PDA

View Full Version : Теория за многото светове - доказателства



alex
08-25-2008, 07:43
Някой чувал ли е теорията за многото светове и може ли да даде доказателства :) Ако не аз ще ви подпра но ми е интересно вие какво знаете по темата.

Native
08-25-2008, 07:50
Ами нищо, но ми стана интересно. Ще изчакам да споделиш, мързи ме да се ровя в нета :)

FeelMe
08-25-2008, 08:16
ne bqh 4uvala za tazi teoriq no naistina izglejda mnogo interesno... :) vednaga 6te se razrovq v neta.

Christ
08-25-2008, 08:18
Не знам как могат да се дадат солидни доказателства за тази.. хипотеза. :) Ще ми е интересно, де.

Loshotia
08-25-2008, 08:33
Този модел нещо ми напомня на едно много симпатично филмче- Завръщане в бъдещето.

ScionOfStorm
08-25-2008, 12:11
По смътен спомен - в книгите на Пратчет нямаше ли някаква такава иронично-създадена теория?

lsd43
08-25-2008, 13:38
Има различни теории по-тази тема,някои учени предполага,че например черните дупки са портали пречупващи времето и пространстовото и отварящи вход към паралелни измерения,имаше и една друга теория,че човек живее едновременно в няколко измерения и всички сънища и видения или странни явления,които той получава през жизненият си път са всъщност изкривявания в линията на времето,която води до пренос на информация от други паралелни измерения.Имаше и една наистина дръзка теория за паралелните светове,която доста ми напомни на "МАтрицата",в тази теория се твърдеше ,че ние живеем в холограмен свят ,програмиран от по-висш разум,или по по-росто казано ,че живеем в една виртуална реалност,докато телата и самите ние сме някъде другаде.

Това се теориите или по-скоро предположенията ,които знам по тази тема. :-o

alex
08-25-2008, 17:55
exploitedteen - отличен!

Интересното е че все още някой от вас мислят физически и говорят за светове на определено място... проблема на квантовата физика са всъщност лошите урови в училищата. На практика всичко което сте учили по физика и химия всъщност се запраща с лека ръка в кофата от квантовата физика.

Но... да се върнем към многото светове. exploitedteen е прав - стара дума за паралелни вселени които се множат при всяко инцидентно взимане на решение (например има вселена в която самолетите не са ударили близнаците в Ню Йорк а са ги пропуснали). Тези намножавания са постоянно и според теорията наистина може да се премести обет (вълна) от нашата вселена в друга паралелна по друго време. Подобно на пътуване във времето но не точно.

А ето и доказателството. Много е просто и го има във всеки учебник по физика но с по-кофти обяснение.

Направете един процеп в един картон ( примерно ). Когато го осветите със светлина на стената зад картона ще се получи... една черта :)

Ок до тук нищо интересно.

Направете два успоредни процепа и повторете експеримента. Резултата е това:

http://misclab.umeoce.maine.edu/boss/classes/SMS_491_2003/interference.gif

Това е процен известен като интерефенция на светлината и се дължи на взаимодействие на фотоните преминаващи през двата процепа.

ОК... до тук е ясно - нали?

Същия експеримент с двата процепа са направили физиците по цял свят, като вместо лъч светлина са ускорили един единствен фотон. Очаквания резултат е той да мине през единия процеп но резултата е малко объркващ - идентичен с интерферентната картина по-горе. След многократно ускоряване на по един фотон резултата е напълно идентична интерферентна картина... тоест защо фотона се отклонява и прави няколко ивици вместо да премине и да направи една ивица както се очаква? Интерференчтната картина е напълно невъзможна ако няма с какво да взаимодействат фотоните. И тук вече идва доказателството - в кулминационния момент фотона не е един, а стават два след, интерферират след което единия изчезва. След редица изследвания се оказва че новата частица всъщност е еквивалент на същата частица преминаваща от друга вселена, интерферира със своя ускорен еквивалент след което изчезва :) Е... не съм прибавил изчисленията с които са стигнали до там защото са доста скучни :) Но идеята е интересна.

lsd43
08-25-2008, 18:09
Като се приеме,че в човешкият живот има страшно много избори ,следователно има и много вероятности,ами ако наистина всяка вероятност си има собствен времеви паралел,тогава всяко решение ще поражда все по-нови и нови паралели ,които ще са евентуалните продъжения на първичното събитие,които съответно ще имат свои продължения и така до безкрай!

