PDA

View Full Version : Професия Войник



SiegHeil
08-20-2008, 22:21
Хилоу ^^...та въпроса ми е има ли тук който да се интересува или да знае нещо по темата, има ли някой който ще става боец... 8-)
По важното ми е как е заплащането и отпуските, другото съм го разбрал горе-долу...

Тамън ни е паднало да обсъдим професионалната армия и 'модернизирането' на армията.. ^^

diver
08-20-2008, 22:31
не си струва,поне на тоя етап
390 кинта е заплатата на редник

kristo
08-20-2008, 22:49
Хилоу ^^...та въпроса ми е има ли тук който да се интересува или да знае нещо по темата, има ли някой който ще става боец... 8-)
По важното ми е как е заплащането и отпуските, другото съм го разбрал горе-долу...

Тамън ни е паднало да обсъдим професионалната армия и 'модернизирането' на армията.. ^^
Питай Танкиста, той се прави на голям войн, може би той ще ти даде инфо по темата :lol:.
Сега сериозно, ами аз лично нямам представа какво е заплащането и как е като цяло, за мен си лично мога да призаня, че за професионален войник не ставам. Но имам желание да изкарам военна подготовка и познавам един полковник, който би ми помогнал да си изпълня това желание :).
Иначе българската армия в момента... гола вода- 35 000 е направо... Да не говорим, че повечето генерали, полковници и от рода(казвам повечето, не всички) са си все стари комунистически муцуни, които не са много много стока, трябват нови хора на тези постове, но това много трудно ще стане на този етап. Ами не знам, ако за теб тази професия би била най-удачната, пробвай, но наистина и аз съм чувал, че парите са сравнително малко, а такава професия като войник и то професионален трябва да се заплаща подобаващо и достойно, също както лекарската професия например, но уви, в България жизнено важните професии не са на почит, даже напротив...

diver
08-20-2008, 22:56
Има доста по добри професии,за млад човек.
Парите са малко.
Но който иска нека да опита,договора е за 2 год.
В първите няколко месеца сте в казармен режим(спите в поделението)
събота и неделя сте свободни.
Слад това работното време е от 8 до 5.
Има наряди и такива неща.
Който се интересува от нещо по конкретно да пита.

SiegHeil
08-20-2008, 22:56
принципно заплатата не ме интересува, искам само да ми харесва...къв е работния ден, с кво ще си пълним времето, как са отпуските, ала-бала ?

SeaEatsShips
08-20-2008, 22:56
имам един приятел войниче хич не се оплаква :)

diver
08-20-2008, 23:13
принципно заплатата не ме интересува, искам само да ми харесва...къв е работния ден, с кво ще си пълним времето, как са отпуските, ала-бала ?

ми имаш 30 дена платен отпуск,деня ще си го пълниш с тренировки и занятия,според зависи в какъв род войски си и каква ти е специалността.

valkanovb
08-21-2008, 08:13
Az se interesuwam zatowa se porowih w saita im i nau4ih 4e e tri godini dogowora no mogat da te uwolnqt pri nqkwo narushenie i obu4enieto e shhedt sedmici.Sled towa te izprashtat tam kadeto si iskal.W kraq na dogowora moje da go podnowish i da izkarash izpiti za powishenie.Ako e za Efreitor moje prosto da se specializirash predi izpitite.Armiqta ti pomaga kogato iskash da u4ish w nqkoi universitet(ne samo woenen).Ne e kato w Amerika ili Britania kadeto ti plashtat cqloto obu4enie no pak eneshto.I da gore-dolu prez celiq den trenirovki a te zawisqt ot twoqta rolq.

valkanovb
08-21-2008, 08:52
Понякога в такъв вид професии не се гледат само бонусите и заплатите, а се действа на чист идеализъм.

Аз често съм се замислял относно подобна кариера на професионален войник, а даже и тази тема ме провокира пак да се замисля по въпроса.
Заплатите са над средната за страната, а има и отделно други бонуси.
Emi praw si.To kato sam gledal interwiuta wsi4ki sa otishli woinik za stranata si.Az ako stana woinik shte iskam da otida w 4ujbina,ama ne Irak 4e tam sha pukna ot goreshtina.

