PDA

View Full Version : Китара



velma
08-25-2008, 09:19
Здравейте всички!Много искам да се науча да свиря на китара и искам да питам тези от форума,които могат ,с каква китара са започнали,ходили ли са при някакъв учител или сами са се научили.Такива работи.Благодаря предварително!

vuvs
08-25-2008, 09:51
и аз искам да се науча мои приятели са ми казвали че се почва първо с класическа и после се минава на ел. китара :)

Sunny_stz
08-25-2008, 11:08
Ееех много мераклии за тая китара,ама да не мислите че ей така става!!Трябва да се започнат системни уроци при учител,а не сами да се учите!!!Сами до никъде няма да стигнете,няма да има кой да ви контролира,я сте научили грешен гриф или изкривена постановка!!!Също така трябва да се получат и нотичките-това се казва солфеж!!Защото иначе ще гледате нотите и няма да знаете какво да изсвирите!!Не е лесен никой инструмент.Обяснявам ви това не на празно,защото съм музикалното училище и го уча това с години,само че друг интрумент :) Но всичко е трудно,дори и музиката си е сложно нещо-това е изкуство и не е за всеки!!!Трябва да имаш чувство за ритъм ,най-малкото за да свириш!!!

Christ
08-25-2008, 11:46
Грешен гриф?


Иначе не си трови здравето с електричка засега. Дрънканясвай колко ти душа сака. :) След годинка вече ако си мераклийка си вземи електрическа.

sh3_1s_7h3_0n3
08-25-2008, 11:57
Аз започнах с класическа китара и ходех на уроци.

Ако наистина имаш силно желание да свириш, а не просто моментно такова, намери си учител, вземи си китара и дерзай.
Само че имай предвид, че ако наистина искаш да свириш, а не просто да си дрънкаш, ще ти трябват доста часове на ден работа. ;)

Christ
08-25-2008, 12:03
Само че имай предвид, че ако наистина искаш да свириш, а не просто да си дрънкаш, ще ти трябват доста часове на ден работа. ;)

Indeed.

Аз щото съм мързеливо копеле, си взех електричка с некви убер дисторшъните да ми прикрият гадното свирене. :Р

Не бъди мен, мисли за публиката си. :lol:

Sunny_stz
08-25-2008, 13:07
Грешен гриф?


Иначе не си трови здравето с електричка засега. Дрънканясвай колко ти душа сака. :) След годинка вече ако си мераклийка си вземи електрическа.

Да какво точно не разбра да ти поясня ????

Christ
08-25-2008, 14:07
Какво значи грешен гриф?

krisiiiiito
08-25-2008, 14:22
първо се почва с класическа китара и ще ти трябват уроци освен ако няма да се намери някой който разбира но при учител си е най-добре първия урок се почва като свириш само с една ръка .. аа и трябва да знаеш нотите защото иначе е много трудно ако не можеш да свириш на класическа едва ли ще се научиш лесно на електрическа китара ..

http://store.picbg.net/pubpic/55/AB/0263845f310b55ab.jpg
http://store.picbg.net/pubpic/9E/EC/b45b7f7ada799eec.jpg
тези са добре особено класическата 8) :P

BornFromPain
08-25-2008, 15:07
Алеле колко ме дразните с тъпотията си....

За чий к*р му е на човека тоя Шоумастър!? Заради тремолото, което няма да знае какво прави и само ще му разстройва китарата щото е яко скапано?! Или защото е електрическа и ще трябва да набие 500+ лева още преди да е решил дали иска да се занимава сериозно.
Още една тъпотия - не е задължително да знаеш нотите. Не знам и половината ноти по грифа, но това не ми пречи да пиша музика, да уча парчета на Дрийм Тиатър и тн.

Та.. Хубаво е да започнеш на класическа за да свикнеш с широкия гриф и звученето. На електрическа всеки може да блъска акорди и да си мисли, че свири докато си е потънал в ефекта/дисторжъна и не се чува.
Та отиваш във Фактор и си купуваш най-евтината кухарка - 90 лева струва, и ще покрие всичките ти нужди в близките години.
Второ ти трябва учител или приятел, който да ти дава quest-ове. Можеш и сам да се научиш, но изисква много повече постоянство и търпение.

Но като за начало:
Научи какво са хроматизми и започни да го правиш всеки ден по половин час в близките 2 години.
Всяка седмица научавай нов акорд, а през седмицата се пробвай да ги хващаш колкото се може по-безпроблемно.
Освен ученето на парчета импровизирай за да свикнеш със звученето на нотите една спрямо друга.
Свири с МЕТРОНОМ задължително. Аз още бера ядове, че не свирех с метроном.
Свири ВСЕКИ ДЕН. Най-добре си постави някакъв минимум който ще можеш да покриеш днес, утре и след 1 година. При мен е 3 часа, но 1 е предостатъчен в началото.
Гледай китарата ти да е винаги перфектно настроена за да свикнеш със звученето. Една разстроена китара в началото може много да ти обърка представите.
Тествай динамиката на инструмента - блъскай като малоумен, докосвай я едва едва - винаги има разлика и всичко има свое чувство.
Когато нищо не се получава пак свири с мисълта, че го правиш за момента когато всичко ще се получава.
По-натам мини през всички уроци които намериш в интернет. И в началото даже можеш да започнеш Рок Дисциплината на Петручи(Rock Discipline - John Petrucci).

Ами това е за което се сещам. Успех и не се отказвай ;]

velma
08-25-2008, 17:00
А да ми препоръчате някакви свестни марки китари?

ScionOfStorm
08-25-2008, 17:18
Напоследък из София наблюдавам масовка Фендърки кухарки - те са добри, аз съм с такава (не че свиря вече), и съм доволен.

Иначе с учител не е задължително, според мен. Познавам доста хора, които свирят добре, не са професионалисти, но са го възприели като хоби и разтуха - нямат проблеми с това, че не са ходили на уроци. Супер си се справят.

Sunny_stz
08-25-2008, 22:26
Какво значи грешен гриф?

Грешен гриф е когато научиш грешно пръстовката ,не ти е правилна постановката на ръцете просто казано и не натискаш правилните струни!!!Не знам как по-добре да го обясня но това означава..

Sunny_stz
08-25-2008, 22:55
Напоследък из София наблюдавам масовка Фендърки кухарки - те са добри, аз съм с такава (не че свиря вече), и съм доволен.

Иначе с учител не е задължително, според мен. Познавам доста хора, които свирят добре, не са професионалисти, но са го възприели като хоби и разтуха - нямат проблеми с това, че не са ходили на уроци. Супер си се справят.

Абе да ти кажа препоръчително е да се учиш с учител!!!Едно че като ходиш на уроци,ще напредваш по-бързо,отколкото ако се учиш сам!!!Учителя ще ти обяснява нещата на прост език,ще те понаучи и на малко солфеж,ама си съвсем невеж в това отношение...ще научиш много по-бързо нещата ако си схватлив,защото може някои да мислят че музиката е лесно нещо ,само дрънкане,но ако наистина се запознаят с материята може да се откажат!!!Почти не съм срещала хора които са супер добри и то самоуки,няма такова нещо!!!Това се нарича посредствен музикант!!!Ако го намират само за хоби то те не са професионални музиканти ,а само си дрънкат прости акорди!!!

BornFromPain спомена в поста си че солфежа не е важен,но аз мога да поспоря по този въпрос!Солфежа е СВЪРЗАН с интрумента на който свириш!!!Ти може да си ги свириш нещата по слух,но примерно да не ги чуваш вярно и да не си съмвсем точен!!!!Как по точно ПИШЕШ музика като не знаеш нотите и грифа????Чудна работа наистина :neutral: Задължително трябва да познаваш нотите ,ако наистина искаш да се занимаваш с това,дори и да не искаш да ставаш професионален музикант трябва да ги знаеш за да може някой като иска да му изсвириш нещо,ти да си погледнеш нотите и да му го изсвириш !НЕ СЕ СВИРИ НА ИЗУСТ!!!Има разлика в това да свириш по слух,примерно да чуеш някоя песен,но ти неможеш да чуеш всички акорди и се стига до там че трябва да си намериш нотите за да го изсвириш точно!!!Другото си е аматъорска работа!!Един професионален музикант трябва да има най-малкото музикална култура!!!Някои хора не знаят какви са тези неща за които им говориш.....метроном,гриф и т.н....!Трябва да се прочете малко музикална литература то не е едно и две!!!СОЛФЕЖА е важен от мен да знаете ,научете нотите и тогава свирете!!!Това е същото като да се опитваш четеш без да знаеш азбуката!!!