Всъщност всяка вероятност поражда друга и така се образува мрежа от взаимно свързани решения(под решения имам предвид и самите вероятности,смисъл ако се приеме,че вероятноста има измерение в което е станала решение,следователно,всяка вероятност е решение),движещи тези времеви паралели.

Оф дано някой е разбрал какво имам предвид,защотот стана доста объркано. :-D

Orlandovci SS
08-25-2008, 18:11
Напълно възможна теория,но в интерес на истината това нещо може да бъде достигнато от физическа гледна точка.......

alex
08-25-2008, 19:04
Вижте тази тема: http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=191515

замислих се върху следното. Ако ние можем да влияем върху бъдещи събития а и същото време вземаме определени решения то не ли възможно ние на практика да плуваме от една реалност в друга. Както знаете ние сме поток от частици които имат вълнови природа.

Представете си че вие като съзнание сте на едно единствено място. Имате път на ляво и надясно. Вие избирате един от тях но подсъзнателно знаете че зад този път ви чака готина мацка (примерно) а зад другия тир който ще ви размаже. Поемайки по този път вие вече сте във реалност номер 2.1 (2.2 е там където ви удря тира). След което виждате мацката и решавате да я заговорите след първата дума вие сте в реалност 3.1 ( 3.2 е тази в която я отминавате и съжалявате после). И на практика всеки един от нас реално преминава постоянно от една в друга, като за нас това е една единствена реалност. Хммм... малко е тежко за представяне. По-тежко дори от матрицата. Бъркам ли се?

swords1010
08-26-2008, 03:20
О прекрасно... на тази тема съм много запален фен. Чел съм, но ако мога ще се включа утре, че в 5 и 20 сутринта... мисълта ми едвам върви.

alex
08-27-2008, 08:55
exploitedteen прав си за нестабилността но според същата теория различните вселени постоянно се създават и изчезват в зависимост от избора ни а вероятностите са изключително много не и дори са много повече от тези които бихме могли да изброим... като например тя не говори български, тя е лесбийка и т.н. :) Но точно това подкрепя идеята на sword1010 за "тайната" ти имаш безброй много вероятности за абсолютно всеки миг, и от теб зависи как ще повлияеш дадена реалност да се случи с по-голяма вероятност от колкото друга.

Christ
08-27-2008, 12:09
В ситуация имаш избор:

А, Б, Ц, Д.

Избираш А.

Ако абсолютно същата ситуация се повтори, ти отново ще избереш А.

valkanovb
08-27-2008, 23:51
:D Smeshnoto e 4e ne znaeh za tazi teoriq no misleh sashtoto neshto.Spored men ot na4aloto na wselenata wsqka weroqtnost se slu4wa w paralelen swqt koeto porajda drugi i e malko kato da hwarlish kama4e w lokwa.

alex
08-28-2008, 08:36
За времето си има друга теория... според нея времената ос може да бъде обърната и точно в този момент времето в части на вселената тече в една посока със една скорост а при нас в друга посока със друга скорост. Разбира се, ние няма как да знаем дали това при нас е правилната посока защото ние сме я приели за даденост но според тази теория след като достигне максимума си на разтягане вселената във нашата част тя ще започне да се свива след което ще се обърне и плоската на движение и ние ще започнем да живеем правейки нещата на обратно ( все едно филм пуснат на обратно). Но тази теория има още малко хляб да изяде докатосе изчисти макар, че е доказано че времето наистина тече различно в различни места.

valkanovb
08-28-2008, 10:45
Spored men wremeto ako go priemem kato edna prawa liniq to togaa dori nqkoi da se warne w minaloto,kakwoto i da naprawi to towa e we4e stanalo.

