до поседи малко в разтвора(тези с лещите ако сте забелязали по разтворите пише "3 min" тоест за три минути лещата се регенерира напълно)
Ако решите да си купувате лещи съм убедена че във всяка една оптика ще ви дадаът точен инструктаж как се слагат свалят и каква е грижата за лещите затова ще го спестя сега...

ПС:пор надявам се да не съм те убидила :-) но лещите са наистина финна материя а окото ти е още по финно и от тях и от дългото носене дори и миниатюрна частичка да се е откъснала големи проблеми ще ти направи :)

Shaolin
08-08-2008, 22:53
Почваи да броиш мравки. Когато с точност преброиш 1000 мравки за минути бъди сигурна че няма да си късогледа а ще си развила очи които виждат и реагират на всяко трептене. Ще отнеме 3 години до тази степен.

fifinkathefreak
08-09-2008, 01:23
Имаш малък диоптър,не се тревожи.Имай предвид,че ако сложиш лещи ,диоптрите ти няма да растат.Почти съм убедена,прекарвам времето си или с книги ,или на компютъра ,диотрите ми са високи,но са си същите от 3те години с лещи.
Операция..не ,за сега не..ак осе решиш - 23-4..когато престане да расте окото ;)

Swinkenhoffer
08-09-2008, 13:51
fear.com, пусто мое невежество. Ще го имам предвид, мерси. :-D

petgrbg
08-27-2008, 20:17
Здравейте.Дъщеря ми е на 14г. В началото на годината ни казаха -
" късогледство" и й изписаха очила - 0,75. Сега преди училище отидохме на плеглед и ...-1,25.Нови очила.Там в оптиката момичето й каза , че неправилно ги носи.Това май е правила през цялото време до сега , и освен това по 14 часа плътно на камп. Аз съм доста притеснена от това и ме е яд на мене си , че не я предпазих от това.Цял ден дудна - носи както трябва очилата и забравяш вече комп. Но тя е свикнала с очилата и не се притеснява толкова от покачването на диоптъра,но не осъзнава ,че всеки фактор , който натоварва очите - мнооого четене / което започва през септ./ , комп. и др.могат да го увеличат.

petgrbg
08-27-2008, 20:18
Пропуснах да кажа ,че според лекарката е малка за лещи.

kalpazanka
08-27-2008, 20:28
Сподели си проблемчето в bg-mamma.org. Тук майките са малко и вероятността да получиш съвет от зрял човек също е малка.

elly~
08-28-2008, 11:00
Здравейте.Дъщеря ми е на 14г. В началото на годината ни казаха -
" късогледство" и й изписаха очила - 0,75. Сега преди училище отидохме на плеглед и ...-1,25.Нови очила.Там в оптиката момичето й каза , че неправилно ги носи.Това май е правила през цялото време до сега , и освен това по 14 часа плътно на камп. Аз съм доста притеснена от това и ме е яд на мене си , че не я предпазих от това.Цял ден дудна - носи както трябва очилата и забравяш вече комп. Но тя е свикнала с очилата и не се притеснява толкова от покачването на диоптъра,но не осъзнава ,че всеки фактор , който натоварва очите - мнооого четене / което започва през септ./ , комп. и др.могат да го увеличат.
Тя е в пубертета,колкото и да се опитваш да я предпазиш от вредни фактори-нищо няма да стане.Окото си расте,диоптера също,въпреки всичко.

petgrbg
08-28-2008, 20:08
Не мисля ,че ще го преодолея . Това не е наследствено.Никой в двете семейства не е късоглед . Нали уж имало шанс в пубертета да се коригира?

kalpazanka
08-28-2008, 20:14
Никой в моето семейство не е късоглед, а аз съм на 20 години с два чифта очила- за близо и далеч от няколко месеца! При това диоптърът за едното око се промени от +0.5 dpt на -0,5 dpt за времето от март до юни! И каквото ще да става, лещи не бих сложила! Първото, което е, че е адски неудобно да сменям лещите между упражненията и лекциите /dpt за близо и dpt за далеч/ и не мога да съм сигурна, че тези разтвори и изкисвания на лещите няма да ми докарат някое възпаление. Остави детето на мира, не е кой знае какво, че носи очила. Плюс това е в пубертета и при него диоптърът може да търпи промени към по-добро!