Blab
08-25-2008, 23:04
Съни добре го каза.
На китара се свири, не се дрънка!
(а майка ми до ден днешен държи с палец някои акорди:Д)

psychopath
08-26-2008, 00:19
аз пък първо имах електрическа (просто защото един пич ми я подари, защото не му трябвала..не че кой знае каква де...яко олд скуул, ама имаше ефекти към нея :O и в един яко стар касетофон яко жица 8-) )



след това си купих електрическа и кубе...ефекти кабели и т.н 8-)


най-важното е да имаш мотивация...без мотивация няма смисъл ;)

mita4ky
08-26-2008, 08:20
За начало според мен не трябва да скачаш на много скъпи марки, вземи си някоя Кремона или Stagg около 100-150 лв. :) :)

machoka
08-26-2008, 10:50
Тоя който говори, че може да се занимаваш с музика без да познаваш нотите и ладовите взаимовръзки /като да говориш език, без да знаеш буквите/ - да вземе да се скрие някъде и да не СМЕЕ да се нарече музикант или да се причислява към тази гилдия.
Аман от пишман аматьорчета, гледащи графики и мислещи си, че като копират ГРЕШНО по слух най-комерсиалното парче на Металика са големите инструменталисти.

Sunny_stz
08-26-2008, 10:54
Тоя който говори, че може да се занимаваш с музика без да познаваш нотите и ладовите взаимовръзки /като да говориш език, без да знаеш буквите/ - да вземе да се скрие някъде и да не СМЕЕ да се нарече музикант или да се причислява към тази гилдия.

Няма защо да спра да говоря защото си е така!!!Не е ли същото като да се мъчиш да четеш без да знаеш нотите????Не съм казала че неможе да се свири по слух,просто и посредствения музикант трябва да познава нотите от 1 октава!!!Аз наистина съм музикалнт само че не свиря на китара и ще продължавам да се развивам в тази сфера за това си позволявам да говоря,защото може би знам по-добре от теб за какво става въпрос,така че някои хора като не знаете по-добре не се изказвайте така неподготвени,ще ви чуе някой и ще се изложите...

machoka
08-26-2008, 10:56
Sunny_stz
по-добре от мен? :oops:

Sunny_stz
08-26-2008, 10:58
Sunny_stz
по-добре от мен? :oops:

А ти музикант ли си?Че много знаеш?

machoka
08-26-2008, 11:02
Аз съм само аматьорче, но спомени ти точно какъв музикант си)

Май ме бъркаш с някой в темата, защото защитавам твоята теза )

Blab
08-26-2008, 11:06
Свири на флейта.(нали?)
Дори в друга тема го обсъждахте.:Д
Съни просто не е прочела добре първото ти мнение.

Sunny_stz
08-26-2008, 11:12
[quote="machoka"]Тоя който говори, че може да се занимаваш с музика без да познаваш нотите и ладовите взаимовръзки /като да говориш език, без да знаеш буквите/ - да вземе да се скрие някъде и да не СМЕЕ да се нарече музикант или да се причислява към тази гилдия.

Вярно е не прочетох правилно...мислих че с това цитираш мен и помислих че защитаваш тезата на този,който каза че не е задължително да знае нотите...получи се леко объркване..сорка :)))) Иначе се радвам че мислиш като мен по тази тема....,защото то си е така СОЛФЕЖА си е най-важен,къде сте виждали неграмотен музикант?

Sunny_stz
08-26-2008, 11:14
[quote="be_true"]Свири на флейта.(нали?)

Дам :)

machoka
08-26-2008, 11:18
Разкажи по-подробно имаш ли музикално образование, какво е то... явно си навътре в нещата и ми стана любопитно )

Sunny_stz
08-26-2008, 11:24
Разкажи по-подробно имаш ли музикално образование, какво е то... явно си навътре в нещата и ми стана любопитно )

Все още уча в музикалното училище последна година съм и ще кандидатствам в Национална Музикална академия в София със специалност флейта,уча музика от малка,но с флейтата се занимавам от 8 години някъде

machoka
08-26-2008, 11:32
Ех тия музикантки беее, много пламенни ))

Аз пък ще бъда трета година там, накъдето си се запътила в инструменталния факултет с пиано и едновременно втора година с ТКДФ.
По камерна музика се запиши при В. Чучков, личен съвет). Много работи, идва всеки път, голям човек ;)
Много поздрави на Рали пианистката, май е от твоя випуск, дето работи на пуканките на главната, от Васко колегата от София хХЕхе

Sunny_stz
08-26-2008, 11:40
Ех тия музикантки беее, много пламенни ))

Аз пък ще бъда трета година там, накъдето си се запътила в инструменталния факултет с пиано и едновременно втора година с ТКДФ.
По камерна музика се запиши при В. Чучков, личен съвет). Много работи, идва всеки път, голям човек ;)
Много поздрави на Рали пианистката, май е от твоя випуск, дето работи на пуканките на главната, от Васко колегата от София хХЕхе


Ей ти си там трета година ли и я разкажи,що не казваш по-рано :)))) Аз съм се запътила към джазовия отдел,не в интрументалния.Искам поп и джаз флейта,защото джазовите импровизации за ми в кръвка пък и тази музика много я харесвам...Ралито сега кандидатства мисля и сигурно да я приели вече с пиано!!!
Разкажи нещо за академията как е там какво ще рече ТКДФ.??

machoka
08-26-2008, 11:54
ТКДФ - Теоритико-Композиторски-Диригентски Факултет, там са и тонрежисурата и педагогиката, хорвоите и оркестровите диригенти, композиторите. Т.нар. за кратко - теоритичен факултет. Няма да ти обяснявам какъв гърч е там по всяка специалност, която си избереш. А мен можеш да питаш какво е всичко това ПЛЮС едновременно инструментален с всичките му изпити /ако работиш и нещо странично освен образованието, още по-цветна е картинката/- по-добре никой да не си вкарва такъв таралеж в гащите.
Те нали са главно следните факултети: "Инструментален, ТКДФ, Вокален, Поп и джаз" - сега има и някаква балетна история, не знам каква е историята там.
В поп и джаз певиците са.. мхМХМ, няма да ти обяснявам какви хАхХА, но да не се отплесваме. Хубаво си се насочила, те правят много готини концерти джазмените и ми прави удоволствие да ги слушам, чат-пат да се опитам и да забия с тях хаха.
А иначе Академията е доста разпусната история - можеш да не стъпиш и в една лекция по повечето неща и пак ще си вземеш изпита ако учиш - като горното НЕ ВАЖИ за ТКДФ - е там е якото учене, лекции от пон до събота от 8 сутринта до 5 следобяд, и ако имаш 3 отсъствия по нещо - директно те гонят. Но като цяло ако имаш желание да научиш нещо - там можеш да го направиш, само че трябва отвътре да имаш желание.

За подробности на ЛС ми пиши, че да не пречим на 'китарената' тема. Основно идеята ми беше, че:


Sunny_stz
по-добре от мен? :oops:

А ти музикант ли си?Че много знаеш?
малко от малко ги разбирам нещата
:oops:

BornFromPain
08-26-2008, 15:04
Тоя който говори, че може да се занимаваш с музика без да познаваш нотите и ладовите взаимовръзки /като да говориш език, без да знаеш буквите/ - да вземе да се скрие някъде и да не СМЕЕ да се нарече музикант или да се причислява към тази гилдия.
Аман от пишман аматьорчета, гледащи графики и мислещи си, че като копират ГРЕШНО по слух най-комерсиалното парче на Металика са големите инструменталисти.

Ами не ти е особено правилно сравнението. По-скоро бих казал, че да се занимаваш с музика без да познаваш нотите е същото като да можеш да говориш някой език, но да не можеш да пишеш.
Което значи че спокойно можеш да разкажеш някоя красива, увлекателна история - нищо че не можеш да я напишеш.

За пример аз не бях учил нито една скала. Но съм сверявал и се оказа, че 1 към 1 съм свирил вече много време Аеолийска и Хармоничен Минор. Това, че не съм знаел как се казват по никакъв начин не е променяло чувството на тоналностите.
Както и все още не знам имената на акордите които свиря освен Мажорните, Минорните, Sub4, Sub2, Add7,9,13. Другите си нямам идея какви са но това не ми пречи да ги вкарвам в музиката си.


Но понеже със сигурност си по-наясно с нещата от мен, мога да извлека полза. Понеже у нас не мога да правя записи така и не чаткам идеята на модите.
Значи например ако на фона имам акорди с Ми за тоника(тонален център) със минорно звучене, и ако отгоре свиря в Ми Минор ще звучи като Аеолийска. Това го чаткам.
А ако продължа да свиря Ми Минор, но фона се модулира в Фа Диез вече ще звучи като Локрийска така ли?

БТВ модите са единствената мистерия за която ти трябва учител. Всичко друго от теорията някакси си идва като естествено обяснение на това което си правил до сега.