antifreeze
08-28-2008, 23:03
Подкрепям идеята за многото светове но доказателството... нещо не ми пасва ... не може ли да се обясни най-просто с двойнствения характер на фотоните ..всмисъл ако се приеме че е частица ще мине през 1 процеп но в обратния случай ще стане това което е на схемата...и тогава фотона ще интерферира със себе си... а и като добавим теорията на неопределеността...ддз... alex може ли да ми обясниш това което пропускам :oops:

Cryptica
08-31-2008, 18:26
Има различни теории по-тази тема,някои учени предполага,че например черните дупки са портали пречупващи времето и пространстовото и отварящи вход към паралелни измерения,имаше и една друга теория,че човек живее едновременно в няколко измерения и всички сънища и видения или странни явления,които той получава през жизненият си път са всъщност изкривявания в линията на времето,която води до пренос на информация от други паралелни измерения.Имаше и една наистина дръзка теория за паралелните светове,която доста ми напомни на "МАтрицата",в тази теория се твърдеше ,че ние живеем в холограмен свят ,програмиран от по-висш разум,или по по-росто казано ,че живеем в една виртуална реалност,докато телата и самите ние сме някъде другаде.

Това се теориите или по-скоро предположенията ,които знам по тази тема. :-o




АКО МИСЛИШ ,ЧЕ ЧЕРНИТЕ ДУПКИ СА ПОРТАЛИ , МНОГО СЕ ЛЪЖЕШ
Това за черните дупки е според ТЕОРИЯ на Айнщайн. Чрез неговите теории учените ПРЕДПОЛАГАТ, че от другата страна на черна дупка има бяла дупка, т.е обратното на черната - не да поглъща, а да излъчва. Пак нещо подобно на портал. Мисля, че някъде го пишеше по-подробно, но сега не се сещам. Както и да е, това е теория, т.е е възможна, но липсват твърди доказателства дали е вярна или не. Никой не може да каже със сигурност.

darking
09-02-2008, 11:13
Напълно възможна теория,но в интерес на истината това нещо може да бъде достигнато от физическа гледна точка.......
Казват, че до няколко години(може и да не е толкова скоро) ще можем физически да пречупваме времето, с техника разбира се. Само не разбрах за какво говорите - за паралелните светове или за другите светове, намиращи се в астрала :?

*.~*` *~* anaRial *.~*.`*
09-02-2008, 20:26
Астрала не е ли съвсем друго нещо?..
Гледайте поредицата: "The Cube"
Във втората част има точно такива светове.. Целия филм се развива на тази теория.. Много е интересен... Странно, ако наистина имаше такива неща.. (:

darking
09-02-2008, 20:41
Ето две книги по въпроса:

Astral Dynamics (http://www.bgshare.com/365408/AstralDynamics-RBruce.pdf)

Пътуване Извън Тялото (http://www.bgshare.com/365409/monro.pdf)

И двете са много добри. Първата е на английски. Авторът е един от най-известните хора в областта на езотериката - Робърт Брус. Втората е трилогия и е на български. Авторът и също е доста известен - Робърт Монро - основател на HemiSync(вече сред мъртвите). И в двете са описани подробно интересни преживявания, обяснения и теории. :) Препоръчвам ви ги!

lsd43
09-02-2008, 20:53
Самото понятие време ражда ,различни измерения-бъдеще,минало и настояще,за мен те са трите основни измерения.

AceXe
09-03-2008, 06:28
Много е относителен въпроса дали има паралелни светове или не.
Сънувал съм понякога неща, които са били изключително реални и света прилича, но не е същия като нашия. Тогава съм се питал дали е възможно сънищата да създават връзка с друг такъв паралелен свят... Но не. Всъщност не е така. Всичко идва от простия факт, че когато човек е буден и прави нещо използва една значителна част от мозъка си, за да синхронизира тялото си, да мисли и да се концентрира. Когато спи обаче този огромен ресурс се освобождава и тогава започва едно наслагване на спомени и една игра, която накрая води до сънищата.
Мисълта ми е, че няма значение хилядите избори, пред които сме били поставени, а само този, който сме осъществили. Останалите стават просто една неосъществена реалност, която след време можем да сънуваме. Това е нашият личен свят, но нищо повече.

