PDA

View Full Version : Светият граал ?



lsd43
08-13-2008, 23:13
Интересно ми е мнението ви по този въпрос.
Дали тази реликва наистина съществува или е плод на въображението?
Защо едни от най-властните хора в миналото са се интересували толкова много от намирането му?
Може ли граалът да съставлява опастност за християнството и защо цялата история около чашата с Христовата кръв се пази в такава тайна?
Дали са изстина теориите ,че Ватиканът знае точно къде се крие светата реликва и ако е така защо я крие от хората?

:)

Christ
08-13-2008, 23:26
Никое пособие, ползвано от Христос има някаква сила да прави нещо. Светия граал е просто чаша. Тя не дарява с вечен живот. Исус Христос дарява вечния живот.

MostHated
08-13-2008, 23:58
1во. Светия граал, не е 100% сигурно че е чаша.
До това какви сили има, е въпрос на вярване.
А не можем да го намерим, по простата причина, че никой не е достатъчно "близо" до Господ, че да го намира. И дори някой ден да се намери, човечеството просто си няма представа как се исползва...
Дали представлява заплаха за християнството.. Не мисля.

Също не вярвам, че го крият, или пък знаят къде е.

MadHatter
08-14-2008, 08:18
Това звучи по-скоро като оправдание, че никой никога не си е задавал въпроси по въпроса сериозно или не е имал някакъв сериозен напредък по въпроса. И идеята за голямата конспирация по криенето на артефакти е не особено смислена сама по себе си. Има и трети вариянт - граалът е една от метафорите в цялата история.

P.S. Христос дарява с вечен живот? Тялом, духом, и двете? Това си е чисто небалансиране.

Kman
08-14-2008, 15:56
Идва два варианта.....
1.Мит.
2.Цялата истина за Исус,любовния му живот и поколението което е оставил.

lsd43
08-14-2008, 16:19
Идва два варианта.....
1.Мит.
2.Цялата истина за Исус,любовния му живот и поколението което е оставил.

3.наистина да е реликва със силата да дарява или отнема живот.

Kman
08-14-2008, 16:36
Това е митът :)

bishop
08-14-2008, 23:07
Интересно ми е мнението ви по този въпрос.
Дали тази реликва наистина съществува или е плод на въображението? Мит. Недоказан. Обвързан с един още по голям и още по недоказан мит. В който хората вярват сляпо... Аз в таки'а раоти не вервам.
Защо едни от най-властните хора в миналото са се интересували толкова много от намирането му? Хората са прекарали стотици години в жалки опити да създадат така наречения "философски камък", който дарява живот и богатство на притежателя си. И накрая са остановили че такава чудесийка просто няма. И от него са се интересували много от най властните хора в миналото. Това изобщо не значи че го има, а че са копнеели за същото като всеки друг човек, което пък отговаря на въпроса защо са го търсили.
Може ли граалът да съставлява опастност за християнството и защо цялата история около чашата с Христовата кръв се пази в такава тайна? Ква опасност кво чудо бълнуваш. За тайната пък да не говорим. Много ми се иска и да знам за какво точно се отнася тази тайна. Простият и логичен отговор е че тайна няма, защото и чаша няма.
Дали са изстина теориите ,че Ватиканът знае точно къде се крие светата реликва и ако е така защо я крие от хората? На това отговорих горе

:)

darking
08-15-2008, 19:55
@bishop - Относно философския камък - той не се намира, а се създава. Има легенда(демек може и да е истина), че някакъв алхимик го създал и сега е някъде си жив на стотици години. Тва може да звучи тъпо, но аз го бях чел много отдавна и подробностите съм ги забравил. Ако някой се сети за името на човек(май започваше с "Н") да каже :)

kalokairi
08-15-2008, 22:22
светият граал е съществувал и ако съществува и до днес все някой знае за местонахождението му.по горе имаше изказване че не било сигурно дали светият граал е чашата с христовата кръв ами всъщност е точно това
дали обаче е и бокал даряващ вечен живот не знам.но знам че ако наистина притежава толкова могъща сила най-добре е никога да не бъде открит,защото някой неща е по добре да останат скрити от света,от хората и най-вече от алчноста

sharmen
08-15-2008, 22:35
Ами този алхимик за който говори darking, се казва Николас Фламел и е живял през 14-ти век.
Колкото до граала,аз подкрепям на следната теория:
1. Граала,приеман като чаша: Чашата/бокалът е символ на женското начало.Смята се че след като Исус е бил разпънат,Мария Магдалина пренася кръвта божия в Галия или Франция,въпросът е спорен.Но нима е невъзможно да приемам,че всъщност Мария Магдалина е била жената на Исус и е носила неговото дете ? Ако за миг приемем че това е истина,добре маскирана зад една простичка алегория,че всъщност чашата е жена,а кръвта божия е пренесена от нея чрез един евентуален наследник,за мен това изглежда далеч по смислено от легендите за бокал имащ силата да дарява и отнема живот.