BornFromPain
08-26-2008, 15:16
BornFromPain спомена в поста си че солфежа не е важен,но аз мога да поспоря по този въпрос!Солфежа е СВЪРЗАН с интрумента на който свириш!!!Ти може да си ги свириш нещата по слух,но примерно да не ги чуваш вярно и да не си съмвсем точен!!!!Как по точно ПИШЕШ музика като не знаеш нотите и грифа????Чудна работа наистина :neutral: Задължително трябва да познаваш нотите ,ако наистина искаш да се занимаваш с това,дори и да не искаш да ставаш професионален музикант трябва да ги знаеш за да може някой като иска да му изсвириш нещо,ти да си погледнеш нотите и да му го изсвириш !НЕ СЕ СВИРИ НА ИЗУСТ!!!Има разлика в това да свириш по слух,примерно да чуеш някоя песен,но ти неможеш да чуеш всички акорди и се стига до там че трябва да си намериш нотите за да го изсвириш точно!!!Другото си е аматъорска работа!!Един професионален музикант трябва да има най-малкото музикална култура!!!Някои хора не знаят какви са тези неща за които им говориш.....метроном,гриф и т.н....!Трябва да се прочете малко музикална литература то не е едно и две!!!СОЛФЕЖА е важен от мен да знаете ,научете нотите и тогава свирете!!!Това е същото като да се опитваш четеш без да знаеш азбуката!!!

Ами обикновено когато пиша музика или се опитвам да пресъздам мелодията, която ми е хрумнала или импровизирам. И в двата случая е много по-успешно отколкото когато реша, да свиря в Ре Минор примерно. Защото ако усещам чувството на това което искам да изсвиря и може Натуралния минор да не става за случая, а да ми трябва Хармоничен. За това не мисля за скали докато пиша музика. Чак след това проверявам какво свиря.
А колкото до това че не се свири наизуст - защо пък не? Огромна част от групите свирят парчетата в един вариант по записите и в още 1000 за концертите. Повечето от тях даже не знаят как ще го изсвирят докато не свърши парчето.
Стига да стоиш във тоналността и във време какви са проблемите да правиш каквото искаш?

machoka
08-26-2008, 16:01
BornFromPain виждам, че си чел нещо но май е пълна каша в главата ти.
Аз по принцип не съм наясно как съвременните метъли и подобни наричащи себе си 'музиканти' обясняват теоритично музиката си, но се чудя защо въобще работиш с тези стари ладове.
Тия ладове, които спомена са се зародили в ЦЪРКОВНАТА музика в СРЕДНОВЕКОВИЕТО, и ми се струва леко безмислено, кажи го един вид богохулство да се прави аналогия със съвременната извратена музика и тя да се обяснява чрез ладове, на които им е отминало времето. Те са такива, които едвам се усеща някакво 'тонално' тежнение по смисъла на днешната 'тоника', защото тогава е нямало тоники, субдоминанти и доминанти (T - S - D), въобще не е имало съвременната мажоро-минорна система.
Първо Аеолийски няма - само Еолийски се нарича и той по съществото и структурата си копира 1/1 нашия натурален минор. Еолийски и йонийски са добавени чак в края на Средновековието, като какато казах по състава си представляват нашите moll & dur.
Не ги наричай 'скали' - аматьорско е, това са Средновековни ладове, чиито тонални взаимоотношения, от наша гледна точка, са едвам доловими, смесени /може единия тетрахорд да е dur, a другия moll/.

По въпроса, който ми зададе - страхувам се, че не го разбрах много добре, а и локрийският лад беше нещо специфичен и в момента паметта ми изневерява за него специално. Мисля, че още тогава е бил отхвърлен, но не говоря с убеденост по този въпрос.
Ако свириш натурален e moll /ми минор/, това означава че фактически свириш старинен еолийски лад. Това зависи от мястото на полутоновете в гамата. За това, ако изсвириш натурален fis moll /фа диез минор/ - дефакто пак ще изсвириш еолийски. Когато алтероваш дадена степен в звукореда /разбирай гамата/ и по този начин промениш местоположението на полутоновете - тогава се получават другите ладове. Май това ме питаш, но не разбрах точно.

BornFromPain
08-26-2008, 20:32
Ами не бих казал, че работя с тях но искам да се науча, защото са идеален начин да разнообразиш музиката си и да й придадеш друго звучене. А и да още един инструмент в композиторския ми арсенал, което може да бъде само положителен факт.
Иначе да - знам кога и как са възникнали модите(не знам какво е лад защото теорията я чета на английски).
А и не мисля, че в музиката изобщо има нещо на което да му е минало времето. При положение, че множество китаристи в последните 30 години са научили най-много от фразирането на Паганини. А това, че едно време не са били наименувани Тониката, Медиантата, Доминантата, Субдоминантата и т.н. според мен не значи непременно, че не са били използвани. Например Моцарт когато си е писал любимата прогресия(по спомени не се сещам каква беше но знам къде я чух), може да не е подозирал за интервалите които използва, но крайния резултат показва, че не му е било и нужно.

Еолийската не знаех, че така се казва, защото на английски е Aeolian а аз на български нищо не съм чел. А и всеки китарист който съм виждал им вика "Скали". Просто го казват на английски - "Scales".

Иначе въпросът ми беше как да добия характерния за Модите(Старинните Ладове както им викаш) звук. Иначе споменах точно Локрийския защото е точно след Еолийския(Натуралния Минор). Което значи, че като ноти Ми Натурален Минор и Фа Диез Локрийска са еднакви. Та въпроса ми е - каква прогресия трябва да имам на фона за да зазвучи като цяло парчето Локрийски?

Sunny_stz
08-26-2008, 21:18
Тоя който говори, че може да се занимаваш с музика без да познаваш нотите и ладовите взаимовръзки /като да говориш език, без да знаеш буквите/ - да вземе да се скрие някъде и да не СМЕЕ да се нарече музикант или да се причислява към тази гилдия.
Аман от пишман аматьорчета, гледащи графики и мислещи си, че като копират ГРЕШНО по слух най-комерсиалното парче на Металика са големите инструменталисти.

Ами не ти е особено правилно сравнението. По-скоро бих казал, че да се занимаваш с музика без да познаваш нотите е същото като да можеш да говориш някой език, но да не можеш да пишеш.
Което значи че спокойно можеш да разкажеш някоя красива, увлекателна история - нищо че не можеш да я напишеш.

За пример аз не бях учил нито една скала. Но съм сверявал и се оказа, че 1 към 1 съм свирил вече много време Аеолийска и Хармоничен Минор. Това, че не съм знаел как се казват по никакъв начин не е променяло чувството на тоналностите.
Както и все още не знам имената на акордите които свиря освен Мажорните, Минорните, Sub4, Sub2, Add7,9,13. Другите си нямам идея какви са но това не ми пречи да ги вкарвам в музиката си.


Но понеже със сигурност си по-наясно с нещата от мен, мога да извлека полза. Понеже у нас не мога да правя записи така и не чаткам идеята на модите.
Значи например ако на фона имам акорди с Ми за тоника(тонален център) със минорно звучене, и ако отгоре свиря в Ми Минор ще звучи като Аеолийска. Това го чаткам.
А ако продължа да свиря Ми Минор, но фона се модулира в Фа Диез вече ще звучи като Локрийска така ли?

БТВ модите са единствената мистерия за която ти трябва учител. Всичко друго от теорията някакси си идва като естествено обяснение на това което си правил до сега.


Наистина ти е пълна каша в главата!Разбрал недоразбрал си музикалните термини,трябва да попрочетеш някаква музикална литература,така ще ти се изяснят не ясните неща и тази каша в главата....и ще е полезно за теб и музиката която твориш!!!Освен практика,трябва да се навлезе и в теорията.Не е много приятно но трябва!!!Като свириш нещо трябва да знаеш какво свириш.Прочети какво е това акорд,тоналност,ЛАД ,защото виждам че имаш поглед върху нещата ,ама не си навлизал подробно в материята и ги бъркаш понятията...Както каза machoka няма Аеолийска???Казва се Еолийски ЛАД ,който се явява на 6-та степен в натуралния минор.В съвременната музикална практика се използват 6 лада- еолийски,дорийски,фригийск и се явяват в минор!А пък -йонийски,миксолидийски и лидийски в мажор!!Относно локрийския лад-той не се използва във съвременната практика и едва ли би ти трябвал!!!
Запознай се с музикалната теория на музиката и научи нотичките,за да ти бъде по-лесно при техническите упражнения когато свириш гами и ладове,хроматизми и т.н.
Може да имаш добър слух и да свириш това което чуваш,но не мислиш ли че може да си сбъркал някъде някоя нота,дори и тоналност???И как по-точно пишеш музика ,като не знаеш нотичките?Хубаво е това че имаш слух и свириш нещата,рядко има музиканти които са абсолютисти в музиката...и такива които да импровизират да не свирят стегнато,но все пак музиката има някакви правила и теория,която трябва да се знае от всеки един който се занимава с музика.Запиши се на уроци по солфеж по китара за да те контролира учителя и да те насочва...щом имаш дарба да свириш развий я!!А това за групите които свирили парчетата си по слух,те вече са навлезли в материала и могат да се спряват,защото и акордите им не са кой знае колко сложни де....има групи със страхотни китаристи,но едва ли можеш да сравниш някой аматъор със професионалист има разлика когато професионалиста свири по слух и когато аматъора се опитва да направи същото!Та се опитах да обясня по малко подробен начин че първо трябва да имаш оглед към музиката,да свириш много за да можеш да импровизираш свободно!!!УСПЕХИ!!!

