PDA

View Full Version : Граф Монте Кристо



ElisaDay
08-20-2008, 19:00
Здравейте..гледали ли сте филма или поне чели ли сте книгата?Аз изгледах филма, но не схванах едно нещо .. може ли някой да ми разкаже малко по-обстойно тази част с предаването на Дантес.. и после, когато той в затвора схваща защо всъщност за го заловили и казва "Дилбър ме излъга че е видял писмото " /що всъщност го е излъгал../
Оххх, не мога да го разберааааа :(

BrokenAngel
08-20-2008, 19:07
Прочети книгата и ще разбереш.Ама не тъпата кратка версия.Аз лично преди да гледам филма бях чела книгата и екранизираната версия ми се стори тъпа

CenCe
08-20-2008, 19:08
:D :-D и аз така все си търся някой да ми разказва съдържанието на книгите от препоръчителната литература за лятото( ако става въпрос за тва де ) :D Ама все не си намирам кой :(

CenCe
08-20-2008, 19:09
бтв аз си намерих резюме на същото произведение :) разрови се из нета може да ти свърши работа

Serseri91
08-20-2008, 19:13
ако прочетеш книгата ще ти стане ясно всичко :grin:

BlueGirl
08-20-2008, 19:16
Аз съм чела книгата,но не съм гледала филма.Приятели обаче са ми казвали,че няма нищо общо с нея...
Препоръчвам ти да прочетеш и двата тома.Аз скоро я свърших и мога да кажа,че ''Граф Монте Кристо''е едно уникално произведение.Може би това е една от книгите,които човек е задължително да прочете.Учи на много истини за живота...

ElisaDay
08-20-2008, 19:17
ceci_i_vlado , не търсех някой да ми я разказва, а само да ми проясни някои неща.
Благодаря все пак.

lams
08-20-2008, 19:58
:D :-D и аз така все си търся някой да ми разказва съдържанието на книгите от препоръчителната литература за лятото( ако става въпрос за тва де ) :D Ама все не си намирам кой :(

Ужас, ужас.. малдите не стига, че и книги не четете болшинстовто, пък и от задължителната литература да се скътавате.. тц,тц нема да прокопсате :ь

neveralone
03-07-2011, 13:49
:D :-D и аз така все си търся някой да ми разказва съдържанието на книгите от препоръчителната литература за лятото( ако става въпрос за тва де ) :D Ама все не си намирам кой :(

Ужас, ужас.. малдите не стига, че и книги не четете болшинстовто, пък и от задължителната литература да се скътавате.. тц,тц нема да прокопсате :ь


. . . а дали има време да ги четем, при положение че изучаваме по 2 такива на седмица, а книгата е 3 тома по 700-800 страници ?!
. . ама първо трябва да пустосвате като дърти свекърви
:)

neveralone
03-07-2011, 13:51
„Граф Монте Кристо” – Александър Дюма
Кратко резюме
Марсилия, 24 февруари 1815 година. Главният герой е Едмон Дантес – двадесетгодишния помощник-капитан на кораба „Фараон”.
В навечерието на своето повишение и на своята сватба с красивата Мерседес Дантес става жертва на коварен заговор. Четерима мъже по различни причини искат да му навредят: Данглар е счетоводител на „Фараон” и се опасява, че ако Дантес стане капитан ще си изгуби работата, защото младежът е забелязал някои негови злоупотреби;Фернан е кандидат за ръката на Мерседес;Младият помощник прокурор Дьо Вилфор се бои да не бъдат разкрити връзките на баща му Ноартие със сваления от власт Наполеон, за които Едман знае и алчния шивач и съсед на Дантес Кадрус.
Едман Дантес е наклеветен, че е бонапартист. Полицията го арестува без да търси доказателства и го праща в замъка Иф – крепост на остров недалеч от Марсилия. Баща му и годеницата му го търсят, но усилията им са напразни.
Дантес е уведомен, че ще остане завинаги в тъмница. Стига и до мисълта за самоубиство, но го спасява неочакваната поява на друг затворник – абат Фариа, който години наред прокупава тунел, за да избяга, но поради грешни изчисления се озовава в килията на Дантес. Двамата нещастници бързо се сприятеляват. Абат Фариа е високообразован човек и той пръв се досеща кои могат да бъдат авторита на доноса срещу Едмон и какви са подбудите им. Той без да иска посява семената на отмъщението.
За шест месеца помага на Едман да усвои английски, немски и испански, запознава го с математика, физика, история и философия. След година план за бягство започват да копаят нов тунел. Но неизлечимата болест на абата осуетява плана им. Усещайки, че умира, абатът разкрива на Едман тайната на своето съкровище, скрито на остров Монте Кристо. Когато абатът умира, Дантес заема неговото място в чувала за труп и е изхвърлен в морето вместо мъртвия. Спасява се като по чудо.
Намира съкровището и след 14 години се завръща в Пориж като непознат граф на име Монте Кристо. Завладян е от желанието си да открие враговете си и да им отмъсти. А в това време те са забогатели и са успяли да се издигнат в обществото, с изключение на Кадрус. Мерседес е женена за Фернан и има син от него.
Граф Монте Кристо спечелва доверието на злосдторниците и успява да се доближи до тях и поцзнавайки слабостите им, подготвя тяхното разобличение и гибел. Никой от тях не се досеща кой е източникът на бедите им, докато графът, постигнал целите си не им разкрива сам.
Разказът за отмъщението е дълъг, изпълнен с много действия и изненадващи сюжетни ходове. Графът надниква в миналото на враговете си и открива там унищожителни тайни.
Увлечен в отмъщението, Монте Кристо дълго време не забелязва, че наказва и невинните близки на злосторниците, до момента, в който майчинската любов на Мерседес и смъртта на сина й Едуар го трогват. След срещата с някогашната си годеница, която иска да предотврати дуела между него и сина си, Граф Монте Кристо разбира, че си е поставил много трудна задача.
Обзет от мрачни чувства, героят посещава отново замъка Иф и спомените за преживеното тук му помагат да възтанови душевното си равновесие. Проявява голяма щедрост към невинната Мерседес и Албар и към влюбените Валантин и Максимилиан Морел. Изпълнил мисията си той заминава внезапно. Освен богатсво оставя на влюбените Валантин и Морел и своята мъдрост на изстрадал човек, събрана в две думи: чакай и се надявай.