PDA

View Full Version : Хуманна медицина: Новини.Дискусии.Съвети



petet
08-26-2008, 22:29
В тази тема смятам да пишем всички,които сме се ориентирали да се кандидатства след 12 кл в МУ,или пък вече са там,последните новини около тази наука,провеждане на дискусии,задаване на въпроси и даване на съвети и т.н,и т.н

Чудя се от къде да подхвана...

Някой ще кандидатства ли?Къде?С какво и т.н?
На Олимпияди по Био и Химия ходили ли сте?Спечелвали ли сте?И т.н

petet
08-26-2008, 22:41
Айде аз да дам старт.

Лично аз смятам да кандидатствам в МУ Варна.Учителя ми по Биология е професор ор БАН (Българската Академия на Науките).На 63.Обиколил е света по с научни кораби като биолог.От 6 клас проявявам интерес,но просто този човек...как да го кажа...ме запали истински.
От там може да се усетите,че човека оценява на университестко ниво и при него тройка беше 6-ца.Лично аз си завърших с 5.Бях разочарован,щото циците,които абослютно нищо незнаеха имат 6...ама както и да е де.То въпроса не е до оценка...
Смятам да кандидатствам,серология,не рвна система ... и още няколко работи,но още не съм сядал и обмислял внимателно по този въпрос.

За първи път,отидох на олимпияда по Био миналата година (9-ти клас).Бях единственият от целият випуск (7 девети класове).Беше много лесно.Имаше снимки,които преди не сме виждали,на които трябваше да се разпознава,беше:
-Вируса на СПИН
-и 3 снимки,кое е вена,артерия и аорта
Темата беше "Сърце и кръвоносни съдове".Темата за 6.Но на лесните въпроси,които всички знаех,но от бързината и чувствтото,че мога съм ги нанесъл грешно на бланката,така чее не ми стигнаха 5 точки,за да мина другият кръг...карай де,тая година пак ще има...

Хммм...друго май няма...

kalpazanka
08-27-2008, 08:01
Това според мен е тема за училище и приятели.. ;)Тия новини, дискусии и съвети хич не се връзват с въпросите кой на какви олимпиади е ходил и къде мисли да кандидатства...Тюх, така се зарадвах, като видях заглавието, уви....

petet
08-27-2008, 11:18
Е чакай бе,нали трябва да се почне от някъде...пък и аз пуснах въпрос,от там може да се обсъжда и т.н

LINKNOT
08-31-2008, 20:25
Поздравления за новия раздел. :) Аз също уча биология и мисля да се занимавам с нещо в тази област .. и така като казваш да обсъждаме последните новини ..

Учени създават изкуствена кръв (http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2008-08-21&article=244920) ..

Даваха го по новините и се сетих. Надявам се да съм била полезна. 8-)

petet
09-01-2008, 00:41
Мдам.Тамнъ дойдох да постна тази новина :D

Аз лично не вярвам(естествено докато не се приложи и хора не умрат за няколко часа).Опитите да се направи тази по-точно казано не кръв,а кръвна плазма винаги са били безуспешно.Дори не се знае почти нищо за веществата,които я съставят.

pifiella
12-07-2008, 17:22
Аз съм 8 клас и билогията ми е в "кръвта" така да се каже.Още от малка искам да стана лекар.Уча с голям интерес по биология и по химия и знам,че ще ми бъде трудно,но още от 2 срок започвам уроци по химия.Може да ми е рано,но аз знам какво искам от себе си -да уча медицина.....А кандид студентския изпит по химия какво съдържа?А Вие кога решихте,че ще учите биология(на каква възраст) :)

kalpazanka
12-07-2008, 18:51
Зависи каде кандидатстваш- в МУ Плевен се падат две теми- една от органична и една от неорганична и по 2 задачи съответно от органична и неорганична. В останалите ВУЗ-ове се пада тема по органична, а за задачите- вече съм забравила къде какво беше. Само помня въпроса за метамфетамините в Пловдив преди две години. :D Ориентирах се към уроци в единадесети клас чак.