Bianca
08-26-2008, 21:24
Флейта РЛЗ! 8-) :lol:

BornFromPain
08-26-2008, 21:38
Наистина ти е пълна каша в главата!Разбрал недоразбрал си музикалните термини,трябва да попрочетеш някаква музикална литература,така ще ти се изяснят не ясните неща и тази каша в главата....и ще е полезно за теб и музиката която твориш!!!Освен практика,трябва да се навлезе и в теорията.Не е много приятно но трябва!!!Като свириш нещо трябва да знаеш какво свириш.Прочети какво е това акорд,тоналност,ЛАД ,защото виждам че имаш поглед върху нещата ,ама не си навлизал подробно в материята и ги бъркаш понятията...Както каза machoka няма Аеолийска???Казва се Еолийски ЛАД ,който се явява на 6-та степен в натуралния минор.В съвременната музикална практика се използват 6 лада- еолийски,дорийски,фригийск и се явяват в минор!А пък -йонийски,миксолидийски и лидийски в мажор!!Относно локрийския лад-той не се използва във съвременната практика и едва ли би ти трябвал!!!
Запознай се с музикалната теория на музиката и научи нотичките,за да ти бъде по-лесно при техническите упражнения когато свириш гами и ладове,хроматизми и т.н.
Може да имаш добър слух и да свириш това което чуваш,но не мислиш ли че може да си сбъркал някъде някоя нота,дори и тоналност???И как по-точно пишеш музика ,като не знаеш нотичките?Хубаво е това че имаш слух и свириш нещата,рядко има музиканти които са абсолютисти в музиката...и такива които да импровизират да не свирят стегнато,но все пак музиката има някакви правила и теория,която трябва да се знае от всеки един който се занимава с музика.Запиши се на уроци по солфеж по китара за да те контролира учителя и да те насочва...щом имаш дарба да свириш развий я!!А това за групите които свирили парчетата си по слух,те вече са навлезли в материала и могат да се спряват,защото и акордите им не са кой знае колко сложни де....има групи със страхотни китаристи,но едва ли можеш да сравниш някой аматъор със професионалист има разлика когато професионалиста свири по слух и когато аматъора се опитва да направи същото!Та се опитах да обясня по малко подробен начин че първо трябва да имаш оглед към музиката,да свириш много за да можеш да импровизираш свободно!!!УСПЕХИ!!!

Хъм ама вие упорито продължавате да ми изреждате някакви неща за модите които са ми пределно ясни. Знам как са се появили, знам какво са, знам какви степени са на мажорната скала и как да ги добия. Въпроса който задавам 10 пъти и на който явно никой не може да отговори е "Как да добия характерното за някоя мода звучене". Колкото и да ми повтаряте всичко, което знаете за модите все пак не ми отговаряте на въпроса.
И искаш ли да започна да ти изреждам парчета в които се използва Локрийска и после пак да се опиташ да ме убедиш, че нямала приложение?

После - не бъркам никакви понятия. Може да става разминаване защото ги превеждам буквално от английски защото теория на български не съм чел никога.

Уроци по солфеж, както и каквито и да било уроци не ми трябват защото знам какво трябва да направя и е въпрос само на време да го направя. А теорията си се изяснява автоматично с напредването.

И не знам какво толкова си се хванала да говориш за ученето на парчета, като това е последното нещо което правя. Уча само някои части от парчета за да разбера как е постигнато това което ме кефи. Нито съм тръгнал да правя кавър банда нито нищо. Започнах да свиря на китара за да пиша музика, а не за да уча чужда.

machoka
08-26-2008, 21:51
BornFromPain,

А това, че едно време не са били наименувани Тониката, Медиантата, Доминантата, Субдоминантата и т.н. според мен не значи непременно, че не са били използвани. Например Моцарт когато си е писал любимата прогресия(по спомени не се сещам каква беше но знам къде я чух), може да не е подозирал за интервалите които използва, но крайния резултат показва, че не му е било и нужно.

Повярвай ми, Моцарт е 'подозирал' перфектно за всеки интервал, който е слагал какъв е точно - защото от малък е учил хармония и полифония интензвино. Чуй Реквиема само, или Дон Жуан, намери си анализи за тях и чети, уникално просто. Аз съм имал честта да изпълнявам Реквиема два пъти, единия път в Зала България под палката на великия в наше време, маестро Росен Миланов, чувството е уникално.
По времето на старите ладове е нямало съвременното ориентиране на тоналностите, нали ти казвам че не е имало мажор и минор, от там нататък за какво да говорим. Съжалявам, че нямам под ръка старинна църковна музика като мотети и мадригали - имам ги само на харда.. да ти пусна да чуеш - няма тежнения, няма нищо - не усещаш устойчивост.

И отново не разбрах какво имаш предвид с този локрийски. Както споменах в момента не се сещам именно за този лад нещо повече, освен че още на времето е бил 'изоставен', изхвърлен от употреба. Не ми се отварят сега старите записки, щото тия неща ги минах в 7-8 клас, а в първи курс в Консерваторията ги припомняхме отгоре-отгоре покрай други неща, та не обърнах голямо внимание. Не разбирам и какво означава, че столя веднага след еолийския, няма такова нещо.
Абе най-лесно е да минеш покрай книжарницата на съюза на композиторите /която е точно отстрани на Народния театър Иван Вазов/ и да си купиш 'Елементарна теория на музиката' - по възможност старо издание на Парашкев Хаджиев, но и всяко друго те урежда. Там са основните на музиката и не само основите, ами и много задълбочени неща които би трябвало да ги разбереш. Ще са ти от АДСКИ голяма полза ;)

Sunny_stz
08-26-2008, 22:43
Наистина ти е пълна каша в главата!Разбрал недоразбрал си музикалните термини,трябва да попрочетеш някаква музикална литература,така ще ти се изяснят не ясните неща и тази каша в главата....и ще е полезно за теб и музиката която твориш!!!Освен практика,трябва да се навлезе и в теорията.Не е много приятно но трябва!!!Като свириш нещо трябва да знаеш какво свириш.Прочети какво е това акорд,тоналност,ЛАД ,защото виждам че имаш поглед върху нещата ,ама не си навлизал подробно в материята и ги бъркаш понятията...Както каза machoka няма Аеолийска???Казва се Еолийски ЛАД ,който се явява на 6-та степен в натуралния минор.В съвременната музикална практика се използват 6 лада- еолийски,дорийски,фригийск и се явяват в минор!А пък -йонийски,миксолидийски и лидийски в мажор!!Относно локрийския лад-той не се използва във съвременната практика и едва ли би ти трябвал!!!
Запознай се с музикалната теория на музиката и научи нотичките,за да ти бъде по-лесно при техническите упражнения когато свириш гами и ладове,хроматизми и т.н.
Може да имаш добър слух и да свириш това което чуваш,но не мислиш ли че може да си сбъркал някъде някоя нота,дори и тоналност???И как по-точно пишеш музика ,като не знаеш нотичките?Хубаво е това че имаш слух и свириш нещата,рядко има музиканти които са абсолютисти в музиката...и такива които да импровизират да не свирят стегнато,но все пак музиката има някакви правила и теория,която трябва да се знае от всеки един който се занимава с музика.Запиши се на уроци по солфеж по китара за да те контролира учителя и да те насочва...щом имаш дарба да свириш развий я!!А това за групите които свирили парчетата си по слух,те вече са навлезли в материала и могат да се спряват,защото и акордите им не са кой знае колко сложни де....има групи със страхотни китаристи,но едва ли можеш да сравниш някой аматъор със професионалист има разлика когато професионалиста свири по слух и когато аматъора се опитва да направи същото!Та се опитах да обясня по малко подробен начин че първо трябва да имаш оглед към музиката,да свириш много за да можеш да импровизираш свободно!!!УСПЕХИ!!!

Хъм ама вие упорито продължавате да ми изреждате някакви неща за модите които са ми пределно ясни. Знам как са се появили, знам какво са, знам какви степени са на мажорната скала и как да ги добия. Въпроса който задавам 10 пъти и на който явно никой не може да отговори е "Как да добия характерното за някоя мода звучене". Колкото и да ми повтаряте всичко, което знаете за модите все пак не ми отговаряте на въпроса.
И искаш ли да започна да ти изреждам парчета в които се използва Локрийска и после пак да се опиташ да ме убедиш, че нямала приложение?

После - не бъркам никакви понятия. Може да става разминаване защото ги превеждам буквално от английски защото теория на български не съм чел никога.

Уроци по солфеж, както и каквито и да било уроци не ми трябват защото знам какво трябва да направя и е въпрос само на време да го направя. А теорията си се изяснява автоматично с напредването.

И не знам какво толкова си се хванала да говориш за ученето на парчета, като това е последното нещо което правя. Уча само някои части от парчета за да разбера как е постигнато това което ме кефи. Нито съм тръгнал да правя кавър банда нито нищо. Започнах да свиря на китара за да пиша музика, а не за да уча чужда.