*.~*` *~* anaRial *.~*.`*
09-03-2008, 10:16
Ама..астралният свят и паралелните светове са съвсем различни неща :D Мисля, че хората говореха за това как всяко нещо, което си мислим, се осъществява в отделен свят.. Бях гледала и един такъв филм преди време, но не си спомням как се казва.. Малко прилича на "Ефектът на пеперудата" . Демек - какъв би бил животът ти, ако си взел различни решения.. А тва за астрала.. може и да е възможно.. аз веднъж сънувах едно място, на което не съм била никога и след време попаднах там.. Абе.. науката е интересно нещо :D

darking
09-03-2008, 10:36
Да, астралните и паралелните светове нямат много общо, но сметнах, че в тема за "светове" е добре да се спомене и астрала :)

Nam3less3
09-12-2008, 02:01
Ама..астралният свят и паралелните светове са съвсем различни неща :D Мисля, че хората говореха за това как всяко нещо, което си мислим, се осъществява в отделен свят.. Бях гледала и един такъв филм преди време, но не си спомням как се казва.. Малко прилича на "Ефектът на пеперудата" . Демек - какъв би бил животът ти, ако си взел различни решения.. А тва за астрала.. може и да е възможно.. аз веднъж сънувах едно място, на което не съм била никога и след време попаднах там.. Абе.. науката е интересно нещо :D Има теорий, че мислите съществуват в астралното измерение, което не е друг свят.
Аз съм чел за теорията за паралелните светове, които се генерират със всяко наше решение или чрез пътуване във времето, но тая теория не ми хареса. Това означава, че е възможно да има други копия на нас, което е индивидуална катастрофа :D

bishop
09-12-2008, 21:56
Има различни теории по-тази тема,някои учени предполага,че например черните дупки са портали пречупващи времето и пространстовото и отварящи вход към паралелни измерения,имаше и една друга теория,че човек живее едновременно в няколко измерения и всички сънища и видения или странни явления,които той получава през жизненият си път са всъщност изкривявания в линията на времето,която води до пренос на информация от други паралелни измерения.Имаше и една наистина дръзка теория за паралелните светове,която доста ми напомни на "МАтрицата",в тази теория се твърдеше ,че ние живеем в холограмен свят ,програмиран от по-висш разум,или по по-росто казано ,че живеем в една виртуална реалност,докато телата и самите ние сме някъде другаде.

Това се теориите или по-скоро предположенията ,които знам по тази тема. :-o




АКО МИСЛИШ ,ЧЕ ЧЕРНИТЕ ДУПКИ СА ПОРТАЛИ , МНОГО СЕ ЛЪЖЕШ
Това за черните дупки е според ТЕОРИЯ на Айнщайн. Чрез неговите теории учените ПРЕДПОЛАГАТ, че от другата страна на черна дупка има бяла дупка, т.е обратното на черната - не да поглъща, а да излъчва. Пак нещо подобно на портал. Мисля, че някъде го пишеше по-подробно, но сега не се сещам. Както и да е, това е теория, т.е е възможна, но липсват твърди доказателства дали е вярна или не. Никой не може да каже със сигурност.


До колкото ми е известно теорията на Айнщайн за относителността разглежда време-пространството като едно взаимносвързано цяло, което бива изкривявано от телата, пораждайки гравитацията (телата с по-голяма маса пораждат по-голямо изкривяване). Точно заради тази теория черните дупки се разглеждат като точки, в които е съсредоточена огромна маса. Освен това учените предполагат че черните дупки се получават когато огромни звезди колапсират, пропадайки навътре в себе си до достигането на горепосоченото съсредоточие. Естествено има и други теории. Една от тях казва че черните дупки са изградени от нещо различно от познатата ни материя (и тук има 2 разклонения - някои твърдят че са изградени от тъмна материя - http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_matter , други твърдят че това е антиматерия - http://en.wikipedia.org/wiki/Antimatter). Трета теория гласи че в центъра на всяка галактика има огромна черна дупка. Теориите са много, защото няма голяма възможност за изучаване на черните дупки. Всички обаче се обединяват около идеята за свръх масата. Много малко учени подкрепят възможността черната дупка да представлява своеобразен портал. И Алберт Айнщайн в никакъв случай не е от тях.