molika
02-02-2009, 20:30
В момента съм 8 клас и също искам да стана лекар.За съжаление се наложи да се паля по това от книги а не от кадърен учител (от миналата година това ми е фикс идея).Винаги съм завършвала с 6 по химия и биология.Тази година не уча нито химия нито биология защото уча в езикова.След 12 клас ще се опитам най вероятно за МУ София и ще пробвам за Дания или Швеция(дамо да ми излезе късмета :lol: )Иначе ми е интересно как тези училища изпускащи една година от този материал се изравняват по късно с останалите? :)

kalpazanka
02-03-2009, 09:20
Ами просто и в дванадесети клас учим история /всички предмети вървят с година назад с изключение на БЕЛ, математика, музика, изобразително изкуство и физическо възпитание/. Завършила съм такава паралелка и да ти кажа, че ако си сериозна, амбициозна и оправна /разпределяш времето за подготовка за кандидатстване и съчетаваш и подготовката за училище/, няма да ти се налага да си вземаш бележки, да отсъстваш от училище в 11 и 12 клас, за да се подготвиш за кандидатстване.

pifiella
02-06-2009, 16:50
Ей ще ходили някой на таз годишната олимпиада по биология?Аз ще ходя на 1 март,но ще има въпроси от целия материал,а ние не сме го взели.Нп. Нервна система,дали тези въпроси ще се оценяват,предвид,че не са учени........? :o

molika
02-14-2009, 10:56
Ей ще ходили някой на таз годишната олимпиада по биология?Аз ще ходя на 1 март,но ще има въпроси от целия материал,а ние не сме го взели.Нп. Нервна система,дали тези въпроси ще се оценяват,предвид,че не са учени........? :o Ммм вероятно да.

pifiella
03-03-2009, 11:58
Ей ще ходили някой на таз годишната олимпиада по биология?Аз ще ходя на 1 март,но ще има въпроси от целия материал,а ние не сме го взели.Нп. Нервна система,дали тези въпроси ще се оценяват,предвид,че не са учени........? :o Ммм вероятно да.
Пффф мн беше гадна олимпиадата имаше въпроси от 6 клас чак,а аз там не ги разбирам много нещата,ама ще видим колко точки съм изкарала........ :-P дано да са над 75

chemist9009
03-12-2009, 08:22
Еми медицината е хубаво нещо....трудно влизаш лесно излизаш.. :D :D :D Иначе като цяло на мен лично Химията ми е любимия предмет ходя на олимпиади от 7 клас в момента съм 11 клас....9 клас и тази година се класирах за областния кръг по химия...разбира се дават съединения които се изучават във ВУЗ...относно биологията не ми допада много обаче
ходих на олимпиадата по био- във 10 клас и тази година също...Класирах се и двете години на областно ниво...макар че впечатленията ми от тази година са че нямаше тема за развиване...пък като цяло на областното ниво дават 100 задачи вкл материал 6-12 клас :D Пък който ще учи медицина да се готви да учи цял живот...!!! :razz: :shock:

MaRiAn4eTyYy
03-14-2009, 19:45
Ами да ти кажа chemist9009 едва ли ще е лесно и излизането...а и ти го каза все едно знаеш какво е да те приемат и да заваршиш :-D аз също ще кандидатствам в МУ Варна :grin: :grin: :grin:

Megsimeg
03-24-2009, 17:52
Медицината хич не е лесна работа и не е за всеки.Който реши да се занимава в тази област трябва да е абсолютно сигурен в себе си в знанията и силите си.Пътят да стигнеш до някой от престижните университети по медицина у нас е много труден,изпитите са тежки изискват се поне година сериозно учене,казвам го като човек който се е нагърбил с тази задача.Пожелавам успех на всички които ще кандидатсват медицина!

clever
04-26-2009, 18:08
страхотна темичка
и аз искам да стана лекар :)

weezybaby
04-27-2009, 21:56
Аз също .. ама с тая химия .. как ще го бъде не знам :) дано да пожъна успех :)
Пожелавам и на вас същото!

MrUndaztood
04-29-2009, 18:48
Да ви се връща :)

Megsimeg
"Престижни" университети в БЪЛГАРИЯ-няма.Пловдивският примерно е най-корумпираният,там може да се влезне и с пари,факт!
МУ Варна (1-ва за дентална мед.) и МУ София са може би най-на ниво в България.
Иначе мед.университети/факултети
МУ Варна,МУ София,МУ Плевен,МУ Пловдив,Тракийски Университет Стара Загора,СУ - София
А и заобиколни начини да влезнеш,колкото щеш.Мен ме плаши химията,но ще я оправим някак си.Твърдо съм решен първо да влезна по първият и си вярвам,че ще влезна,а вторият начин никога няма да го изключа,защото това си ми е мечта вече 17 години.