Хей,защо ми се караш?Това което се опитах да ти обясня не беше с лошо чувство,може така да ти изглежда така, като е написано, но напротив,опитах се да обясня....Това за Локрийския лад ,неможем да ти отговорим на въпроса с точност,защото не можем да разберем какво точно искаш да знаеш или по-точно защото не свирим на китара !Казахме ти че Локрийския лад ВЕЧЕ не се използва в СЪВРЕМЕННАТА МУЗИКАЛНА ПРАКТИКА!!Не знам в какви парчета се свири,това че не се използва не значи че не може да се изсвири от който и да било,просто хората вече не го считат,иначе би могъл да се изпълнява,но вече не се използва в съвременната практика!Не знам как да ти го обясня!!!Не мога да кажа точно преди колко време са го отхвърлили тоя лад!И това се казват Старинни ладове,а не моди!!!Така като четеш английска теория на музиката, се бъркаш ти самия!!!Трябва да прочетеш на български нещо за да ти стане по-ясно и да не бъркаш термините,но това е само при твое желание аз няма да ти казвам ходи на уроци ,щом ти самия се мислиш за достатъчно добър и едва ли не УРОЦИ НЕ ТИ ТРЯБВАТ???Ако това ти е хоби добре приемам,чети си на английски,превеждай доколкото можеш с известни грешки....,това ти е само хоби,щом те кефи прави го!Щом няма музиката да е основното нещо с което да се занимаваш окей!!!Но по-добре не се затормозявай с неща които неможеш да си обясниш и можеш да научиш по ГРЕШЕН НАЧИН!!!Ако наистина имаш желание да постигнеш професионално ниво не става като се учиш сам....музиката е сложно нещо и при нея трябва и теория и практика!!!

И накрая наистина ще ме накараш да си извадя тетрадката по елементарна теория на музиката и да ти ДОКАЖА че локрийския лад не се използва!!!Ще ти извадя най-важните неща,на кратко!!!Прочети ги внимателно!!!
1.Старинни ладове.Обща характеристика :
Старинните ладове бележат своя разцвет в музиката на Средновековието ,но по-точно в полифоничката музика!Те са в основата на българската народна музика.Между тоновете им липсват ладови съотношения т.е. тоновете им не се делят на устойчиви и неустойчиви и между тях няма тежнение!Заради това се наблюдава и отсъствието на функционални ,хармонически съотношения.Мелодията става по-монотонна,статична....
2.Стоеж на мелодията
1) Автентични ладове-мелодията се разгръща от основния тон (1-ва стенен-финалис)до неговата горна октава,със задържана 5-та степен и завършва на основния тон.
2)Плагални ладове-мелодията се разгръща от 5-та степен до нейната горна октава и завършва на основния тон-1 ст-финалис.
В началото на средновековието са били установени следните ладове:
1)автентични
-дорийски
-фригийски
-лидийски
-миксолидийски
2)плагални:
-хиподорийски
-хипофригийски
-хиполидийски
-хипомиксолисийски

В края на Средновековието към тези 8 ладабили добавени още 4
1)автентични:
-йонийски
-хипоеолийски
В края на Средновековието се развива научката ХАРМОНИЯ И СТАРИНННИТЕ ЛАДОВЕ ПОСТЕПЕННО ОТПАДАТ!!!!

3.Строеж на старинните ладове
1)тетрахорд-поредица от 4 последователни тона ,съставена от 2 големи секунди и една малка сек.
2)видове тетрахорди
-йонийски
-дорийски
-фригийски
От комбинирането на тези тетрахорди са се получили различни ладове.Например:фригийски лад от 2 фригийски тетрахорда!!!

4.Старинните ладове в съвременната музикална практика: за улеснение се разглеждат построени върху степените на натуралния C dur (до мажор).Във всяка натурална мажорна и минорна тоналност можем да си построим старинен лад.

5.ЛОКРИЙСКИ ЛАД-НЕ СЕ УПОТРЕБЯВА!ТОВА Е ДРЕВНОГРЪЦКИ ЛАД,КОЙТО СЕ ЯВЯВА В СРЕДНОВЕКОВИЕТО В СЛЕДНИЯ ВИД :
(и тука е постоен с ноти,които немога да напиша тук)

И вече накрая се обощава ,че ладовете са се зародили в музиката на древна Гърция,което вече го знаеш и също урока по елементарна теория за Старинните ладове завършва така:
В съвременната музикална практика се използват само 6 лада!!!И ги изреждат кои са ,тези които ти ги казах в по-горния пост!!!
Ето това е което намерих,където са ни го диктували УЧИТЕЛИ по музикална теория на музиката и солфеж!!А сега още спори с мен,че не съм права????Кой ще загуби толкова време да просветлява начинаещи,бъркащи термините и научили ги грешно?Замисли се....това което искам да ти кажа,не ти го казвам с лошо чувство,понеже музиката е моя живот за нея бих отделила много време ...Друго си е вече дали ти имаш желание да вникнеш в мислите ми и да ме разбереш какво искам да ти кажа!Ти имаш талант ,развий го или продължавай да си затормозяваш ума с английска неясна литература!!!Това е от мен!!!!

Sunny_stz
08-26-2008, 22:50
cut machoka :Абе най-лесно е да минеш покрай книжарницата на съюза на композиторите /която е точно отстрани на Народния театър Иван Вазов/ и да си купиш 'Елементарна теория на музиката' - по възможност старо издание на Парашкев Хаджиев, но и всяко друго те урежда. Там са основните на музиката и не само основите, ами и много задълбочени неща които би трябвало да ги разбереш. Ще са ти от АДСКИ голяма полза

Ето хубаво ти го каза!Друго е дали ти ще полушаш!

machoka
08-26-2008, 23:30
5.ЛОКРИЙСКИ ЛАД-НЕ СЕ УПОТРЕБЯВА!ТОВА Е ДРЕВНОГРЪЦКИ ЛАД,КОЙТО СЕ ЯВЯВА В СРЕДНОВЕКОВИЕТО В СЛЕДНИЯ ВИД :
(и тука е постоен с ноти,които немога да напиша тук)

Напиши ми го тука с тоновете и алтерациите, за да му го транспонирам и да си го построи в заветната фа# минор, ако въобще този лад е минорен.


В края на Средновековието към тези 8 ладабили добавени още 4
1)автентични:
-йонийски
-хипоеолийски
В края на Средновековието се развива научката ХАРМОНИЯ И СТАРИНННИТЕ ЛАДОВЕ ПОСТЕПЕННО ОТПАДАТ!!!!
Точно както споменах, с йонийският и еолийският се поставят основните на съвременната dur-moll система.


3.Строеж на старинните ладове
1)тетрахорд-поредица от 4 последователни тона ,съставена от 2 големи секунди и една малка сек.
2)видове тетрахорди
-йонийски
-дорийски
-фригийски
От комбинирането на тези тетрахорди са се получили различни ладове.Например:фригийски лад от 2 фригийски тетрахорда!!!
Именно от местоположението на малката секунда в състава на тетраходра зависи какъв точно е лада - например ако е между първа и втора степен - това е фригийски /за улеснение - фригийски лад е това, което се чува ако изсвириш една гама от ми нагоре, само натурални тонове/ - не натурален ми минор /който ще прозвучи със задължителният фа# в състава си/, ами чисти степени от ми до ми. /въпросната малка секунда между първа и втора - ми и фа чисто/.

Може и още много да се говори, но не виждам особен смисъл.

Sunny_stz
08-26-2008, 23:51
Може и още много да се говори, но не виждам особен смисъл.


Ами да-няма смисъл вече да пиша по тоя въпрос каквото и да било!Ние колкото и да говорим,той като не възприема....си е негов проблем...Музиката не е за всеки,не всеки я усеща,нищо лично към никого!!!Просто констатирам!!!

Не мисля, че не възприема, даже напротив - за човек без музикално образование си е много напред, само трябва да си набави правилната литература и всичко ще е ток и жица /жица май в буквалния смисъл :smt002 /
.: machoka :.

psychopath
08-27-2008, 01:34
:-o
досега не бях виждал толкова много букви на едно място 8-)

Sunny_stz
08-27-2008, 20:06
Не мисля, че не възприема, даже напротив - за човек без музикално образование си е много напред, само трябва да си набави правилната литература и всичко ще е ток и жица /жица май в буквалния смисъл :smt002 /
.: machoka :.[/quote]

Да наистина доста знае за човек който е самоук!И плюс това е чел нещата на английски е така е още по-трудно да се разберат!Но ме е яд че най-талантливите музиканти не се развиват напред с музика ,а нещо друго все си избират!!!

BornFromPain
08-27-2008, 21:24
BornFromPain,

А това, че едно време не са били наименувани Тониката, Медиантата, Доминантата, Субдоминантата и т.н. според мен не значи непременно, че не са били използвани. Например Моцарт когато си е писал любимата прогресия(по спомени не се сещам каква беше но знам къде я чух), може да не е подозирал за интервалите които използва, но крайния резултат показва, че не му е било и нужно.