SiegHeil
08-21-2008, 14:42
Експлойтед, прав си...ако си отишъл на такава работа си отишъл защото искаш да служиш на държавата си, заплатата не би трябвало да те интересува много...и все пак никой не живее на фосизтеза, поне една средна заплата става като за войник, нищо че не е много...
А при мисия заплащането е доста стабилно...300 долара на ден за редник...само че в Ирак се пращат само подбрани хора...пък няма да се бия за чужди интереси.
Някой знае ли точно ква е помощта от държавата при закупуване на апартамент и при отиване на университет ако си войник..
И ще може ли някой да ми препоръча някакво хубаво военно училище в България ? :>

diver
08-21-2008, 19:38
Бате,не че те разубеждавам но в воените академии е голяма връзкарщина,ако нямаш някой твой човек е мн трудно,да не кажа невъзможно.
Иначе са 4 долна Митрополия (ввс),Варна (вмс),София Г.Раковски
и Велико Търново.
Но както ти казах трудно е.
Пък и искат хубава диплома.

Proud Bulgarian
08-21-2008, 22:58
Трябва да има задължително военно обучение, както беше до скоро. Не трябва да се пръскат луди пари за хеликоптери, кораби и т.н. особено ако са втора употреба. Тези пари нека се инвестират в заплати за армията, която трябва да е доста над 35000 души.

08-21-2008, 23:06
Бате,не че те разубеждавам но в воените академии е голяма връзкарщина,ако нямаш някой твой човек е мн трудно,да не кажа невъзможно.
Иначе са 4 долна Митрополия (ввс),Варна (вмс),София Г.Раковски
и Велико Търново.
Но както ти казах трудно е.
Пък и искат хубава диплома.
Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили" (Генералщабен курс)
"Национална сигурност и отбрана”
Това с кво се кандидатства?
При положение , че имам 6 в дипломата?

Proud Bulgarian
08-22-2008, 09:33
Трябва да има задължително военно обучение, както беше до скоро. Не трябва да се пръскат луди пари за хеликоптери, кораби и т.н. особено ако са втора употреба. Тези пари нека се инвестират в заплати за армията, която трябва да е доста над 35000 души.

Модерната война не се води от пехотата...

поддържай ти яко пехотинци, а като прелети едно невидимо самолетче и пусне бомба на каските на кашиците и гледай ти изненада...
Става дума, че в близките деситилетия няма да влизаме във война, освен някви безмислени мисии, както и ако ни набутат с/у Иран. А, за да се поддържа някакъв дух и дисциплина, както и да има достатъчно военни при граждански конфликт, трябва условията в армията да се направят по-привликателни.

diver
08-22-2008, 18:05
Бих ви посаветвал да изкарате някоя година като кадрови,и след това да пробвате в военно училище.
Хем ще разберете дали ви харесва,пък и ще имате малко предимство като кандидатсвате.

Arc7ic
08-26-2008, 21:29
Бате,не че те разубеждавам но в воените академии е голяма връзкарщина,ако нямаш някой твой човек е мн трудно,да не кажа невъзможно.
Иначе са 4 долна Митрополия (ввс),Варна (вмс),София Г.Раковски
и Велико Търново.
Но както ти казах трудно е.
Пък и искат хубава диплома.

Нека добавя малко.
Значи Долна Митрополия (ВВС) е фелиал на НВУ "Васил Левски" гр.Търново.Освен него има още 1 фелиал който си пропуснал да споменеш и тои е във Шумен.Там са ПВО и артилерията.

Преди 3-4 дена във вестника беше обевено че заплатата на 1 редник ще се повиши с 30% и ще стане около 520 лв.

Относно дипломата.Трябва ти висока диплома за да влезеш хубава специалност.Аз със бал 30.19 влязох специалност "Разузнаване"и тази година ще ми е първата.

Някой попита за Национална сигорност.Има два варианта да я учиш (поне така знам):
Единият е като си под пагон (курсант),а другият е да се запишеш като студент.

Ако имате други въпроси бих ви отговорил.Това е което се сещам за сега.И ако има навитаци ,чакам ви :grin:


Бих ви посаветвал да изкарате някоя година като кадрови,и след това да пробвате в военно училище.
Хем ще разберете дали ви харесва,пък и ще имате малко предимство като кандидатсвате.
Нямаш никакво предимство пред другите кандидати.Имаш предимство като влезеш да учиш ,че си напред с материала спрямо другите.

valkanovb
08-26-2008, 23:27
A obiknoweno kolko wreme e izu4awaneto na edna specialnost?

Arc7ic
08-27-2008, 07:29
Целият период на обучение е пет години.Първата година се води "общо войскови" ,а другите четери учиш по специалностите си

Arc7ic
08-27-2008, 08:54
Влязъл си интересна специалност, ако не друго...