molika
04-30-2009, 14:16
Да ви се връща :)

Megsimeg
"Престижни" университети в БЪЛГАРИЯ-няма.Пловдивският примерно е най-корумпираният,там може да се влезне и с пари,факт!
МУ Варна (1-ва за дентална мед.) и МУ София са може би най-на ниво в България.
Иначе мед.университети/факултети
МУ Варна,МУ София,МУ Плевен,МУ Пловдив,Тракийски Университет Стара Загора,СУ - София
А и заобиколни начини да влезнеш,колкото щеш.Мен ме плаши химията,но ще я оправим някак си.Твърдо съм решен първо да влезна по първият и си вярвам,че ще влезна,а вторият начин никога няма да го изключа,защото това си ми е мечта вече 17 години.Наистина в България няма добри университети.В медицинските университети особено в България(поне до колкото съм запозната)се влиза страшно трудно.За мен най-лошото е това,че не излизат толкова добри лекари от тези университети,въпреки огромните усилия,които се полагат за да те приемат :?

MrUndaztood
05-02-2009, 01:37
Да ви се връща :)

Megsimeg
"Престижни" университети в БЪЛГАРИЯ-няма.Пловдивският примерно е най-корумпираният,там може да се влезне и с пари,факт!
МУ Варна (1-ва за дентална мед.) и МУ София са може би най-на ниво в България.
Иначе мед.университети/факултети
МУ Варна,МУ София,МУ Плевен,МУ Пловдив,Тракийски Университет Стара Загора,СУ - София
А и заобиколни начини да влезнеш,колкото щеш.Мен ме плаши химията,но ще я оправим някак си.Твърдо съм решен първо да влезна по първият и си вярвам,че ще влезна,а вторият начин никога няма да го изключа,защото това си ми е мечта вече 17 години.Наистина в България няма добри университети.В медицинските университети особено в България(поне до колкото съм запозната)се влиза страшно трудно.За мен най-лошото е това,че не излизат толкова добри лекари от тези университети,въпреки огромните усилия,които се полагат за да те приемат :?


Виж,определено не сме китка за мирисане,но знаеш,че всичко опира И до човека.Искаш ли винаги ще си намериш пътя.Тъй че,аз твърдо съм решен да влезна независимо по какъв начин (честният или с корупцията),тъй като както казах ми е мечта от както се помня,а и винаги съм искал да помагам на хората,абе не знам,имам огромни планове.Просто не искам да съм поредното джипи или "лекар".

По-хубаво е както кухият Вълчев каза: Университетите трябва да се направят на принципа - влизането е лесно,излизането е много трудно

molika
05-02-2009, 08:54
Да ви се връща :)

Megsimeg
"Престижни" университети в БЪЛГАРИЯ-няма.Пловдивският примерно е най-корумпираният,там може да се влезне и с пари,факт!
МУ Варна (1-ва за дентална мед.) и МУ София са може би най-на ниво в България.
Иначе мед.университети/факултети
МУ Варна,МУ София,МУ Плевен,МУ Пловдив,Тракийски Университет Стара Загора,СУ - София
А и заобиколни начини да влезнеш,колкото щеш.Мен ме плаши химията,но ще я оправим някак си.Твърдо съм решен първо да влезна по първият и си вярвам,че ще влезна,а вторият начин никога няма да го изключа,защото това си ми е мечта вече 17 години.Наистина в България няма добри университети.В медицинските университети особено в България(поне до колкото съм запозната)се влиза страшно трудно.За мен най-лошото е това,че не излизат толкова добри лекари от тези университети,въпреки огромните усилия,които се полагат за да те приемат :?


Виж,определено не сме китка за мирисане,но знаеш,че всичко опира И до човека.Искаш ли винаги ще си намериш пътя.Тъй че,аз твърдо съм решен да влезна независимо по какъв начин (честният или с корупцията),тъй като както казах ми е мечта от както се помня,а и винаги съм искал да помагам на хората,абе не знам,имам огромни планове.Просто не искам да съм поредното джипи или "лекар".

