PDA

View Full Version : Въпрос



m'n'm
08-15-2008, 07:29
Здравейте отново В период на избиране/насочване към определена специалност съм и засега най-примамлива ми се струва журналистиката.В СУ,естествено.:DМожете ли да ми дадете по-подробна информация около самия вариант на писмеия изпит-каква е формата,която се изисква,какви са критериите и евентуално как мога да се подготвя.Благодаря предварително!

FelisDirus
08-15-2008, 07:32
Чети вестници и гледай новини - тва ти е подготовката. Форматът на писмения изпит е есе, доколкото ми е известно. Има и устен.

b0Nb0n
08-15-2008, 07:34
i ako si klukar/ka si naprao extra :D :D :D

TheBeliever
08-15-2008, 08:33
Трябва ти богат речник, богата обща и писмена култура. Писменият изпит е есе. Можеш това да упражниш. Предполагам, че знаеш главните изисквания за написване на такова, затова ще отбележа само най-нужните в случая: интересно и убедително изразена теза, много и целенасочени аргументи, запомнящо се заключение. И без НИКАКВИ правописни и пунктуационни грешки. Все пак журналист ще ставаш ;)

Успех!

sherry
08-15-2008, 08:47
Аз кандидатствах именно това.
Ами те ти го казаха преди мен, но да отговоря и аз.
Важно е да следиш актуалните събития, да си в час със случващото се в Бълагрия и по света като цяло. Да си осведомен, да си пълен с информация и да си изградил свое собствено мнение по дадени въпроси.

За есето е важно да покажеш добра езикова култура; да пишеш интересно и нестандартно, да им грабнеш вниманието, да умееш да доказваш тезата си със силни аргументи!

На устния задават 3 въпроса по актуални проблеми.

Boot
08-15-2008, 09:05
Една приятелка кандидатсваше това 2007. Препоръчаха й да чете списание "Тема", много полезно й дойде. Сега стажът й е там, хех.

sherry
08-15-2008, 09:07
Да, а също ти препоръчвам "Капитал" и "Дневник".