NaNa_SladuRana
09-19-2008, 15:14
Ама..астралният свят и паралелните светове са съвсем различни неща :D Мисля, че хората говореха за това как всяко нещо, което си мислим, се осъществява в отделен свят.. Бях гледала и един такъв филм преди време, но не си спомням как се казва.. Малко прилича на "Ефектът на пеперудата" . Демек - какъв би бил животът ти, ако си взел различни решения.. А тва за астрала.. може и да е възможно.. аз веднъж сънувах едно място, на което не съм била никога и след време попаднах там.. Абе.. науката е интересно нещо :D Има теорий, че мислите съществуват в астралното измерение, което не е друг свят.
Аз съм чел за теорията за паралелните светове, които се генерират със всяко наше решение или чрез пътуване във времето, но тая теория не ми хареса. Това означава, че е възможно да има други копия на нас, което е индивидуална катастрофа :D
Подкрепям,но на мен не ми допада и по още една причина,а именно:
На ден човек е изправен пред много проблем,които имат безброй решения,да не говорим пък за тези през целия му живот и отделно на планетата колко живи същества,взимащи решения живеят.Не съм много добра по математика,но броят на паралелните светове би трябвало да бъде число,което съзнанието ми не може да осмисли

Liar
01-03-2009, 21:00
Не разбирам много от нещата,за които си говорите,но...какъв е смисълът да има паралелни светове?Надявам се този въпрос не звучи като "какъв е смисълът на живота"...Тези светове не са ли мислите ни?И това означава ли,че при всяка неосъществена мисъл "някъде там" друг живот си "тече",в зависимост от мисълта?Как става това,като сме си тук,ако мога така да го изразя?

cMon
01-03-2009, 21:28
http://www.chitanka.info/lib/text/1798
доста интересна историйка , споменаваща тези паралени светове

AutumnTears
01-03-2009, 22:00
az mislq 4e istinata se krie izvun predstavite na 4oveka ne6to bezgrani4no

molika
01-16-2009, 17:59
Не съм чела за квантова физика и не разбирам нищо но от изписаното до момента бих могла да предположа че тези паралелни светове са в собствента ни глава и че те са краткотрайни и биха могли да се възтановят при евентуално завръщане в миналото което е почти невъзможно.А относно черните дупки вярвам че те представляват в вход към друг свят но който обаче не е свързан с нас а с други индивиди.(написаното от мен се основава единствено на предположения) :)

r0ssk0
06-11-2009, 11:12
Наистина за теорията за паралелните вселени ли става въпрос, или за тази за множеството измерения след нашето 3то?.. аз лично съм по-голям привърженик на теорията за 11те измерения, тоест 2рия вариант =]

deputata
09-13-2009, 15:42
От доста време съм се чудил какво ли би било положението в един напълно паралелен свят на нашия.Както бе споменато в този паралелен свят може самолетите да не бяха ударили кулите близнаци,но пък ако в по-ранен етап от историята можеше хората никога да не открият огъня или пък предателите да не бяха убили Цезар.Говори се примерно,ако в паралела Наполеон не беше загубил във Ватерло какво би се случило,но ако човека никога не се бе научил да прави оръжия от камъни,как ще се стигне до такъв етап от историята,че вече да има пушки и оръдия.Или пък да оставим това на страна.Как ние бихме изглеждали в един такъв свят.Според вас дали ако човек в нашия свят е висок,слаб,рус,коравосърде ен,в паралела би бил нисък,пълен,с черна коса и чувствителен.

ShiZo
11-14-2009, 12:52
имаше и една друга теория,че човек живее едновременно в няколко измерения и всички сънища и видения или странни явления,които той получава през жизненият си път са всъщност изкривявания в линията на времето,която води до пренос на информация от други паралелни измерения.