Мен винаги леко ме е теглило към военно-морскот... 8-)

еми ако се решиш да кандидастваш , ти пожелавам успех :)
Но там определено не е за мен , много е мокро :-x :razz:

valkanovb
08-27-2008, 20:26
Az imam akvofobia taka 4e tem nqma da hodq.Nai-weroqtno nai-obiknowen woinik.Ili nai-malkoto da otida w woenno razuznawane.

diver
08-27-2008, 21:42
То и за там се иска военно училище :)

valkanovb
08-27-2008, 22:06
Estestweno.Abe do kakwa wazrast mojeshe da se zapishesh.

Arc7ic
08-27-2008, 22:09
Мисля че беше 22 години.Иначе разузнаване не се влиза така лесно.Все пак приемат само 3 бройки :grin:

valkanovb
08-27-2008, 22:12
Az mislq 4e beshe 29 godini nqkade.Gadnoto e 4e shte zawarsha na 19 i oshte 3 godini obu4enie i stawam na 22.

Arc7ic
08-27-2008, 22:33
Чакай да се разберем :) и аз сега ставам на 19 но ще уча докрая.Няма значение на колко ще си.Просто не трябва да надминаваш 22 години при кандидастването.После може да учиш и до 27 години (ако влезеш на 22 ще излезеш точно на 27 защото се учи 5 годиники :) ) Успех ако кандидастваш :-D

valkanovb
08-27-2008, 22:54
Az goworeh za armiqta a ne za woennite u4ilishta.Emi az ne znam koq specialnost iskam.Razuznawane mi zwu4i dobre no shte trqbwa da se potrudq po diplomata si.

diver
08-28-2008, 11:24
набляга се сериозно и на физическата подготовка

valkanovb
08-28-2008, 13:30
Wse pak e woenno u4ilishte no fizi4eskata strana e lesna.Po-trudno(za men) e diplomata.

Arc7ic
08-28-2008, 14:10
Физическият изпит е лесен.Един месец тренировки и си готов (се пак тря да покриеш 2 норматива от 3 )

alito
08-28-2008, 15:34
Wse pak e woenno u4ilishte no fizi4eskata strana e lesna.Po-trudno(za men) e diplomata.

Не се коси. На България и трябват здравии войници. Ако много учиш ще почнеш и да питаш. Г'лей си физическото, а дипломата може и да се купи. То от Ирак кат'те върнат с краката напред, що ти е диплома. :booooomb:

diver
08-28-2008, 19:24
Еми теб като те е шубе стой си пред компа и пиши по форумите.
Това е професия като всяка друга.
Утре на улицата и кола може да те блъсне,ама пресичаш нали???
Щом човека иска да се пробва искренно му желая успех. :)

valkanovb
08-28-2008, 21:28
Физическият изпит е лесен.Един месец тренировки и си готов (се пак тря да покриеш 2 норматива от 3 )
Mi az si spomnqm normatiwite i mi se widqha lesni(shtom i 2 ot 3 pak togawa shte e egati i lesnoto).Nqma smisal da podprawqm diplomata si kato moga da si izkaram ocenkite(srednata za godinata nikoga ne e padala pod 5.10)A towa za Irak,te ne izbirat sulio i pulio q.

Arc7ic
08-28-2008, 21:36
То както казаха за да идеш в Ирак не става така.За да идеш там минаваш през ВМА ,а там смятай и за най-малкото нещо могат да се заядат.

valkanovb
08-28-2008, 21:38
:D Zna4i men nqma da me wzemat s moite medicinski problemi.

SiegHeil
08-28-2008, 23:35
А кви са другите опции освен Ирак ?

SiegHeil
08-28-2008, 23:36
И още нещо...приемат ли те ако имаш досие ? 8-)

Arc7ic
08-29-2008, 05:56
И още нещо...приемат ли те ако имаш досие ? 8-)

Ами... зависи ко разбираш по досие?Като подаваш документи има сумати и работи.Имаше Бележка от националната следствена служба ,че не си осъждан.Има че не се водят дела срещу теб, аве кото се сетиш това има.


А кви са другите опции освен Ирак ?
Понеже сме член на алианса където ни повикат трябва да се отзовем,но Ирак си остава най-добрия вариант.Се пак зимат командировачни 100$ на ден :grin: .Иначе до колкото знам българската армия има мисии в Афганистан и Босна и Хецеговина :)

valkanovb
08-30-2008, 12:09
До колкото си спомням имаме в Сараево. Но скоро мойе да има и Иран или Пакистан.А за досието,не трябва да си бил съден.Ако не си съден но има някакви бележки може и да те вземат.