Повярвай ми, Моцарт е 'подозирал' перфектно за всеки интервал, който е слагал какъв е точно - защото от малък е учил хармония и полифония интензвино. Чуй Реквиема само, или Дон Жуан, намери си анализи за тях и чети, уникално просто. Аз съм имал честта да изпълнявам Реквиема два пъти, единия път в Зала България под палката на великия в наше време, маестро Росен Миланов, чувството е уникално.
По времето на старите ладове е нямало съвременното ориентиране на тоналностите, нали ти казвам че не е имало мажор и минор, от там нататък за какво да говорим. Съжалявам, че нямам под ръка старинна църковна музика като мотети и мадригали - имам ги само на харда.. да ти пусна да чуеш - няма тежнения, няма нищо - не усещаш устойчивост.

И отново не разбрах какво имаш предвид с този локрийски. Както споменах в момента не се сещам именно за този лад нещо повече, освен че още на времето е бил 'изоставен', изхвърлен от употреба. Не ми се отварят сега старите записки, щото тия неща ги минах в 7-8 клас, а в първи курс в Консерваторията ги припомняхме отгоре-отгоре покрай други неща, та не обърнах голямо внимание. Не разбирам и какво означава, че столя веднага след еолийския, няма такова нещо.
Абе най-лесно е да минеш покрай книжарницата на съюза на композиторите /която е точно отстрани на Народния театър Иван Вазов/ и да си купиш 'Елементарна теория на музиката' - по възможност старо издание на Парашкев Хаджиев, но и всяко друго те урежда. Там са основните на музиката и не само основите, ами и много задълбочени неща които би трябвало да ги разбереш. Ще са ти от АДСКИ голяма полза ;)

Тези неща на Моцарт не съм ги чувал, но сега ще го направя с удоволствие.
Това, което казваш за църковната музика мисля, че мога да си го представя, но със сигурност бъркам някъде защото би трябвало да звучи доста странно тази музика. В смисъл, че от това което знам и съм чувал най-фаталната грешка е да смесиш мажорна и минорна трета в един пасаж. А ако не е имало мажорна и минорна скала значи би трябвало да са го правили.

Иначе за локрийската ми хрумва, че може да е била изоставена точно по това време заради намалената пета степен(Ми Контра Фа, Diabolus In Musica), което е било отхвърлено по това време(до колкото знам). Рахманинов мисля, че го използваше доста но пак само като допълнителен тон през който само се преминава, но не се завършва фраза на него никога(като в съвременната Блус скала примерно). Та най-вероятно заради това е била забранена по това време.

А основите на музиката ми се подреждат постепенно, но определено ми трябва качествено четиво по Хармония, защото за сега опитите ми да напиша музика за повече от 2 инструмента(в случая ми 2 китари) са наистина жалки. А като звучене обожавам звука на цигулката и пианото повече от този на китарата. Което значи, че за да мога да ги комбинирам ми трябва Хармония. И можеш да помогнеш по въпроса като кажеш дали има някой добър учебник по Хармония на български.

Sunny_stz
08-27-2008, 21:58
Хармония-Парашкев Хаджиев
Мразя хармонията :-D
BornFromPain с какво се занимаваш?

BornFromPain
08-27-2008, 22:33
Съни, въпроса ми не е свързан с китарата попринцип. Дали ще го изсвириш това нещо на пиано на два гласа или на каквито и да било други инструменти не е от значение.

Та ето пример. Един глас който свири:
Ми Минор и го оставя да звучи
или
Ми Минор, Си Минор, Ла Минор, Ми Минор
или
Ми Минор, Ла Минор Sus2*, Ла Минор, Ми Минор
Все тая - произволна прогресия в Ми Минор.

И ако върху това свириш втори глас - водеща мелодия в Ми Минор цялостното звучене ще си е на натурален минор.


НО,
ако продължиш да свириш тази водеща мелодия в Ми Минор, но втория глас някакси модулира в F#.... Уф!! Не знам точно какви могат да бъдат акордите на F# в случая така, че да не стане някаква тотална дисонантност така, че нека да е просто нотата F# в две октави. Та въпроса ми е дали комбинацията между звученето на тази F# + нотите от Ми Минор ще бъдат звученето на локрийския лад. Или се прави по някакъв друг начин.

* На български това би трябвало да означава, че третата степен в акорда е заменена с втора.

А на Локрийската тоновете и алтерациите(не съм сигурен какво трябва да значи това) са: Унисон, Минорна Втора, Минорна Трета, Перфектна Четвърта, Намалена Пета, Минорна Шеста, Минорна Седма, Октава. (Леле колко време ми отне да го сметна това.. може и да съм сбъркал но мисля, че не съм) или като такъв начин за показване на интервалите - 1,2,2,1,2,2 .



В предното мнение изказах някакво предположение защо може да са го отхвърлили на времето, но по никакъв начин не мога да си обясня защо и сега важи това. Освен може би ако се получава така, че единия глас да свири квинта, а другия квинта бемол. Което сигурно е най-ужасяващото нещо, но не знам дали е така защото не разбирам "Старинните Ладове".

А иначе до сега съм бил точно на 3 урока и бяха най-безсмисленото нещо. Етюди за техника и скорост и сам си намирам или си измислям защото виждам какво ми куца и какво е по-спешно да се подобри. Наистина учителя може да отговори на доста въпроси, но за целта има форуми. Учителя също е стимул да свириш, но на мен това не ми липсва. Всеки ден свиря точно определено време(за съжаление сега го смъкнах на 3 часа), точно определени типове упражнения, после импровизация, учене на парчета. Следователно няма причина да си губя времето като пътувам из София за да стигна до човек, който да ми каже да направя същите неща.

Просто не разбирам как може да има нещо в съвременната музика, което да не се ползва. Хората използват хроматизми в музиката си, пък няма да използват нещо с толкова характерно звучене като локрийския лад.
А колкото до термините не мисля, че бъркам каквото и да било - грешките са в превода. Ако ги знаеше нещата на английски щеше да ме разбираш перфектно.

BornFromPain
08-27-2008, 22:54
Ами не съм особено сигурен с какво се занимавам.. Попринцип главно свиря - даже имах един месец наскоро в който свирех по 8-9 часа на ден и не излизах. В другото време четях каквото можех за китари и музика като цяло.
Сега за съжаление работя и не ми остава толкова време(за компенсация на заплата ще си купя синтезатор), но за това пък съм много по-наясно какво трябва да се подобри и как и тези 3 часа които свиря сега са много по-полезни от 9те преди това. Поне така мисля сега. В други дни съм сигурен, че не помръдвам изобщо.

Също за съжаление уча програмиране, въпреки че си мечтая за консерваторията.. Не защото знам нещо за нея или съм я виждал някога, ами по-скоро за да има с кой да си говоря за това колко е як хармоничния минор и да не ме гледа все едно съм най-големия глупак :Д

Попринцип искам да се занимавам с музика, но сигурно знаеш как е - тъжна работа. Понякога си умирам от кеф когато видя прогреса си след толкова труд, друг път депресията ме мачка когато виждам колко съм жалък. И някакси главно вторите моменти ме тормозят и ми пречат да се мобилизирам с цел да вляза в консерваторията. И за това гадния ми животец се дели на две - тъпия geek програмист на работа и лекции и другото ми музикално аз.

Абе тези неща са много трудни са обясняване - няма да се мъча повече. Хората които успяват да разберат себе си и да го опишат са малко. А аз не съм от тях :]

fy4ko
08-27-2008, 23:30
Значи предварително се извинявам, ако някой реши да приема мнението ми като лична обида, но аз съм напълно убедена, че познаването на музикална теория, а понякога дори и на солфеж е крайно полезно, но в никакъв случай необходимо или задължитено.
Като цяло намирам снобизма на "професионалните" музиканти за неуместен. Музикалното училище и дори консерваторията не са спасили доста хора от посредствеността, която иначе се приписва на самоуките. Напротив, познавам поне 3ма много добри китаристи, които са напълно самоуки (ок де, един от тях се е учил от другия), както и няколко други много добри музиканти, които не са се занимавали професионално с музика никога. Даже един от китаристите беше решил да ходи на уроци по едно време и прекъсна на втория път поради безполезност и загуба на време.
Някой по-горе беше писал нещо от сорта на това, че непрофесионалните музиканти свирели едва ли не задължително грешно парчета по слух. Ок, баща ми е непрофесионалист и хваща песни по слух едно към едно, както съм виждала да правят и професионални пианисти - къде е разликата? Имам известни подозрения, че дипломираните музиканти добиват редица изкривявания в разбиранията си за това "какво трябва и какво не трябва" в музиката по време на обучението си - това е мнение, не лична нападка към когото и да било.
После някой каза, че човекът, дето питаше за теорията, не бил схващал каквото му се обяснявало и видиш ли, оттук следвало, че музиката не е за всеки. Музиката теория ли е, питам аз. Утвърдителен отговор би обезсмислил по-нататъшно развитие на каквато и да било теза.
В заключение, понеже забравих вече какво друго смятах да пиша, има посредствени дипломирани музиканти, както и адски добри самоуки, дори в световен мащаб - имена можете да си намерите сами.
Хубаво е да се знае теория, хубаво е да се учи музика, но това делене не го разбирам. Или си добър музикант, или не си. Ходи си показвай дипломата на публика, която те освирква.