По-хубаво е както кухият Вълчев каза: Университетите трябва да се направят на принципа - влизането е лесно,излизането е много трудноЗа съжаление(или може би не),аз не мога да кажа,че имам друг шанс да вляза някъде,освен със знания и мился,че ще мога :oops: Таа до тогава ми остава още достатъчно време и ще трябва да го използвам.И да,прав си трябва да се влиза малко по-лсно и да се излиза трудно,защото огромна част от лекарите,получили образованието си в България,нямат нищо общо с тази професия.Не искам да бъда посредствено провинциялно лекарче,което остави друго но не му и дреме :x

MrUndaztood
05-02-2009, 12:09
Tака е.Но пък при желание всикчо се псотига,с или без средства.Просто знаеш,че тук дори и пълна 6-ца да имаш по био и химия и не те приемат,знаеш,че просо някой сульо е платил и заел твоето място.Ей това никога няма да го преживея.Тъй,че както казах съм твърдо решен да влезна като за начало с изпити,а ако по някаква случайност и недай си боже,бала не ми достигне,ще търся друг начин.Просто специално за това,винаги трябва да имаш резервен вариянт.
Колкото повече живея,толкова повече се убеждавам,че на този свят и в частност България,честноста и премирието винаги стоят на второ място,сле тарикатщината и мръсното.
На теб след колко години ти е изпита

molika
05-02-2009, 12:29
Tака е.Но пък при желание всикчо се псотига,с или без средства.Просто знаеш,че тук дори и пълна 6-ца да имаш по био и химия и не те приемат,знаеш,че просо някой сульо е платил и заел твоето място.Ей това никога няма да го преживея.Тъй,че както казах съм твърдо решен да влезна като за начало с изпити,а ако по някаква случайност и недай си боже,бала не ми достигне,ще търся друг начин.Просто специално за това,винаги трябва да имаш резервен вариянт.
Колкото повече живея,толкова повече се убеждавам,че на този свят и в частност България,честноста и премирието винаги стоят на второ място,сле тарикатщината и мръсното.
На теб след колко години ти е изпитаслед 4 :oops: но аз мисля много много в перспектива,което за професия,като тази не е лошо

MrUndaztood
05-02-2009, 12:45
Дам,това е хубаво.Но ще имаш 100% и моменти,в които ще се откажеш,защото 4 години не са малко.
Предполагам си 8-ми клас.До тогава и още колко работи ще се изменят :).

molika
05-03-2009, 08:47
Дам,това е хубаво.Но ще имаш 100% и моменти,в които ще се откажеш,защото 4 години не са малко.
Предполагам си 8-ми клас.До тогава и още колко работи ще се изменят :).Определено ще се изменят много неща За сега не мисля да се отказвам но 4 години ще изтече много вода :)

Megsimeg
05-03-2009, 13:47
MrUndazt,
донякъде сьм съгласна с теб.
Каквото ида говорим не трябва да забравяме че това все пак е България и нещата не са розови у нас.Лично за мен по добри университети(специално за медицина) от МУ София и Му Варна-няма.Това имам предвид и като казвам-престижен университет.Мисля че всеки по запознат с положенито прави огромната разлика между МУ Плевен и МУ София.Естествено че в чужбина образованието винаги ще е по добро,но не винаги е преспекрива.Моята цел си е МУ (софия или варна).
Що се отнася до корупцията,нея винаги ще я има,гадно но факт!И не само в Бълагрия е така.

Пожелавам ти успех!

MrUndaztood
05-05-2009, 12:47
MrUndazt,
донякъде сьм съгласна с теб.
Каквото ида говорим не трябва да забравяме че това все пак е България и нещата не са розови у нас.Лично за мен по добри университети(специално за медицина) от МУ София и Му Варна-няма.Това имам предвид и като казвам-престижен университет.Мисля че всеки по запознат с положенито прави огромната разлика между МУ Плевен и МУ София.Естествено че в чужбина образованието винаги ще е по добро,но не винаги е преспекрива.Моята цел си е МУ (софия или варна).
Що се отнася до корупцията,нея винаги ще я има,гадно но факт!И не само в Бълагрия е така.

Пожелавам ти успех!

Да ти се връща и на теб. Да оцелиш,още от първият път :)
Корупцията си я има в цял свят,но нали трябва да има една жертва за "общото благо" и това е Б-я.