Pepon
04-14-2009, 10:59
В момента мисиите са в Босна(сините каски) и в Афганистан!А един офицер-какъвто би излязал след военното училище взима 1100 лева чисти начална заплата!Сами си дайте сметка дали си струва УНСС да се бъхтиш 5 години и след това да си намериш работа за 600-700 лева начална!Ама цялото ни поколение го е шубе от казармата...та камо ли военно училище!!!

kalashnik
04-14-2009, 12:35
Един от приятелите ми, който е в един от елитните отряди - 65 МСРО "Тихина" ми е казвал, че подготовката е железна, както и техниката, но условията са пълна скръб. В момента не мога да дам много инфо, защото от няколко дни е на учение, а другите военни не са на линия в скайпа. Довечера обаче ще дам допълнителна информация.

Vesk0u
04-14-2009, 18:47
Дай Боже да ме вземат в Българска Армия. Лично аз мисля да кандидатствам в НВУ Васил Левски във Велико Търново, но имам медицински проблеми (алергии), които мисля, че могат да ми бъдат пречка за приемане не само в НВУ, но и като цяло в армията... Ако има разбирачи да драснат по едно ЛС - ще съм им благодарен!

А иначе за физическите изисквания мисля, че всеки нормален средностатистически млад мъж е способен да ги и издържи. И както каза някой преди мен - 1 месец подготовка е достатъчна да влезеш във форма (ако не си) за физическите изпити. Пък за тия пехотинските професии те приемат и с 3ка на изпитите. Вече при пилотите е по-кофти тъй, като там си трябва здраво математика и физика и те сцепват от учене.

SkylineDrift
05-12-2010, 17:48
Та след като се запишеш през какво обучение трябва да минеш,че да те изпратят в Ирак,Афганистан... като доброволец?

T72
05-12-2010, 19:53
Та след като се запишеш през какво обучение трябва да минеш,че да те изпратят в Ирак,Афганистан... като доброволец? Минаваш кратък курс за идиоти в който ти обясняват културата, манталитета на хората, как трябва да се ддържиш, защо отиваш там, какви са отговорностите ти, тренираш патрулиране и идвършване на проверки над цивилни, реагиране в екстремални ситуации. Като допълнение трябва да си отслужил поне една година тук, поне преди беше така.

Ако искаш съвет от мен, не се забърквай с българската армия освен ако не искаш да станеш, казвам го с болка в сърцето, пълен идиот и педерас. Сегашната армия не е това което беше преди 3-4 години.

KarlDionic
05-12-2010, 20:40
на мен ми е чудно как стоят нещата с офицерските специалности :)

SkylineDrift
05-12-2010, 21:23
А защо мислиш,че бих станал гей?Ти би ли станал гей ако не го искаш?

T72
05-13-2010, 02:43
А защо мислиш,че бих станал гей?Ти би ли станал гей ако не го искаш? Не съм, но просто до преди около година командвах банда педераси и капути, които въпреки лагера за обща подготовка бяха адски зле. На това което там трябваше да бъдат научени ми се наложи да ги уча наново. Разбирам това да се случваше в някоя редова част, но това се случваше в спецчастите. От цял взод имаше само 4-ма способни войника.

SkylineDrift
05-13-2010, 18:04
Значи си много навътре в нещата?А като те приемат и отидеш там какво правиш като за начало(новобранец)?

T72
05-13-2010, 20:18
До някаква степен съм навътре с нещата, стига нещата за времето за което не съм в армията да не са се изменили. Първо те набутват в подготвителен лагер, където по документи трябва да се научиш как да държиш автомата, как да стреляш, как да го поддържаш; ако ще управляваш някаква техника, как се управлява, как се ремонтира с подръчни средства и т.н.; ако пък ще си при десантчиците, то как се скача, как се стъкмява парашут, как се стреля докато скачаш; ако пък си водач на машина при десантчиците, как се скача с машината; ако ще използваш някакво специализирано оръжие - РПГ, ПТУР, ПЗРК и други, то как се борави с него . Но това е само на документи, реално не знам какво правят войниците там, но когато постъпят в даденото подразделение, то те са напълно неспособни за каквото и да е било, това което трябва да го знаят не го знаят и като им обясняваш какво трябва да правят, те гледат като индианец мобилен. Обикновенно командирите се опитват да научат войниците на това на което е трябвало да бъдат научени преди да започнат редовна служба, но има и командири които следват устава без никакви отклонения и отказват подобни плужеци още на втория месец и наборниците броят с нетърпение дните оставащи до края на договора им. Аз бях нещо средно от двата типа - обучих само ентусиазираните войници които бяха в армията заради България, а не защото никъде другаде не ги искат. Тези които бяха поради втората причина в армията си носеха последствията. И ще ти нарисувам картинката в моя взод - става въпрос за 65-то МСРО "Тихина", което се приема за елитно подразделение. И така, в моя взвод от 30 човека, реално готови за бойни действия бяха само 4-ма човека. А в ротата към която се числеше взвода ми, т.е. 5 взвода можеше от петте общо да се събере един боеспособен взвод. Сам си прави сметката още ли искаш във "великата" ни армия.