Sunny_stz
08-27-2008, 23:50
Охх значииии мисля че изпадаш в доста подробности,които много не мога да разбера...Това което ми пишеш е доста объркано....и това е защото извличаш информацията на английски....вярно е аз не знам английски до такава степен...но и ти се бъркаш и всичкото ти е каша...Няма такова понятие квинта бемол!!!Квинтата е интервал-съотношението между височините на 2 тона!!!А бемолите и диезите са хроматични знаци,# повишава,а бемола понижава с половин тон дадената нотка....
Алтерация - това е единично или двойно повишение или понижение на основна степен..
А ако говорим за смятането...там съм най-зле,защото математиката ми куца,оттам и някои неща в пресмятането в солфежа и елементарната теория.Повечето неща при тях е- математика!Бих казала че слуховите задачи по ми вървят...,отколкото пресмятането!
Така че бих те посъветвала да не се вманиачаваш в някакви подробности :smt045 Хубаво е човек да знае и детайлите,но понякога неможе да се отговори на всички въпроси..Например защо са отхвърлили Локрийския лад ,който ти е толкова любим??? :))
Наистина се възхищавам на хора като теб-които се трудят сами!Но след като имаш толкова голямо желание да учиш музика,защо не се пробваш в консерваторията?Там ще научиш много,но преди това ще ти трябват множество уроци по китара и елементарна теория,защото изпита се състои от няколко етапа....Без да идеш при професор няма да се получи приемането специално...
Ако имаш толкова голямо желание,нищо не те спира!Да,така е в музиката,понякога напредваш,в други слуаи стоиш на едно място и повтаряш,повтаряш докъто стане и това е с дни,седмици ,дори и месеци!!!Трябва да си много упорит,но мисля че ако някой те насочи ,нещата ще вървят по-гладко!!За това за всичко се иска постоянство не само в музиката,музиката си е изкуство неможе веднага да станат нещата,те се градят с годините!!Напълно разбирам как се чувстваш,защото наистина си е трудничък живота на музиканта,трябва да е достатъчно силен и мотивиран човек,а аз виждам огън в теб :) Не само ника ти е такъв...а и ти самия виждам че много обичаш музиката и силното ти скрито желание е да се занимаваш,за това изпълни желанието си!!!
Вземи си учебниците които ти препоръчахме и чети колкото ти душа иска!!А също можеш да си вземеш и нещо да обогатиш още повече музикалната си култура!Сега ми попадна първия учебник който имам и ще ти кажа него,защото е много късно да ровя и да търся... ,,Музикална литература''-Елена Стоянова.Учебника е на разбираем български език на начално ниво :) Пък ако имаш още желание за знание,може да попиташ какво друго искаш да намериш и да ти кажа някой друг учебник по история на музиката,елементарна теория ,музикален анализ и всякакви други!!!
Това е за сега от мен,лека нощ,надявам се да съм била полезна..

Sunny_stz
08-28-2008, 00:10
Значи предварително се извинявам, ако някой реши да приема мнението ми като лична обида, но аз съм напълно убедена, че познаването на музикална теория, а понякога дори и на солфеж е крайно полезно, но в никакъв случай необходимо или задължитено.
Като цяло намирам снобизма на "професионалните" музиканти за неуместен. Музикалното училище и дори консерваторията не са спасили доста хора от посредствеността, която иначе се приписва на самоуките. Напротив, познавам поне 3ма много добри китаристи, които са напълно самоуки (ок де, един от тях се е учил от другия), както и няколко други много добри музиканти, които не са се занимавали професионално с музика никога. Даже един от китаристите беше решил да ходи на уроци по едно време и прекъсна на втория път поради безполезност и загуба на време.
Някой по-горе беше писал нещо от сорта на това, че непрофесионалните музиканти свирели едва ли не задължително грешно парчета по слух. Ок, баща ми е непрофесионалист и хваща песни по слух едно към едно, както съм виждала да правят и професионални пианисти - къде е разликата? Имам известни подозрения, че дипломираните музиканти добиват редица изкривявания в разбиранията си за това "какво трябва и какво не трябва" в музиката по време на обучението си - това е мнение, не лична нападка към когото и да било.
После някой каза, че човекът, дето питаше за теорията, не бил схващал каквото му се обяснявало и видиш ли, оттук следвало, че музиката не е за всеки. Музиката теория ли е, питам аз. Утвърдителен отговор би обезсмислил по-нататъшно развитие на каквато и да било теза.
В заключение, понеже забравих вече какво друго смятах да пиша, има посредствени дипломирани музиканти, както и адски добри самоуки, дори в световен мащаб - имена можете да си намерите сами.
Хубаво е да се знае теория, хубаво е да се учи музика, но това делене не го разбирам. Или си добър музикант, или не си. Ходи си показвай дипломата на публика, която те освирква.


Така...2 часа сутринта е ,но видях че има още един готов да спори и се ентусиазирах!Значи не съм казала че непрофесионалните музканти свирят ЗАДЪЛЖИТЕЛНО парчетата си по слух-грешно!Казах че се изисква да имаш повече опит за да свириш добре по слух и да импровизираш свободно!Аз мисля че всеки който се смята за музикант трябва да познава теорията и историята на музиката,да има бегла музикална култура!Има добри музиканти ,които не са се занимавали професионално с музика,това е вярно ,но това са хора единици,които имат талант от бога!!Още нещо това което писах по-горе че музиката не е за всеки не беше насочено към никого,а просто го казах между другото,защото си е така!!Не всеки има музикалност и може да стане музикант,някои хора възприемат музката като нещо доста несериозно ,но всъщност си е доста обсебващо и сериозно нещо....Музиката обхваща много музикални дисциплини-солфеж,теория на музиката,история на музиката,музикален анализ,полифония,хармония и сума ти такива!!!Това са много музикални предмети ,които обхващат не само теория,история,а най-вече ПРАКТИКА,просто много неща!!!Не става въпрос за никакво делене!!!Музиката в повечето случаи е практика!Множество упражнения и труд трябва!И не е лесно когато човек се учи сам ,сами видяхме тук....
Аз все още не съм дипломирана музикантка,но имам амбицията и това да стане,тогава вече ще съм научила много неща,които в момента все още не са ми ясни,защото съм в началото на образованието си и те първа ще кандидатствам за висше учебно заведение.....!!!Но имам самочувствието на професионален музикант,изнасяла съм концерти,печелила съм конкурси,трудила съм се с години и не мисля че титлата музикант за мен е в кавички!!!Това е всичко ,което исках да поясня на хората неразбрали ме :) Лека вечер!!!

BornFromPain
08-30-2008, 01:15
Още снощи ми хрумна нещо, което някой беше казал, но не можах да открия темата а и бях в някаква психическа деменция.
Та човека си го каза много добре "Теорията на музиката не е правилник а просто средство за общуване между музикантите". Демек най-лесния/единствения начин да се разберете и да обясниш нещо свързано с мелодия/хармония и тн.

fy4ko, свириш ли на инструмент за да можеш да прецениш дали приятелите ти са наистина добри? Защото нито един музикант не се притеснява когато свири пред хора, които не се занимават с музика. Просто те дори не подозират кое е трудно и кое лесно и не биха могли да усетят повечето от грешките ти. Докато когато свириш пред музикати вече е съвсем друго..

Съни, утре ще ти отговоря, че сега ми е някакво неадекватно заспало :]

fy4ko
08-30-2008, 19:37
Силно казано свиря, но съм се занимавала доста време с музика - "професионално", с уроци и т.н., не смятам да обяснявам тук, но смея да кажа, че имам доста добра представа за нещата, както и слух. Някои от приятелите ми се занимават и с композиция, при това доста успешно, а едното момче беше спечелило конкурс за китаристи, където се е състезавал и с "професионалисти". Говоря за хора, които са добри не само по и заради моето мнение, а поради ....да кажа приети, доколкото обективността е доста субективно нещо, причини. :)
Пък тука да не казвам колко мегаяки са "некадърните" музиканти ...ама айде,че ше стане дълго, пък и не е по темата :)

Bianca
08-30-2008, 19:43
Казах, че флейта РЛЗ! :x 8-)

j_adore2
08-30-2008, 22:29
Боже .. Не знам да се смея ли,да плача ли. Вие,самоуките,които не намирате за нужно да познавате нотите (да знаете,че са до,ре,ми,фа,сол,ла,си,до - не е достатъчно..) осъзнавате ли,че за да си ИСТИНСКИ музикант са необходими години на изработване на техника,всеки ден свирене с часове ( за препоръчване е в къщи или при учител,а не по градинките или както видях един на плажа си беше извадил китарата .. ),търпение,постоянство и най - важното някаква предства за какво става въпрос.Не ми е ясно как може да седнеш да свириш,било то по слух или по ноти,без да знаеш нотите .. Това е смешно.. Толкова много самоуки музиканти се извадиха,че нямам думи .. В повечето нови песни се повтарят точно по 3 акорда ..
Просто нямам думи .. Съвземете се малко.Отидете веднъж при някой солфежист да ви изпита,да напишете някоя и друга диктовка да видите,че всъщност не е толкова лесно,колкото си мислите .. Питайте някой,който учи или е завършил някое музикално училище по колко продукции,концерти,изпити има в годината .. а не като някои,които са горди,че ще свирят пред надрусаните си приятели в читалището в Красна поляна.. Някак обидно е за хората,който се занимават наистина сериозно с музика ..Айде със здраве ..