petgrbg
08-28-2008, 20:20
По- голямата вина е в мен. В началото 3-4 клас я водих на лекар ,каза , че е нормално да се оплаква ,че не вижда на дъската , разширява я , но нищо сериозно не е казвал и не е предписвал.Само да не ги преуморяава. Докато през 6 клас ми казваше ,че не вижда дъската и и е трудно - А АЗ НИЩО. Чак в средата на 7 клас. Къде бях.

petgrbg
08-28-2008, 20:23
Така се оплаква и сестра й - сега ще е в 4 клас.Изписаха и профилактично " - 0,25" за да не си товари очите и да направи същия проблем като пише в училище. Не ги купих , но сега ще я заведа 100% на проверка .

kalpazanka
08-28-2008, 20:29
Мога да ти препоръчам кадърни лекари. Пиши ми на ЛС.

taamara
08-28-2008, 20:57
Нося лещи от 3 години вече и съм много, многооо доволна. Отначало е малко трудно да се сложат, но само отначало, след това се свиква.
И изобщо не е грозно, тъй като не се забелязват ..

BrookeDavis
08-29-2008, 15:08
Е защо не си вземе лещи щом се притеснява? Тя си вреди повече като ги носи "само вкъщи" и ги сваля в училището. Когато е с тях очите й се приспособяват, а като ги махне буквално се чувства сляпа. А и съучениците могат да са много гаднички понякога. Защо да си го причинява? Безцветните лещи са добра алтернатива, задържат диоптрите и стига моля ви се с тези предразсъдъци и остарели оправдания за възпалението на очите! Съвременните разтвори почистват перфектно лещите и са специално създадени за да удължават комфорта при носенето им. Самите лещи са с висок процент на водно съдържание, което допринася за съвесм естественото им усещане или по- скоро неусещане в окото. Може да си взема само 3-месечни. Така допълнително ще се подсигури като на всеки 3 месеца ги подменя с чисто нови. Една такава леща струва между 7 и 11 лв!

kalpazanka
08-30-2008, 09:34
Така, да те питам в университета между лекции и упражнения трябва да се специализирам в скоростно сменяне на лещите с диоптрите за близо и далеч ли?! И да си дундуркам разтворите и да внимавам да не ги разлея?! :D :-D :-D И да си мия по пет пъти ръцете и пак да няма гаранция дали няма да си навлека възпаление?! Не са практични! Това е! Особено ако бъркаш по трупове, киснали във формалин!

BrookeDavis
08-30-2008, 14:41
Отговорът ми беше за авторката на темата. Ти предполагам ползваш от комбинираните очила и за късогледство и за далекогледство..
А колкото до разтворите и "разливането им"- спокойно няма такава опасност..

kalpazanka
08-30-2008, 16:44
Не са комбинирани, а са два отделни чифта. Все пак лещите се препоръчват при по-голям диоптър. При 1.25 не е толкова наложително да се слагат лещи, още повече при дете на 14-ще се разсейва, ще забравя да ги маха, ще заспива с тях, а и компютър и телевизия ще трябва да гледа с очила, за да не я дразни светлината.

Fx1
08-31-2008, 19:59
Така, да те питам в университета между лекции и упражнения трябва да се специализирам в скоростно сменяне на лещите с диоптрите за близо и далеч ли?! И да си дундуркам разтворите и да внимавам да не ги разлея?! :D :-D :-D И да си мия по пет пъти ръцете и пак да няма гаранция дали няма да си навлека възпаление?! Не са практични! Това е! Особено ако бъркаш по трупове, киснали във формалин!

Нали осъзнаваш, че говориш пълни глупости? Някой предлагал ли ти е варианта да имаш 2 чифта лещи, които да сменяш през лекциите, защото хич не ми се вярва? Не знам какъв точно е проблемът с очите ти, но това, че ти няма как да носиш лещи не значи, че не са перфектният вариант за други.

petgrbg, не се обвинявай. Компютърът, неправилното четене и т.н. могат да имат влияние, но дъщеря ти не качва диопъра заради това, основно. Просто на 14 имаш един диоптър, на 18 - друг, и чак към 25-30 се установява окончателно. (докато станеш на възраст разбира се, тогава процесът започва в друга посока..) Това, че се качва, не означава, че се влошава, нормално е. Освен това много оптици са ми казвали, защото съм се интересувала, че дали си носиш или не очилата/лещите - диоптърът ти не се влияе. Ти ги носиш за собствения си комфорт, а ако ли не - диоптърът няма да ти се вдигне, заради това.
Но дъщеря ти наистина е малка за лещи - да носи очила и да ограничи компютъра.

Към авторката - лещите не се забелязват, камо ли да е грозно. Има най-различни, като основната и най-важна характеристика при избора на лещи е водното съдържание.