SkylineDrift
05-16-2010, 13:45
Значи тия които не стават за войници не са го искали.Ти ако искаш нещо и ако това примерно ти е мечтата ще се постараеш да я постигнеш.А тия 5-мата където викаш,че са били готови знаят какво искат и какво могат.

T72
05-16-2010, 20:44
Значи тия които не стават за войници не са го искали.Ти ако искаш нещо и ако това примерно ти е мечтата ще се постараеш да я постигнеш.А тия 5-мата където викаш,че са били готови знаят какво искат и какво могат. Щом наистина го желаеш, то давай. Само да знаеш, че парите не са много, но пък за сметка на това има доста преференции. Един съвет от мен - не се бутай за гранатометчик и разчет на ПТУР, това са можеби най-гадните длъжности при пехотата. И също така, не се бутай за морска пехота, т.е. "Тихина".

Ако имаш някакви допълнителни въпроси, пиши, ще се постарая да ти отговоря.

SkylineDrift
05-18-2010, 15:22
Значи аз не ги разбирам много,в смисъл какъв можеш да бъдеш.Искам да съм патрул(незнам точно как се наричат тия).Незнам да ли разбираш какво искам да ти кажа.Дано ;D

T72
05-18-2010, 16:35
Значи аз не ги разбирам много,в смисъл какъв можеш да бъдеш.Искам да съм патрул(незнам точно как се наричат тия).Незнам да ли разбираш какво искам да ти кажа.Дано ;D Смисъл по границата ли искаш - тогава ти трябват гранични войски. А иначе патрул в останалите войски няма точно определени хора, които да извършват патрулиране, като това се изпълнява обикновенно от автоматчици.

SkylineDrift
05-18-2010, 17:50
Еми в Vbox гледах клипове само,че на америсканските войници.Патрулирак с хамърите и тем подобни.Аз незнам какво точно правиш там като отидеш. Можеш ли да ми кажеш тези какви са: http://vbox7.com/play:e9413156 ?

T72
05-18-2010, 18:11
Еми в Vbox гледах клипове само,че на америсканските войници.Патрулирак с хамърите и тем подобни.Аз незнам какво точно правиш там като отидеш. Можеш ли да ми кажеш тези какви са: http://vbox7.com/play:e9413156 ? От това което виждам, това е "прочистване", а не патрул - патрула преминава от т.А до т.Б натоварен в джипове и наблюдава какво става около него или разкрива временен пост на който проверяват автомобилите и хората преминаващи от там.

SkylineDrift
05-18-2010, 18:21
Е на мен ми хареса да си "патрул" също и "прочистване" не е лошо.Като отидеш там избираш ли си какъв да бъдеш?

T72
05-18-2010, 19:49
Е на мен ми хареса да си "патрул" също и "прочистване" не е лошо.Като отидеш там избираш ли си какъв да бъдеш? До някаква степен още тук разбираш, не можеш тук да си автоматчик, а там да те назначат за командир на БТР, командир на отделение или нещо от този род. Ако си автоматчик ще участваш и в патрули, и в "прочиствания", и в разни други операции.

Само една ми кажи - за какво ти е да ходиш в Ирак или Афганистан?

SkylineDrift
05-18-2010, 20:00
Еми влече ме...И аз не знам защо.Полицай или войник ...

T72
05-18-2010, 20:08
Еми влече ме...И аз не знам защо.Полицай или войник ... Ама защо точно на мисия, която няма нищо общо с интересите на България? Това, че те влече военното дело ми стана ясно.

SkylineDrift
05-18-2010, 20:20
Еми повече екшън има...Ще си призная,че и екипировката ме кефи :D

T72
05-19-2010, 13:15
Еми повече екшън има...Ще си призная,че и екипировката ме кефи :D А за риска мислил ли си? Освен това, като военен прост редник ли искаш да бъдеш или ще учиш първо във военен университет.

SkylineDrift
05-19-2010, 14:56
Знам риска :).Викам на бащата:"Аз мисля да ходя военен в Ирак.Добри пари дават.Той:Да бе,дават те,дават хубави бомби..."Риска е преценен още не съм решил на 100% дали ще ходя,ще видя как ще се развият нещата и тогава може...Сега просто съм любопитен :).

Arieca
06-15-2010, 20:57
Абе някои можели да разясни по подробно как се става военен в БГ ? значи като заваршиш 12 клас после какво следва ??? благодаря предварително :)