EarthShaker
08-30-2008, 22:46
Трябва да се започнат системни уроци при учител,а не сами да се учите!!!Сами до никъде няма да стигнете,

глупости на търкалета, един приятел е МНОГО добър във всякви стилове и не е ходил и на 1 урок.. с желание и заинтересованост всичко се постига, особено с тоя интернет...

BornFromPain
08-30-2008, 22:54
Боже .. Не знам да се смея ли,да плача ли. Вие,самоуките,които не намирате за нужно да познавате нотите (да знаете,че са до,ре,ми,фа,сол,ла,си,до - не е достатъчно..) осъзнавате ли,че за да си ИСТИНСКИ музикант са необходими години на изработване на техника,всеки ден свирене с часове ( за препоръчване е в къщи или при учител,а не по градинките или както видях един на плажа си беше извадил китарата .. ),търпение,постоянство и най - важното някаква предства за какво става въпрос.Не ми е ясно как може да седнеш да свириш,било то по слух или по ноти,без да знаеш нотите .. Това е смешно.. Толкова много самоуки музиканти се извадиха,че нямам думи .. В повечето нови песни се повтарят точно по 3 акорда ..
Просто нямам думи .. Съвземете се малко.Отидете веднъж при някой солфежист да ви изпита,да напишете някоя и друга диктовка да видите,че всъщност не е толкова лесно,колкото си мислите .. Питайте някой,който учи или е завършил някое музикално училище по колко продукции,концерти,изпити има в годината .. а не като някои,които са горди,че ще свирят пред надрусаните си приятели в читалището в Красна поляна.. Някак обидно е за хората,който се занимават наистина сериозно с музика ..Айде със здраве ..

А такива като теб превъзнасящи се уж разбиращи най-много дразнят.
Наистина ли си въобразяваш, че има човек който се занимава с музика, който да не е наясно колко години усилен и всекидневен труд се изисква за да добиеш представа за нещата???

И какво по дяволите имат общо песните по три акорда? Това, че хората харесват този тип музика и са я направили попупярна по никакъв начин не означава, че хората които я правят знаят само тези три акорда. Искаш да кажеш, че Бийтълс си нямат никаква идея от музика? Ходи тогава да обясниш на Сър Пол Маккартни, че е пълен глупак, който си няма никаква представа от музика и че трябва да се занимава с години за да се нарече музикант.

И значи аз свиря по 2-3-4 часа абсолютно всеки ден в продължение на години, но на теб ти е обидно само заради скапаното ти образованийце, което те кара да се чувстваш музикант? За пример момчетата от Dream Theater са прекъснали обучението си в Бъркли. Но по никакъв начин това не им пречи да са едни от най-великите китаристи и барабанисти. Можеш и на тях да тръгнеш да им обясняваш, че са скапани самозванци защото нямат дипломки.

Музиката не е предмет. Колкото и да зубриш това не ти гарантира успех. Но ти гарантира едно нещо - че ще продължиш да си същия скапан недоволен и нереализиран музикант докато заровят черупката ти 2 метра под земята, щом още от сега си започнал да си такъв.

j_adore2
08-30-2008, 23:04
Ок..Не го приемай толкова лично .. може да не си от тези,за който говоря..Но не ми казвай,че един човек,който е уважаващ себе си музикант ще си носи китарата по рейсовете без калъф,без нищо..после (нали е големия абсолютист) ще я настрой по слух .. ама то какво настройване ..то не се знае коя струна дърпа .. ми ли е,си ли е .. и ще започне да свири с другите хора от групата и ако поне малко разбираш от музика,ще чуеш колко "е благозвучно всичко и хармонията е идеална" ..
Нямам за цел да се заяждам с никого .. но нека всяка жаба да се знае гьола..Странно ми е как всеки втори в България разбира от музика ..

Sunny_stz
08-30-2008, 23:12
Ок..Не го приемай толкова лично .. може да не си от тези,за който говоря..Но не ми казвай,че един човек,който е уважаващ себе си музикант ще си носи китарата по рейсовете без калъф,без нищо..после (нали е големия абсолютист) ще я настрой по слух .. ама то какво настройване ..то не се знае коя струна дърпа .. ми ли е,си ли е .. и ще започне да свири с другите хора от групата и ако поне малко разбираш от музика,ще чуеш колко "е благозвучно всичко и хармонията е идеална" ..
Нямам за цел да се заяждам с никого .. но нека всяка жаба да се знае гьола..Странно ми е как всеки втори в България разбира от музика ..


Ами така си е!!Не всеки втори разбира от музика!!!Рядко са хората самоуки,които са добри,даже за мен е почти невъзможно,защото музиката не е лесно нещо...както казах в преден пост обхваща теория,практика абе всичко!!Ама ако имаш талант от бога....стават чудеса и с много труд!!!Някои хора си мислят че всичко разбират (за музикантите с китарките без калъфи за които говореше) ,настройват си китарките колкото да не звучат толкова зле и си мислят че са перфектни!!!Наистина смешно е......
Обаче едно ще ви кажа...едно е да си свириш в къщи и да си мислиш боже колко съм добър....,после като излезеш на сцена и показваш няма и половината на това което можеш всъщност!!От опит знам какво е ,защото съм излизала не малко пъти на сцена и има адреналин,когато знаеш че всички гледат теб и очакват нещо добро!!!Когато един музикант изпита това,той вече наистина може да се каже че е такъв..колкото повече пъти излиза на сцена ..толкова повече опит добива...

BornFromPain
08-30-2008, 23:18
Е че какво му пречи да си пренесе китарката на пейката и да се забавляват с приятели. Научил е 4-5 акорда и вече може да свири повечето от любимите парчета на приятелите си.
Няма защо да се дразниш на хора, които не са на твоето ниво. Да, може да не се занимават въобще сериозно, може да си свирят по 1 час седмично, но вместо да им се дразниш можеш например да ги съжалиш, защото те никога няма да усетят връзката, която ти имаш с инструмента си, чувството което изпитваш когато го видиш и после го докоснеш за първи път за деня.
Та мисълта ми секна, но все тая. Май основната идея стана ясна :]

j_adore2
08-30-2008, 23:20
Е че какво му пречи да си пренесе китарката на пейката и да се забавляват с приятели. Научил е 4-5 акорда и вече може да свири повечето от любимите парчета на приятелите си.
Няма защо да се дразниш на хора, които не са на твоето ниво. Да, може да не се занимават въобще сериозно, може да си свирят по 1 час седмично, но вместо да им се дразниш можеш например да ги съжалиш, защото те никога няма да усетят връзката, която ти имаш с инструмента си, чувството което изпитваш когато го видиш и после го докоснеш за първи път за деня.
Та мисълта ми секна, но все тая. Май основната идея стана ясна :]
Дразнещо е,че тези хора наричат себе си музиканти ..

BornFromPain
08-30-2008, 23:28
Хъм сега чак се сетих, че май не трябва да ти говоря мъжки род, като гледам това нещо на аватара и хората от Ориндж Каунти в подписа(сори ако бъркам).
Иначе и аз се дразнех на всички, на които им се достатъчно да правят някаква брутална безсмислена дандания за да свият по сцени, въпреки че са много по-зле музикално от каквото и да било. Но след това се замислих, че и музиката която аз харесвам пък е зверски жалка за човек който пише музика за оркестър от 20 човека, така че си е същата работа.

По-дразнеща е масата от хора които търсят колкото се може по-елементарна музика, и заради тях всички некомпетентни и неопитни музиканти имат повече развитие от тези които са вложили много повече труд. Но и с тази мисъл се свиква.

melinark
09-27-2010, 06:43
Здравейте!

Наскоро открихме Rock School за музикални уроци по китара, бас, барабани, пеене и пиано.
Имаме високо квалифициран преподавател по китара - Пламен Петров; преподава всякакви стилове - джаз, рок, метъл, блус, класическа китара, като голямата му любов е джазът. Завършил е Националната Музикална Академия "Проф. Панчо Владигеров" и мога да ви уверя, че ще останете доволни.

В Rock School искаме учениците, независимо от възрастта, да учат и да се забавляват едновременно. Методиката е разчупена и след прехода от началния стадий на свирене ще се оформят групи, в които учениците ще свирят и пеят заедно дадена песен. Обстановката също е вдъхновяваща и предразполагаща.

Цена: 20лева на астрономически час

Уебсайтът rockschool.bg още не е довършен, но съдържа основната информация.


Поздрави,
М.