Лещите за по-дълъг период от време са обикновено с по-ниско водно съдържание (шестмесечни, годишни -38%) и обратното (еднодневни, месечни - 55%, 74%)

За колкото по-кратък период от време - толкова по-скъпи са лещите. Ако си вземеш еднодневни излизат около 120 лв на месец. Едномесечните са от 9 до 24 лева за леща на месец. Шестмесечните, годишните за около 60 лв на леща.

Най-добрият и разумен вариант, ако не разполагаш с много средства са например Ultravision Specialty 55% (9 лв лещата) или Ultra wave 60 (14 лв лещата).

Много важни са и разтворите, които използваш - икономични са, затова е хубаво да заложиш на по-утвърдените марки, за да не рискуваш да имаш хубави лещи, които да не почистваш добре с някой евтин разтвор. Renu, Opti-free и други са много добри.

И нещо много важно!!! По оптиките ЛЪЖАТ или НЕ СА ИНФОРМИРАНИ, затова, когато купувате лещи проверявайте в интернет, в ЧУЖДИ сайтове за какъв период от време са!

Пример - Ultravision и Ultra wave 60 са едномесечни лещи, докато тук се продават за тримесечни! Забележете, че когато си купувате лещите, на тях пише водно съдържание, марка, диоптър, но НИКОГА не се упоменава за какъв период са, което позволява ужасни спекулации!!

Запомнете, че всички лещи, които се продават в блистер, каквото и да ви говорят са винаги едномесечни. Тези, които се предлагат в бурканче, са за по-дълъг период от време.

BrookeDavis
09-01-2008, 17:59
най- накрая едно адекватно мнение :)
бтв и моя разтвор е Опти Фрий

vileto*
09-12-2008, 15:51
здравей, аз също съм късогледа. Получих го когато бях 6 клас (сега ще съм 9) почнах от -0,75 и за период около 6-7 месеца го качих -2,25 на едното око и -2,50 на другото. Сега съм с -3,50 и -2,75. Диоптара ще продължава да се увеличава докато не навършим 21 години. Незнам дали докторът те е уведомил, но очилата не трябва да се носят постоянно. Именно за това лещите не са подходящи. Те постоянно са в очите, а така диоптара ще ти се качва постоянно. Не носи лещи поне докато не навършиш 17-18 години. А в училище ти препоръчам да си носиш очилата, за да не напрягаш очите.

ra4ence
09-12-2008, 22:09
Никъде не видях поне веднъж да се каже, че ЛЕЩИ НЕ СЕ НОСЯТ ПРИ МАЛКИ ДИОПТРИ!!! Аз съм с очила от 2001г /май бях 7/8 клас/. Диоптрите им са 1.25 на едното и 0.75 на другото + астигматизъм. Била съм при едни от най-добрите лекари и клиники, но всички категорично са против лещи за подобни диоптри. Още повече,че ти си прекалено малка за такива глупости.
Преди не си носех очилата,но сега си взех НАРОЧНО червени, с ефектна тънка раздвоена рамка. Нека се виждат, акцентирам върху тях и ефекта е супер :)

d3mia
09-22-2008, 22:07
Така, да те питам в университета между лекции и упражнения трябва да се специализирам в скоростно сменяне на лещите с диоптрите за близо и далеч ли?! И да си дундуркам разтворите и да внимавам да не ги разлея?! :D :-D :-D И да си мия по пет пъти ръцете и пак да няма гаранция дали няма да си навлека възпаление?! Не са практични! Това е! Особено ако бъркаш по трупове, киснали във формалин!

Нали осъзнаваш, че говориш пълни глупости? Някой предлагал ли ти е варианта да имаш 2 чифта лещи, които да сменяш през лекциите, защото хич не ми се вярва? Не знам какъв точно е проблемът с очите ти, но това, че ти няма как да носиш лещи не значи, че не са перфектният вариант за други.

petgrbg, не се обвинявай. Компютърът, неправилното четене и т.н. могат да имат влияние, но дъщеря ти не качва диопъра заради това, основно. Просто на 14 имаш един диоптър, на 18 - друг, и чак към 25-30 се установява окончателно. (докато станеш на възраст разбира се, тогава процесът започва в друга посока..) Това, че се качва, не означава, че се влошава, нормално е. Освен това много оптици са ми казвали, защото съм се интересувала, че дали си носиш или не очилата/лещите - диоптърът ти не се влияе. Ти ги носиш за собствения си комфорт, а ако ли не - диоптърът няма да ти се вдигне, заради това.
Но дъщеря ти наистина е малка за лещи - да носи очила и да ограничи компютъра.