Сега като се замисля, в тоази теория не липсват много доказателства. В симисъл.. логична е. Поне от моя гледна точка, съдейки по моите сънища.
Сигурно сте чували милиони пъти как някой казва"Сънувам това за което си мисля преди да си легна" или "Когато си притеснен за нещо, сънуваш точно него" .. а всъщност.. какво си мислим преди да си легнем повечето пъти .. и за какво се притесняваме.. Най-вече за решенията които правим. Дали това са правилните решения за нашия живот, до какво ще доведат. Заспивайки.. аз лично сънувам точно тези неща. Пример: Чудех се това ли е мъжът с който искам да бъда. В сънят ми на същия ден, аз бях с друг мъж. И в следващ сън с друг. И с друг. На кафе. На вечеря. Различни ситуации. Или се страхувам за нечия смърт.. Сънят манифестира точно това, за мой ужас естествено.. И според това какво сънувам аз нощта, правя заключението си сутринта. Дефакто, ако е истина това, сънувайки аз виждам другите си решения. Досега винаги съм се доверявала на сънищата си. И някак тази теория олеснява възприемането им. :smt045

balon4eeeee
11-18-2009, 23:08
Попринцип малко се знае за сънищата и какво точно представляват те . до 5 минути след като се събудим , забряваме 50% от това което сме сънували през ноща а до 10 мин около 90% от съня си .

vikitolove
11-19-2009, 12:31
имаше и една друга теория,че човек живее едновременно в няколко измерения и всички сънища и видения или странни явления,които той получава през жизненият си път са всъщност изкривявания в линията на времето,която води до пренос на информация от други паралелни измерения.

Сега като се замисля, в тоази теория не липсват много доказателства. В симисъл.. логична е. Поне от моя гледна точка, съдейки по моите сънища.
Сигурно сте чували милиони пъти как някой казва"Сънувам това за което си мисля преди да си легна" или "Когато си притеснен за нещо, сънуваш точно него" .. а всъщност.. какво си мислим преди да си легнем повечето пъти .. и за какво се притесняваме.. Най-вече за решенията които правим. Дали това са правилните решения за нашия живот, до какво ще доведат. Заспивайки.. аз лично сънувам точно тези неща. Пример: Чудех се това ли е мъжът с който искам да бъда. В сънят ми на същия ден, аз бях с друг мъж. И в следващ сън с друг. И с друг. На кафе. На вечеря. Различни ситуации. Или се страхувам за нечия смърт.. Сънят манифестира точно това, за мой ужас естествено.. И според това какво сънувам аз нощта, правя заключението си сутринта. Дефакто, ако е истина това, сънувайки аз виждам другите си решения. Досега винаги съм се доверявала на сънищата си. И някак тази теория олеснява възприемането им. :smt045
И при мен е така по някога,но имам въпрос.

Ако примерно правим нещо,каквото и да е на дадено място и в един момент осъзнаем ,че сме виждали това място и сме правили това същото нещо,което правим в момента,а не сме го сънували,това може ли да означава че с подсъзнанието си ние усещаме че има други вселени?

И ако вземем едно решение,направим определен избор и случайно сме сънували нещо което си мислим че може да стане,ако бяхме избрали другия вариант,това означава ли че (като се базираме на горния въпрос) в другата реалност(ако мога така да се изразя)нашият неизбран вариант се извършва там? :)

balon4eeeee
11-19-2009, 16:01
^ e тва е flashback ... дежа вю .Една от хипотезите гласи, че дежавю се дължи на химичен дисбаланс на мозъка. Това е официалната научна теория. По принцип дадена ситуация в настоящето се обработва в определена част от мозъка. Ако настояща случка неволно попадне в частта на мозъка, обработваща спомените, ние изживяваме дежавю. Случващото се получава „привкус“ на спомен и ни изглежда, че идеално знаем какво ще се случи.
Друга хипотеза твърди, че дежавю се дължи на по-бързо обработване на информацията с погледа, отколкото съзнанието.
Извън научните схващания дежавю се асоциира с нашите предчувствия, спомени, изживявания от отминали животи и със способността за ясновидство, дълбоко заложена във всеки от нас. Някои го определят като нещо, което са сънували или усетили в състояние на сън. Съществува схващане, че докато спим, астралното ни тяло преживява различни неща, обикаля непознати места, среща лица и изпитва емоции, които ние не осъзнаваме, не приемаме, но така или иначе и не помним на сутринта.