След колко години/месеца ще кандидатстваш? :)

clever
05-05-2009, 12:58
MrUndaztood
кой клас си и какъв лекар искаш да станеш :)

kalpazanka
05-06-2009, 15:34
Ей, зайци, ще ви откъсна ушите! Изобщо да не ви минават мисли за корупция и за заобиколни начини да влизате в МУ! Седнете си на дупетата, четете си химията и биологията /като вникнете в химията, ще видите колко приятни и дори по някое време скучни ще са ви задачите!/ и си избийте всякакви странични глупости от ума! За алтернативните варианти мислете едва след като са приключили класирания и записвания! Много по-сладко е да знаете, че сте приети със свои собствени сили, а не като "парашутисти" от Ниш, Украйна и къде ли още не. А и не е непосилна задача да ви приемат- дори и от втората година. Все пак хора сме, всичко се случва /и да забиеш на изпит, и в някои ВУЗ да те орежат откъм оценка/ и не е болка за умиране.
Айде успех на всички! :-) И спокойно!

molika
05-06-2009, 15:42
Ей, зайци, ще ви откъсна ушите! Изобщо да не ви минават мисли за корупция и за заобиколни начини да влизате в МУ! Седнете си на дупетата, четете си химията и биологията /като вникнете в химията, ще видите колко приятни и дори по някое време скучни ще са ви задачите!/ и си избийте всякакви странични глупости от ума! За алтернативните варианти мислете едва след като са приключили класирания и записвания! Много по-сладко е да знаете, че сте приети със свои собствени сили, а не като "парашутисти" от Ниш, Украйна и къде ли още не. А и не е непосилна задача да ви приемат- дори и от втората година. Все пак хора сме, всичко се случва /и да забиеш на изпит, и в някои ВУЗ да те орежат откъм оценка/ и не е болка за умиране.
Айде успех на всички! :-) И спокойно! Добре и благодаря :-D

Megsimeg
05-06-2009, 17:35
MrUndazt,
донякъде сьм съгласна с теб.
Каквото ида говорим не трябва да забравяме че това все пак е България и нещата не са розови у нас.Лично за мен по добри университети(специално за медицина) от МУ София и Му Варна-няма.Това имам предвид и като казвам-престижен университет.Мисля че всеки по запознат с положенито прави огромната разлика между МУ Плевен и МУ София.Естествено че в чужбина образованието винаги ще е по добро,но не винаги е преспекрива.Моята цел си е МУ (софия или варна).
Що се отнася до корупцията,нея винаги ще я има,гадно но факт!И не само в Бълагрия е така.

Пожелавам ти успех!

Да ти се връща и на теб. Да оцелиш,още от първият път :)
Корупцията си я има в цял свят,но нали трябва да има една жертва за "общото благо" и това е Б-я.

След колко години/месеца ще кандидатстваш? :)

В момента съм 11 клас, ще кандидаствам догодина :)

EarthShaker
05-07-2009, 20:11
И аз реших, че ше кандидатствам в родния си град - Варна. БИологията винаги ме е привличала, но химията... хал хабер си нямам, а съм 10ти клас
в езикова :) другата седмица почвам с уроците, дано да се закърпя за няколко седмици и си поправя оценката на 6ца за дипломата и вече предполагам, че догодина ще си наваксам пропуснатото :)

Няма ли някой влязал в МУ, който да сподели преживявания и впечатления? 8-)

markkandd
05-08-2009, 05:20
МУ София. Това е истината.

molika
05-08-2009, 20:46
МУ София. Това е истината.Oпасявам се,че и при мен ще е така,защото не знам дали ще мога да получа адекватно обучения по биология и химия,на английски. :)

nespokoinata
08-05-2010, 13:42
hei mn se zaintrigyvah ot tazi tema.Az su6to mislq da sledvam medicina,no nqma da e v MY Sofiq,a v Pleven.Chydq se su6to za veterinarna med. v Stara zagora,i Plovdiv no o6te ne sam sig.Osnovnoto mi jelanie e medicina v Pleven.No tazi Himiq 6te me poburka ni6to ne razbiram ot neq i qvno trqbva da q zubkam :shock: Ina4e po biologiq ne6tata moga da kaja 4e vurvqt dobre, razbiram ne6tata i mn mi e interesna za razlika ot himiqta.TAzi godina 6te buda 12 klas,no 6te mi e mn trudno tui kato u4a v Ezikova gimnaziq i biologiq i himiq ne u4im ve4e tva 6te da e 2 godina(awe mn trudno).Chastni uroci po himiq mislq da vzimam ot taq godina,a po biologiq 6te se podgotvqm sama(nadqvam se da uspeq):)Dano vsi4ko trugne na dobre..
Sujalqvam 4e pi6a na latinica no Kirilica nqmam!