Към авторката - лещите не се забелязват, камо ли да е грозно. Има най-различни, като основната и най-важна характеристика при избора на лещи е водното съдържание.

Лещите за по-дълъг период от време са обикновено с по-ниско водно съдържание (шестмесечни, годишни -38%) и обратното (еднодневни, месечни - 55%, 74%)

За колкото по-кратък период от време - толкова по-скъпи са лещите. Ако си вземеш еднодневни излизат около 120 лв на месец. Едномесечните са от 9 до 24 лева за леща на месец. Шестмесечните, годишните за около 60 лв на леща.

Най-добрият и разумен вариант, ако не разполагаш с много средства са например Ultravision Specialty 55% (9 лв лещата) или Ultra wave 60 (14 лв лещата).

Много важни са и разтворите, които използваш - икономични са, затова е хубаво да заложиш на по-утвърдените марки, за да не рискуваш да имаш хубави лещи, които да не почистваш добре с някой евтин разтвор. Renu, Opti-free и други са много добри.

И нещо много важно!!! По оптиките ЛЪЖАТ или НЕ СА ИНФОРМИРАНИ, затова, когато купувате лещи проверявайте в интернет, в ЧУЖДИ сайтове за какъв период от време са!

Пример - Ultravision и Ultra wave 60 са едномесечни лещи, докато тук се продават за тримесечни! Забележете, че когато си купувате лещите, на тях пише водно съдържание, марка, диоптър, но НИКОГА не се упоменава за какъв период са, което позволява ужасни спекулации!!

Запомнете, че всички лещи, които се продават в блистер, каквото и да ви говорят са винаги едномесечни. Тези, които се предлагат в бурканче, са за по-дълъг период от време.

Едно малко допълнение към написаното от f(x) - освен гореописаните меки контактни лещи, има и твърди (кой от двата вида е по-удачен, решава офталмологът):

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BD%D 0%B0_%D0%BB%D0%B5%D1%89%D0%B0

Ако наистина не ви се налага, не си взимайте. С висок диоптер съм и преди 4 години реших, че очилата ще си ги оставя за вкъщи, а за навън ще са лещите. По-удобно ми е навън с лещите, но наистина са си нож с две остриета. От към точка спазване на добра лична хигиена - проблеми нямам, обаче се оказа в един момент, че благодарение на лещите, клепачът на едното ми око при малко повечко натоварване или преумора леко пада по-надолу от другия. На милите офталмолози им трябваше 5 месеца, за да стигнат до това заключение. Да не му се налага на човек да се занимава с лекари! Единственото решение е да се спре носенето на лещи, ама нещо не ми се нрави тази мисъл...

Ако някой реши да премине към лещите, трябва да има в предвид, че меките контактни лещи изсушават доста окото и е необходимо да се капят от време на време изкуствени сълзи, за да може то да се овлажнява. Много трябва да се внимава да не се преносят лещите, защото и от това може да се появят проблеми (например изкуствено увеличаване на диоптера). Високата цена на лещите, не винаги е гаранция, че няма да ви дразнят на очите. Все пак лещата, колкото и фино да е изработена, си остава чуждо тяло и организма се опитва да се отърве от него. Ако желаете да имате за по-дълго време от разтвора за лещи, може да си купите "Физиологичен разтвор" и с него да си промивате лещите преди да ги сложите или след като ги свалите, а в самото контейнерче да сипете от разтвора, като сменяте течността от контейнерчето на минимум 3-4 дена. При активно носене на лещите, т.е. всеки ден от месеца, ще забележите, че физиологичния разтвор за 3 лева е доста добър помощник в сравнение с 18-19 лева на месец и половина за разтвор, колкото например струва големия флакон Opti-Free (другите качествени и добри разтвори за лещи не падат по-ниско по цени).

За твърдите контактни лещи не мога да кажа кой знае какво (нямам голям досег до такива). Знам, че са доста по-подвижни в окото от меките, има по-голяма вероятност да изпаднат и да започне лудото търсене на лещи, като по филмите. Плюс това, че са по-неудобни и дразнещи от меките лещи.

petgrbg
09-23-2008, 07:02
Благодаря на всяка една от Вас за отделеното време и споделени мисли и впечатления. Детенце от тази година е в езикова гимназия и понеже натоварването е голямо се учи и до сред нощите.Запасила съм я с моркови да хрупа като зайче.