Christ
08-15-2008, 22:57
Няма мъжко и женско начало в Библията. ;) Ако се говори за Исус, ще помоля да се използва само Библията и свързаните с нея материали.

sharmen
08-16-2008, 08:30
Christ,при цялото ми уважение,не мога да се съглася с молбата ти.Не смятам,че Библията е достоверен от към исторически факти източник,а и не смятам че в желанието си да черпим информация за историческа личност,трябва да се ограничаваме само с 1 книга и то смея да твърдя,може би доста дръзко фабрикувана и променяна,така че да бъде по-приемлива за римляните.

Но какво ли разбирам аз .. все пак съм само на 14

послепис: Светата кръв и Свещеният Граал е една много добра книга по темата :)

Christ
08-16-2008, 11:29
Имам я книгата. Когато се говори за Християнския Бог, Месията, ще помоля да се ползва Библията.

darking
08-16-2008, 14:41
Имам я книгата. Когато се говори за Християнския Бог, Месията, ще помоля да се ползва Библията.
А аз ще помоля да не се. :x Егати ограничения човек.

unicorn_f
08-16-2008, 15:34
ейй нали сте чели "Шифарът на Леонардо"...знам че е само книга и всичко е измислено,но ако почнат да копаят под пирамидата на Лувъра и ако няма нищо значи Светият Граал е чаша или мит :-P :-P :-P

iiirish
08-16-2008, 18:05
Граалът е символ на безсмъртието, посредникът между човешкото и божествено в нашия свят. Легендата разказва, че Иисус и учениците му пили от тази чаша по време на Тайната вечеря. Според вярванията, който пие от граала получава в дар вечен живот.
Ако оставим настрана дали изобщо съществува граала, то се носят множество митове за това какво точно е той и къде се намира.
Най-разпространената версия е, както споменах и по-горе, че това е чаша. Но в картината на Леонардо, изобразяваща "Тайната вечеря", никъде не е нарисувана чаша. Всъщност водещи за християнството първоначално са били два символа - този на мъжкото начало (острието ^), и този на женското начало (потирът V). В повечето картини чашите са се изобразявали във форма, подобна на потира. При положение, че според легентада "е пито" от граала, се изхожда, че е чаша.
Другият вариант е това изобщо да не е така, тоест граалът не само да не е чаша, но и да не е предмет. Според "Тайната вечеря" на Леонадро, в дясната страна на Иисус стои един от учениците му, но ако се вгледате внимателно ще видите, че той има очертания на женски гърди. Предполага се, че това всъщност е Мария Магдалена, за която се смята, че е била съпруга на Христос. И тук отново се връщаме към теорията какво е формата на потирът - V. Тя има форма на женска матка. Според Библията в граала се намира кръвта христова, а има версия доказваща, че по време на разпятието на Иисус, Мария Магдалена е била бременна от него. Тоест Светият Граал да е самата тя.

А доколкото знам за местоположението на граала... във Ватикана се намира Соломоновият храм. Според вярванията в неговите основи е закопан граалът (независимо какво точно представлява той).
Според други, след разпването на Христос, граалът е бил завинаги загубен...


Всичко това съм го гледала във филми (колкото и тъпо да звучи), теглила съм от интернет научнопопулярни филми по темата, но кое е истина... според мен това в което всеки би искал да вярва е неговата истина

valkanovb
08-16-2008, 18:13
Aha.Za men towa wsi4ko e edno BS. :razz: :razz: :razz: :razz: :lol: A Nostradamus kzal 4e Hitler shte pobedi.Graalat e prosto edna 4asha w koqto se e sipvalo wino.

lsd43
08-20-2008, 10:39
Ако се приеме ,че Граалът наистина съществува има две основни теории какво представлява той,той или в буквалният смисъл на думата е чаша съдържала Христовата кръв,или според по-дръзките предположения Граалът е символичното название на гробът на Мария Магдалена,където имало различни доказателства ,че е била женена за Исус.
За мен лично по-вероятно е да е чаша,не съм сигурен,защото го четох отдавана,но последните сведения за чашата с христовата кръв били малко преди крахът на Западната римска империя,в тези сведения се споменавало,че Грааалът е преместен някъде в Галия ,други версии са ,че той се крие във Ватикана от векове,имаше даже една теория ,че
е скрит в една Фамилна църква на много заможен шотландски род в Шотландия.

betterman
05-26-2010, 17:08
Идва два варианта.....
1.Мит.
2.Цялата истина за Исус,любовния му живот и поколението което е оставил.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: